PALUBA
April 29, 2024, 02:03:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 ... 178   Go Down
  Print  
Author Topic: Beograd na starim fotografijama i razglednicama  (Read 712976 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #615 on: September 30, 2014, 09:11:59 am »

Evo i jedne fotografije crkvica Ružica i Sveta Petka snimljene iz malo neuobičajenog smjera. Godina snimanja nije točno definirana pa je
ne bih napisao da poslije ne dobijem kritike.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #616 on: September 30, 2014, 09:14:14 am »

Evo i dvije fotografije Trga Republike, prva je snimljena nekada početkom XX vijeka i druga je snimljena negdje oko 1940. godine. Obje su
zanimljive za pogledati

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #617 on: September 30, 2014, 09:16:26 am »

A evo i jedne fotografije gotovo iz današnjih dana. Terazije 1966. godine s nezaboravnim Fićekom u prvom planu.


* Beograd 1966. Terazije i vječni Fićo u prvom planu.jpg (333.93 KB, 1260x886 - viewed 155 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 494


« Reply #618 on: September 30, 2014, 09:41:29 am »


Ne mogu se oteti utisku da, iako su automobili bili mnogo ređi nego danas, raznovrsnost i kvalitet su bili na visini. Iza Fićeka je jedan lepi VW kupe Karmann, pa veliki Ford Taunus 17M, a prekoputa se nazire parkiran neki ogromni američki kabriolet sa "krilima".
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #619 on: September 30, 2014, 09:42:09 am »

A evo pronašao sam i jednu fotografiju iz vremena prije II svjetskog rata na kojoj se vidi dogradnja zgrade glavne Željezničke stanice u
Beogradu i izgradnja prelijepe zgrade Pošte u Savskoj.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Možda grešim, ali ja sam pre sklon da poverujem da je ova fotografija snimljena za vreme okupacije. Zgrada pošte kao i deo zgrade železničke stanice koji se vidi na fotografiji su bile oštećene tokom Aprilskog rata, a na slici bi trebalo da se vidi njihovo obnavljenje koje je urađeno tokom okupacije.

Zgrada pošte je kasnije ponovo oštećena tokom Savezničkog bombardovanja (ispraviće me neko ako već grešim), te je nakon II Sv. rata novom obnovom dovedena u današnje stanje.

Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #620 on: September 30, 2014, 10:43:24 am »

A evo pronašao sam i jednu fotografiju iz vremena prije II svjetskog rata na kojoj se vidi dogradnja zgrade glavne Željezničke stanice u
Beogradu i izgradnja prelijepe zgrade Pošte u Savskoj.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Možda grešim, ali ja sam pre sklon da poverujem da je ova fotografija snimljena za vreme okupacije. Zgrada pošte kao i deo zgrade železničke stanice koji se vidi na fotografiji su bile oštećene tokom Aprilskog rata, a na slici bi trebalo da se vidi njihovo obnavljenje koje je urađeno tokom okupacije.

Zgrada pošte je kasnije ponovo oštećena tokom Savezničkog bombardovanja (ispraviće me neko ako već grešim), te je nakon II Sv. rata novom obnovom dovedena u današnje stanje.


Fotografija je nastala između dva rata, u toku izgradnje nove zgrade pošte arhitekte Momira Korunovića.
Zabunu unosi zgrada stare železničke stanice, koja je srušena pre 1934 (npr. - ne vidi se na fotografijama sa sahrane kralja Aleksandra).
Železnička stanica i njena zgrada (današnja, postojeća) su teško oštećene u toku bombardovanja, aprila 1941.
Zato je na brzinu, do oktobra 1941, podignuta nova manja zgrada, između pošte i železničke stanice, baš na mestu ove male zgradice. Ta zgrada se održala do 1950-tih.
Zanimljivo je da je projektant te male stanice, podignute na brzinu u vreme okupacije, arhitekta Pavle Krat, isti arhitekta koji će od ruševina Korunovićeve zgrade Pošte napraviti zgradu u obliku koji gledamo i danas.
Malo više informacija
http://www.politikin-zabavnik.co.rs/pz/content/beograd-koga-vise-nema?page=4230
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #621 on: September 30, 2014, 12:25:17 pm »

