PALUBA
April 29, 2024, 03:00:54 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... 178   Go Down
  Print  
Author Topic: Beograd na starim fotografijama i razglednicama  (Read 712993 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #495 on: June 17, 2014, 07:49:48 am »

Posle stanice Čukarica sledeća je bila Bele Vode u žarkovu. Sada se ta stanica koristi kao stambeni objekat, kao i mnoge od stanica na
toj pruzi.
Sada tek vidim da stanica u Žarkovu nosi zvanični naziv Proleter. Interesantno je zbog toga što sadašnji deo Banovog Brda (čukarice) nosi isto ime. A sadašnja fabrika FMP u to vreme se zvala Proleter.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #496 on: June 17, 2014, 08:42:04 am »

Sve od 1908. do 1982. godine kroz moje selo je takodje prolazila pruga uskog koloseka. Rec je o pruzi Lajkovac-Mladenovac.
Na toj liniji putnicki saobracaj je ukinut 4 godine pre mog rodjenja odnosno 1971. ali je jos 11 godina isao teretni saobracaj i u secanju mi je ostala pruga i "Cira". Secam da sam kao klinac predskolac trcao da vidim voz koji je isao sve redje i redje dok jednom vise uopste nije prosao.

Vjerujem da su to bile i ostale lijepe uspomene na vlakove. Prvo su uvijek ukidali putnički, a tek kasnije i teretni saobraćaj. Tako je i na
glavnoj stanici u Beogradu putnički promet uskotračnom prugom ukinut u neko doba 1960. ali je teretni išao dalje još nekoliko godina, ne
znam do kada točno. Meni je taj žaljeznički promet u Beogradu uvijek bio malo čudan, sječam se tamo početkom šezdesetih kada bi me
majka vodila za Vršac, prvo bi brzim vlakom Pula-Beograd došli na glavnu stanicu, a onda smo ili autobusom ili taksijem morali ići na Dunav
stanicu i od tamo bi polazio vlak za Vršac. Tako je i danas, samo na žalost nema više direktnog vlaka Pula-Beograd. Nije mi jasno zašto
vlak za vršac ne polazi sa glavne stanice i onda normalno okrene na okretnici prije savskog željezničkog mosta i prođe uz pristanište sve do
Dunav stanice i onda dalje. Pruga postoji jer sam s njom prošao par puta kada smo 1990. ispitivali remotorizirane manevarske lokomotive.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #497 on: June 17, 2014, 09:02:41 am »

Posle stanice Čukarica sledeća je bila Bele Vode u žarkovu. Sada se ta stanica koristi kao stambeni objekat, kao i mnoge od stanica na
toj pruzi.
Sada tek vidim da stanica u Žarkovu nosi zvanični naziv Proleter. Interesantno je zbog toga što sadašnji deo Banovog Brda (čukarice) nosi isto ime. A sadašnja fabrika FMP u to vreme se zvala Proleter.

Tražio sam po mojoj "arhivi" fotografiju stanice u Žarkovu ali nisam pronašao, već samo ovu sa završne faze izgradnje pruge prema Žarkovu.
Možda Vam je pozicija poznata? Postavit ću i polazni-odlazni red vožnje za vlakove putničkog prometa iz 1960. od kada su putnički prestali
polaziti sa glavne stanice u Beogradu.


* Beograd uskotračna pruga prema Žarkovu.jpg (250.81 KB, 1290x851 - viewed 104 times.)

* Beograd Čukarica iza 1960. Polazni red vožnje uskotraćne željeznicejpg.jpg (539.45 KB, 726x800 - viewed 112 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 148



« Reply #498 on: June 17, 2014, 10:33:44 am »

http://www.europeanfilmgateway.eu/sites/all/modules/efgws/video.php?serial=YToxOntzOjM6InVybCI7czoxMDg6Imh0dHA6Ly9hcGkucGljdHVyZXBpcGUubmV0L2FwaS9odG1sL3dpZGdldHMvcHVibGljL3BsYXlvdXRfY2xvdWRmcm9udD90b2tlbj0xZTgzNjYwZjM3NGI0NWUyYTQ4YzM3NDg2MTA3YjUwMSI7fQ%3D%3D&KeepThis=true&TB_iframe=true&height=400&width=600
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #499 on: June 17, 2014, 08:17:00 pm »

И ја сам се као дете возио ускотрачном пругом ("Ћиром") од Београда до Ужица. Било је то у лето 1962. године. Станица је била на Чукарици, односно у подножју Бановог брда, близу хиподрома, као што се и види на оној карти. Пријатељ код којих смо били довезао нас је војним џипом (он је био у то време високи официр РВ и ПВО). Улаз до станице је био некако "одозго", од брда. Саму сатницу памтим по тополама испред саме зграде као и да су је окруживала "брда" (оба у то време пошумљена са тек по неком кућом).

