PALUBA
April 29, 2024, 11:13:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... 178   Go Down
  Print  
Author Topic: Beograd na starim fotografijama i razglednicama  (Read 712913 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #480 on: June 16, 2014, 05:19:38 am »

1963. godine sam, posle završenog 1. razreda osnovne škole išao na letovanje sa školom, na Zlatibor. Ćirom smo se vozili iz Beograda do Kremne. Polazna stanica Topčider.

Ne znam kako je bilo ranije ... 

Pretpostavljam da je nakon II svj. rata uskotračna pruga, popularni Ćiro, bila "izbačena" sa glavne željezničke stanice i da je trasa od tada
počinjala u željezničkoj stanici Topčider. Prema starijim fotografijama, prije II svj. rata je Ćiro imao stajalište na glavnoj željezničkoj stanici
na peronima iza pošte 2, kako se vidi na prvoj priloženoj fotografiji. Na drugoj priloženoj fotografiji iz 1965. godine se ne vide više tragovi
uskotračne pruge već samo normalni kolosijek. Prije rata je vjerovatno trasa počinjala na glavnoj stanici i onda išla preko Topčidera dalje.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #481 on: June 16, 2014, 05:29:10 am »

1963. godine sam, posle završenog 1. razreda osnovne škole išao na letovanje sa školom, na Zlatibor. Ćirom smo se vozili iz Beograda do Kremne. Polazna stanica Topčider.

Ne znam kako je bilo ranije ...  

Pretpostavljam da je nakon II svj. rata uskotračna pruga, popularni Ćiro, bila "izbačena" sa glavne željezničke stanice i da je trasa od tada
počinjala u željezničkoj stanici Topčider. Prema starijim fotografijama, prije II svj. rata je Ćiro imao stajalište na glavnoj željezničkoj stanici
na peronima iza pošte 2, kako se vidi na prvoj priloženoj fotografiji. Na drugoj priloženoj fotografiji iz 1965. godine se ne vide više tragovi
uskotračne pruge već samo normalni kolosijek. Prije rata je vjerovatno trasa počinjala na glavnoj stanici i onda išla preko Topčidera dalje.


Evo pronašao sam i jednu fotografiju željezničke stanice Čukarica gdje je isto prolazio Ćiro.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #482 on: June 16, 2014, 05:34:18 am »

1963. godine sam, posle završenog 1. razreda osnovne škole išao na letovanje sa školom, na Zlatibor. Ćirom smo se vozili iz Beograda do Kremne. Polazna stanica Topčider.

Ne znam kako je bilo ranije ... 

Baš sam malo detaljnije pogledao ove fotografije stanice Topčider, ali mi se svi kolosjeci čine iste normalne širine. Da li se možda sječate
kuda su prolazili uskotračni, da li još iza ili ispred stanične zgrade, pa se ne vide?


* Beograd željeznička stanica Topčider 1939..jpg (264.1 KB, 1280x821 - viewed 483 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #483 on: June 16, 2014, 09:42:46 am »

Evo dodatno sam kopao po povijesnim materijalima za  željezničku stanicu Beograd-Čukarica i pronašao sam podatak da je zadnji vlak
uskotračne pruge za Obrenovac krenuo 05. 05. 1968. Uskotračna pruga u Lajkovcu održala se je još cca 15 godina ali to više nije bio
promet niti značaj kao prije. Postavit ću fotografije snimljene toga "zadnjeg" dana. Prilažem i fotku sa otvaranja pruge kao i kartu trase
iz 1928. godine.

Nadam se da neću pretjerati s fotografijama, ali što ću kada volim i željeznicu osobito stare vlakove. I mi u Istri smo imali našu iskotračnu
Parenzanu od Trsta do Poreča, ali su je 1935/1936. Talijani rasformirali i rasprodali, ostala je samo trasa, tuneli i zgrade starih stanica.
Zato me dodatno nešto privlači za uskotračnu željeznicu.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #484 on: June 16, 2014, 09:46:36 am »

1963. godine sam, posle završenog 1. razreda osnovne škole išao na letovanje sa školom, na Zlatibor. Ćirom smo se vozili iz Beograda do Kremne. Polazna stanica Topčider.

Ne znam kako je bilo ranije ... 

