PALUBA
April 29, 2024, 05:17:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... 178   Go Down
  Print  
Author Topic: Beograd na starim fotografijama i razglednicama  (Read 713034 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 494


« Reply #795 on: January 14, 2015, 11:48:39 am »


Од зграда са ове слике опстала је лепа дужна троспратница према Саборној цркви у Кнеза Симе Марковића и спратна зграда на самом углу (ресторан "Кнез"). У осталом је визура потпуно промењена, како и следује центру града, мада неких зграда подигнутих у последњих десетак година и нема.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #796 on: January 14, 2015, 08:01:01 pm »

To je ova zgrada:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC_3259rs.JPG (769.15 KB, 1355x900 - viewed 81 times.)
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #797 on: January 14, 2015, 08:05:48 pm »


Од зграда са ове слике опстала је лепа дужна троспратница према Саборној цркви у Кнеза Симе Марковића и спратна зграда на самом углу (ресторан "Кнез"). У осталом је визура потпуно промењена, како и следује центру града, мада неких зграда подигнутих у последњих десетак година и нема.

Sačuvan je i Konak kneginje Ljubice...
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 148



« Reply #798 on: January 27, 2015, 03:14:42 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Скадарлија. Непосредно пре обнове 1927. године.


* Скадарлија.jpg (248.18 KB, 665x469 - viewed 99 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #799 on: January 30, 2015, 10:33:18 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Скадарлија. Непосредно пре обнове 1927. године.

Vrlo zanimljivo, šteta što fotografija nije malo bolja ali s tim starim fotografijama je tako kako su snimljene i kasnije čuvane. Dobro je da su
sačuvane pa danas možemo bar malo uspoređivati.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #800 on: January 30, 2015, 11:22:36 am »

Groblje automobila 1941. godine.


* Autofriedhof bei Belgrad Serbien.JPG (79.64 KB, 1039x709 - viewed 127 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #801 on: February 01, 2015, 09:09:59 am »

Groblje automobila 1941. godine.

Zanimljivo, a gdje je to otprilike bilo? Ne mogu se baš orjentirati.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #802 on: February 01, 2015, 11:45:42 am »

Novobeogradska strana definitivno, nešto mi liči na blok 19A, preko puta Sava-Centra.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #803 on: February 01, 2015, 11:52:44 am »

Uhvaceni trenutak ljeti 1914.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ljeto 1914.jpg (322.06 KB, 1290x909 - viewed 107 times.)
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #804 on: February 01, 2015, 12:56:02 pm »

Novobeogradska strana definitivno, nešto mi liči na blok 19A, preko puta Sava-Centra.
Sudeći po nasipu po kojem ide pruga otprilike malo iznad sadašnjeg parking servisa.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #805 on: February 01, 2015, 04:00:59 pm »

Novobeogradska strana definitivno, nešto mi liči na blok 19A, preko puta Sava-Centra.

Zapravo, ne, ovo je desna obala Save, prostor na kojem se nalaze rampe i kućice za naplatu ulaza na današnji Beogradski sajam. Železnički most je levo, izvan fotografije, a desno, takođe izvan fotografije, je Vapina fabrika hartije i Državna štamparija (BIGZ).

Fotograf je stajao na železničkom nasipu kojim se sa Savskog mosta ide ka Nišu, a nasip koji vidimo na fotografiji vodi ka Glavnoj železničkoj stanici. Na horizontu se nejasno naziru neke zgrade (Palata Albanija, Crkva svetog Marka...)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #806 on: February 01, 2015, 04:16:15 pm »

Novobeogradska strana definitivno, nešto mi liči na blok 19A, preko puta Sava-Centra.

Zapravo, ne, ovo je desna obala Save, prostor na kojem se nalaze rampe i kućice za naplatu ulaza na današnji Beogradski sajam. Železnički most je levo, izvan fotografije, a desno, takođe izvan fotografije, je Vapina fabrika hartije i Državna štamparija (BIGZ).

Fotograf je stajao na železničkom nasipu kojim se sa Savskog mosta ide ka Nišu, a nasip koji vidimo na fotografiji vodi ka Glavnoj železničkoj stanici. Na horizontu se nejasno naziru neke zgrade (Palata Albanija, Crkva svetog Marka...)

Ako je stajao sa Beogradske strane onda teško da je mogao da uslika Albaniju i Crkvu Sv.Marka.

Kako ja vidim ovu fotku, fotograf je bio negde otprilike gde je žuta Davidova zvezda, a otpad na mestu crvenog šestougla...plus minus 50 m.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Screenshot_2.png (587.96 KB, 603x493 - viewed 86 times.)
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #807 on: February 01, 2015, 06:37:49 pm »

Mnogi su se "opekli" sa ovom fotografijom Smiley
Prvo, Ckvu sv. Marka sam spomenuo bez nekog razloga, ali mislim da se sigurno nazire, samo ne mogu tačno da tvrdim koja je to od kupola na horizontu, ali bi svakako trebalo da se vidi sa tog mesta, pošto se nalazi na uzvišenju.

