PALUBA
May 01, 2024, 08:03:52 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30]   Go Down
  Print  
Author Topic: Sukob u Ukrajini - geopolitička pitanja  (Read 52184 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 420


« Reply #435 on: April 26, 2024, 07:36:50 pm »

Quote
Другим речима, милијарду долара је 125 хиљада обичних граната. Русија ту количину потроши за 12 дана.

Проблем је у томе што и Украјинци брзо троше муницију. Потрошња муниције далеко превазилази све норме које су постојале. Зато не постоје капацитети да се то надомести, посебно на Западу. Чак и Русија има проблем са артиљеријском муницијом. Па нису је тек онако увозили из Северне Кореје.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 497


« Reply #436 on: April 27, 2024, 07:21:32 am »


Тактика употребе артиљерије у НАТО - прецизни ватрени удари на великом домету, малим бројем пројектила, показала се бескорисном у Украјини, где су на фронту хиљаде оруђа цевне и реактивне артиљерије и троше огромну количину муниције. Не помаже ту ни онај удар ТОТ - Time On Target, где неколико граната испаљених разном елевацијом и разним претходно припремљеним барутним пуњењима стижу на исто место удара у истом тренутку. Ова тактика више личи на ону из Другог светског рата - "огњени вал", што би рекли Руси.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 106


Ko laje zlo ne misli


« Reply #437 on: April 27, 2024, 09:39:25 am »

Tako samo pokazuju, kako su akcije nekada samostalne Francuske duboko pod utjecajem elita, koje vode Engleze i Amerikance.
Nekada sam shvatao redovne godišnje kongrese SKJ u Beogradu kao miting neke elite. Danas gledam ista, pardon na izrazu, daleko veća govna, na koja redovnu godišnju dozu dolaze takozvani suvereni voditelji zapadnih država. A u biti, dolaze na raport onima, koji su osmislili globalnu demokraturu-poredak u kome demokratija nije ideja nego ideologija, na kojoj bazira diktatura onih vrednosti, koje vladari drže za njima korisne. O tome koliko dugo su one prikladne, dugoroćne, kroz nekolicinu godina čak zabranjene, neću.

I oni su nekada (od recimo polovine osamdesetih prošlog veka do od prilike 2022.) vrlo uspešno uspevali da sebe prikažu (mislim na "globalnu demokraturu") kao stranu koja je oličenje "slobode,pravde,jednakosti..." , a da je ona druga strana "izvor svetskog zla" ... Ali eto,desila se ova tema i događaji oko nje tako da se sada jasnije vidi. Čak ako poredimo kongres SKJ i skup u Davosu (na primer) ,ja bih rekao da su oni na kongresu SKJ bili i ostali naivni . Dolazili su i odlazili sa mišlju "ne diraj me ,ne diram te" , a ova druga strana samo razmišlja o tome kako da "takne u tuđe" . To je upropastilo mišljenje o njima.

S vojne strane bi zapisao isto to samo na primeru dve filozofije koje dominiraju ,a vezano za granate ,haubice i slično i njihovu cenu :

Zapadno orijentisane zemlje drže do toga da vojna proizvodnja treba pretežno da bude u privatnom vlasništvu, a to odmah po automatizmu znači da mora da posluje tržišno. Ako opada prodaja tvrtka se gasi ,radnici ostaju bez posla ,a i BDP opada. Zato da bi imali prodaju potrebni su im novi ratovi ( razmišljanje o "doticanju tuđeg" koje sam pomenuo iznad) .

Istočno orijentisane zemlje (uglavnom bivše komunističko - socijalističkog uređenja uključujući i Poljsku,Češku i druge koje su danas na "zapadu") su u prošlosti ali i sada svoju vojnu proizvodnju držale uvek u vlasništvu države (zajednice ili komune odakle je i izvedena reč komunizam) . To u praksi znači da zajednica (komuna- država) proizvodi naoružanje u količinama koje su joj potrebne za odbranu ,a kada dosegne taj nivo onda može i da ne proizvodi ništa (radnici bi i dalje imali posao jer ih zajednica - komuna ,plaća da "ne rade ništa" dok se ne pojavi potreba za većom proizvodnjom) .

Iz sukoba te dve filozofije proizilazi i sve ostalo ( pa čak i način upotrebe artiljerije u Ukrajini,o čemu pišu Kumbor i Dzumba u poslednje dve objave ).
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 420


« Reply #438 on: April 27, 2024, 06:12:16 pm »


Тактика употребе артиљерије у НАТО - прецизни ватрени удари на великом домету, малим бројем пројектила, показала се бескорисном у Украјини, где су на фронту хиљаде оруђа цевне и реактивне артиљерије и троше огромну количину муниције. Не помаже ту ни онај удар ТОТ - Time On Target, где неколико граната испаљених разном елевацијом и разним претходно припремљеним барутним пуњењима стижу на исто место удара у истом тренутку. Ова тактика више личи на ону из Другог светског рата - "огњени вал", што би рекли Руси.

