PALUBA
April 27, 2024, 09:36:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Obalne utvrde Austrougarske mornarice/vojske  (Read 13834 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
willer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 43


« on: June 24, 2023, 10:20:55 am »

Pozdrav, rado bih da ovdje otkrijemo jednu novu i zanimljivu temu.
A to su manje utvrde i osmatračnice K.u.K mornarice na Jadranu.
Prošlu godinu sam boraveći na Dugom Otoku posjetio prezentacijski centar Grapašćak unutar Parka prirode Telašćica. Sam centar je obnovljena vojna uvtvrdica podignuta 1911. Ista nije jedina te sam nekom logičkom pretragom "otkrio" još nekoliko.
Nadam se da ćemo ih obuhvatiti u ovoj temi sve, makar one koje su se sačuvale.
Stay tuned...
Logged
willer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 43


« Reply #1 on: June 24, 2023, 08:14:18 pm »

Krenimo od sjevernog Jadrana prema jugu...

Prva, što ja znam je Bonaster na poluotoku istog imena na otoku Molatu.
U podnožju utvrde nalazi se manja vojarna JNA/JRM u kojoj je boravila posada obalnih bitnica. Vjerojatno je armija koristila i bivšu austrougarsku utvrdu, što je slučaj i na nekim narednim primjerima. Tlocrt utvrde, kao i materijal i način gradnje ponavljati će se i na ostalim objektima. Na žalost, na Bonasteru nisam bio niti sam našao fotografije na internetu. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Zanimljive su izdvojene kule kao i koridori između zidova koji vode do njih. Utvrda se zatvarala čeličnim vratima sa zakovicama i puškarnicama.


* Screenshot_20230624-131808~2.png (1366.25 KB, 720x1009 - viewed 6 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #2 on: June 24, 2023, 08:17:13 pm »

Zar Muzil nije obalna utvrda, kao i još nekoliko starih tvrđava oko Pule?
Logged
willer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 43


« Reply #3 on: June 24, 2023, 08:22:12 pm »

Možda sam krivo naslovio temu ali u uvodnom postu se iščitava da sam mislio na objekte manjeg opsega i značaja. Ako je potrebno preimenovati temu molio bih moderatora.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #4 on: June 24, 2023, 08:27:50 pm »

Možda sam krivo naslovio temu ali u uvodnom postu se iščitava da sam mislio na objekte manjeg opsega i značaja. Ako je potrebno preimenovati temu molio bih moderatora.

Mislim da nema potrebe, biće to dobro bez obzira na naslov, samo napred!
Logged
willer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 43


« Reply #5 on: June 24, 2023, 08:34:06 pm »

Grpašćak na Dugom otoku, poviše parka prirode Telašćica. Nedavno je u utvrđenju otvoren edukacijsko prezentacijski centar parka. Sa predivnnim vidikovcem s kojeg pogled puca na Kornate i samu uvalu Telašćicu. Vjerujem da položaj nije odabran slučajno, pošto je brodovlje K.u.K Monarhije učestalo koristilo Telašćicu kao sidrište i zaklon. Pa i prilikom napada na otrantsku baražu, kada su im planove poremetili talijanski torpedni čamci potopivši bojni brod Szent Istvan kod otoka Premude
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* grpascak.jpg (100.46 KB, 676x430 - viewed 8 times.)
Logged
willer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 43


« Reply #6 on: June 24, 2023, 09:04:15 pm »

Otok Žirje...utvrđen od antičkih i bizantskih vremena. Dominanta za kontrolu šibenskog akvatorija. Nakon Austrije, tu su nešto prčkali čak i u vrijeme Kraljevine Jugoslavije. Ipak, najkapitalnije objekte su napravile snage socijalističke nam bivše države. Prvenstveno mislim na objekte obalne artiljerije. Neke od objekata koristi i danas HRM. Pa tako i malenu austrijsku utvrdu kao položaj za obalno motrenje i radar.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Očuvane su lijepo uglovna kula kao i puškarnice na zidinama.


* Screenshot_20230624-215229~2.png (728.56 KB, 720x891 - viewed 7 times.)
Logged
willer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 43


« Reply #7 on: June 24, 2023, 09:09:06 pm »

Vrh Movar, kod Rogoznice. Skoro pa razdjelnica Jadrana jer se rt Planka/Ploča nalazi na puškomet. Bitno je napomenuti da su Rogoznicu snage K.u.K pomorskog zrakoplovstva koristile kao bazu. Utvrdu je koristila i JNA koja je imala bazu i položaje obalske artiljerije u neposrednoj blizini (vojarna Zečevo, bitnice Smokvica itd.)
Utvrda je dosta derutna i porušena ali ostala su sačuvana ulazna dvokrilna vrata. Također, ista su sačuvana i na Grpašćaku te su obnovljena. Oko utvrde su vidljive i neke kamene strukture nalik položajima za topove. Nemam informaciju da li su preostali od AustroUgarske ili ih je sagradila neka od vojski koje su protutnjale u narednim periodima. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Screenshot_20230624-213851~2.png (601.43 KB, 694x532 - viewed 5 times.)