Pretpostavljam da je nakon II svj. rata uskotračna pruga, popularni Ćiro, bila "izbačena" sa glavne željezničke stanice i da je trasa od tada
počinjala u željezničkoj stanici Topčider. Prema starijim fotografijama, prije II svj. rata je Ćiro imao stajalište na glavnoj željezničkoj stanici
na peronima iza pošte 2, kako se vidi na prvoj priloženoj fotografiji. Na drugoj priloženoj fotografiji iz 1965. godine se ne vide više tragovi
uskotračne pruge već samo normalni kolosijek. Prije rata je vjerovatno trasa počinjala na glavnoj stanici i onda išla preko Topčidera dalje.


A što se tiče uskotračne željeznice i vlakova na glavnoj stanici u Beogradu, očigledno Ćiru nisu ukinuli odmah poslije II svj. rata već dosta
kasnije jer sam pronašao dosta fotografija iz 1958. godine na kojima Ćira ponosno saobraća, pa ću postaviti par za sječanje.


* Beograd 1939. dio plana grada s željezničkim prugama.jpg (301.81 KB, 1228x790 - viewed 289 times.)

* Beograd Oktobar 1944. železnička stanica - uskotračna željeznica.jpg (114.42 KB, 1067x713 - viewed 338 times.)

* Beograd 1949. Glavna stanica 1. peron - uskotračna.jpg (470.69 KB, 1181x759 - viewed 385 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #485 on: June 16, 2014, 09:49:21 am »

1963. godine sam, posle završenog 1. razreda osnovne škole išao na letovanje sa školom, na Zlatibor. Ćirom smo se vozili iz Beograda do Kremne. Polazna stanica Topčider.

Ne znam kako je bilo ranije ...  

Pretpostavljam da je nakon II svj. rata uskotračna pruga, popularni Ćiro, bila "izbačena" sa glavne željezničke stanice i da je trasa od tada
počinjala u željezničkoj stanici Topčider. Prema starijim fotografijama, prije II svj. rata je Ćiro imao stajalište na glavnoj željezničkoj stanici
na peronima iza pošte 2, kako se vidi na prvoj priloženoj fotografiji. Na drugoj priloženoj fotografiji iz 1965. godine se ne vide više tragovi
uskotračne pruge već samo normalni kolosijek. Prije rata je vjerovatno trasa počinjala na glavnoj stanici i onda išla preko Topčidera dalje.


A što se tiče uskotračne željeznice i vlakova na glavnoj stanici u Beogradu, očigledno Ćiru nisu ukinuli odmah poslije II svj. rata već dosta
kasnije jer sam pronašao dosta fotografija iz 1958. godine na kojima Ćira ponosno saobraća, pa ću postaviti par za sječanje.

I još par u nastavku, tako slučajno sam saznao o tome da je Beograd imao i uskotračnu željeznicu, prije sam uvijek vjerovao da je imao
samo prugu normalne širine kolosijeka.

« Last Edit: June 16, 2014, 09:53:41 am by zpetrov9 » Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #486 on: June 16, 2014, 10:29:13 am »

Od 1965 živeo sam na Čukarici. Sa rease se videla stanica Čukarica. Vozovi iz pravca Topčidera su dolazili tunelom koji još postoji. Pre dvadesetak godina su ga pretvorili u uzgajalište šampinjona.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #487 on: June 16, 2014, 02:05:38 pm »

Od 1965 živeo sam na Čukarici. Sa rease se videla stanica Čukarica. Vozovi iz pravca Topčidera su dolazili tunelom koji još postoji. Pre dvadesetak godina su ga pretvorili u uzgajalište šampinjona.

Da i kod nas u Istri su neki tuneli uskotračne Parenzane dugo bili kao uzgajališta gljiva, ali su u nazad par godina svi očiščeni i obnovljena
je trasa tako da idu pješaci i biciklisti, a ove godine valjda kao turistička atrakcija ide i mali auto-voz.

Pretpostavljam da su ipak dijelovi uskotračne pruge neke lokomotive i vagoni sačuvani u nekom muzeju u Beogradu ili nekom drugom gradu
u Srbiji, za uspomenu.
Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #488 on: June 16, 2014, 05:44:19 pm »

Mislim da je Čukarica bila terminalna stanica uske pruge u Beogradu. Tako je sigurno bilo poslije WW2. Dakle, tko je vlakom iz Beograda putovao za Sarajevo ili Dubrovnik kretao bi sa Čukarice. Moguće je da je ranije neki odvojak uske pruge dosezao i Glavnu stanicu.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #489 on: June 16, 2014, 06:14:03 pm »

Mislim da je Čukarica bila terminalna stanica uske pruge u Beogradu. Tako je sigurno bilo poslije WW2. Dakle, tko je vlakom iz Beograda putovao za Sarajevo ili Dubrovnik kretao bi sa Čukarice. Moguće je da je ranije neki odvojak uske pruge dosezao i Glavnu stanicu.

