PALUBA
April 27, 2024, 11:42:21 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Forum "Armija-2023", Rosteh otkriva novitete  (Read 505 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« on: August 14, 2023, 09:26:37 pm »

Iz vrha „Rosteha“ otkrivamo: Šta Rusija novo sprema u sferi naoružanja

Kao rezultat SVO, većina naoružanja je unapređena - avijacija, oklopna vozila, malokalibarsko naoružanje i oprema, artiljerija i protivvazdušna i oprema za elektronsko ratovanje, komunikaciona oprema i sistemi i najšira paleta municije.

Međunarodni vojno-tehnički forum „Armija-2023“ biće održan u podmoskovskoj Kubinki od 14. avgusta. Uoči izložbe, Vladimir Artjakov, prvi zamenik generalnog direktora Rosteh-a, govorio je za RIA Novosti, o iskustvu upotrebe oružja u zoni specijalne vojne operacije.

Šta Rosteh planira da predstavi na forumu ove godine?

– Za nas je ovo jedna od najvažnijih platformi za interakciju sa partnerima i kupcima. Plan poslovnih događaja je bogat, u planu je niz potpisivanja i sastanaka. To su avijacija, oklopna vozila, malokalibarsko naoružanje i oprema, artiljerija i protivvazdušna i oprema za elektronsko ratovanje, komunikaciona oprema i sistemi i najšira paleta municije.

Želim da napomenem da se skoro svi ovi proizvodi trenutno koriste u zoni specijalne vojne operacije. Moći ćete svojim očima da vidite oružje i borbena vozila koja se sada bore na prvim linijama fronta. Mnogi uzorci su značajno poboljšani na osnovu rezultata borbene upotrebe, uzimajući u obzir preporuke vojnog osoblja. Tako će publika moći da vidi lovce Su-57, Su-35S, MiG-35 i Su-30SM. Siguran sam da će opremi za borbu protiv bespilotnih letelica biti posvećena velika pažnja. Pretnje u vezi sa dronovima su u porastu. Ovde se ne radi samo o vojnim operacijama, već i o upotrebi bespilotnih letelica za sabotažu, špijunažu i tako dalje. Kao i niz drugih razvoja u oblasti elektronskog suzbijanja, koji su u stanju da „prizemlje“ dron. To su „Panciri“, prenosivi protivvazdušni raketni sistemi „Verba“, „Igla-S“ i drugi.

Posebna pažnja ove godine je usmerena na sredstva zaštite vojnog osoblja i opreme. Posebno ćemo pokazati novi pancir Amulet koji proizvodi Tula Oktava i nove ručne dimne bombe Centralnog istraživačkog instituta za precizno inženjerstvo za zaštitu od visokopreciznog oružja.

Šta je „Obereg“

Navešću i sredstva zaštite oklopnih vozila od izviđačkih i jurišnih dronova, visoko preciznih projektila. Na primer, sistemi aktivne zaštite za tenkove i lako oklopna vozila, uključujući Arena-E, razne vrste dimne municije i toplotne zamke.

Pomenuli ste pancire „Obereg”. Koja je njihova prednost u odnosu na analoge?

– Želeli smo da napravimo pancir koji će štititi zdravlje i živote vojnog osoblja na kvalitativno novom nivou. U isto vreme, ostao bi lagan i zgodan, jer ništa ne bi trebalo da ometa borca tokom zadatka. Novina je testirana ne samo sa standardnim mecima 7,62k54 mm za klasu Br-5, već i sa mecima snažnijeg kalibra - 8,6 mm. Keramička ploča je izdržala takav udarac.

Vojnici na prvoj liniji su već dobili eksperimentalnu seriju naših pancira i bili su zadovoljni. U modifikovanoj verziji municije postigli smo veoma visoke performanse – lakši je za skoro dva kilograma, a isto tako pouzdano štiti lovca.

Recite nam nešto o specijalnom premazu „Cape“, koji je dizajniran za zaštitu tenkova na bojnom polju. Kako to funkcioniše, kakvi su izgledi za razvoj?

– Ovo je pravi protivotrov za satelitsku i vazdušnu inteligenciju. Da podsetim da ova kompanija razvija i dinamičku zaštitu za oklopna vozila. Materijal za maskiranje smanjuje vidljivost tenkova i druge vojne opreme u širokom opsegu talasnih dužina. Siguran sam da će tenkovi i borbena vozila pešadije u budućnosti sigurno biti opremljeni ovim zaštitnim materijalom.

