PALUBA
April 27, 2024, 11:19:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Geopolitička i humanitarna kriza u pojasu Gaze  (Read 19517 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« on: October 18, 2023, 07:59:34 pm »

Američki veto u VSUN-u: Oborena rezolucija o ‘humanitarnim pauzama’ u Gazi

18.10.2023.

Američka ambasadorica Linda Thomas-Greenfield rekla je da je predsjednik Joe Biden u regiji angažovan u diplomatiji te kako je potrebno da se ta aktivnost okonča.
Sjedinjene Američke Države uložile su veto na rezoluciju Vijeća sigurnosti UN čija bi suština bila poziv na obustavljanje vatre radi dostavljanja humanitarne pomoći Gazi, a istovremeno osudila Hamasove napade na Izrael.


Američka ambasadorica Linda Thomas-Greenfield rekla je da je predsjednik Joe Biden u regiji angažovan u diplomatiji te kako je potrebno da se ta aktivnost okonča.

Prije glasanja o rezoluciji članovi Vijeća odbacili su dva ruska amandmana, jedan koji poziva na “humanitarni prekid vatre”, a drugi koji osuđuje neselektivne napade na civile, bolnice i škole u Gazi.

Za rezoluciju je glasalo 12 država, a Rusija i Velika Britanija su bile suzdržane.
 

Dokazana neefikasnost UN-a: Jedan veto obara sve.


Izvor
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1 on: October 18, 2023, 08:09:50 pm »


Očekuju se masovni protesti u Turskoj zbog Gaze: Konzulat SAD zatvoren u Adani

18.10.2023.

Američki konzulat u Adani u Turskoj "ostađe zatvoren za javnost do daljneg" usred tekuđih protesta zbog rata izmeću Izraela i Hamasa, saopštila je američka ambasada u sredu, prenosi CNN.

„Velike demonstracije u vezi sa dogaćajima u Izraelu i Gazi očekuju se širom Turske u narednih nekoliko nedelja“, navodi se u upozorenju.

Oni dodaju:
„Svako okupljanje, čak i ono koje bi trebalo da bude mirno, moglo bi eskalirati i prerasti u nasilje. Protestne aktivnosti mogu dovesti do pojačanog prisustva policije, zatvaranja puteva i prekida saobrađaja.“

U upozorenju se takoće navodi da je osoblju američke vlade „naloženo da minimizira kretanje“ i izbegava putovanja u konzularni okrug.

Američki Stejt department izdao je savete iz svojih ambasada širom regiona, uključujuđi Bejrut i Aman, gde je bilo sličnih obaveštenja u kojima su graćani SAD obaveštavali o tekućim protestima, od kojih su mnogi usmereni na američka diplomatska mesta.

Izvor
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #2 on: October 19, 2023, 08:08:48 am »

Početak rešenja sukoba biće kada Izrael i Zapad formiraju palestinsku državu u skladu sa rezolucijama OUN. Ne pre toga.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #3 on: October 19, 2023, 08:41:44 am »

Zašto Palestina nije članica UN-a već je samo posmatrač?
Sada da pitaš mlađe ljude od 20 do 30 godina starosti, čak i starije, koji je glavni grad Palestine, sumnjam da bi neko znao.
Ili ako bi nekim čudom i znao, onda ne verujem da bi znao koji je glavni grad Izraela sa sigurnošću.
Pa onda koliko je Palestina priznata kao država?
Nisam navijač čak ni u sukobu Rusija-Ukrajina a kamoli u ovom izrelsko-palestinskom sukobu, ali ovo što sam naveo nisu beznačajna pitanja i samo govore koliko je ovaj sukob kompikovan.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 688



« Reply #4 on: October 19, 2023, 08:45:09 am »

Kopneni napad na Gazu: Jake i slabe strane izraelske vojske

Glavna snaga izraelske vojske je avijacija, koja joj je posljednjih godina omogućile da izvodi kaznene operacije protiv Palestinaca bez izlaganja vojnika većim rizicima.

