PALUBA
April 28, 2024, 05:29:19 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Uspostavljanje integrisanog sistema PVO i PRO u Australiji  (Read 915 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 688



« on: June 21, 2023, 03:17:05 pm »

Izgradnja integrisane protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane (IAMD) za Australiju

Strateški odbrambeni Pregled identifikovao je očigledan jaz u sposobnostima australijskih odbrambenih snaga—skoro potpuno odsustvo bilo kakvog oblika slojevite integrisane protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane dugog dometa (IAMD).

Dugogodišnja pretpostavka da je Australija "zaštićena svojom geografijom, sa svojom sjajnom izolovanošću od regiona nestabilnosti i jazom između mora i vazduha na našem severu kao neprohodnim strateškim rovom, znači da smo bili spori da se zaštitimo od rastuće raketne pretnje na dužim dometima".

U Pregledu se navodi da je vojno jačanje Kine sada najveće i najambicioznije od bilo koje zemlje od kraja Drugog svetskog rata.

Iako Pregled ne identifikuje konkretno pretnju koju predstavljaju kineske udarne sposobnosti, jasno je da je sever Australije širom otvoren za balističke rakete dugog, dugog do srednjeg i srednjeg dometa, hipersonično oružje i napredne krstareće rakete za kopneni napad, sve što sada mogu da koriste kineska mornarica, vazduhoplovstvo i raketne snage.

U Pregledu se kaže da odbrana hitno mora da isporuči slojevitu integrisanu protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu i da „mora da sadrži skup odgovarajućih komandnih i upravljačkih sistema, senzora, aviona protivvazduhoplovne odbrane i površinske (kopnene i pomorske) raketne odbrane“.

Pregled upozorava na potragu za „savršenim“ rešenjem koje neće biti dostupno dovoljno brzo ili po pristupačnoj ceni, već poziva na gotova rešenja za vojsku. U njemu se kaže da odbrana mora da „ponovo postavi prioritet u isporuci slojevitih IAMD (integrisanih raketnih sistema PVO) sposobnosti, dodeljujući dovoljne resurse načelniku vazduhoplovnih snaga da blagovremeno isporuči početne sposobnosti i da kasnije dalje razvije zrelu sposobnost“.

IAMD se bavi mrežama i sistemima sistema, a ne pojedinačnim platformama. Tačnije, radi se o "lancima za uništenje" koji se sastoje od senzora i strelaca i komandno-upravljačkih veza između njih i onih koji donose odluke. Cilj je poraziti nadolazeće rakete, bilo da su to balističke ili krstareće rakete ili avioni niskog nivoa i autonomni leteći objekti.

Složenost IAMD-a i visoko tehnička priroda izazova koji predstavljaju sve sofisticiraniji sistemi za napade, sa hipersoničnim oružjem sada na horizontu, povećaće troškove projekta i generisati kašnjenja ako je cilj sveobuhvatno rešenje da se obezbedi ono što neki nazivaju „astrodome defence". U razmatranju IAMD-a, važno je napraviti razliku između nacionalne raketne odbrane, tipa koji je raspoređen u Sjedinjenim Državama za odbranu od veoma ograničenog nuklearnog napada, i odbrane ključnih ciljeva od usmerenog napada konvencionalnim projektilima.

Cilj IAMD-a u Australiji mora biti odbrana geografskog okruženja na i oko ključnih vojnih objekata – posebno na severu – od direktnog raketnog napada, uključujući hipersonično oružje i napredne autonomne letelice. To ne bi trebalo da bude zaštita cele nacije, ili obezbeđivanje nepropusne zvezdane odbrane koja je tehnički neizvodljiva u kratkom vremenu i koja bi bila preterano skupa.

Dostupni su efikasni zemaljski protivvazduhoplovni i protivraketni odbrambeni sistemi koje bi odbrana trebalo da razmotri. Projekat Air 6502 je namenjen za suočavanje sa pretnjama srednjeg dometa, a Air 6503 sa pretnjama od naprednih raketa velike brzine.

Australijska vojska već raspoređuje Kongsberg-Raytheon-ov NASAMS (Nacionalni napredni raketni sistem zemlja-vazduh) za suočavanje sa pretnjama manjeg dometa. To je jedan od najnaprednijih kopnenih sistema protivvazduhoplovne odbrane kratkog do srednjeg dometa koji su dostupni i dizajniran je za suzbijanje pretnji kao što su bespilotne letelice, avioni sa fiksnim i rotacionim krilima i krstareće rakete. Četiri NASAMS-a su korišćena u Ukrajini sa velikim uspehom protiv krstarećih raketa i naoružanih dronova. Treba obezbediti još sedam. NASAMS je visoko umrežen sistem koji može istovremeno da angažuje do 72 mete. Mrežna priroda sistema omogućava mu da brani širok region.

NASAMS-ova zrelost i dostupnost čine ga logičnim putem za dalji razvoj ako odbrana želi brze IAMD mogućnosti većeg dometa. Njegova otvorena i distribuirana arhitektura bi omogućila da se u sistem integrišu dodatne rakete-presretači većeg dometa. Raketa AMRAAM-ER sa dometom od 70 kilometara je integrisana u NASAMS, a Raytheonova raketa SkyCeptor ima domet od 200 kilometara.

