PALUBA
April 28, 2024, 10:06:39 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Novi ruski artiljerijski sistem PVO na šasiji BTR-82A, u razvoju  (Read 1036 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 693



« on: June 29, 2023, 08:41:09 am »

Novi artiljerijski sistem PVO BTR-82A sa topovima 23/2 mm

Na forumu Inženjeri budućnosti u Tulskoj oblasti otkrivena je nova protivavionska platforma. Zasnovana je na oklopnom transporteru BTR-82A i naoružana je sa dva topa 23mm 2A7M (ažurirana verzija topova na Šilki).

Takođe uključuje optoelektronski sistem i radarsku stanicu za otkrivanje vazduhoplovnih ciljeva kao što su bespilotne letelice. Koliko će njegovi topovi biti efikasni protiv malih ciljeva kao što su FPV bespilotne letelice, ostaje da se vidi u praksi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* BTR PVO.jpg (111.65 KB, 1272x848 - viewed 1 times.)

* BTR PVO 1.jpg (137.64 KB, 1272x848 - viewed 4 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 693



« Reply #1 on: June 30, 2023, 10:02:40 am »

Novi podaci o prikazanom artiljerijskom sistemu PVO na BTR-82

Rusija je predstavila prototip nove PVO kratkog dometa stvorenog za borbu protiv malih bespilotnih letelica.

Ruski mediji objavili su fotografije i video zapise sistema za PVO kratkog dometa.

Tehnološki demonstrator novog sistema protivavionskih topova predstavljen je na ceremoniji otvaranja Međunarodnog omladinskog industrijskog foruma „Inženjeri budućnosti – 2023“ u Tulskoj oblasti Ruske Federacije.

Ovaj protivvazduhoplovni sistem je zasnovan na šasiji sovjetskog oklopnog transportera BTR-80(82) sa daljinski upravljanim borbenim modulom i opremljen je sa dva topa kalibra 23 mm. Navodi se da je ovaj sistem dizajniran za borbu protiv malih dronova.

Artiljerijsko naoružanje sistema predstavljeno je parnim topovima 2A7 kalibra 23 mm, pozajmljenim od sovjetskog ZSU-23-4 Shilka SPAAG. Municija uključuje standardne sovjetske visokoeksplozivne metke sa kontaktnim upaljačima.

SPAAG je opremljen radarom za detekciju vazduhoplovnih ciljeva i višekanalnim optičkim nišanskim sistemom sa termovizijskom matricom.

Na trupu oklopnog transportera ispred borbenog modula ugrađen je nišanski i osmatrački sistem ruske kompanije „Elins“.

Sistem nišana može da nadgleda prostor za 360 stepeni, ali njegova lokacija na vozilu sužava ugao gledanja za skoro polovinu.

Kupola je opremljena tradicionalnim sistemom za zaštitu od dima, odnosno bacačem dimnih granata 81 mm postavljenim na vrhu kupole.

Proizvođač ne oglašava pouzdane karakteristike borbenog vozila. Međutim, slični sovjetski sistemi sa topovima 2A7 imali su maksimalnu „kapu“ vatre od 1,5 km i domet od 2,5 km.

Predstavljeni prototip obezbedio je da će očuvana šasija iz BTR-80(82) moći samostalno i bez pripreme da savlada vodene prepreke zahvaljujući dovoljnim amfibijskim mogućnostima i vodenom mlaznom motoru integrisanom u krmi.

Oklop trupa pruža zaštitu od lakog puščanog oružja i sitnih krhotina i fragmenata.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* BTR PVO 3.jpg (130.57 KB, 895x603 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 693



« Reply #2 on: July 05, 2023, 07:48:21 pm »

Ruski odgovor Gepardu: protivavionski topovi na bazi BTR-82A

Lovac na dronove za Rusku vojsku

Upotreba lakih oklopnih vozila kao nosača različitog nestandardnog naoružanja glavni je trend u svetskim sukobima poslednjih decenija. Specijalna operacija u Ukrajini nije bila izuzetak. Kao baza se koriste MTLB i MTLB-U, ređe - oklopni transporteri i borbena vozila pešadije. S jedne strane, to ukazuje na veliku količinu opreme na kojoj se eksperimenti mogu izvoditi u trupama. S druge strane, to ukazuje na jasan nedostatak visoko pokretnih, dobro naoružanih i, što je najvažnije, jeftinih borbenih vozila.

