PALUBA
April 29, 2024, 04:00:54 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... 178   Go Down
  Print  
Author Topic: Beograd na starim fotografijama i razglednicama  (Read 713014 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #555 on: September 12, 2014, 09:30:28 pm »

Koliko uočavam ova zgrada "Vojne bolnice na Vračaru" je stara zgrada VMA, kako se zgrada Vojne bolnice nazivala u vreme JNA. Zgrada je u Deligradskoj ulici i sada pripada Kliničkom centru Srbije. Manja zgrada, levo od ove veće je najverovatnije sadašnja kapela.
Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #556 on: September 13, 2014, 03:34:37 pm »

Hvala vam na iscrpnim objašnjenjima. Nisam znao da se taj dio računa u Vračar, jer moja asocijacija na Vračar je područje južno od Slavije između Bulevara JNA i Maršala Tolbuhina. Koristim stare nazive ulica jer se s njima lakše snalazim.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #557 on: September 13, 2014, 04:56:33 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 17.04.1941.jpg (234.1 KB, 800x573 - viewed 146 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #558 on: September 14, 2014, 06:06:55 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

To je fotografija Njemačke parade odmah po okupaciji Beograda 1941. na Bulevaru Kralja Aleksandra, ispred skupštine, a iza se vidi velika
zgrada glavne pošte. Vidi se da je onda i na toj trasi išao električni tramvaj. Danas te pruge nema više nego tramvaj ide tek dalje gore od
Pravnog fakulteta.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #559 on: September 14, 2014, 09:24:40 am »

To je fotografija Njemačke parade odmah po okupaciji Beograda 1941. na Bulevaru Kralja Aleksandra, ispred skupštine, a iza se vidi velika
zgrada glavne pošte. Vidi se da je onda i na toj trasi išao električni tramvaj. Danas te pruge nema više nego tramvaj ide tek dalje gore od
Pravnog fakulteta.

Okretnica tramvaja je kod crkve Svetog Marka na Tašu, nekih 200 metara od glavne Pošte.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* razglednica002.jpg (74.8 KB, 640x443 - viewed 106 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #560 on: September 14, 2014, 01:37:09 pm »

To je fotografija Njemačke parade odmah po okupaciji Beograda 1941. na Bulevaru Kralja Aleksandra, ispred skupštine, a iza se vidi velika
zgrada glavne pošte. Vidi se da je onda i na toj trasi išao električni tramvaj. Danas te pruge nema više nego tramvaj ide tek dalje gore od
Pravnog fakulteta.

Okretnica tramvaja je kod crkve Svetog Marka na Tašu, nekih 200 metara od glavne Pošte.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da točno je, taj sam detalj previdio, vjerovatno zato jer sam obično izlazio ili ulazio u tramvaj na stanici Pravni fakultet. Zanima me koje su
godine "izvađene" tramvajske tračnice koje su prolazile ispred skupštine.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #561 on: September 14, 2014, 01:59:10 pm »

To je fotografija Njemačke parade odmah po okupaciji Beograda 1941. na Bulevaru Kralja Aleksandra, ispred skupštine, a iza se vidi velika
zgrada glavne pošte. Vidi se da je onda i na toj trasi išao električni tramvaj. Danas te pruge nema više nego tramvaj ide tek dalje gore od
Pravnog fakulteta.

Okretnica tramvaja je kod crkve Svetog Marka na Tašu, nekih 200 metara od glavne Pošte.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da točno je, taj sam detalj previdio, vjerovatno zato jer sam obično izlazio ili ulazio u tramvaj na stanici Pravni fakultet. Zanima me koje su
godine "izvađene" tramvajske tračnice koje su prolazile ispred skupštine.

Negde početkom 1950-tih, kada je građen Trg Marksa i Engelsa (danas Trg Nikole Pašića).
Do 1947 godine tramvaji su saobraćali (između ostalog) preko Terazija, pa Bulevarom...
1947 su preuređene Terazije, povađene su šine, sklonjena fontana, cvetne leje i stubovi (poznati po tome što su Nemci avgusta 1941 na njima obeslili petoricu streljanih zarobljenika).
Time je pruga presečena i napravljena je privremena okretnica na Trgu Marksa i Engelsa (u formiranju), na kojem su rušene postojeće zgrade. Početkom 1950-tih (ne znam tačno godinu), ali kada je završena zgrada Doma sindikata i uređen Trg, uklonjena je i ova okretnica, povađene su šine od Trga sve do crkve sv. Marka... klonjena ograda oko Skupštine, uređena ulica...
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #562 on: September 14, 2014, 07:00:57 pm »

To je fotografija Njemačke parade odmah po okupaciji Beograda 1941. na Bulevaru Kralja Aleksandra, ispred skupštine, a iza se vidi velika
zgrada glavne pošte. Vidi se da je onda i na toj trasi išao električni tramvaj. Danas te pruge nema više nego tramvaj ide tek dalje gore od
Pravnog fakulteta.

