Podmornice JRM

(1/457) > >>

ubootfahrer:
Pošto slika vrjedi 1000 rječi, molio bih vas da mi objasnite kako postavljate ove video klipove i slike u postove, pošto sam napravio nekoliko snimaka sa moje lađe prije polaska iz CG, za usponemu i dugo sjećanje.

ubootfahrer:
Ova serija snimaka je iz centrale, prvi odsjek u podmornici, osnovno komandno mjesto, ujedno služi i kao torpedni odsjek, i spremište rezervnih torpeda


Ovo je "Kabina komandanta". Jedini ON ne djeli krevet s nikim.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dio navigaciskog stola i kormilarskog uređaja.
Krupove kutije koje se vide na zidu su pokazivači dubinomjera ATLAS - KRUP. jedan pokazuje dubinu do dna, a drugi dubinu do površine. Uređaj je ultrazvučni. Kutija sa lampicam je uređaj BL - signalizacija otvoreno-zaprto za otvor na čvrstom trupu i glavne tankove ronjenja (GTR)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Detaljniji snimak kormilarskog uređaja (AMP). Sa lijeve strane kormilara je mašinski telegraf, a sa desne pult za upravljanje PEM-om (porivni elekro motor). Ponavljač žiro kompasa iznad palica je vezan na glavni kompas "Anshuz Standard IV" a mali pnavljač je vezan na rezervni kompas "Anschuz Standard V". Lijevak iza kutije uređeja BL je doglasna cjev za vezu sa mostom u površinskoj vožnji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Moje bivše radno mjesto. Sonar "Eledon" divan uređaj digitalac, mogućnost praćenja 4 cilja i direktna predaja podatak na torpedni računar za 2 cilja. Donji okrugli ekran je panoramski pokazivač a gornji, četvrtasti, je pokazivač vremenske izmjene smjera.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Trim pult. Služi za upravljanje sistemom trima i izjednačenja. Pod pojmom trima se misli na regulisanje uzdužnog nagiba podmornice i njene težine. U tu svrhu su u podmornicu ugrađena 3 para tankova, pramčani i krmeni trim tankovi i regler. Pošto je osnovni način trimovanja vazduhom u svakom paru tankova jedan je pirni (pod pritiskom), a drugi plavni (normalan pritisak). Rezervni način trimovanja je pumpom u tu svrhu je ugrađena 10-to stepena centrifugalna pumpa koja može da savlada protu pritisak na tlačnoj strani od 150 bara. Trimovanje (podešavanje uzdužnog nagiba P se radi prebacivanjem vode iz pramčanih u krmene trim tankove (ili obrnuto), izjednačenjem se podešava težina P plavljenjem (dodavanje vode u tank) ili lencovanjem (ispumpavanje vode van P) reglera. U toj proceduri, koja se vrši nakon zaronjenja, se najbolje vidi ko je dobar komandir 5. BO (šef mašinaca)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Torpedno-vazdušna stanica, odavde se vrši zadnja priprema za lansiranje. Lansiranje se vrši vazduhom preko diferencijalnog reducir ventila koji obezbeđuje da pritisak vazduha koji se koristi za lansiranje bude uvjek 80 bara viši od vanjskog pritiska. Puštanjem vazdiha torpedo se pokrene u cjevi za nekih 50-ak cm, što je dovoljno da klin na TC (torpednoj cjevi) zakači prekretnu polugu na torpedu, koja pušta vazduh iz spremnika na tprpedu startuje žiroskop i mašinu. Torpedo napušta cjev na svoj pogon. Kod polaganja mina diferencijalni reducir se isključuje i koristi se maksimalni pritisak i zatvara se odvod za upijanje vazdušnog mjehura. Pošto se u cjev krcaju dvije mine koje su radi manipulacije vezane jedna za drugu raskidivom spojkom, potreban je maksimalni impul da bi se ta spojka pokidala i položila samo jedna mina. Druga (mina bliža zadnjim vratima TC) je minskim hvatačem vezana za zadnja vrata. Kada se izbaci prva mina skida se hvatač i može da se položi i druga.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Torpedne cjevi. Ima ih 6. dvije se nalaze ispod pajola tako da se na prvi pogled ne vide na slici. Inače borbeni komplet je 10 torpeda. 6 u cjevima i 4 na rezervnim ležištima koja su takođe ispod pajola. U minskoj varjanti u cjavi 5 i 6 se krcaju torpeda a ostale sa po 2 mine. tako da je borbeni komplet u minskoj varjanti 2 torpeda i 16 mina. Mine i torpeda se krcaju kroz TC, na pramac se montira platforma koja je u visini TC 1 i 2. krmeni GTR 5 se plavi a iz nadomjesnog tanka (kopenzacija težine lansiranih torpeda) se izbaci voda Tako da se za razliku od slika njemačkih P koje krcaju torpeda kod nas to radilo kroz TC 1 i 2. U gornjem lijevom uglu slike vidi se dio šine za manipulaciju torpedima. Kada se torpedo uvuče u cjev kasnije se uvlači u P na tu šinu i prebacuje u ostale cjevi ili na rezerna ležišta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

