PALUBA
April 29, 2024, 04:57:38 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... 178   Go Down
  Print  
Author Topic: Beograd na starim fotografijama i razglednicama  (Read 713028 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #915 on: March 15, 2015, 09:51:04 pm »

Sve je u redu.
Zgrade beogradskih škola i fakulteta, bar one izgrađene do 1941, su jedna lepa i pozitivna priča.
Naravno, veće i modernije zgrade su građene posle 1945, ali ahitektura ovih predratnih se naročito ističe.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #916 on: March 16, 2015, 11:14:58 am »

DVORSKI NEIMAR Nikolaj Krasnov, arhitekta koji je gradio Beograd
Sonja Šulović   15.03.2015.

Igrom sudbine koja je dvorskog arhitektu sa Krima dovela u Srbiju, Nikolaj Krasnov će ubrzo ponovo poneti epitet dvorskog neimara i graditelja Beograda.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nikolaj Petrovič Krasnov rođen je 5. decembra 1864. u podmoskovskom selu Honjatino, a iako skromnog porodičnog porekla, biće primljen u Moskovsko učilište slikarstva, vajarstva i graditeljstva. U 23. biće imenovan za glavnog arhitektu Jalte. Čuveni dvorac „Livadija“, u kom su Čerčil, Staljin, Ruzvelt 1945. krojili svet, gradio je Krasnov. Njegovu krimsku karijeru okončaće Oktobarska revolucija. "Sa Malte, gde je bio u izbeglištvu do 1922, dolazi u Beograd gde u Ministarstvu građevina rukovodi Odsekom za monumentalne građevine i spomenike" kaže Ranka Rađenović iz Arhiva Jugoslavije. Njegov rad sa posebnom naklonošću posmatraće kralj Aleksandar I Karađorđević, koji mu je poveravao izradu projekata za najznačajnija državna zdanja. Kasnije, Krasnov je radio i Mauzolej Karađorđevića na Oplencu. "Beograd u koji je došao Nikolaj Krasnov još je nosio ožiljke ratnih razaranja. Njegov stručni i umetnički profil bio je u idealnom saglasju sa ukusom tadašnjih investitora, a to su država i dvor, skloni konzervativnijim rešenjima. Period između dva rata obeležava razvoj moderne arhitekture" kaže Mileta Prodanović, slikar, profesor i književnik. Raznolikost Krasnovljevog opusa ogleda se u svim segmentima neimarstva, od pojedinačnih urbanističkih rešenja i monumentalnih palata, preko sakralnih i dvorskih rezidencijalnih objekata, do utilitarne i memorijalne arhitekture. "Često je bio angažovan i na uređenju reprezentativnih enterijera, kao i eksterijera svih važnijih objekata" dodaje Rađenovićeva. U Beogradu je živeo 17 godina, a za predan i uspešan rad Krasnov je odlikovan u više navrata. Umro je u Beogradu 8. decembra 1939, a sahranjen je na ruskoj parceli Novog groblja. Danas u Beogradu Krasnov nema ulicu koja nosi njegovo ime...

Ministarstvo finansija (danas zgrada Vlade)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Posle dva propala konkursa za projekat izgradnje Ministarstva finansija, od Krasnova je 1925. naručen projekat. Energični arhitekta je za manje od dva meseca izradio sve crteže. Gradnja je završena 1928, ali je ubrzo odlučeno da se dogradi još jedan sprat i preradi treći. I taj rad je poveren Krasnovu i 1938, godinu pred smrt, on je završio ovaj projekat koji je u istoriju arhitekture Beograda ušao kao „virtuozna nadogradnja“.

Enterijer Doma narodne skupštine

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Gradnja je završena 1936. godine, a Krasnov je izradio mnogobrojne skice i crteže za uređenje enterijera (nameštaj, vrata, prozori, lusteri, svetiljke, štuko-dekoracija, fasadni detalji), uređenje ograde, za heraldiku, za postamente jarbola za zastave. Grb Kraljevine Jugoslavije smešten je na zabatu glavnog portala.

Most kralja Aleksandra I

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Tridesetih godina 20. veka Beograd je dobio most koji je povezivao prestonicu sa Zemunom. Krasnov je autor arhitektonske obrade substrukture mosta i skulpturne dekoracije. Bile su predviđene i statue na konjima srpskih, hrvatskih i bosanskih kraljeva, koje je trebalo da izradi Meštrović, ali do toga nije došlo. Bombardovanje 1941. „preživeli“ su samo piloni u Karađorđevoj ulici i na levoj obali Save.

Vojničko groblje na Zejtinliku i kosturnica na Vidu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Spomen-kosturnica građena je od 1933. do 1936, prema projektu A. Vasića, koji je Krasnov preradio i po njegovim crtežima je izvršeno uređenje enterijera. Svoj sedamnaestogodišnji rad u Kraljevini Jugoslaviji Krasnov je završio još jednim monumentalnim memorijalom: spomen-kosturnicom na grčkom ostrvu Vido, poslednjem pristaništu mnogobrojnih srpskih oficira i vojnika Prvog svetskog rata.