IAMD takođe mora da odgovori na izazov koji predstavljaju balističke rakete dugog, srednjeg i dugog do srednjeg dometa, kao što je kineski DF-26 IRBM. Lockheed Martin-ov THAAD (Terminal High-Altitude Area Defence) sistem bi omogućio ADF-u (Australijskim odbrambenim snagama) da presretne balističke rakete u završnoj fazi (kada ponovo uđu u atmosferu) na daljinama do 200 kilometara. Raytheon i Lockhed Martin su vodeće kompanije odabrane da podrže poduhvat za integraciju vođenog oružje omogućavajući opciju proizvodnje projektila u Australiji. Kombinovanje unutrašnjeg sloja zasnovanog na poboljšanom NASAMS-u i spoljašnjeg sloja zasnovanog na THAAD-u moglo bi efikasno da brani sever od balističkih projektila.

Ključni tehnički izazov u ​​presretanju raketa velike brzine na velikom dometu je rano otkrivanje. To je još teže sa manevarskim hipersoničnim klizećim vozilima, koja bi mogla da isporuče kineska raketa srednjeg dometa DF-17 i DF-27. Oslanjanje na senzore za otkrivanje lansiranja projektila od strane takvog vozila smanjuje šansu za rano upozorenje, posebno ako letelica može da leti nisko i koristi maskiranje terena da bi detekciju svelo na minimum.

Da bi Australija imala IAMD većeg dometa koji je efikasan protiv novih pretnji kao što su DF-26 i DF-17, sistem bi trebalo da ima umrežene senzore zasnovane na satelitima u orbiti. Svemir mora da igra ulogu, sa malim satelitima posvećenim otkrivanju raketa, ranom upozorenju i praćenju u niskoj orbiti kako bi se produžilo rano otkrivanje i produžilo vreme reakcije.

Australija već dobija pristup informacijama o raketnim pretnjama preko američkog infracrvenog sistema baziranog u svemiru, a takođe će imati pristup nasledniku, OPIR (persistent infracrvenom) satelitu sledeće generacije. Ali IAMD otvara novu priliku za australijski komercijalni svemirski sektor da razvije suverene sposobnosti ranog upozoravanja na rakete kako bi dopunio i povećao američki sistem u okviru inicijative za kombinovane svemirske operacije. IAMD ne bi trebalo da bude samo sposobnost zasnovana na zemlji – prostor treba da bude deo bilo kog ADF sistema da bi se suprotstavio pretnjama velike brzine većeg dometa.

Saradnja na ranom upozoravanju, otkrivanju i praćenju raketa baziranih u svemiru, uključujući manevrišućim hipersoničnim pretnjama, svakako bi spadala u prioritetnu oblast AUKUS Stub 2 hipersonike i kontrahipersonike. Tradicionalne balističke rakete kao što su DF-26 i DF-21D su hipersonične. Kina razvija hipersonična klizna vozila i 2021. testirala je „sistem za frakciono orbitalno bombardovanje“. Ulaganje u IAMD mora da obuhvati nove pretnje i mora biti u stanju da angažuje mogućnosti velike brzine i dugog dometa.

Izazovi su da se odgovori na ove pretnje bez potrebe za srebrnim metkom i da se isporuči sposobnost brzo i po razumnoj ceni. Uspostavljanje IAMD-a neće biti lako.

NASAMS lansira projektil AMRAAM-ER:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Novi projektil Raytheona SkyCeptor:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

THAAD, lansiranje presretača:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* AMRAAM-ER.png (737.43 KB, 853x475 - viewed 1 times.)

* SkyCeptor.png (453.6 KB, 791x464 - viewed 1 times.)

* THAAD-1.png (481.94 KB, 772x433 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 688



« Reply #1 on: June 27, 2023, 04:12:51 pm »

Raytheon testira budući sistem protivvazduhoplovne odbrane kratkog dometa za Australiju

Raytheon Australia je nedavno testirao budući australijski sistem protivvazduhoplovne odbrane kratkog dometa.

Raytheon je testirao sistem protivvazduhoplovne odbrane kratkog dometa (SRGBAD) na poligonu Voomera u Južnoj Australiji, potvrđujući njegovu preciznost i sposobnost.

Test je potvrdio detekciju, praćenje, angažovanje i navođenje raketa sistema prema njihovim ciljevima, saopštila je kompanija.

Saradnjom i angažovanjem sa našim industrijskim partnerima, mi isporučujemo program koji ne samo da zadovoljava potrebe kupaca, već i jača ulogu Raytheon Australia kao partnera u oblasti odbrane“, rekao je viši menadžer programa Raytheon Australia Paul Szoboszlai.

Protivvazduhoplovna odbrana kratkog dometa (SRGBAD)

SRGBAD je doprinos australijske vojske Integrisanom programu protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane Australijskih odbrambenih snaga.

Očekuje se da će sistem vredan 2 milijarde australijskih dolara (1,34 milijarde dolara) obezbediti unutrašnji sloj integrisane protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane Australije.

Na osnovu NASAMS-a

Varijanta Nacionalnog naprednog raketnog sistema zemlja-vazduh (NASAMS), SRGBAD će zameniti australijski RBS-70 star tri decenije. Ovaj prenosivi sistem protivvazduhoplovne odbrane veoma kratkog dometa trebalo bi da se povuče početkom sledeće decenije.

NASAMS koristi rakete AiM-9X i AMRAAM kao efektore sa dometom od oko 15 kilometara i 40-70 kilometara (prim. Kubovac)

Za poređenje, RBS-70 može da pogodi metu na maksimalnoj udaljenosti od 5 milja (9 kilometara)

„Moderan i integrisan kopneni sistem protivvazduhoplovne odbrane je neophodan da zaštiti naše raspoređene snage od sve sofisticiranijih vazdušnih pretnji, kako na globalnom nivou, tako i u našem regionu“, rekla je bivša ministarka odbrane Marise Paine najavljujući projekat 2017. godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* SRGBAD.png (1008.89 KB, 1107x533 - viewed 1 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 22 queries.