PALUBA
April 29, 2024, 09:15:29 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... 178   Go Down
  Print  
Author Topic: Beograd na starim fotografijama i razglednicama  (Read 712877 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #600 on: September 23, 2014, 01:25:35 pm »

Proučavajući fotografije i geografske karte starog Beograda naišao sam na ovu kartu za koju piše da je iz 1950. (uvećao sam posebno)
baš uži dio Beograda). To me moram priznati zbunjuje jer na njoj se vidi samo željeznički most i današnji Brankov most na mjestu gdje je
nekada bio viseći most kralja Aleksandra. Nigdje nema traga Savskom mostu kojeg su Nemci podigli 1942. i koji je sačuvan i kada su oni
bježali iz Beograda (zahvaljujući hrabrosti jednog civila Beograđanina).

Pretpostavljam da je godina izdavanja karte vjerovatno 1950. ali da je karta načinjena prema nekoj starijoj karti i stanju do Aprila 1941.

Kart je malo neobična i po tome što su nazivi nekih dijelova na ćirilici, što je i normalno za kartu u Srbiji, ali na istoj karti su i nazivi ispisani
samo na latinici, npr, Kneževac, Rakovica, Jajinci, Kumodraž. Donji dio karte je pisan na latinici iz nekog razloga pa me to malo zbunjuje.

Sa ovom kartom sam očigledno malo skrenuo temu u druge vode pa da se vratimo na ispravan kurs. Već sam prije bio postavio fotografiju sa prascima
u ulici Kralja Petra I s Patrijaršijom u pozadini. Evo danas sam baš prošao tamo obilazeći Sabornu crkvu pa sam načinio s približno iste pozicije jednu
fotku kako to mjesto danas izgleda. Zgrade su prepoznatljive samo su umjesto prasića sada na cesti metalni ljubimci. Možda je ipak zanimljivo da ih
usporedimo nekada i danas. Pa evo obje fotografije.


* Beograd nekad - ulica Kralja Petra-desno Saborna crkva.jpg (262.8 KB, 1380x922 - viewed 113 times.)

* Beograd danas 23092014 - ulica Kralja Petra-desno Saborna crkva.jpg (1009.81 KB, 2363x1772 - viewed 102 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 493


« Reply #601 on: September 23, 2014, 02:49:53 pm »


Svejedno je zanimljivo, naročito me intrigira kada je snimljena gornja fotka. Ono "V" mi uopšte ne liči na okupatorski simbol pobede, već više na pokušaj uklanjanja retuširanjem fotografije nekakve improvizovane samarice za dizanje građevinskog materijala na krov Patrijaršije u gradnji (mada su oba kraka vrlo simetrična). Prozorski otvori ne izgledaju kao da su okna stradala, već upravo da ramova i stakala još nema, tj, nisu ugrađeni.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #602 on: September 23, 2014, 06:02:36 pm »


Svejedno je zanimljivo, naročito me intrigira kada je snimljena gornja fotka. Ono "V" mi uopšte ne liči na okupatorski simbol pobede, već više na pokušaj uklanjanja retuširanjem fotografije nekakve improvizovane samarice za dizanje građevinskog materijala na krov Patrijaršije u gradnji (mada su oba kraka vrlo simetrična). Prozorski otvori ne izgledaju kao da su okna stradala, već upravo da ramova i stakala još nema, tj, nisu ugrađeni.

Pa i mene interesuje kada je stvarno snimljena, tamo gdje sam je preuzeo je pisala godina prije rata koju sam naveo, ali kolega "Palubar" tvrdi da je  na
originalu gdje je prvi put postavljena pisalo da je iz ratnog perioda. No jedno je sigurno ova druga u boji je snimljena danas, to odgovorno tvrdim.
Logged
T.G.Mapplebeck
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 94



« Reply #603 on: September 23, 2014, 08:46:23 pm »

Pa i mene interesuje kada je stvarno snimljena, tamo gdje sam je preuzeo je pisala godina prije rata koju sam naveo, ali kolega "Palubar" tvrdi da je  na originalu gdje je prvi put postavljena pisalo da je iz ratnog perioda.

Teško da bi se neko tek tako šetkao sa dvadesetak prasića kroz okupirani Beograd!!!

Fotografija je nastala najverovatnije u vreme kako je i potpisana kada je prvi put postavljena na ovaj topik (1934). Na to u velikoj meri ukazuje i drvored koji je "kumbor" pominjao. Zgrada Patrijaršije je inače građena u periodu 1932-35, a na sledećoj fotografiji koja je referisana kao 1936. može se zapaziti da su zasadi već malo ojačali Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 281zgwg.jpg (31.87 KB, 500x354 - viewed 78 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 148



« Reply #604 on: September 24, 2014, 11:33:31 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Господарски конак – Књажев двор – стари конак књаза Милоша (1833).