U vrijeme kada izraelska vojska gomila snage oko Pojasa Gaze, vojni stručnjaci naglašavaju da je ova vojska nadmoćnija u zraku, ali dovode u pitanje njene rezerve municije i ljudstvo koje bi joj omogućilo da izvede veliki kopneni napad na Pojas Gaze.

List Le Monde navodi da je ratovanje na daljinu izraelska strategija već više od 20 godina.

Glavna snaga izraelske vojske je njena avijacija, koja je Izraelu posljednjih godina omogućila da izvodi kaznene operacije protiv Pojasa Gaze bez izlaganja svojih vojnika većim rizicima.

Međutim, to nije uvijek bilo efikasno u složenom urbanom okruženju.

Le Monde u zajedničkom izvještaju svog dopisnika iz Jerusalema Samuela Foreya i urednice lista Elise Vincent navodi da je Izrael ovog puta odlučio postupiti drugačije u operaciji, što podrazumijeva i ulazak kopnenih trupa u Gazu.

Američka municija u izraelskim skladištima

To je rizična opklada, jer izraelska vojska nije vršila kopnene prodore u proteklih 15 godina, osim na krajnje brz način na vrlo specifične ciljeve, a sve je to dovelo do ogromnih gubitaka na obje strane.

Ali, stvarnu slabost izraelske vojske danas, kako kaže pukovnik Michel Goya, predstavlja broj navođenih bombi i raketa koje ima, a koje su neophodne i na ofanzivnom, i na defanzivnom nivou.

Napominje da Izrael ima zalihe američke municije na svom teritoriju, koja uključuje različite vrste oružja, poput precizne municije, artiljerijskih granata i ručnih bacača granata.

Izraelska vojska je dva puta koristila te zalihe u operacijama 2006. i 2014. godine, ali je Washington povukao iz tih zaliha oko 300.000 komada municije, u sklopu podrške Ukrajini.

Zbog toga se mogu čuti izraelski zahtjevi za američkom pomoći, koja je sada u procesu isporuke.

Izraelska vojska, koja ima snažnu mehaniziranu pješadiju sa sedam brigada, od kojih svaka ima oko 3.000 ljudi, može pokrenuti kopneni napad, kako navodi francuski list, i riskirati da uđe u Gazu, slijedeći metodu koju su primijenile iračke snage prilikom ponovnog zauzimanja Mosula 2017. godine.

To bi značilo napredovanje bez korištenja nezaklonjenih prometnih puteva i uništavanje svih  zgrada na njenom putu, što dovodi do veoma sporog napredovanja.

Ovakva vrsta operacije zahtijeva dobro obučene vojnike, dok većinu aktivnih izraelskih snaga čine regruti (oko 100.000 ljudi).

Hamas u stanju okupiti do 10.000 boraca

Ako se odmah ne pošalju rezervne brigade, teško će rasporediti više od 30.000 vojnika na terenu.

S druge strane, Hamas je u stanju okupiti između 7.000 i 10.000 boraca, uz sličan broj boraca frakcija, i to na terenu koji je pripremljen i miniran eksplozivnim napravama.

Vojni izvor procjenjuje da bi “izraelski gubici mogli dostići nekoliko stotina”, pitajući se “koliko je politička vlast spremna da se suoči s tim?”

U vrijeme kada je Izrael pozvao oko 360.000 rezervnih vojnika, istraživačica na Francuskom institutu za vojne studije Heloise Fayet dovodi u pitanje njihovu sposobnost da kontroliraju više frontova.

Le Monde zaključuje da ratni ciljevi Izraela u ovom sukobu nisu jasni, iako neki vojni posmatrači vjeruju da je glavni motiv za to potreba da se povrati reputacija nakon neuspjeha vojske da spriječi napad Hamasa.


