PALUBA
April 28, 2024, 05:15:32 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 [113] 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 ... 153   Go Down
  Print  
Author Topic: Podmornice JRM  (Read 728064 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #1680 on: May 14, 2014, 05:38:37 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Časnik/oficir na drugoj slici je Kapetan fregate aka potpukovnik, da li je ovo slika za novine ili je gospodin doista bio komadant podmornice u tom činu, koji je najviši čin koji je zapovijedao podmornicom u ex JRM ?
« Last Edit: May 14, 2014, 05:46:35 pm by proxy1969 » Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #1681 on: May 15, 2014, 07:54:08 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Časnik/oficir na drugoj slici je Kapetan fregate aka potpukovnik, da li je ovo slika za novine ili je gospodin doista bio komadant podmornice u tom činu, koji je najviši čin koji je zapovijedao podmornicom u ex JRM ?
на  фотографији је кап.фрегате Мартин Матошевић,овде се налази у улози вишег официра из К-де ДП као контролни органи или судија.био је обичај да некажем правило да се на вежбе и дуже вожње  на П.укрцавају старешине из Команде дивизиона да помогну у извршењу задатка.Матошевић је пензионисан у чину Адмирала и живи у Пули.коаутор је у изради монографије подморничарства и учествова је у формирању удруге подморнишара у Пули.иначе производи добру малвазију  Wink  Grin
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1682 on: May 15, 2014, 09:13:49 am »


Moguće da je @Vlade u pravu jer je njegovo sjećanje u boljem stanju.Meni je Martin Matošević djelovao starije i nije bio ovako šlang.Dalje vidim da je obučen u novu jaketu pa me i to možda vara.Inače ja koliko se sjećam najviši čin koji je komandovao sa P je bio kk.,počev od Frica pa preko   Vidakovića.U komandi ondašnjeg divizijuna su bili većinom ti sa višim činom.Zato prilažem -ponavljam fotku gdje se vidi recimo Vidaković koji je bio komandant P i predaje maketu P823 a iza je Pančo Kuzevski koji je i tada bio komandant divizijuna.Mada mislim da je i Vidaković unapređen prije nego je otišao sa P u komandu u kk.

Poz.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Document_1.jpg (481.09 KB, 1024x725 - viewed 107 times.)
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #1683 on: May 15, 2014, 10:09:07 am »

Карло  мишљења сам да и Фриц као и Ниџо Видаковић нису имали чин к.корвете када су командовали са П.на основу мог сећања једино Мате Парун испитни К-дант П-821 имао је чин к.корвете,он је извршио испитне вожње и предао дужнос к-данта П.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1684 on: May 15, 2014, 10:24:54 am »


@Vlade,ne bih se smio kladiti ali i Fric i Drašković i Parun i Vidaković su bili kk pri kraju staža na P.Za Paruna(koji je bio naš zemljak iz Zemuna)najmanje sam siguran jer je on ubrzo otišao sa P u trgovačku (možda ima i točniji naziv).Parun se navodi samo kao prvi komandant u ovim podacima objavljenim ovdje,medjutim,ako me sjećanje ne vara bilo je i kod njega jedan dio ispitivanja P821.

Poz.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #1685 on: May 15, 2014, 10:56:19 am »

Карло слажем се да су они носили чин к.корвете док су боравили у дивизиону подморница али тада су већ били на вишим дужностима у команди ДП.Парун је био први командант П821 и учествовао у испитивању исте.иначе формација к-данта на П је била пор.б.б алтернатива кап.корвете.код распада мислим да је и један кап.фрегате командовао са П.но да те упитам да ли си набавио Монографију?
Поздрав
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #1686 on: May 15, 2014, 11:16:26 am »

Карло слажем се да су они носили чин к.корвете док су боравили у дивизиону подморница али тада су већ били на вишим дужностима у команди ДП.Парун је био први командант П821 и учествовао у испитивању исте.иначе формација к-данта на П је била пор.б.б алтернатива кап.корвете.код распада мислим да је и један кап.фрегате командовао са П.но да те упитам да ли си набавио Монографију?
Поздрав
U Monografiji su navedeni komandanti i njihovi činovi. Kako su podmornice bile veoma važni brodovi, komandanti su bili po pravilu ranga PBB ili više.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #1687 on: May 15, 2014, 02:41:13 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 38.JPG (456.07 KB, 768x1019 - viewed 114 times.)

