PALUBA
April 27, 2024, 07:38:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 [118] 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 ... 153   Go Down
  Print  
Author Topic: Podmornice JRM  (Read 727945 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #1755 on: June 19, 2014, 01:11:03 pm »

Mališan dok je još plovio u službi JRM, Uljanik, Pula...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* MAlišan u JRM.jpg (209.35 KB, 1328x900 - viewed 111 times.)
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #1756 on: June 19, 2014, 06:38:14 pm »

je li Mališan u Tehnickom muzeju u Zagrebu
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #1757 on: June 19, 2014, 07:11:22 pm »

je li Mališan u Tehnickom muzeju u Zagrebu

Je i nedavno (2011) je kompletno obnovljen...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


http://www.tehnicki-muzej.hr/hr/press/zavirimo-u-podmornicu,145.html

http://www.tehnicki-muzej.hr/hr/price/obnova-dzepne-podmornice-cb-20%3b-ex.-p-901----malisan,9.html?y=2011

i kritika odrađenog posla.......

http://obris.org/hrvatska/zavirimo-u-podmornicu/


još dvije iz doba JRM 901...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Mališan.jpg (151.1 KB, 500x407 - viewed 86 times.)

* 901 a.jpg (37.91 KB, 800x503 - viewed 107 times.)

* 901 b.jpg (48.37 KB, 800x522 - viewed 113 times.)
« Last Edit: June 19, 2014, 07:34:12 pm by proxy1969 » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1758 on: June 19, 2014, 09:09:27 pm »


Hvala @proxy na zaista lijepim fotkama.Ovu zadnju mislim da dosad nisam video.

Da se priključim i kritici.Mališan zaista jeste bio Italijanska podmornica.U našoj eksploataciji je bio od 1953-1957.Prvi komandant kod nas je bio Miodrag Veresić ali svega oko 6 mjeseci.Drugi komandant je bio Pančo Kuzevski (Makedonac)do rashoda krajem 1957.,što je preko tri godine ili veći dio.Dakle ne vidim nikakvog razloga da negdje piše da je Mališan bio u eksploataciji SFRJ (JRM).

Poz.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #1759 on: June 20, 2014, 08:35:19 am »

Izvore sam samo linkao kao informaciju da su postojala oportuna mišljenja tijekom restauracije oko konačnog izgleda jer je podmornica desetljećima bila izložena u "bojama" ex JRM te su neki smatrali da tako treba biti i dalje dok je struka bila za to da se vrati što izvorniji izgled (Regia Marina), bilo kako bilo bitno da se našlo novca za održavanje, inače skoro svi zrakoplovi/vazduhoplovi u TM Zagreb su u ex SFRJ oznakama/bojama...
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1760 on: June 20, 2014, 10:36:30 pm »

Izvore sam samo linkao kao informaciju da su postojala oportuna mišljenja tijekom restauracije oko konačnog izgleda jer je podmornica desetljećima bila izložena u "bojama" ex JRM te su neki smatrali da tako treba biti i dalje dok je struka bila za to da se vrati što izvorniji izgled (Regia Marina), bilo kako bilo bitno da se našlo novca za održavanje, inače skoro svi zrakoplovi/vazduhoplovi u TM Zagreb su u ex SFRJ oznakama/bojama...

Sve ovisi o tome šta se htjelo da li da bude muzejski izložak kao predstavnik podmornice te klase ili samo jednog peroda njene povijesti.Mislim da su stručnjaci ispravno postupili.Ako je oznečena kao CB-20 onda i boja mora biti njena.
U tekstu piše da o periodu P-901 ne piše ništa što također nije ispravno,jer je i to dio njene povijesti,pa sam  napisao gornji post baš zbog toga.Inače i ja mislim da je najbitnije što je ona sačuvana i vjerujem najviše na radost djece,zbog veličine.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1761 on: June 24, 2014, 06:20:35 pm »


Pošto nisam bio na ovoj P jer je rashodovana desetak godina pre mog dolaska na podmornice.Poznavao sam P.Kuzevskog i M.Mihajlović ali s njima nisam pričao o svim detaljima navedene P901,bilo bi mi interesantno da netko navede na ovom topiku(možda ako posjeti muzej ili dr.)za mene a vjerujem i druge zainteresovane sledeće podatke:

Koliko je boca VTZ (visoko-tlačnog zraka imala ta "gromada")?