Кад Марашлија  протури глас да ће из Србије бити премештен и да ће у Србију доћи други везир, Милош напише султану, у име народа и његових старешина, благодарно писмо које је било сасвим по Марашлијиној  жељи:

Преклањајући се лицем на земљу: коџабаше, кнезови, кметови и сва фукара, раја твога санџака семендре, долази с овим кратким речма величајши царју теби благодарност на превеликој милости учинити. У ово време кад је верњејши већил твој, наш честити везир Марашли-Али Паша, по твојој заповести међу нас дошао, ми уживамо такав мир и рахатлук, какав наши предци никад имали нису…

Убрзо, књаз Милош је од Марашли-Али Паше добио кућу на поклон (1817).  У овој кући Милош је потписао абдикацију 1839. и отишао у избеглиштво. Кућа (конак) је срушена 1846. године, када се покренуло питање њеног преуређења и уступања Цркви на коришћење. Покренути радови нису били одрживи, јер је конак био толико трошан да је постојала опасност да се обруши на раднике.
Кад се вратио из избеглиштва и по други пут постао власт у Србији Милош је протестовао и тражио да му попечитељство јави ко је смео и ко је заповедио да се моја  кућа сруши.


* Кнежев двор.jpg (63.09 KB, 646x405 - viewed 72 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 148



« Reply #605 on: September 24, 2014, 01:45:43 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Стари конак књаза Милоша непосредно пред рушење 1846. године.(руска слика)


* конак 1.jpg (251.18 KB, 754x500 - viewed 60 times.)

* конак 2 .jpg (85.53 KB, 830x502 - viewed 60 times.)
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #606 on: September 24, 2014, 09:28:04 pm »

U vezi drvoreda u Kralja Petra, pored Partrijaršije:
ovo je kadar iz filma "Besmrtna mladost" Vojislava Nanovića, koji je pušten u bioskope u maju 1948 (prema imdb-u). Obzirom na vremenske prilike koje se vide u filmu, verovatno je sniman 1947 (ali možda i grešim).
Svejedno, evo ga taj drvored u 1948 ili 1947.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Off topic
Film "Besmrtna mladost" je preteča "Otpisanih", ali je sniman od ljudi koji su bili učesnici i svedoci.
Iako danas deluje kao "naivna umetnost", ima dosta interesantnih stvari u filmu: pre svega izgled Beograda neposredno posle rata, ali i nekih scena koje su ponovljene u "Otpisanima".
Scena u kojoj ilegalci nabavljaju prvo oružje je smeštena na gotovo isto mesto u oba ostvarenja, ali u "Besmrtnoj mladosti" deluje mnogo realnije u odnosu na "Otpisane" (u "Otpisanima" ilegalci u ruševinama naprave zasedu nemačkoj patroli i sve ih pobiju, a u ovom filmu oni na krovu gotovo identične ruševine pronađu mitraljez koji je tu ostavila naša vojska, i zbrišu kada naiđe nemačka patrola, normalno Smiley )


* Besmrtna_mladost[(080847)22-10-21].JPG (30.16 KB, 640x480 - viewed 72 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 493


« Reply #607 on: September 24, 2014, 10:29:46 pm »


Povodom fotografije Patrijaršije i oko nje, drveće u drvoredu je veoma poraslo, te lipe već u maju prosto "besomučno" mirišu. Sećam se i Konaka knjeginje Ljubice pre rekonstrukcije, bio je vrlo zapušten, a ispred je stajala monumentalna skulptura anđela, koje sam se veoma plašio kad sam bio mali. Takođe sam mislio da u zamotanoj ciradi na arnjevima FAPova živi babaroga.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #608 on: September 26, 2014, 08:09:28 am »

Na ovoj razglednici se vidi posađen drvored pored Patrijaršije, mladice su posađene uz kočeve koji ih pridržavaju.
Levo se vidi stub Mosta kralja Aleksandra sa zategnutim kablovima, tako da je je razglednica nastala posle 1934.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dodatno, na fotografijama sukoba građana sa žandarmerijom zbog potpisivanja Konkordata, jula 1937, vide se i visoke krošnje drvoreda ispred Patrijaršije.

Sasvim je sigurno da je svinjar svoje stado proterao uz Ulicu kralja Petra Smiley pre nastanka razglednice, dakle ovo "V", šta god da je, nije nemački simbol iz vremena rata.



* wf82101.jpg (58.52 KB, 699x453 - viewed 75 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #609 on: September 27, 2014, 06:44:59 pm »

Dve fotografije snimljene u Knez Mihajlovoj ulici, verovatno početkom 30-tih.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* Knez Mihajlova_Beograd.jpg (379.6 KB, 1854x1308 - viewed 79 times.)