FF:
Fantastično! Ovo je prvi walkaround jedne Yu-made podmornice ikada objavljen!!! Nastavi, nastavi, nastavi!  :marinero

Mnogo zanimljivih detalja i pojašnjenja. Za početak, reci nam kada su slike napravljene i dali ti je poznato dali je "Sava" nešto od ove opreme dobila 90-tih godina. Pričalo se da je MTOP radio na razvoju novog tropednog računara koji je ispitan upravo na 831 90-tih i da je to navodno rađeno za libijce.

ubootfahrer:
Generatorski odsjek, drugi odsjek u P. Služi za smještaj dizel generatora, pramčane baterije i ko zna čega sve ne.

Pogled od krme prema pramcu. Lijevo i desno se vide dizel motori. oni služe isključivo za pogon generatora.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Četvero stepeni elektro kompresor. Na P ih ima 2, služe za krcanje vazduha. Vazduh se krca u 168 boca koje su raspoređene kroz čitavu podmornicu i podjeljene u grupe i podgrupe sa kompresorima čine sistem VTZ (visoko tlačnog zraka ili VVP - vazduh visokog pritiska, do samog kraja jedinice od posade nije do kraja prihvaćena nova terminologija). Vazduh se krca na 250 bara. takav vazduh se koristi za pirenje GTR (izbacivanje vode iz P vazduhom) a pomoću reducir ventila i za ostale namjene.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pogled od pramca prema krmi. Sa lijeve strane je glavna razvodna ploča HQ 2 (naponi na P su se obiljezavali slovima HQ - 115 V 50 Hz, HP - bateriski napon HH - 24 V isosmjerni itd.) Ispod HQ 2 se nalazi prva baterija od 3 statička pretvarača SPT 4 snage 4 kW, služe za pretvaranje bateriskog napona u 115 V 50 Hz. Obično bi u puštali 2 u paralelni rad a 3 bi služio za rezervu. Sa desne strane su razni uputnici (usisni i tlačni ventilator, trim pumpa, kompresori) Ispod ovog djela P se nalazi pramčana polu baterija od 144 članka. Napon po članku je 2,4 V, članci su spojeni u seriju, napon baterije je 240 - 380 V iznimno 400 V (ako se radi preko punjenje). punjenje baterija se vrši pomoću 2 prije pomenuta dizel generatora ili sa obale gdje za to postoje uslovi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

ubootfahrer:
Manevarski odsjek. Služi za smještaj krmene polubaterije (ista kao i pramčana)pulta propulzije i još kojekakvih električarskih uređaja.

Prostor iza druge baterije statičkih pretvarača. Ovdje je glavna vazdušna stanica (preusmjeravanje vazduha u razne grupe i podgrupe prilikom krcanja)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pogled od pramca prema krmi. Sa desne strane je GRP HP-1 (glavna razvodna ploča) sastoji se samo od 3 sklopke. Pokretačke sklopke koja služi za upućivanje PEM-a biračke sklopke (izbor načina spajanja baterija i PEM-a i sklopke smjera (hod napred ili krmom) sve tri sklopke imaju mogućnost daljinskog upravljanja sa pulta propulzije (iz manevarskog ili sa kormilarskog pulta). Lijevo su dva uređaja AKNT (automatska kontrola napona i temperature, kutije sa poklopcima od pleksiglasa) za mjerenje napona i temperature elektrolita na pojedinačnim člancima u pramčanoj i krmenoj bateriji prilikom punjenja.

GRP HQ 1, ispod nje je druga baterija statičkih pretvarača. Za razliku od prve ovde se nalaze Končarevi EESPNF 115/3,5 snage 3,5 kW, ovi pretvarači su originalno ugrađeni na P, pramčana baterija je zamjenjena sa SPT 4 (proizvodnja ET institut Nikola Tesla) skinutim sa P-821 tokom bombardovanja, pošto su za potrebe P-821 u Tesli napravljeni novi pretvarači SPT 6 snage 6 kW. Končarevi pretvarači su se pokazali kao dosta nepouzdani u radu zbog prilično komplikovanog sistema sinhronizacije u paralelnom radu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pult propulzije. Upravljanje dizel generatorima i PEM-om kontrola struje i napona u toku punjenja baterije. Sve što jedan električar može poželjeti

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page