Koliko "tona" pitke vode je krcala?

Kolika joj je bila periskopska dubina?

Da li je imala i kakav sonar?

Kako je održavala vezu odnosno koji je radio uređaj imala?

Koje je aparate za spašavanje koristila?

Koji je kompas imala?

Kakav je sitem za "održavanje života" (boce kiseonika ili sl.)?

Poz.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1762 on: June 24, 2014, 07:52:18 pm »



Da se priključim i kritici.

Dakle ne vidim nikakvog razloga da negdje piše da je Mališan bio u eksploataciji SFRJ (JRM).

Poz.

Izvini Karlo, ovo mi zaista nije jasno - šta si hteo da kažeš?
Molim te razjasni, da li se to odnosi na FNRJ - SFRJ ili nešto drugo je u pitanju?

Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1763 on: June 24, 2014, 08:23:05 pm »



Da se priključim i kritici.

Dakle ne vidim nikakvog razloga da negdje piše da je Mališan bio u eksploataciji SFRJ (JRM).

Poz.

Izvini Karlo, ovo mi zaista nije jasno - šta si hteo da kažeš?
Molim te razjasni, da li se to odnosi na FNRJ - SFRJ ili nešto drugo je u pitanju?



Na jednom od gornjih linkova je navedeno kao kritika da u podacima koji stoje pored podmornice nije navedeno ništa o periodu dok je bila kod nas u upotrebi u JRM.Da li se država zvala FNRJ ili SFRJ trebao bih pretraživati historiju za taj period prepuštam onima koji se time bave.Ja sam bio i u jednoj i u drugoj državi i još niz posle.Od same promjene naziva ja nisam imao osjećaj da se nešta bitno promjenilo.
Ovo isto možete primjeniti i na JRM-RM ja zaista ne osjećam tu neku bitnu razliku.
Neznam da li sam Vam uspio odgovoriti no što je tu je.Dakle mislio sam na period ove P u Ex Yu.

Poz.   
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1764 on: June 28, 2014, 08:24:19 pm »


Pošto će mo odgovor na pitanja u vezi sa podacima Mališana vjerovatno malo duže čekati da nastavim dalje.

@vlade021 je napisao nešta o smenama na P tipa 811.Kod podvodne smene naveo je tri smene V BO,odnosno njihove poslove.Jedan od njih je bio drenažni.Predpostavljam da se radi manipuliranju trim i drenažnom pumpom.Kako sam bio i na drugim P tipa 821,a od tada je prošlo dosta, vjerujem da ću napravliti neke greške,pa ga molim da me ispravi.

Ove pumpe su bile međusobno totalno zamjenljive.Bile su električne višestepene.Njima se izbacivala i ubacivala voda gdje je bilo potrebno a recimo kod trimovanja P i prebacivala iz tanka u tank i dr.Kod prodora vode koristile su se za izbacivanje vode.Ne sjećam se dobro podataka ali recimo na 120m dubine mogle su izbacivati X lit./min.

Obe pumpe su trebale biti što više od pajola da bi bile što kasnije poplavljene,pošto im je pogon bio električni.Sjećam se da je bila neka diskusija posle izgradnje tipa 821,da pumpe nisu bile baš na zavidnoj visini (navodno trebaju biti na najvišoj točki-tački,odnosno na strtopu).Na kojoj visini su bile ne sjećam se  ali se to može provjeriti na postavci u Tivtu.O ovome bih imao još nešta napisati ali mi je za večeras dosta pa ostavljam za drugi put.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1765 on: June 30, 2014, 10:05:51 pm »


Jedan od zadataka drenažnog(poslužioca trim i drenažne pumpe),bio je da po naređenju Komandira V BO,ubaci ili izbaci određenu količinu morske vode u navedene tankove.Ovo je rađeno prema proračunu u odnosu na količinu ukrcanog ili iskrcanog(potrošenog)tereta.Ovdje se misli na ljude hranu,vodu,oružje,regeneratore itd.