Okretnica tramvaja je kod crkve Svetog Marka na Tašu, nekih 200 metara od glavne Pošte.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Da točno je, taj sam detalj previdio, vjerovatno zato jer sam obično izlazio ili ulazio u tramvaj na stanici Pravni fakultet. Zanima me koje su
godine "izvađene" tramvajske tračnice koje su prolazile ispred skupštine.

Negde početkom 1950-tih, kada je građen Trg Marksa i Engelsa (danas Trg Nikole Pašića).
Do 1947 godine tramvaji su saobraćali (između ostalog) preko Terazija, pa Bulevarom...
1947 su preuređene Terazije, povađene su šine, sklonjena fontana, cvetne leje i stubovi (poznati po tome što su Nemci avgusta 1941 na njima obeslili petoricu streljanih zarobljenika).
Time je pruga presečena i napravljena je privremena okretnica na Trgu Marksa i Engelsa (u formiranju), na kojem su rušene postojeće zgrade. Početkom 1950-tih (ne znam tačno godinu), ali kada je završena zgrada Doma sindikata i uređen Trg, uklonjena je i ova okretnica, povađene su šine od Trga sve do crkve sv. Marka... klonjena ograda oko Skupštine, uređena ulica...

Hvala na informacijama, ja imam stare fotografije na kojima se vidi tramvajski promet ulicom kralja Milana prema Terazijama, nisam znao
da je skretala prema Bulevaru Kralja Aleksandra, mislio sam da je išla samo prema pozorištu jer znam da je oko spomenika na trgu bila isto
okretnica tramvaja. Hvala na podatku o godini.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #563 on: September 14, 2014, 07:47:37 pm »

Sa Terazija, uoči rata, koloseci su išli:
Kralja Milana, prema Slaviji
Prizrenskom, ka Brankovoj i preko mosta za Zemun
Kolarčevom, ka Narodnom Pozorištu i dalje Vasinom ka Kalemegdanu
u Bulevar, prema Skupštini.

Mreža je posle rata redukovana na račun trolejbusa (koloseci su ukolnjeni iz Uzun Murkove, Vasine, Kolarčeve, Terazija, Kralja Milana, Kneza Miloša, Svetog Save, današnje Makednonske, Svetogorske-Lole Ribara, Majora Ilića...Bulevar na već spomenutom delu) koji su, kao su mi stručniji ljudi objasnili, i pre rata bili u planu da zamene tramvaje.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #564 on: September 15, 2014, 05:45:25 am »

Hvala na dodatnim i detaljnim informacijama. Razumijem da su trolejbusi daleko tiši oblik javnog prevoza i sa nešto malo više "slobode"
kretanja u odonosu na tramvaje, ali i tramvaji imaju svoju draž. I mi u Puli smo imali nekada davno električni tramvaj ali su ga Talijani
ukinuli još tridesetih godina XX st.

Nadam se da će se u Beogradu zadržati postojeće trase tramvaja jer i tramvaji su dio Beogradske slike, samo ako bi se uvelo i nešto
više novih kola jer neka od postojećih (npr. na liniji broj 2) su zaista stari i dosta isluženi tramvaji koji zaslužuju odlazak u penziju.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #565 on: September 16, 2014, 05:37:13 pm »

Hvala na dodatnim i detaljnim informacijama. Razumijem da su trolejbusi daleko tiši oblik javnog prevoza i sa nešto malo više "slobode"
kretanja u odonosu na tramvaje, ali i tramvaji imaju svoju draž. I mi u Puli smo imali nekada davno električni tramvaj ali su ga Talijani
ukinuli još tridesetih godina XX st.

Nadam se da će se u Beogradu zadržati postojeće trase tramvaja jer i tramvaji su dio Beogradske slike, samo ako bi se uvelo i nešto
više novih kola jer neka od postojećih (npr. na liniji broj 2) su zaista stari i dosta isluženi tramvaji koji zaslužuju odlazak u penziju.

Beograd, osim nedostatka novca, ima i problem što je jedan od manjeg broja gradova u svetu sa "užim" tramvajskim kolosekom, pa je i nabavka malo specifična.

U poslednjih nekoliko godina su nabavljeni tramvaji španskog CAF-a, ali ne mogu da voze na svim linijama.
Nedavno sam saznao da CAFov tramvaj, "pod radnim opterećenjem" ne može da napravi krug na Slaviji - jednom stranom "kači" kolovoz u u toj krivini, ako je opterećen težinom putnika.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 494


« Reply #566 on: September 16, 2014, 05:49:06 pm »