Izložba do 21. maja

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izložba „Nikolaj Krasnov - ruski neimar Srbije“ traje do 21. maja u Arhivu Jugoslavije na Topčiderskoj zvezdi u Beogradu radnim danima i subotom od 9 do 16 sati. Većina dokumenata izložena je prvi put. Autori su Milan Medaković i Ranka Rađenović iz Arhiva Jugoslavije i Đurđija Borovnjak iz Istorijskog arhiva Beograda.

Izvor: www.blic.rs


* 585578_krasnov-i-saradnici_ff.jpg (30.59 KB, 470x329 - viewed 125 times.)

* 585580_min-finansija_f.jpg (44.42 KB, 470x270 - viewed 146 times.)

* 585573_101_hs.jpg (15.44 KB, 245x200 - viewed 824 times.)

* 585574_108_f.jpg (19.58 KB, 470x270 - viewed 147 times.)

* 585575_226_f.jpg (45.32 KB, 470x270 - viewed 150 times.)

* 585576_252_f.jpg (41.03 KB, 470x270 - viewed 142 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #917 on: March 16, 2015, 04:19:44 pm »


Mora se priznati da je imao stila i njegove građevine me i dan danas oduševljavaju kao i njihove stare fotografije. Prošle godine je i
Pošta Srbije izdala prigodnu seriju maraka povodom 150-to godišnjice njegova rođenja. Evo skena.


* 150 godina od rođenja Nikolaja Krasnova.jpg (519.64 KB, 1914x849 - viewed 174 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #918 on: March 29, 2015, 08:04:28 am »

Aca Simić Zeleni venac 1966.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Knez Mihajlova 60-ih.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izgradnja generalštaba.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* zelenjak.jpg (394.73 KB, 1200x952 - viewed 121 times.)

* knez-mihajlova-sezdesete.jpg (1010.16 KB, 1033x1739 - viewed 151 times.)

* generalstab izgradnja.jpg (692.23 KB, 1402x992 - viewed 167 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #919 on: March 30, 2015, 10:08:28 am »

Lijepe i zanimljive fotografije. Posebno mi je neobično vidjeti automobile u Knez Mihajlovoj ulici, e bilo je i to nekada.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 148



« Reply #920 on: April 03, 2015, 08:16:22 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
15. Септембара 1900 г.

Драга тетка Соко.
Чиститам  рођен  дан  и  да  сна-
ма свима за дуго година проведете
у срећи и здрављу. Жели вам ваша
                         синовица Славка.


* Balkanska Strasse .jpg (87.53 KB, 640x433 - viewed 114 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #921 on: April 11, 2015, 09:09:57 am »

Aca Simić Zeleni venac 1966.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Knez Mihajlova 60-ih.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izgradnja generalštaba.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na mjestu gdje je na trećoj fotografiji bila prikazana izgradnja zgrade generalštaba (SSNO-a) nekada je bila stara (prva) zgrada Vojne
Akademije koja je uništena tijekom Aprilskog bombardiranja Beograda 1941. godine, pa je tijekom rata i uklonjena.

Izgleda da ta lokacija ne nosi sreću vojnim objektima jer je i novija zgrada izgrađena na tom mjestu jako stradala u bombardiranju
Beograda 1999. godine.

Evo jedne fotografije te starije zgrade Vojne Akademije u ulici Kneza Miloša iz 1930. godine, šteta što je uništena bila je lijepa zgrada
za vrijeme kada je izgrađena. Bila je baš na samom uglu raskršča Nemanjine i Kneza Miloša.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #922 on: April 17, 2015, 08:41:39 pm »

Jedna stara fotografija Beograda s pogledom na staru zgradu Vojne Akademije na raskrižju ulica Nemanjine i Kneza Miloša. Fotografija je
nastala negdje na prijelazu iz XIX u XX vijek.

Jedna meni zanimljiva fotografija novije zgrade Vojne Akademije Vojske Kraljevine SHS (kasnije Jugoslavije) snimljena s pogledom niz
Nemanjinu (od Slavije prema glavnoj željezničkoj stanici). Dolje pri sredini s lijeve strane se vidi dio starije zgrade VA koji je bio uništen u
bombardiranju Beograda 1941. Ova zgrada srećom i danas postoji. Tada još nije išla tramvajska trasa duž Nemanjine, ne vide se nikakve
tačnice.