Kako funkcioniše helikopterski odbrambeni kompleks Vitebska u zoni specijalne vojne operacije? Da li se planira dalje usavršavanje, uzimajući u obzir dosadašnje iskustvo specijalne vojne operacije? Na kakvim principima?

– Ovaj razvoj pokazuje visoku efikasnost u zoni SVO. Prema svedočenjima pilota, zahvaljujući ovoj opremi, bilo je moguće odjednom odbiti nekoliko lansiranja protivvazdušnih raketa različitih modifikacija i bezbedno se vratiti na aerodrom. Poslednjih godina „Vitebsk“ je prošao kroz nekoliko faza modernizacije, uzimajući u obzir preporuke vojske.

Sistem zaštite u vazduhu

Generalno, evolucija sistema zaštite u vazduhu je kontinuiran proces. Na kraju krajeva, sistemi za navođenje protivvazdušnih i avionskih raketa se stalno poboljšavaju, raste njihova otpornost na buku. U ovim uslovima, naravno, radi se na stvaranju perspektivnih vazdušno-desantnih odbrambenih sistema po tradicionalnim i drugim principima konstrukcije. Oni će omogućiti zaštitu aviona od vođenog oružja, uključujući i one sa kombinovanim sistemima za navođenje.

Čemu se danas možemo suprotstaviti u oblasti visokopreciznog naoružanja?

– Savremeno ratovanje postaje sve više „snajpersko”. Radimo na tome da ruska vojska puca dalje i preciznije. Povećava se proizvodnja visokopreciznih sistema, a istovremeno se radi na poboljšanju njihovih karakteristika performansa i stvaranju novih uzoraka. Rad na poboljšanju ove municije je u toku, njene mogućnosti će se povećati. Inače, u zoni SVO ovaj projektil se pokazao na najbolji način. Preciznom vatrom može da onesposobi komandna mesta i druge važne neprijateljske ciljeve.

"Može se predvideti da će u budućnosti vrednost precizno navođene municije i učestalost upotrebe samo rasti. Njihova efikasnost će se povećati, uključujući i savremene sisteme za kontrolu vatre i izviđanje, uključujući i bespilotne letelice. Ovde bih želeo da primetim jednu novinu iz „Visoko preciznih kompleksa“, koja se može videti na forumu. Ovo je ažurirana verzija Tablet-A kompleksa na novoj šasiji. Da podsetim da je kompleks dizajniran da automatizuje upravljanje artiljerijskom vatrom. U stanju je da kontroliše sve vrste artiljerijskog oružja i da komunicira sa izviđačkom opremom. Pruža komandantu informacije o situaciji na bojnom polju u realnom vremenu. Takav razvoj dovodi artiljeriju na novi nivo, posebno u kombinaciji sa precizno navođenom municijom."

Stižu „Floks“ i „Drok“

Da li se borbeno iskustvo stečeno tokom SVO koristi u modernizaciji i stvaranju novih MLRS?

– Iskustvo, naravno, primenjujemo. Verujte mi, imaćemo čime da se suprotstavimo dalekometnim zapadnim haubicama, koje se sada snabdevaju Oružanim snagama Ukrajine. Što se tiče „Floksa“ i „Droka“ - oni su u završnoj fazi testiranja. Serijski uzorci „Floksa“ počeće da stižu u Oružane snage Ruske Federacije u narednim mesecima. Kompleks je stvoren na bazi oklopnog automobila „Tajfun“ i omogućava vam da pucate bez napuštanja automobila. Što se tiče perspektivne samohodne puške „Magnolija“, ona je prošla prvu fazu testiranja. U toku je finalizacija i priprema za testiranje u Ministarstvu odbrane.

U kojoj su fazi radovi na perspektivnoj samohodnoj artiljerijskoj postaji „Koalicija-SV“? U kojoj je fazi razvoj teškog sistema bacača plamena „Tosočka“?

– Planirano je da se ove godine završi testiranje samohodne artiljerije 2S35 iz kompleksa Koalicija-SV. Istovremeno, njegova masovna proizvodnja, kao i proizvodnja transportno-utovarne mašine, već je raspoređena. Završili smo radove na Tosočki, oni su u potpunosti završeni. Ovaj teški sistem bacača plamena potvrdio je visoke taktičko-tehničke karakteristike koje je postavilo Ministarstvo odbrane Rusije.