To sam i ja prije mislio ali kada pogledam onih par fotografija putničkih vlakova sigurno su snimljene na glavnoj stanici, a vidi se da je vlak
na prugi uskog kolosjeka. Ako uspijem organizirati da idući tjedan odem u Beograd poći ću u Željeznički muzej u Nemanjinoj da se tamo
raspitam, vjerovatno oni imaju sve podatke. Ove dvije fotografije po meni su sigurno snimljene na izlasku iz glavne stanice. Možda su
kasnijih godina, nakon 1958. kada su snimljene službeno vlakovi polazil sa Čukarice, a da su samo dolazili prugom uskog kolosijeka do glavne
stanice radi održavanja?


* Beograd 1949. Glavna stanica 1. peron - uskotračna.jpg (470.69 KB, 1181x759 - viewed 389 times.)

* Beograd Jul 1958. lokalni putnički voz uskotračne željeznice.jpg (139.89 KB, 1000x525 - viewed 245 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #490 on: June 16, 2014, 07:19:52 pm »

Sada sam malo zbunjen - izgleda da sam u svojim prethodnim postovima rekao nešto što se ne slaže sa istinom.

Davna je bila 1963. godina, nije isključeno da me sećanje vara: za mene, dečaka iz okoline Novog Sada tada je bilo sasvim svejedno da li je Čukarica ili Rakovica. Sećam se da smo vozom došli iz NS na glavnu stanicu, zatim autobusom do neke druge stanice, gde smo seli u drugi voz (ćiru) koji nas je vozio do Kremne. Putovanje je trajalo celu noć.

Ali da rezimiramo:
ćira je iz Beograda prema Užicu, Kremni, Višegradu, Sarajevu, Dubrovniku kretao sa stanice Čukarica? Je li to odgovara istorijskim činjenicama?
Još jedno dodatno objašnjenje za nas neuke: gde se nalazila železnička stanica Čukarica?
« Last Edit: June 16, 2014, 07:26:49 pm by lovac » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #491 on: June 17, 2014, 05:39:00 am »

Sada sam malo zbunjen - izgleda da sam u svojim prethodnim postovima rekao nešto što se ne slaže sa istinom.

Davna je bila 1963. godina, nije isključeno da me sećanje vara: za mene, dečaka iz okoline Novog Sada tada je bilo sasvim svejedno da li je Čukarica ili Rakovica. Sećam se da smo vozom došli iz NS na glavnu stanicu, zatim autobusom do neke druge stanice, gde smo seli u drugi voz (ćiru) koji nas je vozio do Kremne. Putovanje je trajalo celu noć.

Ali da rezimiramo:
ćira je iz Beograda prema Užicu, Kremni, Višegradu, Sarajevu, Dubrovniku kretao sa stanice Čukarica? Je li to odgovara istorijskim činjenicama?
Još jedno dodatno objašnjenje za nas neuke: gde se nalazila železnička stanica Čukarica?

Kako niti ja nisam Beograđanin (i ako sam dosta bio poslom u Beogradu) već Puljanin to ne mogu reći da grad i njegovu historiju baš puno
poznajem, ali me ta tema privlači posebno i moja stara ljubav - željeznica.

Položaj željezničke stanice Čukarica se vidi na ovom segmentu starog plana grada Beograd, potcrtano crvenom crtom u donjem lijevom
uglu, nešto prije Makiša. Po onome što sam čitao uskotračni vlakovi su za Sarajevo i Dubrovnik vjerovatno polazili sa stanice Čukarica ali
od 1960.
E sad ne znam da li su išli i preko Topčidera ili su išli direktno na Obrenovac. Prema karti čiji sken imam išli su preko Obrenovca. Volio bih
da saznam da li su uskotračni vlakovi išli i preko Topčidera (kako je bilo navedeno na ovom forumu) i u kom smjeru dalje?

Inače danas sam pronašo podatak da su uskotračni vlakovi prestali voziti sa glavne željeznićke stanice Beograd 1960. godine i od tada su
polazili sa stanice Čukarica. To se slaže s Vašim sječanjem jer Vi ste putovali 1963. pa su Vas vjerovatno vozili na Čukaricu.

Postavljam par skenova, možda će Vas i neke druge zanimati. U nastavku ću postaviti i joše jedan red vožnje.


* Beograd 1939. dio plana grada s željezničkim prugama.jpg (301.81 KB, 1228x790 - viewed 172 times.)