U isto vreme, problem se pominje veoma dugo, ali do sada nije konačno rešen. Iskreno rečeno, situacija kod neprijatelja je mnogo gora - jednostavno nema dovoljno opreme za prepravke. Ukrajinci nisu u mogućnosti da proizvode sopstvena oklopna vozila, a uvozne isporuke su daleko od toga da su uvek pogodne za eksperimentalni rad.

Istovremeno, lista pretnji ljudstvu i opremi samo raste. Ukrajina postepeno razvija i savladava proizvodnju analoga ruskog geranijuma. Još uvek je daleko od široke upotrebe, ali nikada ne škodi pripremiti se za najgore. Istovremeno, ruska vojska ima čime da obara teške leteće kamikaze – arsenal je više nego obiman. Evo i zastarele „Šiljke“, i „Strele“ u raznim verzijama, i čuvene „Tunguske“.

Krune svega je naravno raketno-topovski kompleks "Pantsir-S1". Ali sve ovo bratstvo odlikuje ili visoka cena, ili ne najbolja mobilnost, ili oboje. Raketno-topovski kompleksi – „Pantsir“ i „Tunguska“ su odlični za ulogu „probijanja dronova“, ali je ova tehnika mnogo efikasnija protiv projektila iz višecevnih raketnih bacač i neprijateljskih niskoletećih aviona.

Osim toga, ovaj par je veoma skup za proizvodnju, kako bi se sa svih strana obarale ukrajinske bespilotne letelice kamikaze. Neprijatelj ima slične probleme - naširoko reklamirani protivvavionski tenk Gepard.

Kao rezultat toga, u drugoj godini specijalne operacije, postala je jasna potreba za razvojem jeftine, lako oklopljene platforme na točkovima sa protivavionskim topovima i radarskim sistemom za otkrivanje ciljeva. Mašina za brzu masovnu proizvodnju treba da bude što je moguće ujedinjena sa postojećom opremom.

Prvi prototip koji ispunjava opisane zahteve prikazan je krajem juna u Tulskoj oblasti na Međunarodnom omladinskom industrijskom forumu „Inženjeri budućnosti-2023“. Sudeći po otvorenim informacijama, oruđe još nije dobilo ime, a o dizajnerskim karakteristikama može se suditi samo na osnovu fotografija. Ali i ovde ima mnogo zanimljivih stvari.

Đavolje kočije 2.0

Inženjeri su izabrali BTR-82A kao osnovu za potencijalne napade dronovima. Odluka je pravedna - teške kamikaze klase Geranium, ako se pojave u Ukrajini, radiće na pozadinskim objektima. Ovde je oklop oklopnih transportera sasvim dovoljan, a visoka mobilnost i preživljavanje šasije omogućava vam da brzo prebacite vozila u dubinu odbrane.

Može se pretpostaviti da će takva mašina raditi na bespilotnim letelicama, koje iz različitih razloga nisu mogle da prizemlje ruski sistemi za elektronsko ratovanje. Glavni efektor protiv neprijateljskih dronova je par protivavionskih topova 23 mm 2A7.

Ovaj efikasni top datira iz 1962. godine, kada se pojavio u sastavu samohodnog protivavionskog topa Šiljka. Četvorostruka automatska mašina razvijena u Tuli CKB-14 omogućila je efikasno obaranje vazduhoplovnih ciljeva na daljinama do 2,5 km i visinama do 1,5 km. U ovom slučaju, maksimalna brzina objekata može dostići 450 m / s. Tokom svoje karijere, "Šiljka" nije bila tako često korišćena za svoju namenu - na to su uticale karakteristike vojnih sukoba. Prvi put se o mogućnostima mašine saznalo krajem 60-ih godina tokom arapsko-izraelskog rata.