* 39.JPG (233.18 KB, 971x768 - viewed 122 times.)

* 40.JPG (346.44 KB, 1077x768 - viewed 104 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1688 on: May 15, 2014, 09:30:19 pm »


Da napišem nešta i o ovim @Jesterovim fotkama.

F.38.Novinar je napravio tekst u kome navodi nekoliko puta a i ispod samih slika piše Junak a po fotci se vidi da je to Heroj.Sad Vi pokušajte zaključiti o čemu se tu radi i o kojoj podmornici.

F.39.Radi se o krcanju torpeda na neku P tipa 811.Do sada smo videli nekoliko fotki krcanja u pramac dok se ovdje radi o krcanju u krmu jer su ove P imale i dve krmene cevi.

F.40.Uplovljenje i vezivanje Heroja a ispod fotke piše Junak.Zaključite sami da li je ovaj novinar uopšte i bio na P naročito kad je ovo pisao.

Poz.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1689 on: May 16, 2014, 12:34:09 pm »

Јунак и Драва. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* heroj.png (4.71 KB, 1000x330 - viewed 162 times.)

* drava.png (4.84 KB, 1000x330 - viewed 161 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #1690 on: May 16, 2014, 04:07:31 pm »

Hvala "Karlo" na uvijek kratkim i jasnim objašnjenima ;

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 41.JPG (485.29 KB, 994x768 - viewed 120 times.)

* 42.JPG (451.51 KB, 1012x768 - viewed 108 times.)

* 43.JPG (489.84 KB, 1224x768 - viewed 100 times.)

* 44.JPG (564.79 KB, 1143x768 - viewed 130 times.)

* 45.JPG (471.1 KB, 998x768 - viewed 133 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1691 on: May 16, 2014, 08:08:18 pm »


Na fotkama iznad ovih zadnjih @torpedo011 je lijepo objasnio zabunu novinara izmedju klase(kod nas odomaćeni izraz-tip).Kad se grade više istih brodova(podmornica) onda sve posle prve spadaju u isti tip ali svaka ima svoje ime.Tako da na samoj fotci piše ispravno Heroj klasa a @torpedo je ispravno dao naziv podmornice Junak jer se na fotci nalazi Junak koji spada u klasu Heroja.Isto ovo je i sa drugom fotkom jer se radi o klasi Sava ali se na fotci nalazi Drava.Novinar je jasno govorio da se radi o četiri nagrađivanja podmornice Junaka a fotka je Heroja.
Inače u kod nas su građene klase-tip podmornica Sutjeska,Heroj i Sava plus one diverzantske koje su imale svoje klase ali ja taj dio ne poznajem pa ne bih da lupam.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1692 on: May 16, 2014, 09:13:57 pm »

Карло слажем се да су они носили чин к.корвете док су боравили у дивизиону подморница али тада су већ били на вишим дужностима у команди ДП.Парун је био први командант П821 и учествовао у испитивању исте.иначе формација к-данта на П је била пор.б.б алтернатива кап.корвете.код распада мислим да је и један кап.фрегате командовао са П.но да те упитам да ли си набавио Монографију?
Поздрав

@Vlade021,

mislim da u našoj raspravi ustvari i nema suprotnosti i ja se slažem da su komandanti obično bili poručnici bojnog broda.Ja sam pisao po mom sjećanju i nisam siguran da sam u pravu.Nije dobro što nisam jasno napisao pošto izgleda kao da sam uopštio.Naveo sam četiri komandanta  i  dva su bila kk a dva pbb a to se nemože uopštiti,a pitanje je bilo koji je najviši čin imao komandant,jer su na drugim P bili pbb.Mislim da sve to i nije toliko bitno jer se radilo o Matoševiću za koga i ja znam da je bio kf i kasnije ako me sjećanje ne vara komandant diviziona.Ti ga verovatno bolje poznaješ jer koliko sam video u podacima on je bio komandant na Neretvi.

