PALUBA
April 28, 2024, 06:44:39 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 [123] 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 ... 153   Go Down
  Print  
Author Topic: Podmornice JRM  (Read 728070 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1830 on: November 21, 2014, 07:37:25 am »

U svakom slučaju ja ga se sećam kao dobrog starešine i čoveka. I danas se sećam kao je stajao u stavu mirno, za
primer svim vojnicima.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #1831 on: November 21, 2014, 01:23:22 pm »

прво сам био на Сутјесци са Лазом а касније прешао на Неретву.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1832 on: November 21, 2014, 02:59:25 pm »

прво сам био на Сутјесци са Лазом а касније прешао на Неретву.

@vlade,

niste mi odgovorili na pitanje.Mislim da je to i nebitno.Sad bih ja Vas trebao pitati recimo tko je bio pomoćnik komandanta na "Sutjesci" u to vrijeme?Ili tko je bio komandir elektroničara ili recimo tko je "Isus"?Mislim da je to neinteresantno za ovaj topik i uzmimo da sam zadovoljan odgovorom te da ukoliko Vi imate nekih nejasnoća uspostavite lični kontakt,ako budemo živi.

Poz.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #1833 on: November 21, 2014, 04:42:04 pm »

прва посада је постављена у ново градњи и Лазо је тада вероватно био члан те посаде,када је прешао на Сутјеску не знам али ја сам га тамо затекао.Пом.кданта је био Милановић Милутин ,Фриц командант.Исус је умро у Пули ове или прошле године нисам сигуран.к-дира електроничара се несећам.нас двојица требали би да се познајемо пошто нам се бар две до три године преклапају у истој јединици.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1834 on: November 21, 2014, 05:43:04 pm »

Ispravno @Vlade,

ja se tebe sjećam sa onih fotki ali Neretve.Pitanje sam ti postavio da bi izbegao ljude koji se pominju na spisku posada.Tačno je da  je Milanović bio pom.kom..Isus je bio MT poručnik (Nikolić) mašinac,a komandir elektroničara je bio por.k.Oštrić Zvonko.Oštrića smo od Zahebancije zvali i Šiljić ali ne samo zbog prezimena nego zato što je imao malo šiljatiji nos. Od mašinaca se sjećam ako ne miješam i drugog Nikolića,Kroga,Kalana i još nekoliko.Marić je bio komandir V ako me sjećanje dobro služi.
Eto toliko i izvini što sam posumnjao.

Poz.
« Last Edit: November 21, 2014, 05:51:08 pm by Karlo » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1835 on: November 22, 2014, 11:16:36 pm »


@vlade Vi ste podmornički kurs završili 01.03.67.prema onome što ste dali na forumu."Heroj" je porinut u proljeće ili ljeto 1968.Ne sjećam se točno koliko smo mi prije toga bili u novogradnji (vjerujem više od 6 mjeseci),pa mislim da i nije bilo vremena da se susretnemo na "Sutjesci".Eto to je objašnjenje za moje i Vaše nepovjerenje.Ovo važi samo ako podatke objavljene na ovom forumu ne smatrate iz druge ili treće ruke.Provjerite ih.

Poz.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #1836 on: November 23, 2014, 06:05:34 am »

тако је ми смо у марту завршили курс,у новембру претходне године смо стигли из школског центра у јединицу на практичну обуку.посада новоградње је већ била у Сплиту.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1837 on: November 23, 2014, 08:44:53 am »

Hvala @vlade,

Ovo objašnjava mnoge stvari u mojoj trošnoj memoriji.Uvjek sam polazio od vremena porinuća "Heroja"ne vodeći računa o vremenu u novogradnji. I evo da ispričam događaj sa "Isusom" kad smo unosili stvari u zgradu podmorničara.
Teglili smo stvari u nekom nepravilnom poretku.Negdje prije zgrade mimoilazili smo se sa nekim zastavnikom.Čovjek opterećen tko zna kojim problemima  prolazi pored nas.P.por:Cojić (pomorski oficir),očito opterećen ganjanjem karijere,zaustavi istog i kaže "zastavniče zašto vi ne pozadravljate".Maltretirao bi on njega još tko zna koliko ali "Isus"koji i uopšte nije puno davao na te stvari mu kaže "ostavi čovjeka i idi u zgradu"(pošto je "Isus"bio stariji po činu-MT por.).Međutim,Cojić nije to prihvatio bez gunđanja.Kad smo došli u zgradu,sjećam se da su na hodnicima bili neki metalni ormarii,i dok smo smještali stvari,Cojić mu gunđajući reče "pazi dobro ja ću ti biti komandant",pošto je Cojić bio pomorski oficir koji je mogao daleko više i brže napredovati."Isus" iznerviran uhvati ga za bluzu i nabije u one metalne ormane sa rječima " ma ti meni nećeš nikad biti komadant".I stvarno posle veoma kratkog perioda u novogradnji "Isus"se skinuo i mislim da je dodatno završio Fak.mašinstva u Zagrebu,te posle bio na raznim poslovima u civilstvu(trgovačka mornarica itd.).Sjećam se da nam je jednom poslao paket sa viskijem,da nas zahebava,ali ne zlobno,pošto je to obećao prije skidanja.Neznam da li sam ovo trebao napisati ali "Isusa" su mnogi voleli i sjećali ga se dugo godina i posle odlaska sa P.Da ne budem pogrešno shvaćen,ne zbog ovog ispričanog slučaja,nego uopće,što je i pre i poisle tog događaja  on bio otvoren i slobodan u životu,te nije prihvatao vojničke stege.