Izvor
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #5 on: October 19, 2023, 08:50:53 am »

Palestina nije punopravna članica OUN jer nije "zaokružena" kao država zbog ometanja od strane Izraela i Zapada već više od 70 godina. Zato nisu jasne granice, glavni grad, status u OUN...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #6 on: October 19, 2023, 09:01:44 am »

Да ли Израел упада у замку од које га само Америка може спасити

Терористички напад на САД 11. септембра 2001. године изазвао је реакцију Вашингтона чије последице су видљиве до данашњих дана. Американци су у осветничком походу редом започели инвазије Авганистана, потом и Ирака, а своју борбу против тероризма завршили су као непожељни окупатори чијој се доминацији у светским оквирима, по свему судећи, назире крај.

Инвазија на Авганистан изведена је под изговором да се у тој земљи крије вођа Ал каиде Осама бин Ладен који ужива подршку и заштиту талибана. Режим талибана је срушен, Бин Ладен није пронађен, али је у Авганистан уведена „демократија“ док су Американци заузврат преузели бригу о пољима мака како би се спречило даље дистрибуирање хероина чија се производња њиховим доласком волшебно удесетостручила.

Потом је на ред дошао Ирак. Оптужени да имају оружје за масовно уништење које је претња америчкој безбедности, после неколико месеци ратовања, поражени су и Ирачани. Оружје никада није пронађено, али кад су већ дошли „каубоји“ су решили да преузму експлоатацију нафте јер увођење демократије има своју цену. Садам Хусеин је обешен пред камерама чиме је настављена својеврсна традиција Дивљег запада у којој шериф пред усхићеном масом веша „зликовца“. Свако је добио своје. Ирачани демократију, Американци нафту, а публика представу.

Двадесет година касније, Јенкији су отишли кући из Авганистана, а претходно „уништени“ талибани су се вратили на власт.

Америка и Израел

На исти начин, јавност у Израелу назвала је напад Хамаса 7. октобра ове године „израелским 11. септембром“, односно даном када су упркос војној и технолошкој доминацији, пробијени бедеми безбедносног система који се сматрао за један од најбољих на свету.

Иако Израел није глобална војна сила и нема амбиције за покретањем инвазија на далеке земље, у оптицај је наравно дошла одмазда и удар на Појас Газе и Хамас чији злочин сада може да послужи за још једну рунду обрачуна са Палестинцима, можда и коначну, из које ће Израел изаћи већи за ново парче територије које се има населити.

Исламски фундаментализам као адут Израела

Исламски фундаментализам и сваки облик екстремизма у политичком деловању Палестинаца ишао је заправо на руку Израелу. Најпре је то била опција која се супростављала палестинском секуларном отпору, а потом би свака њихова акција могла да се представи као верски фундаментализам чиме би Израел добио подршку западног света у свом обрачуну са исламским екстремизмом. Управо је то оно што се догодило када су Хамас, а потом и Исламски џихад започели своје акције против Израела.

Хамас и друге милитантне групе заправо су помогле Израелу да остане у овом габариту јер би у противном морали да враћају територију коју су заузели Палестинцима. Одређене делове Газе су и вратили, али под блокадом.

Овде поново можемо уочити и одређене паралеле са америчким деловањем. САД су створиле талибане и помагале развој других исламских фундаменталистичких покрета како би их користили у борби против против Совјетског Савеза током њихове војне кампање у Авганистану. Израел је, дајући зелено светло за формирање Хамаса, покушао да игра америчку игру, али на мањем терену.

Иако постоје бројне теорије о нападу на САД 11. септембра, уколико ову званичну верзију узмемо као тачну, нема сумње да се оваква стратегија показала се као бумеранг који немилосрдно убија оне који су их створили.

Да ли се сада Израел упушта у авантуру која се неће добро завршити по њих?

Копнена инвазија

Уколико се Израел одлучи на копнену инвазију, уз претходно већ започете ракетне и ваздушне нападе, жртве ће бити огромне. Управо онакве какве су имали Американци у Авганистану и Ираку. Међутим, проблем неће бити решен. Хамас ће опстати, а ако не они, онда Исламски џихад или нека трећа организација која ће поново тражити освету у бескрајном кругу проливања крви.