A evo i jedne fotografije gotovo iz današnjih dana. Terazije 1966. godine s nezaboravnim Fićekom u prvom planu.
Osim fiće interesantni su i ostali koji se vide na slici. VW Carmen, koji glumi sportski auto, i za njim Ford 15 ili 17M.
Simboli uspešnih ljudi u to doba. A bogami i kabriolet sa desne strane parkiran na trotoaru nije za zanemarivanje.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #622 on: September 30, 2014, 02:24:19 pm »

A evo pronašao sam i jednu fotografiju iz vremena prije II svjetskog rata na kojoj se vidi dogradnja zgrade glavne Željezničke stanice u
Beogradu i izgradnja prelijepe zgrade Pošte u Savskoj.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Možda grešim, ali ja sam pre sklon da poverujem da je ova fotografija snimljena za vreme okupacije. Zgrada pošte kao i deo zgrade železničke stanice koji se vidi na fotografiji su bile oštećene tokom Aprilskog rata, a na slici bi trebalo da se vidi njihovo obnavljenje koje je urađeno tokom okupacije.

Zgrada pošte je kasnije ponovo oštećena tokom Savezničkog bombardovanja (ispraviće me neko ako već grešim), te je nakon II Sv. rata novom obnovom dovedena u današnje stanje.

Mislim da je fotografija ipak nastala negdje tridesetih godina XX vijeka. Koliko sam člitao zgrada glavne željezničke stanice je bila teško
oštećena u Aprilskom bombardovanju, ali zgrada pošte nije ako sam dobro pročitao. Zato mislim da je fotografija najvjerovatnije iz
tridesetih godina XX vijeka.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #623 on: October 01, 2014, 08:01:18 am »

Fotografija je nastala između dva rata, u toku izgradnje nove zgrade pošte arhitekte Momira Korunovića.
Zabunu unosi zgrada stare železničke stanice, koja je srušena pre 1934 (npr. - ne vidi se na fotografijama sa sahrane kralja Aleksandra).
Železnička stanica i njena zgrada (današnja, postojeća) su teško oštećene u toku bombardovanja, aprila 1941.
Zato je na brzinu, do oktobra 1941, podignuta nova manja zgrada, između pošte i železničke stanice, baš na mestu ove male zgradice. Ta zgrada se održala do 1950-tih.
Zanimljivo je da je projektant te male stanice, podignute na brzinu u vreme okupacije, arhitekta Pavle Krat, isti arhitekta koji će od ruševina Korunovićeve zgrade Pošte napraviti zgradu u obliku koji gledamo i danas.
Malo više informacija
http://www.politikin-zabavnik.co.rs/pz/content/beograd-koga-vise-nema?page=4230

U pravu si Relja, moja greška. Evo te zgrade koju pominješ na jednoj fotografiji koju sam postavio ovde na Palubi pre nekoliko godina u jednoj drugoj temi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Fotografija je svakako iz vremena okupacije, vidljiva su oštećenja železničke stanice, koliko mi se čini oštećenja postoje i na zgradi pošte.


* stanica.jpg (233.59 KB, 1235x678 - viewed 181 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #624 on: October 01, 2014, 08:25:03 am »






Vjerovatno su na Pošti otišla stakla na prozorima i možda neka manja oštečenja fasade, ali najteža oštećenja su bila od savezničkog
bombardiranja za Uskrs 1944.
Da li se zna koje godine je ta zgrada između zgrade glavne stanice i pošte uklonjena?
Logged
Topola
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 684



« Reply #625 on: October 01, 2014, 03:41:23 pm »

Septembar 1944.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 34.jpg (404.87 KB, 1272x874 - viewed 160 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #626 on: October 02, 2014, 09:35:29 am »

Septembar 1944.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Odlična fotografija, vide se velika oštečenja zgrade pošte nakon savezničkog bombardiranja za Uskrs 1944. Ipak velika je šteta što se
nakon kraja rata nije probalo obnoviti zgradu u prvobitnom obliku, bila bi to i danas prekrasna građevina. Ovako samo ona "kckasta"
zgrada u Savskoj. Šteta.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 494


« Reply #627 on: October 02, 2014, 10:11:52 am »

Septembar 1944.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Odlična fotografija, vide se velika oštečenja zgrade pošte nakon savezničkog bombardiranja za Uskrs 1944. Ipak velika je šteta što se
nakon kraja rata nije probalo obnoviti zgradu u prvobitnom obliku, bila bi to i danas prekrasna građevina. Ovako samo ona "kckasta"
zgrada u Savskoj. Šteta.


