PALUBA
April 29, 2024, 01:58:31 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... 178   Go Down
  Print  
Author Topic: Beograd na starim fotografijama i razglednicama  (Read 712974 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #735 on: November 15, 2014, 09:59:02 pm »

I još jedna meni zanimljiva fotografija snimljena 1941. u Resavskoj ulici, pogled u smjeru crkve Svetog Marka. Tada tu još nije postojala
tramvajska pruga niti stajalište na raskršču s ulicom Kralja Milana (na kojem dosta puta čekam tramvaj 7 ili 12). I nije bilo asfalta već
stara kaldrma.


* Beograd 1941. Resavska ulica bez tramvajske pruge.jpg (87.43 KB, 680x1024 - viewed 116 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 494


« Reply #736 on: November 15, 2014, 11:03:36 pm »


Tramvajske šine u Resavskoj postavljene su tek 80ih godina XX veka. Zanimljiva je kaldrma - baš kaldrma, ne granitna kocka, koje još uvek ima na nekim ulicama. Granitna kocka je moj omiljeni kolovoz, praktično je večan, jer kad se jedna strana uglača, dovoljno je da se presloži donjom stranom nagore. To preslaganje je teško, traži osećaj za simetriju i geometriju. Sem toga, granitna kocka je neprejeb**** gnjet za kupus.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #737 on: November 15, 2014, 11:19:30 pm »

Evo i ulice Kneza Miloša pod snijegom snimljene negdje 1942. godine. reakao bih po malo romantično pod snijegom da se na žalost nije
radilo o ratnoj godini i Beogradom pod okupacijom.

Veoma zanimljiva fotografija.
Vide se ostaci Vojne akademije i Ministarstva Vojske i Mornarice. Obe zgrade su izgorele u aprilskom bombardovanju i srušene kasnije tokom okupacije. U prvi mah sam pomislio da je greška, da je fotografisano pre rata, ali onda sam video velika slova "V" nafarbana na današnjoj zgradi Ministarstva spoljnih poslova.

Znači da Ministarstvo Vojske i Mornarice i Vojna akademija nisu do kraja srušeni 1941. godine.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #738 on: November 16, 2014, 07:31:02 am »

Evo i ulice Kneza Miloša pod snijegom snimljene negdje 1942. godine. reakao bih po malo romantično pod snijegom da se na žalost nije
radilo o ratnoj godini i Beogradom pod okupacijom.

Veoma zanimljiva fotografija.
Vide se ostaci Vojne akademije i Ministarstva Vojske i Mornarice. Obe zgrade su izgorele u aprilskom bombardovanju i srušene kasnije tokom okupacije. U prvi mah sam pomislio da je greška, da je fotografisano pre rata, ali onda sam video velika slova "V" nafarbana na današnjoj zgradi Ministarstva spoljnih poslova.

Znači da Ministarstvo Vojske i Mornarice i Vojna akademija nisu do kraja srušeni 1941. godine.

Pa mene su te dvije zgrade isto malo zbunjivale vezano s godinom nastanka fotografije. Vidio sam fotografiju na kojoj se od stare zgrade
Vojne Akademije vide praktički samo vanjski zidovi, a ovdje mi se čini da je ipak u malo boljem stanju. Da nisu možda tijekom rata bile bar
djelomično popravljane, možda toliko da ne ugroze prolaznike? Šteta što oštrina fotografije nije malo bolja.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #739 on: November 16, 2014, 11:19:32 am »

Evo i ulice Kneza Miloša pod snijegom snimljene negdje 1942. godine. reakao bih po malo romantično pod snijegom da se na žalost nije
radilo o ratnoj godini i Beogradom pod okupacijom.

Veoma zanimljiva fotografija.
Vide se ostaci Vojne akademije i Ministarstva Vojske i Mornarice. Obe zgrade su izgorele u aprilskom bombardovanju i srušene kasnije tokom okupacije. U prvi mah sam pomislio da je greška, da je fotografisano pre rata, ali onda sam video velika slova "V" nafarbana na današnjoj zgradi Ministarstva spoljnih poslova.