Израел неће моћи да реши проблем све док постоје Палестинци, они који ће рећи да правда није задовољена.

Иако у самом Израелу постоје ектремисти који се залажу за потпуно уништење Палестинаца или њихово протеривање, то би окренуло читав исламски свет против Израелаца.

Већина у Израелу сада тражи одмазду под утиском Хамасовог терора, али јесу ли спремни да ставе на коцку цео Израел?

Америка је до 11. септембра била неоспорна светска сила број један. Није имала никакву конкуренцију, а приближни геополитички ривали попут Русије и Кине понашали су се конструктивно пред налетом јастребова из Вашингтона и интереса америчке политике. САД су релативно мирним путем контролисале цео свет.

Две деценије касније, САД се боре са великим проблемима на унутрашњем политиком плану где је све приметнији сукоб елита које контролишу полуге моћи, али и на спољном где се одисеја светског полицајца полако завршава пред надолазећим структурама које траже свој део плена.

Пад Америке кренуо је оног дана када су показали слабост и када су нападнути на свом тлу. Тада се показало да сила која је изгледала непобедиво има своје слабости. Својим даљим реакцијама, само су их потврдили. Војне кампање широм света постале су јасно поприште пљачке да би се одржао стандард који је управо тако и изграђен, а изговори попут рата против тероризма само су оголили лаж и лицемерје.

Израел сада упада у исту замку и извесно је да се они који желе да буде уништен надају да ће поступити исто као САД пре више од двадесет година. Може ли Америка која је верни савезник и покровитељ сада спасити Израел? Председник САД Џозеф Бајден допутовао је изненада у ову земљу, не без разлога.

Рат

Жестоки рат између Хамаса и Израела траје већ неколико дана и односи масовне цивилне жртве. После првог изненађујућег удара који је нанео Хамас, а који су Израелци дочекали неспремно, сада се већ полако назире надмоћ израелске војске.

Поставља се питање зашто би Хамас кренуо у готово самоубилачку мисију против једне од најмоћнијих војски на свету, знајући да их чека одмазда која ће неселективно погодити све Палестинце.

Опремљена најмодернијим наоружањем и технологијом америчке и домаће производње, насупрот Хамасу, израелска војска је ипак показала одређене недостатке.

То се најбоље видело током сукоба са Хезболахом 2006. године. Израел је имао велике губитке и од тада раде на реформи војне доктрине, усмеравајући своја борбена дејства на технолошку надмоћ и избегавање крвопролића.

Иако је израелско друштво милитаристички уређено уз војни рок који служе и мушкарци и жене, временом је ова војска изгубила ону фанатичну борбеност какву Хамас у Гази или Хезболах у Либану још увек поседују.

Управо због тога Израелци су се базирали да сукобе решавају, по могућству без директне конфронтације, на даљину и уз што мање губитке.

Хамас је држан на дистанци, иза високог зида. На ракетне нападе из импровизованих лансера чију су улогу имале водоводне и канализационе цеви, Израел је одговарао интензивним бомбардовањем Појаса Газе и немилосрдним рушењем праћеним великим цивилним жртвама.

Израел се притом ретко суочавао са критикама, поготово међу велесилама од утицаја за које је углавном важила фраза „Израел има право да се брани“. Они ретки би позвали на преговоре који имају за циљ стварање Палестине као независне државе која би коегзистирала уз Израел, а која би се простирала на данас окупираној Западној обали и Појасу Газе као енклаве.

Пропуст или нешто друго

Ипак, израелска војна доктрина функционисала је годинама и доносила резултате у виду уништених циљева Хамаса. Све до тог јутра 7. октобра ове године. Како је Хамас преварио технологију која сваке секунде назире сваки метар зида између Израела и Појаса Газе? Детаљи пробоја ће се свакако откривати, али је тешко поверовати да је Хамас кренуо у напад тек тако, стихијски и без икаквог плана за дан касније.

Ово је била толико добро планирана акција да је онај ко стоји иза ње успео да надигра оне који су се сматрали најбољим када је реч о обавештајном и безбедносном раду.