Poz.
« Last Edit: November 23, 2014, 09:06:19 am by Karlo » Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #1838 on: November 24, 2014, 12:35:56 am »

23/11/2014

Vrijedna donacija ličnih priznanja i predmeta za Zbirku pomorskog nasljeđa

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Donacija Tomislava Draškovića

Zbirka pomorskog nasljeđa Porto Montenegra u Tivtu je dobila izuzetno vrijedne nove eksponate kao donaciju penzionisanog kapetana fregate JRM iz Splita, Tomislava Draškovića.

Čovjek koji je 1967 bio prvi, probni komandant nove, prve samostalno konstruisane i izgrađene jugoslovenske podmnornice P-821 “Heroj”, a koja je danas centralni i najatraktivniji muzejski eksponat u Tivtu, Zbirci pomorskog nasljeđa poklonio je svoju uniformu koju je nosio na “Heroju”, oficirsku šapku, niz medalja i odlikovanja kojima je nagrađivan i svoju Zlatnu podmorničku značku koja je sama po sebi, izuzetno vrijedan predmet.

Drašković je poklonio i panel sa okidačima za ispaljivanja torpedo iz krmenih cijevi sa podmornice P-802 “Sava”kojom je on takođe komandovao.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Bivsi jugoslovenski podmornicari u muzeju u Tivtu

“Mislim da ovi predmeti pripadaju uz “Heroja” i da je Zbirka pomorskog nasljeđa u Tivtu pravo mjesto da oni budu izloženi, da se sačuvaju i pokažu budućim generacijama.”- kazao je Drašković dok mu se na vrijednoj donaciji koja personifikuje sve ljude što su desetljećim služili na podmornicama, zahvalio kustos tivatskog muzeja, Dražen Jovanović. On je naglasio da je za te predmete već pripremljeno adekvatno mjesto na navigacijskom stolu u centrali podmornice “Heroj”.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Bivsi jugoslovenski podmornicari u muzeju u Tivtu

Predsjednik Udruženja građana “Podmorničar” iz Tivta, kapetan bojnoj groda u penziji Rajko Bulatović kazao je da će u saradnji sa Udruženjima podmorničara iz Pule, Ljubljane i Beograda, biti pokrenuta veća akcija sakupljanja predmeta iz ličnih zbirki bivših jugoslovenskih podmorničara i njihovog predavanja muzeju u Tivtu kao mjestu koje najbolje čuva uspomene na jugoslovenske podmornice i njihove posade.

Izvor : http://www.bokanews.me/vijesti/vrijedna-donacija-licnih-priznanja-predmeta-za-zbirku-pomorskog-nasljeda/


* 1.jpg (184.27 KB, 1024x768 - viewed 128 times.)

* 2.jpg (165.76 KB, 1024x768 - viewed 124 times.)

* 3.jpg (281.1 KB, 857x1000 - viewed 120 times.)
« Last Edit: November 24, 2014, 10:02:05 am by Jester » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #1839 on: November 24, 2014, 02:03:15 am »

Dražene, ima li podataka kakva je poseta bial podmornicama u Muzeju pomorskog nasljeđa za ove dve sezone? Da li će se veliki trud ekipe koja je odlično rekonstruisala P-821 za izlaganje isplatiti?
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1840 on: November 24, 2014, 10:26:51 am »

@Mali od palube,

sigurno je da treba biti zahvalan na poklonu,ali bih vas zamolio da budete oprezni u plasiranju informacija.Koliko se tu radi o ličnoj afirmaciji a koliko o ljubavi prema podmorničarstvu,treba ipak ostaviti historiji da donese sud o tome.
Neznam da li biste mogli objaviti podatak da li on čita  "Palubu" i koliko je on bio na "Heroju" a koliko na "Savi".
Ipak se radi o povećem broju ljudi,koji nikako ne bi trebali poslužiti za ličnu afirmaciju.Ne tvrdin da sam u pravu ali treba biti oprezan.