Znači da Ministarstvo Vojske i Mornarice i Vojna akademija nisu do kraja srušeni 1941. godine.

Pa mene su te dvije zgrade isto malo zbunjivale vezano s godinom nastanka fotografije. Vidio sam fotografiju na kojoj se od stare zgrade
Vojne Akademije vide praktički samo vanjski zidovi, a ovdje mi se čini da je ipak u malo boljem stanju. Da nisu možda tijekom rata bile bar
djelomično popravljane, možda toliko da ne ugroze prolaznike? Šteta što oštrina fotografije nije malo bolja.

Ono što ja znam je da se na avio snimcima iz američkih bombardera naprvljenih 1944 na ovoj raskrsnici vide dva prazna placa.
Na jednom od foruma smo imali prilike da vidimo plac na kojem se nalazila Vojna akademija, na kojem te zgrade više nema, vidi se samo plot od dasaka i parking ("park tehničkih sredstava") za nemačka vozila. Zatarbljeni placevi se vide i na snimcima iz oktobra 1944.
Raščišćavanje bombardovanih objekata je organizovano od prvih dana okupacije, izgleda kao da ove dve zgrade nisu došle na red u 1941...
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #740 on: November 16, 2014, 01:37:12 pm »

Možda su mislili da ih obnavljaju kao što su obnovljne neke od zgrada oštećenih u bombardovanju, pa ih nisu u prvo vreme rušili.

Fotografije nastala tokom okupacije na kojoj su vidljiva oštećenja.
 

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Inače, po priči koju sam čuo od Šime Oštrića, oštećenja na zgradi ministarstva nisu od bombi, već su nastala tako što je na nju pala oborena nemačka štuka.


* Beograd_okupacija.jpg (305.45 KB, 1937x1275 - viewed 143 times.)
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #741 on: November 16, 2014, 02:11:44 pm »

Možda su mislili da ih obnavljaju kao što su obnovljne neke od zgrada oštećenih u bombardovanju, pa ih nisu u prvo vreme rušili.

Fotografije nastala tokom okupacije na kojoj su vidljiva oštećenja.
 

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Inače, po priči koju sam čuo od Šime Oštrića, oštećenja na zgradi ministarstva nisu od bombi, već su nastala tako što je na nju pala oborena nemačka štuka.


Neke zgrade jesu obnovljene, u toku ili posle rata, a neke nisu, svaka je priča za sebe.

U vezi oborene Štuke: ja sam, opet, čuo od P. Miladinovića u nekom ćaskanju u radnji, da je Štuka pala na zgradu Vojne akademije i da su o tome izvestili Italijani (čija ambasada je odmah tu, u Birčaninovoj, i dan danas...). Na osnovu do sada javno dostupnih fotografija se ništa ne može zaključiti...
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #742 on: November 16, 2014, 07:46:12 pm »

Molio bih za jedno ili dva  objašnjenja ili informacije u vezi okupiranog Beograda.

Zanima me gdje je bilo službeno sjedište Nedićeve Vlade Narodnog Spasa od 1941. do 1944. godine. Negdje sam čuo ili pročitao da im je
bila ustupljena zgrada Narodne Skupštine, ali ne znam da li je u njoj bilo i sjedište vlade. Isto bi me zanimalo u kojoj je zgradi bilo i njihovo
Ministrastvo unutarnjih poslova? Za zatvore i sjedište specijalne policije znam da su koristili zgrade na Obilićevom vencu 4 i 6 kao i bivšu
kasarnu garde u Đušinoj ulici, ali ne znam gdje je bilo sjedište Ministarstva?
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 148



« Reply #743 on: November 19, 2014, 10:43:51 am »

У част свог повратка на српски престо, а на ползу свом народу, књаз Милош је 1859. године подигао чесму (студенац) на Кошутњаку, а затим 1860. чесму на Теразијама. Теразијска чесма углавном је сачувала свој првобитни изглед, док је чесма на Кошутњаку дочекала да у 21. веку буде, према речима надлежних, срушена под ударом Вандала. Није ми јасно зашто је некада књаз Милош, пребацујући народу вероломност и незахвалност, често започињао говор речима: Браћо Срби, стоко једна, - а не: Браћо Вандали … итд.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* теразијска чесма.jpg (160.32 KB, 624x406 - viewed 126 times.)

