PALUBA
April 27, 2024, 02:01:39 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: На протесту у Варшави милион људи, опозиција најављује велику промену  (Read 458 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 993


« on: October 01, 2023, 07:32:33 pm »

На протесту у Варшави милион људи, опозиција најављује велику промену

ВАРШАВА - На највећем опозиционом митингу у Варшави, који је организован две недеље уочи избора, окупило се милион људи, преносе пољски медији.

Из либералне Грађанске платформе (ПО) кажу да би избори могли да буду одлучујући када је реч о будућности земље у Европској унији и њеној демократичности.

„Долази велика промена. Ово је знак великог препорода Пољске", рекао је лидер ПО Доналд Туск окупљенима на централном тргу у Варшави, пренела је "Газета виборча".

Он је додао да долази преломни тренутак за Пољску.

„Када видим стотине хиљада насмејаних лица, осетим да долази преломни тренутак у историји наше отаџбине. Имао сам неколико оваквих тренутака раније. Тада нико није веровао да се овакви догађаји, такве гужве, такве емоције могу поново десити", рекао је лидер ПО.

Туск, бивши председник Европског савета, упозорио је да би владајућа странка Право и правда (ПиС) могла да изведе Пољску из Европске уније, а изборе је окарактерисао као кључне за права мањина и жена.

Британска агенција наводи да велики број окупљених носи заставе Пољске и Европске уније, те да се опозиција нада да ће данашњи марш постати највећи у последњих неколико деценија и да ће подстаћи бираче да учествују на изборима.

„Сви улажу у радна места, у борбу против климатске катастрофе, а нама је ускраћен новац јер је неко одлучио да уништи демократију у Пољској", рекао је градоначелник Варшаве Рафал Тржасковски на митингу.

Истраживања јавног мњења показују да би ПиС могао да победи на изборима, али да ће тешко формирати владајућу коалицију због великог незадовољства услед раста цена и забринутости због, како Ројтерс наводи, ерозије демократских принципа.

Парламентарни избори у Пољској заказани су за 15. октобар.

Izvor
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #1 on: October 01, 2023, 07:55:36 pm »

Спољнополитички курс ће остати исти. Чврсто проамерички и изразито антируски...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #2 on: October 13, 2023, 05:46:15 pm »

Opozicioni lider Tusk najavio je plan Kačinjskog da Poljska napusti EU

Lider poljske opozicije, bivši predsednik Evropskog saveta Donald Tusk izjavio je da predsednik vladajuće stranke u Poljskoj „Pravo i pravda“ (PiS) Jaroslav Kačinjski ima plan za izlazak zemlje iz Evropske unije.

„Imam sve više signala – i ja sam ovde kompetentan, imam mnogo kontakata sa ljudima širom Evrope i imam sve više razloga da tvrdim, a ne da pretpostavljam, da je jedan od političkih planova i to već dobro pripremljen, Kačinjskog i PiS a to je izlazak Poljske iz Evropske unije“, rekao je Tusk na sastanku sa biračima u četvrtak. On je napomenuo da ako Poljska pokrene proces izlaska iz EU, to će biti „sto puta gore nego za Veliku Britaniju“.

Prema rečima Tuska, oko 80 posto Poljaka zadovoljni su članstvom u EU, jer „odande je tekla reka novca i granice su otvorene“. On je takođe napomenuo da Poljska, u skladu sa važećim zakonodavstvom, „može da se povuče iz EU bez referenduma“ a za to je „dovoljno samo jedno glasanje u Sejmu“.

Izvor

B.P: podseća me na ulazak Crne Gore u NATO, i tamo je većina stanovništva bila protiv ulaska u tu organizaciju, ali Skupština je odlučila.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 22 queries.