* Knez Mihajlova _Beograd 1.jpg (71.9 KB, 943x653 - viewed 81 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #610 on: September 28, 2014, 03:52:49 pm »

Snimljeno ispred časovničarske radnje Bore S. Nikolića u Beogradu.

Tačnu lokaciju radnje ne znam, po svemu sudeći, u pitanju je druga polovina tridestih.




* Časovničarska radnja Bora S. Nikolić_Beograd.jpg (217.29 KB, 1241x1721 - viewed 74 times.)
Logged
Topola
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 684



« Reply #611 on: September 29, 2014, 10:20:02 am »

Na ovoj razglednici se vidi posađen drvored pored Patrijaršije, mladice su posađene uz kočeve koji ih pridržavaju.
Levo se vidi stub Mosta kralja Aleksandra sa zategnutim kablovima, tako da je je razglednica nastala posle 1934.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dodatno, na fotografijama sukoba građana sa žandarmerijom zbog potpisivanja Konkordata, jula 1937, vide se i visoke krošnje drvoreda ispred Patrijaršije.

Sasvim je sigurno da je svinjar svoje stado proterao uz Ulicu kralja Petra Smiley pre nastanka razglednice, dakle ovo "V", šta god da je, nije nemački simbol iz vremena rata.



Relja, slika je Napijalova iz nemačkog albuma, nema dileme da je okupaciona. Inače, u Patrijaršiji se nalazila jedna od nemačkih vojnih komandi, i odatle ovo V na uglu, a odsustvo mladog drveća je lako razumljivo ako se zna šta je bilo u zgradi - drveće je isečeno zarad lakše preglednosti iz zgrade. U dvorištu prekoputa su bila parkirana vozila. Na kadru iz Nanovićevog filma je mlado drveće kome je trebalo par godina da poraste...

Inače, a propos "Besmrtne mladosti": film ima kultni status zbog nekoliko stvari. Jedna od njih je i ta da je snimljen pre uvođenja propagandnih obrazaca pa su tako u nekim scenama pripadnici monarhističke strane prikazani adekvatno Nanovićevim sećanjima iz rata, dakle, bez bradurina, masnih kosa, itd, odnosno svega onoga "bulajevićevskog" što je u kinematografiju nahrupilo kasnije.

Imao sam to zadovoljstvio da se družim sa nažalost prerano preminulim Borislavom Nanovićem, Vojinim sinom: kod njih u kući se čuva pištolj kojim je Voja ubio nemačkog vojnika u okupiranom Beogradu (bio je to prvi Nemac ubijen u akciji mladih komunista, ali i inače, u gradu). Scene iz filma koje su se ponovile u Otpisanima su verni prikaz realnih dogadjaja u kojima je Nanović lično učestvovao... 
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #612 on: September 29, 2014, 06:41:46 pm »

I stand corrected Smiley
Dušan Napijalo ne stavlja "žigove" na fotografije koje nesebično objavljuje, pa se izvor i priča gotovo odmah izgube...
Ja sam namerno potražio scenu ubistva agenta u "Besmrtnoj mladosti", očekujući da će baš taj detalj biti ključan, nisam ni posmislio da su to nova stabla...
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #613 on: September 30, 2014, 09:00:17 am »

Beograd, glavna željeznička stanica, prema današnjoj Gazeli, sa okretnicom za lokomotive. U vrijeme nastanka fotografija vozile su u
Jugoslaviji samo stare dobre parnjače. Prilažem i jednu fotografiju perona glavne željezničke stanice s postrojenim vlakom za polazak
i naravno parnjačom na čelu.


* Beograd 1939. Željeznička stanica s okretnicom za lokomotive.jpg (236.25 KB, 1260x852 - viewed 70 times.)

* Beograd Glavna željeznička stanica - okretnica lokomotiva.jpg (231.31 KB, 1260x816 - viewed 82 times.)

* Beograd Glavna željeznička stanica.jpg (51.26 KB, 801x517 - viewed 59 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #614 on: September 30, 2014, 09:07:56 am »

Beograd, glavna željeznička stanica, prema današnjoj Gazeli, sa okretnicom za lokomotive. U vrijeme nastanka fotografija vozile su u
Jugoslaviji samo stare dobre parnjače. Prilažem i jednu fotografiju perona glavne željezničke stanice s postrojenim vlakom za polazak
i naravno parnjačom na čelu.

A evo pronašao sam i jednu fotografiju iz vremena prije II svjetskog rata na kojoj se vidi dogradnja zgrade glavne Željezničke stanice u
Beogradu i izgradnja prelijepe zgrade Pošte u Savskoj. Na drugoj fotografiji se vidi već izgrađena zgrada Pošte u Savskoj. Na žalost nakon
savezničkog bombardiranja 1944. od te lijepe zgrade nije puno ostalo, i nakon popravka je ostala ona "kocka" od pošte.

Logged
Pages:  1 ... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... 178   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.