Ne samo da je tramvajski kolosek uži, nego je "metarski" - 1000mm, što je i pre 100 godina bio ne baš česti kolosek. CAFovi tramvaji ne mogu ni uz Kalemegdan, baš zbog malog radijusa krivine. Čudi me da je i radijus na Slaviji nedovoljan za te vrlo savremene tramvaje. Inače primedbe na "Špance" su brojne i ozbiljne, npr. točkovi obrtnih postolja su tanki i pucaju pri bočnom opterečenju, pa mogu pući i u "uskoj" krivini. Zagreb i Sarajevo su svakako napravili bolji izbor normalnim 1435mm kolosekom. Usled opšte deindustrijalizacije, ni "Želvoz" ni "Šinvoz" ni "Goša" mislim da ne mogu sprovoditi više ni generalni remont tramvaja, a kamoli da mogu napraviti novi. Zato je najveći broj tramvaja star i olupan.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #567 on: September 16, 2014, 06:54:50 pm »

Ne samo da je tramvajski kolosek uži, nego je "metarski" - 1000mm, što je i pre 100 godina bio ne baš česti kolosek. CAFovi tramvaji ne mogu ni uz Kalemegdan, baš zbog malog radijusa krivine. Čudi me da je i radijus na Slaviji nedovoljan za te vrlo savremene tramvaje. Inače primedbe na "Špance" su brojne i ozbiljne, npr. točkovi obrtnih postolja su tanki i pucaju pri bočnom opterečenju, pa mogu pući i u "uskoj" krivini. Zagreb i Sarajevo su svakako napravili bolji izbor normalnim 1435mm kolosekom. Usled opšte deindustrijalizacije, ni "Želvoz" ni "Šinvoz" ni "Goša" mislim da ne mogu sprovoditi više ni generalni remont tramvaja, a kamoli da mogu napraviti novi. Zato je najveći broj tramvaja star i olupan.

Pa vjerovatno je problem dvojke za Kalemegdan u malom radijusu krivina, osobito ispod Francuske ambasade, a obrtna postolja ne
dopuštaju na novim tramvajima tako male radijuse, ali zaista me čudi za Slaviju, pa to je veliki rotor s velikim radijusima. Što se tiče širine kolosijeka mislim da je u Zagrebu razmak cca 1000 mm, a za sarajevo ne znam, a 1435 imaju ako se ne varam u Beču, Budimpešti i Brnu. Bratislava mislim da ima manji razmak ne znam da li 1000 mm. U Pragu je mislim isto širina pruge 1435 mm.

Inače od starijih tipova ali relativno očuvanih (bar sam se ja vozio u par takvih garnitura u Beogradu) dopali su mi se neki na linij broj 3
zelene boje, koja ide za Topčider, Rakovicu i Kneževac. Čak su i sjedišta bila meka s nekom presvlakom od vjerovatno umjetne kože i nisu
bili išarani pa su odavali ugodan osječaj putniku-turistu.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #568 on: September 16, 2014, 07:31:57 pm »

...

Inače od starijih tipova ali relativno očuvanih (bar sam se ja vozio u par takvih garnitura u Beogradu) dopali su mi se neki na linij broj 3
zelene boje, koja ide za Topčider, Rakovicu i Kneževac. Čak su i sjedišta bila meka s nekom presvlakom od vjerovatno umjetne kože i nisu
bili išarani pa su odavali ugodan osječaj putniku-turistu.

To su tramvaji koje je Bazel povukao iz upotrebe i poklonio (bar ja tako mislim) Beogradu.
Deluju arhaično, bar u odnosu na CAF, ali su izuzetno očuvani - svest o važosti održavanja je već stvar kulture...
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #569 on: September 16, 2014, 07:36:45 pm »

Ne samo da je tramvajski kolosek uži, nego je "metarski" - 1000mm, što je i pre 100 godina bio ne baš česti kolosek. CAFovi tramvaji ne mogu ni uz Kalemegdan, baš zbog malog radijusa krivine. Čudi me da je i radijus na Slaviji nedovoljan za te vrlo savremene tramvaje. Inače primedbe na "Špance" su brojne i ozbiljne, npr. točkovi obrtnih postolja su tanki i pucaju pri bočnom opterečenju, pa mogu pući i u "uskoj" krivini. Zagreb i Sarajevo su svakako napravili bolji izbor normalnim 1435mm kolosekom. Usled opšte deindustrijalizacije, ni "Želvoz" ni "Šinvoz" ni "Goša" mislim da ne mogu sprovoditi više ni generalni remont tramvaja, a kamoli da mogu napraviti novi. Zato je najveći broj tramvaja star i olupan.

Koliko sam ja ispratio, "pucanje točkova" kod CAFa je preuveličavanje, ali nisam stručan da diskutijem na tu temu.
Što se tiče Slavije, pre neki dan, kada je bio redukovan saobraćaju centru zbog promocije oficira, viđen je i jedan CAF kako doduše - prazan, pravi krug na Slaviji.
U najavi je rekonstrukcija Slavije, i kako je za sada predstavljeno, tramvajski kolosek bi trebao da bude prebačen na sam obod kružnog toka...
Logged
Pages:  1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... 178   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 22 queries.