Велики број циљева чини прецизне ударе мање корисним, мада не и некорисним. Проблем код тих прецизних удара је извиђање, односно време између откривања циља и отварања ватре. Сада мање-више сва артиљеријска средства након краткотрајног ватреног дејства мењају положаје. Зато је највећи број уништених циљева високопрецизним пројектилима међу онима који су променили положај и чекају ново дејство. Док се раније, тамо 80-тих година процењивало да обавештајни подаци за ниво чета-батаљон вреде 5-10 минута, сада то важи и за оперативни ново.

Такође, проблем високопрецизних пројектила је цена тих пројектила која је и по 10-15 пута већа од обичних граната, а још већа у односу на мале ФПВ БПЛ.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 037


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #439 on: April 28, 2024, 12:12:33 pm »

Kazahstan demantuje informacije o prodaji rashodovanih sovjetskih aviona Oružanim snagama Ukrajine

28.04.2024.


Informacije o prodaji rashodovanih sovjetskih aviona u Kazahstanu ukrajinskoj vojsci su lažne, saopštilo je kazahstansko preduzeće Kazspecekport, koje je zaduženo za sav vojni izvoz i uvoz zemlje.

Podsetimo, ranije smo pisali da je Kazahstan prodao izvesnu količinu letelica SAD. Naglašeno je da je transakcija obavljena korišćenjem ofšor šema.

Kazahstansko preduzeće Kazspecekport, specijalizovano za izvoz i uvoz vojne opreme, zvanično je objavilo nepouzdanost informacija koje se distribuiraju na internetu u vezi sa prodajom rashodovanih aviona Oružanim snagama Ukrajine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prema ranije distribuiranim podacima, Amerikanci su došči u posed 81 aviona sovjetske proizvodnje.

Govorili smo o MiG-27, MiG-29 i Su-24. Uprkos činjenici da u trenutku prodaje ova oprema nije mogla da se koristi za svoju namenu zbog skoro potpunog habanja, stručnjaci nisu isključili da bi bar deo naknadno mogao da bude prebačen ukrajinskoj vojsci. Ukrajinci su bili zainteresovani kako bi ih iskoristili kao rezervne delove, kao i za upotrebu kao mamac.

U kazahstanskom izveštaju se naglašava da su aukcije za prodaju aviona sa obaveznim uslovom njegovog uništenja održane isključivo među pravnim licima Kazahstana sa odgovarajućim licencama. Strancima nije bilo dozvoljeno da trguju.

Predstavnici kompanije su istakli da se sve operacije sa vojnom opremom sprovode striktno u okviru kazahstanskog zakonodavstva i samo među pravnim licima koja su akreditovana u republici i koja poseduju odgovarajuće dozvole.

„Informacije koje se distribuiraju na Internetu ne odgovaraju stvarnosti Sve aukcije za prodaju vazduhoplovne opreme održane su u skladu sa zahtevima zakona i stranim kompanijama nije dozvoljeno da učestvuju u njima“, navodi se u poruci Kazspecekporta na njihovom veb sajtu.

Pored toga, u pres-službi preduzeća su pojasnili da je postupak zbrinjavanja stavljene opreme pod strogu kontrolu bilansa. Prema uslovima sporazuma, svi avioni, kao i komponente i sklopovi za njih, biće uništeni na teritoriji Kazahstana metodama koje u potpunosti isključuju mogućnost njihovog oporavka.

„Oprema će se odlagati rezanjem i drugim metodama, nakon čega će se izvoziti iz zemlje isključivo u obliku otpada od obojenih metala“, istakla je pres služba.

Dodajmo da SAD i njihovi saveznici sada pokušavaju da nabave sovjetske avione u različitim zemljama sveta. Štaviše, njegovo tehničko stanje u ovom slučaju nije od velike važnosti.

Podsetimo, prošle godine je Kazahstan ponudio na prodaju ukupno 117 aviona sovjetske proizvodnje. Svi avioni su tada bili u skladištu, ali u neprikladnom stanju za let. Njihovo stanje je toliko loše da se restauracija smatrala nesvrsishodnom zbog visokih troškova.


Izvor


* Su-24.jpg (156.87 KB, 800x533 - viewed 2 times.)
Logged
Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.