Dok je služila u sovjetskoj armiji, Šiljka je postala poznata, pre svega, u Avganistanu, kada je za nekoliko sekundi razbijala utvrđenja mudžahedina. Za to je dobila nadimak „Đavolja kolica” ili „Šaitan Arba”. Četiri topa kalibra 23 mm kod Šiljke dobila su svoje ime AZP-23 Amur, a zajedno sa kupolom proizvod se zove 2A10. Broj cevi je prepolovljen na BTR-82A, predstavljenom na izložbi "Inženjeri budućnosti 2023", omogućava opreznost sa zalihama granata koje se nose.

Performanse oružja su izvanredne, ali ne bez specifičnosti. Brzina paljbe je oko 1000 metaka u minuti, a preživljavanje cevi na prvoj "Šiljki" nije prelazilo tri hiljade metaka. Kasnije, zbog poboljšane disipacije toplote, resurs je povećan na 4,5 hiljada opaljenja. Sudeći po fotografijama sa izložbe, top na BTR-82A je zadržao tečno hlađenje - antifriz se pokreće duž spoljne površine cevi.

Ovo, inače, smanjuje preživljavanje topa na prednjem kraju, gde su gusta fragmentovana polja artiljerije glavni faktor oštećenja. U opterećenju municije 2A7 postoje dve vrste granata - protivoklopne zapaljive sa traserom i visokoeksplozivne fragmentacione sa traserom. Prve su sposobne da nanose štetu samo zbog kinetičke energije, jer su namenjene za označavanje cilja i podešavanje linije vatre. U okviru se naizmenično smenjuju četiri visokoeksplozivne fragmentacione granate i jedna granata sa traserom.

Nažalost, za sada nema govora o bilo kakvom programabilnom vazdušnom miniranju - ovo će višestruko povećati cenu i municije i samog topa. 23-milimetarski visokoeksplozivni fragmentacioni projektil, kada pogodi, garantovano će onesposobiti bilo koju BPL - masa projektila je skoro dve stotine grama, a početna brzina je do 1.000 m / s.

Za nišanjenje topa, traženje i praćenje ciljeva obezbeđen je radar, kao i sferni osmatrački-panoramski sistem.

Pojava specijalizovanih „udarača dronova“ za potrebe SVO je dobar znak. Ruska industrija, iako ne tako brzo koliko bismo želeli, odgovara na izazove neprijatelja. Istovremeno, nije potrebno ništa suštinski novo - dovoljno je sastaviti rešenja koja su dokazana godinama na modernoj bazi elemenata.

Samohodni protivavionski topovi predstavljeni u regionu Tule su jasna potvrda toga. Ostaje da se sačekaju tačne karakteristike proizvoda i skora pojava u trupama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sferni osmatrački-panoramski sistem:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* BTR PVO 1.jpg (137.64 KB, 1272x848 - viewed 1 times.)

* BTR PVO 3.jpg (130.57 KB, 895x603 - viewed 1 times.)

* photo_2023-06-28_22-47-07-2.jpg (35.33 KB, 800x516 - viewed 1 times.)

* sferni 2.jpg (51.4 KB, 800x724 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 693



« Reply #3 on: August 13, 2023, 05:46:32 pm »

Na Međunarodnom sajmu naoružanja Armija-2023, predstavljen je i prototip Elinsovog samohodnog protivavionskog topa 23/2 mm, na šasiji BTR-82:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* ZAK-23 -1.jpg (1621.59 KB, 4032x3024 - viewed 1 times.)

* ZAK-23 -2.jpg (1794.65 KB, 4032x3024 - viewed 1 times.)

* ZAK-23-3.jpg (1711.15 KB, 4032x3024 - viewed 1 times.)

* ZAK-23-4.jpg (1687.02 KB, 4032x3024 - viewed 1 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 23 queries.