Trim tankovi su smješteni na krajnjim tačkama u pramcu i krmi.Tako da se relativno malom količinom vode mogla dovesti P u potreban vodoravni položaj.

Regler se nalazio takođe u čvrstom trupu ali oko sredine P.Ovaj tank je trebao baš obezbjediti tu razliku u težinama.

Znači još na površini je trebalo podmornicu istrimovati na osnovu proračuna da ona u podvodnoj vožnji ima vodoravan položaj i da ne bude niti "teška niti laka".Ovo je potrebno zbog toga da bi se moglo lako upravljati hidroplanima i samim pogonom.Ovo je pored lake upravljivosti sigurno doprinosilo i manjoj potrošnji iz baterija itd.

Bilo je još niz zadataka,odnosno upotreba drenažne  i trim pumpe.Na pr.:izbacivanje vode iz TC posle lansiranja torpeda ili prilikom izlaska diverzanata odnosno spašavanja posade,izbacivanje vode iz kaljuže itd.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1766 on: July 03, 2014, 12:55:42 pm »


Jednom kad smo isplovili iz Lore,negdje kod Splitskih vrata,vršena je priprema za ronjenje.Poligon za podmorničke vježbe je bio kod Visa.Dakle još u površinskoj vožnji kod Splitskih vrata čujem "prodor vode" i iza toga "traži gdje je prodor vode".Izađem iz kabine i pogledam kroz otvorena vrata srednjeg odseka,kad stvarno,ispod pajola tamo izlazi voda i ide po pajolama.Znači ne radi se o vježbi.Sad dolazi do "rastegljivosti" vremena.Ovi u srednjem prostoru nikako da pronađu gdje je prodor vode.Možda to i nije bilo dugo ali nama je izgledalo predugo.Te pajole su ustvari prekrivale (zatvarale) akumulatorsku jamu.Na sebi su imale ugrađene ruže za ventilaciju aku jame.Visina otvora tih ruža je bila oko 20 cm.Podmorničari znaju šta biva kad morska voda uđe u aku jamu,a negdje je pisano o tome.Nivo vode po pajolama je bio sve veći možda i oko 10cm.Najzad je stao,i  počinje da se povlači(smanjuje).Čujem kroz razgovor da je onaj koji je ubacivao vodu u regler ostavio otvoren otvor  i izgubio koncetraciju(zaboravio) na tu radnju te da je pumpa napunila regler i vodu kroz taj otvor izbacivala u prostor.
Sami otvor je bio izveden kao zavarena cjev u tank.Količina vode se mjerila metalnom graviranom "letvom" po kojoj se povuče kredom.Onaj dio koji je vlažan kad se izvuče pokazivao je količinu vode u tanku.Sami otvor na cjevi je imao mesingani "čep"(zavrtanj),koji je normalno bio zatvoren ako se ne vrši mjerenje (ubacivanje vode).

Poz.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #1767 on: July 04, 2014, 10:13:51 pm »







mozda je i bilo ima mnogo stranica
« Last Edit: July 04, 2014, 10:30:54 pm by MOTORISTA » Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #1768 on: July 04, 2014, 10:14:38 pm »

« Last Edit: July 04, 2014, 10:31:12 pm by MOTORISTA » Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #1769 on: July 04, 2014, 10:29:20 pm »

« Last Edit: July 04, 2014, 10:31:25 pm by MOTORISTA » Logged
Pages:  1 ... 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 [118] 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 ... 153   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.