Treba imati u vidu da se i tada, i danas, na prostoru koji ja spominjem, nalazi više železničkih nasipa. ja tvrdim da je fotograf stajao na jednom od njih, i da je slikao automobile koji su bili ostavljeni između dva nasipa.
Drugo - ovo je okupacijska fotografija, tako da su automobili slupani oko 1941 - ko bi u to vreme prevozio olupine na Zemunsku stranu u potpunu nedođiju? Treba dodati i da se tu blizu, nalazila i auto-radionica koja je pred rat i sklapala vozila jednog poznatog stranog proizvođača - znam da nije neki argument, pošto ne ogu ni da se setim  ni kak se zvala radionica, niti ko je taj strani proizvođač, niti mogu da nađem fotografiju koja mi je sve vreme pred očima, moraćete me držati za reč, dok se ne setim ili dok neko drugi ne postavi fotografiju radionice...
Takođe, ovde se vid da je toranj (onaj kod Gazele, samo što danas izgleda potpuno drugačije) mbogo bliže nego sa je slikano sa leve obale, a vid se i beli pesak na desnoj obali, koji se takođe vidi na velikom broju fotografija iz tog vremena (dakle, belo je pesak, a ne površina Save)

A evo argumenata zašto je fotografija snimana sa nasipa iza Vapine fabrike, na mestu današnjeg ulaza u Sajam, sa železničkog nasipa:


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* stajna tacka1.jpg (525.49 KB, 663x521 - viewed 125 times.)

* stajna tacka2.jpg (434.83 KB, 876x872 - viewed 121 times.)

* pogled.jpg (287.35 KB, 1024x698 - viewed 100 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 494


« Reply #808 on: February 01, 2015, 06:39:30 pm »

Еј, немојте ме убуњивати, она горња слика мора бити са новобеоградске стране, јер рељеф са друге стране реке јасно показује тзв. "теразијски гребен" као хрбат града, са свим типичним грађевинама за крај 30их година. Јасно се види и водоторањ за намиривање локомотива, код ложионице. Одвојак пруге ускоро ће скренути на жел. мост, данашњи стари жел. мост. А богами, визура јесте збуњујућа, Реља ми опет буди сумње.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #809 on: February 01, 2015, 07:12:09 pm »

Mnogi su se "opekli" sa ovom fotografijom Smiley
Prvo, Ckvu sv. Marka sam spomenuo bez nekog razloga, ali mislim da se sigurno nazire, samo ne mogu tačno da tvrdim koja je to od kupola na horizontu, ali bi svakako trebalo da se vidi sa tog mesta, pošto se nalazi na uzvišenju.

Treba imati u vidu da se i tada, i danas, na prostoru koji ja spominjem, nalazi više železničkih nasipa. ja tvrdim qda je fotograf stajao na jednom od njih, i da je slikao automobile koji su bili ostavljeni između dva nasipa.
Drugo - ovo je okupacijska fotografija, tako da su automobili slupani oko 1941 - ko bi u to vreme prevozio olupine na Zemunsku stranu u potpunu nedođiju? Treba dodati i da se tu blizu, nalazila i auto-radionica koja je pred rat i sklapala vozila jednog poznatog stranog proizvođača - znam da nije neki argument, pošto ne ogu ni da se setim  ni kak se zvala radionica, niti ko je taj strani proizvođač, niti mogu da nađem fotografiju koja mi je sve vreme pred očima, moraćete me držati za reč, dok se ne setim ili dok neko drugi ne postavi fotografiju radionice...
Takođe, ovde se vid da je toranj (onaj kod Gazele, samo što danas izgleda potpuno drugačije) mbogo bliže nego sa je slikano sa leve obale, a vid se i beli pesak na desnoj obali, koji se takođe vidi na velikom broju fotografija iz tog vremena (dakle, belo je pesak, a ne površina Save)

A evo argumenata zašto je fotografija snimana sa nasipa iza Vapine fabrike, na mestu današnjeg ulaza u Sajam, sa železničkog nasipa:


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
nNa svim slikama koje si postavio uključujući i tvoje analize položaja voda je
Sa leve strane odnosno ispred fotografa, na slici groblja automobila je sa desne strane.
Sa tačke koju si pokazao da je mesto sa kojeg je slikano nemože se dobiti taj kadar. Uostalom to je otprilike
Kod restorana 6 topola, hajde ko je spreman da dođe pa da slikamo ko dobije kadar sa originalne slike
Pobedio je a drugi plaća ručak svim prisutnim palubarcima.
« Last Edit: February 01, 2015, 07:19:13 pm by motorista 57 klasa » Logged
Pages:  1 ... 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... 178   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.