PALUBA
April 29, 2024, 08:35:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Mutbar-1, improvizovani raketni sistem PVO HAMAS-a  (Read 779 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 693



« on: October 09, 2023, 12:47:07 pm »

Al-Qasam (jedna od "brigada" HAMAS-a) po prvi put otkriva uvođenje sistema PVO u upotrebu

Al-Qasam po prvi put otkriva uvođenje improvizovanog sistema PVO u upotrebu.

Kako se navodi u saopštenju "brigade", ovaj sistem je domaće izrade, a radi se o modelu „Mutbar-1”. Na snimku se vidi izvestan broj pripadnika brigada Qasam, koji postavljaju rakete sistema, i druge elemente za povezivanje i vezu sa komandnim centrom, odakle se "prate" ciljevi, izdaju komande za automatsko usmeravanje lansera sa raketama i naređenja za lansiranje ovih raketa.

Koliko se može videti na snimku, čini se da su ovo sastavljene nevođene rakete opremljene programabilnim elektronskim upaljačima (verovatno po vremenu aktivacije- detonacije), ispaljene korišćenjem neke vrste sistema za predviđanje odnosno proračun tačke susreta sa ciljem da bi se poboljšala verovatnoća pogotka.

Ono što se pojavio na društvenim mrežama govori u prilog tome da je ovo "prinudno" rešenje "naslonjeno" na navodno Iransko rešenje o VBR-ovima za PVO sa sličnim raketama sa programabilnim upaljačima, koji po jednom višecevnom lanseru nose 9 (po drugim izvorima 12) projektila.

PS. Inače, za razliku od "ne baš sjajne muzičke pozadine" u propagandnim video materijalima Ukrajinaca i Rusa iz sukoba u Ukrajini, ovde imamo muzičku podlogu Ozijevog "Ludog Voza" (Crazy train)...  Wink

Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 105


Ko laje zlo ne misli


« Reply #1 on: October 09, 2023, 01:18:53 pm »

Lude ideje traže i ludu muziku  Grin.

P.s. da napišem i anegdotu iz moje porodice,ona glasi ovako :
Pošto sam zahvaljujući poznavanju više stranih jezika često bolje obavešten od svog oca koji je penzioner i ne koristi upošte Internet usluge ,s vremena na vreme mu kažem da kupi po nešto kada po predviđanjima zaključim da će nastupiti poskupljenje (primer: veštačko đubrivo pre godinu dana ili neki preparati za prskanje,pošto on sad ima fazu života u kojoj tvrdi da je postao vrhunski poljoprivrednik iako o poljoprivredi nema pojma  Grin ) . I uvek dobijem isti odgovor "Nemaš ti pojma. To na televiziji niko nije javio ,znači da ti ne znaš". I prođe na primer mesec dana potom i zove on mene (normalno u međuvremenu ili zaboravi da je od mene čuo tu informaciju ili se namerno pravi blesav ) i u razgovor umetne uvek istu rečenicu "Rekla mi jedna baba na pijaci da će od četvrta ga skoči cena (pa navede proizvod o kom sam ja i govorio ranije) ,trebalo bi to da kupimo što pre". I uvek "neka baba " zna ,a ostali ne znaju  Grin. Tako da ako bi mogli da nađemo neku babu sa pijace da javi Miloradoviću za ovaj sistem PVO ,njoj će sigurno da poveruje ,a nama teško , i da ga uputi kako ovo da napravimo do narednog Sajma Partner 2025. Može i u većim kalibrima (262mm bi taman išla do 40km ) . Mi smo ovde na Palubi jednom razgovarali o upotrebi protivgradnih raketa u PVO svrhe i nismo uspeli da smislimo ništa ,a vidi ti njih u Palestini i na bliskom istoku koliko su ispred nas Wink .
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 693



« Reply #2 on: October 09, 2023, 01:28:59 pm »

@Pakleni

Ja sam pre par godina, na jednom drugom našem vojnom forumu, pisao o nekoj svojoj ideji za rešenje za borbu protiv "rojeva" BPL. Suština je bila VBR sa 16 projektila sa programabilnim upaljačem i/ili blizinskim, a navođenje da bude u radarskom snopu. Domet do 10 km max. Kod ovog načina navođenja, što je veća daljina to je veća "greška", ali se to donekle nadoknađuje većim brojem ispaljenih projektila. Na daljinama 3-5 km bi sistem, prema mom razmišljanju, bio veoma precizan.

Naravno, sistem bi pored lansera sa 16 raketa imao i sektorski osmatračko akvizicijski radar kratkog dometa, sličan recimo kao na Partneru-2023 prikazani RPS-42, radio bi u sektoru, a na nivou vatrene jedinice od 4 vozila, nalazio bi se osmatračko-akvizicijski radar (sličan kao GS-40 Thales) i komandna stanica. Vatrena oruđa bi takođe imala i radar za osvetljavanje cilja i raketa, sličan ovom prikazanom na HARPAS-u, ali za navođenje raketa u radarskom snopu, ne poluaktivno radarsko samonavođenje.

U radarskom snopu se istovremeno može navoditi veći broj raketa. Obzirom da se snop širi sa povećanjem daljine, na cca 5 km bi širina snopa bila dovoljna da se projektili mogu lansirati plotunski sa intervalom od 1-2 sekunde između projektila, a da širina snopa na toj daljini ne bude šira od oko 80-100 metara (40-50 metara od središnje ekvisignalne nišanske linije).
« Last Edit: October 09, 2023, 01:34:01 pm by Kubovac » Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 651


« Reply #3 on: October 09, 2023, 08:39:33 pm »

Во поранешна СФРЈ имаше една фирма во СКОПЈЕ за градобирни ракети мислам дека беа дел од Макпетрол е тие во 1988 имаја направена градобирна ракета со програматор на висина со цел подбро дејство врз облаци . Така да можно но да се погоди цел мора да се испалата ракетите  во салво и секогаш да се пресмета брзината на леталото но и на ракета и да се одреди точка каде ракетата и леталото ке се доближат за оваа е потрбена доста брза ракета за кратки далечини но и радар било со радио бранови или ласерски за пресметка  нешто што незнам дали го поседуват овие од Хамас.
Инаку сличен систем на оваа е СТРИЖ и Тајфун првиот од ссср другиот од Третиот рајх, Советскиот систем користел радар сон 30

рзс 115 ворон
http://militaryrussia.ru/blog/index-1029.html
« Last Edit: October 09, 2023, 08:46:55 pm by gocemk » Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 651


« Reply #4 on: October 09, 2023, 08:43:35 pm »

3- батерија  Втора светки рат Британија , британците лансирале ракети со жици демек ако германски авион ако лета да удри во жицата од ракетата кога ракетата се спушта со падобран.



https://en.wikipedia.org/wiki/Z_Battery
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 23 queries.