* Beograd-Obrenovac-karta.jpg (142.39 KB, 800x591 - viewed 250 times.)

* Beograd Čukarica-raspored perona.gif (11.55 KB, 800x243 - viewed 163 times.)

* Beograd-Sarajevo Vozni red 02. 06.1957. 1.jpg (257.43 KB, 1024x768 - viewed 212 times.)

* Beograd-Sarajevo Vozni red 02. 06.1957. 2.jpg (268.2 KB, 1024x768 - viewed 286 times.)
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #492 on: June 17, 2014, 05:43:19 am »

Posle stanice Čukarica sledeća je bila Bele Vode u žarkovu. Sada se ta stanica koristi kao stambeni objekat, kao i mnoge od stanica na
toj pruzi.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #493 on: June 17, 2014, 05:46:54 am »

Sada sam malo zbunjen - izgleda da sam u svojim prethodnim postovima rekao nešto što se ne slaže sa istinom.

Davna je bila 1963. godina, nije isključeno da me sećanje vara: za mene, dečaka iz okoline Novog Sada tada je bilo sasvim svejedno da li je Čukarica ili Rakovica. Sećam se da smo vozom došli iz NS na glavnu stanicu, zatim autobusom do neke druge stanice, gde smo seli u drugi voz (ćiru) koji nas je vozio do Kremne. Putovanje je trajalo celu noć.

Ali da rezimiramo:
ćira je iz Beograda prema Užicu, Kremni, Višegradu, Sarajevu, Dubrovniku kretao sa stanice Čukarica? Je li to odgovara istorijskim činjenicama?
Još jedno dodatno objašnjenje za nas neuke: gde se nalazila železnička stanica Čukarica?



Kako niti ja nisam Beograđanin (i ako sam dosta bio poslom u Beogradu) već Puljanin to ne mogu reći da grad i njegovu historiju baš puno
poznajem, ali me ta tema privlači posebno i moja stara ljubav - željeznica.

Položaj željezničke stanice Čukarica se vidi na ovom segmentu starog plana grada Beograd, potcrtano crvenom crtom u donjem lijevom
uglu, nešto prije Makiša. Po onome što sam čitao uskotračni vlakovi su za Sarajevo i Dubrovnik vjerovatno polazili sa stanice Čukarica ali
od 1960.
E sad ne znam da li su išli i preko Topčidera ili su išli direktno na Obrenovac. Prema karti čiji sken imam išli su preko Obrenovca. Volio bih
da saznam da li su uskotračni vlakovi išli i preko Topčidera (kako je bilo navedeno na ovom forumu) i u kom smjeru dalje?

Inače danas sam pronašo podatak da su uskotračni vlakovi prestali voziti sa glavne željeznićke stanice Beograd 1960. godine i od tada su
polazili sa stanice Čukarica. To se slaže s Vašim sječanjem jer Vi ste putovali 1963. pa su Vas vjerovatno vozili na Čukaricu.

Postavljam par skenova, možda će Vas i neke druge zanimati. U nastavku ću postaviti i joše jedan red vožnje.

I još jedan prometni graf za uskotračnu prugu Beograd-Sarajevo i red vožnje vlakova iz 1966. godine. Vjerujem da će se neki od članova
foruma prisjetiti poneke od tih stanica.


* Beograd-Sarajevo prometni graf.jpg (105.19 KB, 1000x908 - viewed 174 times.)

* Beograd-Sarajevo Vozni red 22. 05.1966. 1.jpg (209.71 KB, 1024x768 - viewed 109 times.)

* Beograd-Sarajevo Vozni red 22. 05.1966. 2.jpg (207.3 KB, 1024x768 - viewed 202 times.)

* Beograd-Sarajevo Vozni red 22. 05.1966. 3.jpg (208.78 KB, 1024x768 - viewed 333 times.)

* Beograd-Sarajevo Vozni red 22. 05.1966. 4.jpg (172.52 KB, 1024x768 - viewed 119 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #494 on: June 17, 2014, 07:04:04 am »

Sve od 1908. do 1982. godine kroz moje selo je takodje prolazila pruga uskog koloseka. Rec je o pruzi Lajkovac-Mladenovac.
Na toj liniji putnicki saobracaj je ukinut 4 godine pre mog rodjenja odnosno 1971. ali je jos 11 godina isao teretni saobracaj i u secanju mi je ostala pruga i "Cira". Secam da sam kao klinac predskolac trcao da vidim voz koji je isao sve redje i redje dok jednom vise uopste nije prosao.
Logged
Pages:  1 ... 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... 178   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.05 seconds with 22 queries.