Što se tiče Monografije nisam ju nabavio a već sam naveo ranije da bih volio da ju imam ali da ja preferiram elektronski oblik.No nije to jedini razlog ja se već četiri godine nalazim u takvom stanju da ništa ne planiram i ne kupujem jer su mi na Institutu  rekli da mogu umreti do vrata od ordinacije a na VMA "sofisticiranije ".Od tada ja živim od trenutka do trenutka i i ništa ne uzimam na duži rok.
Mislio sam da će me Plavnik nadživeti dugo godina,ali eto ja i dalje izgleda bolje "zabušavam",kod onih gore.Inače Plavnik je od mene mlađi nešta više od 10 godina pa mi je zbog toga još više žao.Da ne dužim dalje nisam siguran niti da li ću je dočekati,od narudžbe dok mi ne stigne, a možda i hoću tko ga zna.

Poz.   
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1693 on: May 16, 2014, 11:34:51 pm »

Karlo u knjizi Boska Antica "Podmornice" pise da se domaca klasa dzepnih podmornica zove Tisa, a ne Una. Ja sam u zabludi ziveo jedno 7-8 god dok nisam dosao u dodir sa drugim knjigama. Sta znaju novinari ako u ovoj knjizi postoji greska.

Imam jedno pitanje za vas. U temi o RMVJ Mandalina je pisao o nasim podmornicama koje su u vreme blokade 90-tih lezale na dnu mora. Da li mozete da nam objasnite, ako znate, kako podmornica leze na dno. Ja pretpostavljam da mora na pescano i da to radi da bi se maksimalno prikrila.

Pozdrav.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #1694 on: May 17, 2014, 06:49:48 am »

Karlo u knjizi Boska Antica "Podmornice" pise da se domaca klasa dzepnih podmornica zove Tisa, a ne Una. Ja sam u zabludi ziveo jedno 7-8 god dok nisam dosao u dodir sa drugim knjigama. Sta znaju novinari ako u ovoj knjizi postoji greska.

Imam jedno pitanje za vas. U temi o RMVJ Mandalina je pisao o nasim podmornicama koje su u vreme blokade 90-tih lezale na dnu mora. Da li mozete da nam objasnite, ako znate, kako podmornica leze na dno. Ja pretpostavljam da mora na pescano i da to radi da bi se maksimalno prikrila.

Pozdrav.
Подморнице лежу на дно да би уштеделе ресурсе и прикривене чекале моменат за дејство.Ми смо своје времено са "Сутјеском" лежали на дну испред Зларина негде на око 30 метара дубине.имали смо задатак да ронећи од Пуле дођемо у реон Барија(у међународне воде)где смо требали да сачекамо наше ПБР-551 и 552 који су били у посети  Италијанској РМ.
Подморница код легања добија прамчани трим тако да легне (наслони се)прамчаним делом на тло а крмени део са пропелерима остане слободан.
Ми смо легли на дно и ту боравили више часова,када смо требали да се одлепимо јок,П. је пропала у муљи  и није могла да се одлепи.Одвајање од дна се врши пражњењем унутрашњих баластни танкова воде и то са ел.пумпом воде а никако пирењем ваздухом(да неби дошло до откривања позиције).Након вишечасовног пребацивања воде из једног у други надоместни танк,да би заљуљали П. успели смо да се одлепимо.последња опција била је пирење главаних танкова воде али тада би демаскирали П.
Ја сам тада био на дужности дренажног и могу вам рећи да није било лако ручно манипулисати вентилима на дренажној станици,нисмо је бадава звали мајмунско весеље. Grin
   
Logged
Pages:  1 ... 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 [113] 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 ... 153   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.