Poz.

« Last Edit: November 24, 2014, 10:41:39 am by Karlo » Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #1841 on: November 24, 2014, 12:21:14 pm »

@ Karlo
Bez namjere da ulazim u polemiku sa Vama, mislim da su oni koji su ove predmete primili od T. Draškovića veoma zahvalni na njegovoj donaciji. Što se tiče toga da se tu radi o nečijoj ličnoj afirmaciji 100% ste u krivu. Ovakva donacija afirmiše samo i isključivo pomorsku baštinu i podmorničarstvo ali i sve one ljude koji su plovili podmornicama, a nikako nekog pojedinca. Tomo je odlučio da nešto vrijedno, nešto što njemu pripada, zavješta budućim generacijama. To je postupak za svaku pohvalu i bilo bi lijepo ako bi bilo više takvih primjera. Koliko je on bio na "Heroju", a koliko  vremena na "Savi" je manje bitno. Njegovo ordenje i uniforma sada novim generacijama i posjetiocima podmornice plastično ilustruju sve oficire, podoficire i mornare sa jugoslovenskih podmornica. To što su pripadali prvom komandantu, koji je tek izgrađenu i neispitanu lađu, prvi poveo u dubine, daje cijeloj priči dodatni "šmek".
Siguran sam da bi i Vašu donaciju u Tivtu rado primili.
@ Kumbor
skoro 20.000 posjetilaca
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1842 on: November 24, 2014, 01:14:07 pm »


@mali od palube,

nisam nigdje naveo da sam 100% u pravu a nadajmo se da ste Vi 100% u pravu.Inače,ne volim kad se post počinje sa krajnjim odrednicama,uvjek ,nikad,sve,ništa,100% itd.Bilo bi dobro da ja ne budem 100% u pravu,čakl ni djelimično.Neka Vam je sa srećom i donacija i podmornice i da Vam donesu dosta prihoda.

Poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #1843 on: November 24, 2014, 02:37:20 pm »

@ Karlo
Bez namjere da ulazim u polemiku sa Vama, mislim da su oni koji su ove predmete primili od T. Draškovića veoma zahvalni na njegovoj donaciji. Što se tiče toga da se tu radi o nečijoj ličnoj afirmaciji 100% ste u krivu. Ovakva donacija afirmiše samo i isključivo pomorsku baštinu i podmorničarstvo ali i sve one ljude koji su plovili podmornicama, a nikako nekog pojedinca. Tomo je odlučio da nešto vrijedno, nešto što njemu pripada, zavješta budućim generacijama. To je postupak za svaku pohvalu i bilo bi lijepo ako bi bilo više takvih primjera. Koliko je on bio na "Heroju", a koliko  vremena na "Savi" je manje bitno. Njegovo ordenje i uniforma sada novim generacijama i posjetiocima podmornice plastično ilustruju sve oficire, podoficire i mornare sa jugoslovenskih podmornica. To što su pripadali prvom komandantu, koji je tek izgrađenu i neispitanu lađu, prvi poveo u dubine, daje cijeloj priči dodatni "šmek".
Siguran sam da bi i Vašu donaciju u Tivtu rado primili.
@ Kumbor
skoro 20.000 posjetilaca

Ura, drago mi je što je toliko ljudi posetilo podmornicu, jer da nije bila gužva, ljudima iz Porto Montenegro je moglo pasti na pamet da otkažu projekat, a otuda do peći u Nikšiću nije daleko.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #1844 on: November 25, 2014, 09:10:30 pm »

A pravi li muzej nekakav marketing ? Trebalo bi reklamirati zbirku turistima na daleko na primeran način i da znaju ljudi, da je SFRJ bila jedna od ne mnogo zemlja, koje su gradili sopstvene podmornice i da se jednu takvu može posjetiti.
  Za usporedbu možda: nedavno sam nekim strancima pričao, kako se u Mostaru sklapao G-4 sa RR motorima i bili su oduševljeni. Jerbo, na zapadu još mnogo toga ne znaju, odnosno mnogi nemaju predstave šta je sve ona zemlja mogla i znala, da napravi.
Logged
Pages:  1 ... 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 [123] 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 ... 153   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.