Da li ste uspeli da povećate proizvodnju oklopnih vozila?

– Uralvagonzavod i kompleksi visoke preciznosti nesebično rade na tome. Od početka SVO, proizvodnja oklopnih vozila je učetvorostručena. Napominjem da se vozila koja šaljemo na front stalno usavršavaju uzimajući u obzir borbeno iskustvo. Povećava se njihova bezbednost i tako dalje.

„Poljoprivreda“ – daljinsko miniranje terena

Ne tako davno na internetu se pojavio snimak na kome se vidi korišćenje sistema daljinskog rudarskog inženjeringa „Poljoprivreda” u zoni SVO. Kako se ova tehnika pokazala u realnim borbenim uslovima?

– Bez preterivanja, ovo je specifična mašina, ima izvanredne taktičko-tehničke karakteristike. Omogućava vam da brzo instalirate minsko polje potrebne konfiguracije, kao i da dodelite parametre za samouništenje mina u datom trenutku. Zbog visoke efikasnosti i potražnje, njegova masovna proizvodnja i isporuke su započeli i pre završetka istraživanja i razvoja.

Da li su počele isporuke nove snajperske puške Čukavin vojnicima? Kada će biti pušten u upotrebu?

– Prošle jeseni ruski specijalci koji deluju u zoni SVO dobili su seriju ovih pušaka za eksperimentalno borbeno dejstvo. „Kalašnjikov“, zauzvrat, nastavlja da usavršava pušku, poboljšavajući dizajn. Što se tiče usvajanja, čekamo odluku države.

Koje promene je, uzimajući u obzir SVO, dobio AK-12?

– Od 2018. godine, kada je jurišna puška puštena u upotrebu, njen dizajn se značajno promenio. Naravno, iskustvo korišćenja u stvarnoj borbi i povratne informacije boraca su veoma pažljivo proučavani. Pored toga, mašina ima niz tehnoloških poboljšanja koja su nevidljiva golim okom.

Kako teče rad na povećanju serijske proizvodnje lovaca Su-57?

– U zoni SVO dobro su se dokazali jurišnici Su-25. Tokom modernizacije, avion je opremljen novom nišanskom i navigacionom opremom, novim optičko-laserskim termo-televizijskim nišanskim sistemom, novim satelitskim navigacionim sistemom, kao i kompleksom za elektronsko ratovanje i drugim sistemima.

Kako teku radovi na puštanju u masovnu proizvodnju nosača raketa Tu-160M? Da li ste uspeli da u potpunosti uspostavite tehnološki lanac za proizvodnju svih komponenti za njih?

– Da podsetim da je masovna proizvodnja Tu-160 obustavljena 90-ih godina. Sada nastavljamo izgradnju ovih raketnih nosača u novom izgledu – Tu-160M. Kao rezultat toga, 2022. godine bili smo svedoci prvog leta Tu-160M napravljenog od nule. Postojeći prototipovi Tu-22M3M testirani su upotrebom naoružanja u vojnim objektima u Ukrajini u okviru SVO?

"Ispitivanja modernizovanih bombardera dugog dometa Tu-22M3M biće završena u skladu sa planom ruskog Ministarstva odbrane. Odobravanje novog naoružanja u okviru SVO je prerogativ vojnog resora. Spremni smo za ovo."

Kako teče rad na povećanju proizvodnje vojno-transportnih aviona Il-76MD-90A? Kada će fabrika u Uljanovsku moći da proizvodi 10 takvih mašina godišnje?

– Proizvodnja teškog vojnog transportnog Il-76MD-90A raste. Fabrika Ujedinjene avio-korporacije u Uljanovsku ima sveobuhvatan program za fazno povećanje proizvodnje i isporuke aviona. Koji novi pristupi će se koristiti u razvoju i modernizaciji naoružanja?

Rad Il-76MD-90A u realnim borbenim uslovima dao nam je neprocenjivo iskustvo i nastavlja da postavlja pitanja. Čak i naizgled beznačajna promena u dizajnu istog mitraljeza može značajno ublažiti položaj borca na frontu, pomoći mu u borbi. Ovde jasno razumemo da radimo za pobedu i činimo sve da naše oružje što više doprinese ispunjavanju borbenih zadataka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* sputnik-8495415-preview.jpg (199.82 KB, 1400x870 - viewed 0 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 22 queries.