Све указује на почетак израелске копнене офанзиве на Појас Газе. У међувремену, израелске ваздушне снаге непрестано бомбардују насеља, рушећи све пред собом док број убијених расте из дана у дан.

Након што је Хамас упао на територију Израела убивши стотине цивила и одводећи велики број њих у заробљеништво, израелски премијер Бенјамин Нетанијаху је објавио рат и мобилисао 300.000 војника. Медији су јавили да је Нетанијаху саопштио Бајдену у телефонском разговору да је неопходна копнена офанзива на Појас Газе.

Неколико дана касније, Бајден долази у Израел. Не без разлога.

Izvor
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #7 on: October 19, 2023, 09:05:48 am »

B.P: javljaju se pukotine na idealnoj slici...

Званичник Стејт департмента поднео оставку због убрзаних испорука оружја Израелу

ВАШИНГТОН – Званичник америчког Стејт департмента Џош Пол, који је радио у агенцији одговорној за трансфер оружја америчким савезницима, поднео је оставку. Пол, који је радио као један од директора Бироа за политичко-војна питања Стејт департмента, као разлог оставке је навео неслагање са, како је описао, одлукама америчке администрације да убрза испоруку оружја Израелу, преноси Би-Би-Си.

„Не могу да подржавам низ важних политичких одлука, укључујући пожуривање за више оружја једној страни у сукобу, за које верујем да су кратковиди, деструктивни, неправедни и противречни самим вредностима које јавно заступамо”, саопштио је Пол на ЛинкедИну.

Он је навео да, иако признаје „монструозност” Хамасовог напада на Израел, такође верује да ће одговор Израела „довести само до веће и дубље патње” за Израелце и Палестинце, преноси Танјуг.

Izvor
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #8 on: October 19, 2023, 09:09:05 am »

Palestina nije punopravna članica OUN jer nije "zaokružena" kao država zbog ometanja od strane Izraela i Zapada već više od 70 godina. Zato nisu jasne granice, glavni grad, status u OUN...
To su sve dobra pitanje, zašto je sve to tako, ali ne za tebe Boro već za one zemlje koje podržavaju Izrael.
I ne bih puno osuđivao Izreal, ona je strana u sukobu, već sve zemlje koje joj pomažu, što izjavama što naoružanjem i municijom.
Sa druge strane, ne može ni Palestina preko svoje organizacije Hamasa, koja pored militatnog ima i političko krilo, da traži sve to što je sleduje tako što će da otima civile i dejstvuje na civile čak i na svoje sunarodnike.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #9 on: October 19, 2023, 09:16:10 am »

„Не могу да подржавам низ важних политичких одлука, укључујући пожуривање за више оружја једној страни у сукобу, за које верујем да су кратковиди, деструктивни, неправедни и противречни самим вредностима које јавно заступамо”, саопштио је Пол на ЛинкедИну.

Он је навео да, иако признаје „монструозност” Хамасовог напада на Израел, такође верује да ће одговор Израела „довести само до веће и дубље патње” за Израелце и Палестинце, преноси Танјуг.

Izvor

Upravo je ovo odgovor na deo postavljenih pitanja.
Svaka čast Džoš Polu, njegova ostavka neće zaustaviti ovaj pokolj, ali puno govori ko je jedan od većih krivaca.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 233


« Reply #10 on: October 19, 2023, 05:48:50 pm »

Мало историје:

1) Газу је након рата 1948. окупирао Ефипат и држао је до рата 1967. Тада ју је окупирао Израел.
2) На основу споразума за Палестинцима из Осла, Израел се обавезује на постепено повлачење из Газе и препушта власт Палестинцима. Газа се ограђује и има излазе и улазе који се контролишу.
3) Током Друге интифаде, Газа постаје простор са кога Хамас и Исламски џихад лансирају нападе на Израел, ракете и самоубице. Као резултат, Израел појачава ограду и граничне контроле.
4) Израел 2005. повлачи последње трупе из Газе и присилно исељава 9000 израелских досељеника који су тамо живели.
5) На демократским изборима 2006. године, грађани Газе бирају Хамас који тамо влада до данас. Након избора, од Хамаса се захтева да поштује уговоре које је ПЛО потписала са Израелом, право Израела на постојање и да се одрекне насиља. Захтев упућују УН, САД, Русија, ЕУ и Израел - Хамас ове захтеве одбија. ЕУ, САД, Израел и друге земље одговарају економским санкцијама. Те санкције су укинуте након нешто више од годину и по дана, али су оставиле катастрофалне последице на економију Западне обале.
6) Током 2007. долази до сукоба међу Палестинцима.
7) Услед проблема да се постигне договор са Хамасом, ПЛО формира владу без њих, коју признају арапске земље. Та влада нема контролу у Гази.
8 ) Током 2008. Хамас руши ограду између Египта и Газе, Египат одговара силом и поново успоставља ограду, а успут уништава и тунеле које је Хамас користио за пребацивање оружја у Газу и терориста на Синај.
9) Као одговор на ракете које су долазиле из Газе, Израел бомбардује Газу. Уследио је рат који је трајао неколико седмица, а у коме је погинуло око 1400 Палестинаца. Процене о броју цивила међу њима варирају, од 300 до 900.
10) Године 2014, након киднаповања и убиства 3 израелска тинејџера, почиње нови рат, који је трајао 1,5 месец. Погинуло је око 2300 Палестинаца. Процене о броју цивила варирају, 60-70% Рат је оставио разорне последице на инфраструктуру у Гази.

О ономе шта се догађало након 2014, другом приликом.

 


Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 688



« Reply #11 on: October 20, 2023, 06:32:02 pm »

INFOGRAFIKA Kako se smanjivala palestinska teritorija

Izrael sada zauzima znatno veće područje nego što je navedeno u istorijskoj rezoluciji UN iz 1947. Današnje granice su rezultat teritorijalnog sukoba koji je trajao sve ovo vreme, što je rezultiralo osam ratova i niza specijalnih operacija. U infografici Sputnjika se može videti razlika između de-jure i de-fakto situacije na terenu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Mapa palestina 1.png (160.97 KB, 1200x1200 - viewed 2 times.)

* mapa palestina 2.png (239.34 KB, 1200x1200 - viewed 2 times.)

* mapa palestina 3.png (219.86 KB, 1200x1200 - viewed 2 times.)
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 233


« Reply #12 on: October 20, 2023, 07:11:14 pm »

INFOGRAFIKA Kako se smanjivala palestinska teritorija

Izrael sada zauzima znatno veće područje nego što je navedeno u istorijskoj rezoluciji UN iz 1947.

Oно што недостаје међу мапама које је објавио Спутник је мапа која показује границе Израела од 1949 до 1969, значи након што се одбранио од арапског напада.
Она изгледа овако:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Мало су целу мапу зазеленели, па је можда тешка за објашњавање. Најтамнија зелена боја је територија коју је Изреал заузео у рату 1948-1949, а која резолуцијом УН није била предвиђена да припадне Израелу. Западну обалу је заузео Јордан, а Газу Египат.

Оно што се на мапи не види је Јерусалим. По резолуцији УН, он је требао да буде ”a corpus separatum under a special international regime and shall be administered by the United Nations” Другим речима, није требао да буде ни јеврејски ни арапски, него под међународном управом. Међутим, 1949. је подељен између Израела и Јордана.

Извор


* Israel-1947-1949.jpg (29.32 KB, 500x880 - viewed 9 times.)
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 233


« Reply #13 on: October 20, 2023, 07:15:52 pm »

Мислим да је ова мапа прегледнија, а види се и Јерусалим:


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Извор


* 1947-UN-Partition-Plan-1949-Armistice-Comparison.png (26.01 KB, 367x1029 - viewed 6 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #14 on: October 20, 2023, 09:58:22 pm »

Istraživanje javnog mnjenja u Izraelu

Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 22 queries.