* чесма на Кошутњаку.jpg (119.53 KB, 626x352 - viewed 135 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #744 on: November 19, 2014, 12:02:58 pm »

У част свог повратка на српски престо, а на ползу свом народу, књаз Милош је 1859. године подигао чесму (студенац) на Кошутњаку, а затим 1860. чесму на Теразијама. Теразијска чесма углавном је сачувала свој првобитни изглед, док је чесма на Кошутњаку дочекала да у 21. веку буде, према речима надлежних, срушена под ударом Вандала. Није ми јасно зашто је некада књаз Милош, пребацујући народу вероломност и незахвалност, често започињао говор речима: Браћо Срби, стоко једна, - а не: Браћо Вандали … итд.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Velika je šteta za tu česmu na Košutnjaku. Pa zar se baš ništa ne može poduzeti protiv tih Vandala? Zar im ni te stare uspomene i spomeni
nisu sveti? Na žalost takvih vandala i mi u Puli imamo što se i vidi po mnogim objektima koji su devastirani.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #745 on: November 19, 2014, 09:51:05 pm »

Evo jedna stara razglednica iz Beograda snimljena 1924. godine s vječnim motiviom Glavne željezničke stanice. Sken je sa razglednice pa
mu kvaliteta nije jako visoka.


* Beograd 1924. godine - Glavna željeznička stanica.jpg (388.7 KB, 1493x927 - viewed 131 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #746 on: November 19, 2014, 09:54:14 pm »

Sken razglednice Beograda isto iz 1924. godine s motivom Kolarčeve ulice i bankama, Jugobankom i Založnom bankom. Za Jugobanku sam
mislio da je bila samo kasnije u SFRJ.


* Beograd 1924 Kolarčeva ulica 1.jpg (451.99 KB, 1554x978 - viewed 170 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #747 on: November 19, 2014, 09:59:00 pm »

I još jedan zanimljivi sken razglednice nastale negdje oko 1926. godine u Beogradu. Prikazuje stariju zgradu Vojne Akademije Vojske KJ u
ulici Kneza Miloša. Dolje lijevo se nazire i zgrada starog Generalštaba VJ. Obje su zgrade stradale u Aprilskom bombardiranju Beograda i
tijekom rata su uklonjene. Godina je pretpostavljena temeljem pečata na markici, bar mi se tako čini.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #748 on: November 20, 2014, 08:47:05 am »

Sken razglednice Beograda isto iz 1924. godine s motivom Kolarčeve ulice i bankama, Jugobankom i Založnom bankom. Za Jugobanku sam
mislio da je bila samo kasnije u SFRJ.

I još jedna fotografija Kolarčeve ulice, ali  snimljena iz zraka i pod malo drugačijim kutem, nastala 1953. godine.


* Beograd Kolarčeva iz zraka 1953.jpg (388.38 KB, 1072x1482 - viewed 219 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #749 on: November 20, 2014, 09:43:29 am »

Još jedan sken razglednice iz 1906. godine na kojoj se vidi željeznička stanica Beograd-Topčider. Sa slike je teško reći dali je to tada bila
pruga normalnog ili uskog kolosijeka.


* BEOGRAD-TOPČIDER Željeznička stanica 1906. 1.jpg (592.07 KB, 1228x794 - viewed 120 times.)
Logged
Pages:  1 ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... 178   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.