Ovu smo fotografiju dosta komentirali. Kako sam trenutno u Beogradu probao sam s mobitelom snimiti istu zgradu i ulicu sa približno istog mjesta, tj.
raskrižja Birčaninove i Resavsje u smjeru prema crkvi Svetog Marka. Zato slike nisu baš najbolje ali mislim da se vidi dovoljno.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #923 on: April 18, 2015, 06:52:09 am »



Ovo je ta stara fotografija ali je nisam stigao postaviti jučer uz nove fotografije jer mi je pala internet linija u hotelu, pa je sada postavljam. Jedino se
na njoj tada nije vidio neboder Beograđanke jer nije niti postojao.


* Beograd Vojna Akademija cca 1925. godine.jpg (278.5 KB, 450x296 - viewed 680 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #924 on: April 18, 2015, 03:10:12 pm »

Па добро си усликао. У комплексу зграда ССНО носила је име "Зграда 4". Главно улаз је био по средини зграде из Ресавске улице (некада Генерала Жданова). Био је још један улаз из Бирчанинове и то за возила.
Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #925 on: April 18, 2015, 04:06:19 pm »

U Zgradi 4 bila je u doba JNA vojna štamparija. Možda je i danas. Što je bilo u Zgradi 2 za vrijeme Kraljevine? (Ona je na uglu Nemanjine i Resavske, ali s druge, sjeveroistočne strane, kod Parka Manjež). Čuo sam da je Zgradi 2 bila Vojna akademija, a po slikama vidim da je VA bila u Kneza Miloša.
U doba JNA je u Zgradi 2 bila Tehnička uprava (krilo uz Nemanjinu) i Vojna policija (krilo uz Resavsku).
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #926 on: April 18, 2015, 06:56:03 pm »

U Zgradi 4 bila je u doba JNA vojna štamparija. Možda je i danas. Što je bilo u Zgradi 2 za vrijeme Kraljevine? (Ona je na uglu Nemanjine i Resavske, ali s druge, sjeveroistočne strane, kod Parka Manjež). Čuo sam da je Zgradi 2 bila Vojna akademija, a po slikama vidim da je VA bila u Kneza Miloša.
U doba JNA je u Zgradi 2 bila Tehnička uprava (krilo uz Nemanjinu) i Vojna policija (krilo uz Resavsku).

Za vrijeme Kraljevine je stara zgrada Vojne Akademije bila u ulici Kneza Miloša, a kasnije je iza I svj. rata sazidana i nova zgrada akademije to je zgrada
uzduž Resavske, a između Nemanjine i Birčaninove (ako sam dobro upamtio). Kada sam jučer prolazio pored  te druge zgrade, ulaz u Birčaninovoj, a pored
nebodera Ministarstva Obrane uočio sam tablu s natpisom Vojna štamparija, pa je znači valjda i danas tamo štamparija. Inače ta novija zgrada mi je baš
nekako izgledala pusto, možda zato jer sam prolazio kasno poslijepodne.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #927 on: April 19, 2015, 03:06:26 pm »

та новија зграда Војне академије (Зграда 4) је напуштена од стране војске јер је предата Граду Београду. У тој згради треба да буде смештен Музеј Града Београда. Зграда је требала бити реновирана, али се стало.

У Згради 2 је у време Краљевине је била касарна неког пука. И у време СФРЈ опет ту је била смештена војска (у половини зграде - оном дуж Ресавске) и то не само војна полиција, већ и део пука везе (центра везе) и Команде стана. У подруму је била велика кухиња са трпезаријом и кантина за војску. Та зграда је под заштитом јер предстваља архитектоснку вредност. Зато је фасада пре тридесетак година обновљена и рестаурирана.

Овако она изгледа данас:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC_2706rs.JPG (799.83 KB, 1387x900 - viewed 173 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #928 on: April 20, 2015, 10:13:23 am »

та новија зграда Војне академије (Зграда 4) је напуштена од стране војске јер је предата Граду Београду. У тој згради треба да буде смештен Музеј Града Београда. Зграда је требала бити реновирана, али се стало.

У Згради 2 је у време Краљевине је била касарна неког пука. И у време СФРЈ опет ту је била смештена војска (у половини зграде - оном дуж Ресавске) и то не само војна полиција, већ и део пука везе (центра везе) и Команде стана. У подруму је била велика кухиња са трпезаријом и кантина за војску. Та зграда је под заштитом јер предстваља архитектоснку вредност. Зато је фасада пре тридесетак година обновљена и рестаурирана.

Овако она изгледа данас:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Lijepa fotografija, ja je nisam htio snimiti jer u njoj još uvijek vidim vojna lica, pa da ne ispadnem neki špijun ili da imam neugodnosti.
Mislim da sam negdje pročitao da je u toj zgradi za vrijeme Kraljevine Jugoslavije bila kasarna VII puka, a preko puta je Manjež. Sama
zgrada me je uvijek na neki način privlačila, pa često rado pješice prođem uz nju.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #929 on: April 20, 2015, 06:11:11 pm »

Може се сликати чим нема ознаке забране фотографисња. Ја сам је сликао без проблема.
Logged
Pages:  1 ... 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... 178   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.