Као што је речено ускотрачна пруга од Београда до Ужица је укинута 1968, а путнички саобраћај вероватно и нешто пре. Део пруге од Ужица је био у функцији још неко време, све до 1970 или 1971. године. од те године је пруга била у функцији од Вишеграда до Сарајева. Коначно ова пруга је укинута почетком 1977. године. Ово памтим по томе што сам као питомац четврте године ВА, пошао са групом колега за Сарајево (4. годину ВА, смер пешадије је завршавао у Сарајеву) и то аутобусом до Вишеграда,а одатле "Ћиром" Сарајева. Већ за зимски распуст, када сам ишао назад за Ужице то више није било могуће - укинут је саобраћај.

zpetrov9@, део пруге Београд- Сарајево, у Србији, од код Кремана (близу Ужица, планина Тара), звани "Шарганска осмица" је ревитализован и сада је туристичка атракција.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #500 on: June 18, 2014, 05:21:50 am »

И ја сам се као дете возио ускотрачном пругом ("Ћиром") од Београда до Ужица. Било је то у лето 1962. године. Станица је била на Чукарици, односно у подножју Бановог брда, близу хиподрома, као што се и види на оној карти. Пријатељ код којих смо били довезао нас је војним џипом (он је био у то време високи официр РВ и ПВО). Улаз до станице је био некако "одозго", од брда. Саму сатницу памтим по тополама испред саме зграде као и да су је окруживала "брда" (оба у то време пошумљена са тек по неком кућом).

Као што је речено ускотрачна пруга од Београда до Ужица је укинута 1968, а путнички саобраћај вероватно и нешто пре. Део пруге од Ужица је био у функцији још неко време, све до 1970 или 1971. године. од те године је пруга била у функцији од Вишеграда до Сарајева. Коначно ова пруга је укинута почетком 1977. године. Ово памтим по томе што сам као питомац четврте године ВА, пошао са групом колега за Сарајево (4. годину ВА, смер пешадије је завршавао у Сарајеву) и то аутобусом до Вишеграда,а одатле "Ћиром" Сарајева. Већ за зимски распуст, када сам ишао назад за Ужице то више није било могуће - укинут је саобраћај.

zpetrov9@, део пруге Београд- Сарајево, у Србији, од код Кремана (близу Ужица, планина Тара), звани "Шарганска осмица" је ревитализован и сада је туристичка атракција.

Hvala na informacijama,  posebno za onu o Šarganskoj osmici. Drago mi je čuti da se netko sjetio da revitalizira tu dionicu, kako radi
osvježenja uspomena tako i radi bolje turističke ponude. Još da je malo bliže Beogradu pa bih se sigurno zaletio da se i ja provozam
Ćirom jer to nisam imao do sada priliku.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #501 on: June 18, 2014, 05:24:29 am »

Ovde može da se pogleda
http://www.sarganskaosmica.rs/
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #502 on: June 18, 2014, 07:42:53 am »

Ovde može da se pogleda
http://www.sarganskaosmica.rs/

Hvala, vrlo zanimljiva stranica, mislim da bi se isplatilo pogledati kako radi stare željeznice tako i radi prekrasne prirode i okoline pruge.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #503 on: July 07, 2014, 08:00:43 pm »

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #504 on: July 08, 2014, 11:05:51 am »



Hvala na zanimljivom prikazu starog Beograda. Zaista ima i danas u Beogradu puno zanimljivih mjesta koja rado posjetim kada god imam
vremena tijekom boravka u Beogradu. Osobito na Kalemegdanu i okolini.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #505 on: July 08, 2014, 11:51:55 am »

Ova je fotografija vec bila postavljena - ali, nek se zna tko je na celu povorke mornara s QE.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* buduci Vice Admiral Sir William Crawford.jpg (57.27 KB, 600x360 - viewed 88 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #506 on: July 11, 2014, 12:11:33 pm »

Postavio bih ovu staru fotografiju Bajlonijeve pijace iz 1931. godine. Pijaca je i danas aktivna i zanimljiva i ako mi je dosta neobično da
se jedno pored drugog prodaje voće, povrče, stara i nova odjeća i obuća kao i razne druge stvari. Ipak svaki puta kada sam u Beogradu
obavezno je posjetim i kupim po neku sitnicu ili starinu.


* Bajlonijeva pijaca 1931. ili Skadarlija pijaca danas.jpg (228.9 KB, 1263x813 - viewed 100 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #507 on: August 05, 2014, 08:12:25 am »

Postavio bih ovu staru fotografiju Bajlonijeve pijace iz 1931. godine. Pijaca je i danas aktivna i zanimljiva i ako mi je dosta neobično da
se jedno pored drugog prodaje voće, povrče, stara i nova odjeća i obuća kao i razne druge stvari. Ipak svaki puta kada sam u Beogradu
obavezno je posjetim i kupim po neku sitnicu ili starinu.

I još jedna stara fotografija Bajlonijeve pijace i Dušanove ulice, iza se vidi i kupola crkve Aleksandra Nevskog. Tramvaji i pruga su išli istom
trasom kao i danas, barem mi se tako čini.


* Beograd 1935 Dušanova ulica i Bajlonijeva pijaca.jpg (191.51 KB, 1180x700 - viewed 91 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #508 on: August 05, 2014, 08:16:41 am »

I davne 1936. godine trebalo je napojiti benzinom automobile, pa evo jedne benzinske pumpe ispred zgrade Narodne Skupštine. Registracija
auta govori da ih baš i nije bilo previše. Mislim da je fotografija zanimljiva uspomena na ondašnja vremena.


* Beograd 1936. benzinska pumpa ispred Skupštine.jpg (181.93 KB, 1080x738 - viewed 96 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #509 on: August 05, 2014, 08:18:33 am »

A evo i jedne fotografije Malog Kalemegdana s pogledom na fabriku Beko u pozadini. Park danas izgleda lijepo, ali fabrika je napuštena i
pored svoje veličine dijeluje žalosno.


* Beograd 1937. Mali Kalemegdan i Beko u pozadini.jpg (179.1 KB, 1180x632 - viewed 98 times.)
Logged
Pages:  1 ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... 178   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.