Sadašnja zgrada je vrlo ružna, ali to je bilo vreme obnove i nije se mnogo pazilo na estetiku, više na praktičnost.
Logged
T.G.Mapplebeck
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 94



« Reply #628 on: October 02, 2014, 02:55:59 pm »


Sadašnja zgrada je vrlo ružna, ali to je bilo vreme obnove i nije se mnogo pazilo na estetiku, više na praktičnost.


Iako ova tvrdnja "na prvu loptu" deluje prijemčivo, ona ipak nije tačna.

Povod za ovakvu rekonstrukciju leži ipak u ideološkim razlozima, pogotovo kada se uzme u obzir da je projekat rekonstrukcije poveren arhitekti Pavelu Kratu - predratnom modernisti koji je sarađivao sa najznačajnijim protagonistima tog pokreta u arhitekturi, poput Dragiše Brašovana i drugih (jedno vreme je radio kao saradnik i u projektnom birou Milana Zlokovića, ali sam nije imao priliku da se ostvari u punoj meri). Pored bogatog iskustva u krugovima beogradskih modernista, bio je i pristalica nove vlasti - što je bila više nego direktna preporuka za dodeljivanje jednog ovakvog projekta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Međutim, priča postaje još zanimljivija, kada se uzme u obzir da je isti autor i projektant privremenog objekta "Beogradske železničke stanice". Na brzinu izgrađenog, u oktobru 1941. godine završenog objekta, smeštenog između Korunovićeve pošte i u bombardovanju teško oštećene železniče stanice!

Ostaje otvoreno pitanje kako je arh. Pavel Krat pred "novim vlastima" kojima se nasebično stavio u službu opravdao svoj angažman u okupiranoj "Nedićevoj Srbiji"...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kako god bilo, projekat rekonstrukcije je dodeljen Pavlu Kratu, a obrazloženje za jedan takav poduhvat imalo je i stručnu potku. Najznačajnije je to što se ono može pročitati u tekstu samog autora projekta rekonstrucije:

"Jedan od bitnih razloga, usled kojih se odlučilo za rekonstrukciju, bio je i taj, što je sama arhitektura stare poštanske zgrade bila tipičan primer neuspelog iskorišćavanja nasleđa našeg narodnog neimarstva, preopterećena stilskim elementima."

"Kao rezultat rekonstrukcije, zgrada pošte br.2 ne samo što je promenila svoj spoljašnji oblik i na taj se način bolje povezala sa čitavim ansamblom susednih zgrada, ne samo što su opravljeni oštećeni delovi zgrade, već su u velikoj meri otklonjeni znatni nedostatci u unutrašnjoj organizaciji same zgrade."

Arh. Pavle Krat, časopis "Arhitektura", broj 7, februar 1948. godine, Zagreb.



* Posta-Br-2_01.jpg (45.39 KB, 600x360 - viewed 127 times.)

* Posta-Br-2_02.jpg (208.97 KB, 928x646 - viewed 161 times.)
Logged
T.G.Mapplebeck
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 94



« Reply #629 on: October 02, 2014, 03:58:03 pm »

Da ne budem nedorečen, mislim da je stav autora u prvom citatu samo izgovor za jednu takvu rekonstrukciju, koji predstavllja miks autorove potrebe za sopstvenim ostvarivanjem kao predstavnika moderne arhitekture i potrebe da se objekat koji odiše "buržoaskim duhom" učini "podobnim" u duhu novog vremena koje je nastalo dolaskom novih vlasti.

U drugom pasusu autor navodi da se novim izgledom zgrada "bolje povezala sa čitavim ansamblom susednih zgrada" - računajući tu valjda i svoj objekat, o čijem povezivanju sa okolinom nije preterano razmišljao kada ga je projektovao 1941. godine Smiley

I na kraju, treba priznati da kada se kaže da su rekonstrukcijom ne samo popravljeni oštećeni delovi zgrade, "već su u velikoj meri otklonjeni znatni nedostatci u unutrašnjoj organizaciji same zgrade" - ima dosta istine u tome, jer svi autori koji su se ozbiljno bavili Korunovićevim opusom stoje na stanovištu da nije pridavao veliki značaj funkcionalnosti unutrašnje organizacije prostora.
Logged
Pages:  1 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 ... 178   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.