* Screenshot_20230624-213839~2.png (1229.75 KB, 720x925 - viewed 6 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #8 on: June 24, 2023, 09:31:14 pm »

Занимљива ми она метална двокрилна врата. Биће да су стара стотинак година...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #9 on: June 25, 2023, 08:17:55 am »

Grpašćak na Dugom otoku, poviše parka prirode Telašćica. Nedavno je u utvrđenju otvoren edukacijsko prezentacijski centar parka. Sa predivnnim vidikovcem s kojeg pogled puca na Kornate i samu uvalu Telašćicu. Vjerujem da položaj nije odabran slučajno, pošto je brodovlje K.u.K Monarhije učestalo koristilo Telašćicu kao sidrište i zaklon. Pa i prilikom napada na otrantsku baražu, kada su im planove poremetili talijanski torpedni čamci potopivši bojni brod Szent Istvan kod otoka Premude
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

AU je za Telašćicu koristila naziv Tajer.
Logged
willer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 43


« Reply #10 on: June 25, 2023, 09:00:11 am »

Otok Korčula, vrh Hum poviše Vela Luke. Kako to uglavnom biva, uskočiti ću sam sebi u usta i reći da ipak i ona ima sačuvana pancir vrata. Naime, nju sam sinoć pronašao koristeći se nekom logikom i tako više manje potvrdio teoriju. Al o tome ću kasnije...
Utvrda je malo drugačijeg tlocrta od prije navedenih. Sačuvan je i kamen sa oznakom Kriegsmarine. Sačuvani su i čelične puškarnice. Utvrda jednako kao i Žirje te Movar ima sačuvanu betonsku osmatračnicu. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Screenshot_20230625-085825~2.png (1091.77 KB, 720x868 - viewed 2 times.)

* Screenshot_20230625-085852~2.png (1178.09 KB, 708x937 - viewed 2 times.)

* Screenshot_20230625-085844~2.png (595.42 KB, 702x520 - viewed 2 times.)

* Screenshot_20230625-085903~2.png (752.43 KB, 720x543 - viewed 2 times.)

* Screenshot_20230625-085924~2.png (528.32 KB, 720x396 - viewed 4 times.)

* Screenshot_20230625-085842~2.png (293.86 KB, 697x406 - viewed 2 times.)
Logged
willer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 43


« Reply #11 on: June 25, 2023, 09:26:55 am »

Otok Šipan, poviše Šipanske luke. Utvrda jako slična Bonasteru zbog izdvojene kule povezane koridorom s ostatkom utvrde.
O njoj neznam mnogo. Dapaće, ona me motivirala nakon posjete Movaru i Grpašćaku da ih pokušam ovdije objediniti na jednom mjestu. Te možda nadopuniti sadržaj još kojom na temelju znanja i saznanja forumaša.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* Screenshot_20230625-101010.png (1793.76 KB, 720x1600 - viewed 3 times.)
Logged
willer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 43


« Reply #12 on: June 25, 2023, 09:42:43 am »

Na dolje prikazanoj karti vidimo da utvrde od Bonastera do Movara čine niz utemeljen na vrhuncima vanjskih otoka te isturenih obalnih točki. Dapače, nižu se gotovo u jednakom razmaku. Obrazac i tlocrt gradnje je gotovo isti, tipski. Što je tipično za K.u.K monarhiju i po pitanju drugih građevina, npr. željezničkih stanica po Dalmaciji i Hercegovini. Taj gotovo pravilan niz prekida se na području između Movara (Rogoznica) i Huma (Velaluka) gdje "nedostaje" ovakav objekt. Ipak, mišljenja sam da je praznina ipak bila pokrivena utvrdom Napoleon poviše grada Hvara. Međutim, nju su sagradili Francuzi u doba Napoleona, stotinjak godina ranije, a Kriegsmarine preuzela i nadogradila kao i bitnice Galešnjak pred hvarskom lukom te više britanskih utvrda na obližnjem Visu. Nadalje, od Huma do Šipana također "nedostaje" jedna utvrda. Da li je realno postojala na Mljetu ili Pelješcu?!
Što se tiče utvrda sjevernije od Bonastera na Molatu mišljenja sam da njihovu ulogu preuzimaju velike utvrde poput Tovara na Lošinju, te utvrde pulskog garnizona. Istu situaciju bih preslikao i na akvatorij južno od Dubrovnika gdje područje brane velike utvrde Boke Kotorske. Sam Dubrovnik, osim utvrde Imperijal (Francuska vladavina) okružen je i ovakvim malenim austrijskim utvrdama duž prstena brda Srđ. Najpoznatija među njima je Strinjčera, koja je zajedno sa Imperijalom u ratu 1991. poslužila obijema sukobljenim stranama za ono za što je i građena. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Screenshot_20230625-100308~3.png (1108.06 KB, 720x1044 - viewed 10 times.)
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 423


« Reply #13 on: June 25, 2023, 01:37:07 pm »

AU je za Telašćicu koristila naziv Tajer.

Zar nije Tajer: "Tajer svjetionik je izgrađen 1876 godine na otočiću Vela Sestrica, na sjeverozapadnoj strani Nacionalnog parka Kornati. Sastoji se od visoke osmerokutne metalne kule i zgrade. Podignut je na 47 metara nadmorske visine, 26-metarska kula metalne je konstrukcije, a za spajanje su korištene željezne zakovice koje do danas nisu mijenjane."

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #14 on: June 25, 2023, 02:08:30 pm »

AU je za Telašćicu koristila naziv Tajer.

Zar nije Tajer: "Tajer svjetionik je izgrađen 1876 godine na otočiću Vela Sestrica, na sjeverozapadnoj strani Nacionalnog parka Kornati. Sastoji se od visoke osmerokutne metalne kule i zgrade. Podignut je na 47 metara nadmorske visine, 26-metarska kula metalne je konstrukcije, a za spajanje su korištene željezne zakovice koje do danas nisu mijenjane."


Vela i Mala Sestrica se i zovu Tajerske Sestrice.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 24 queries.