PALUBA
April 28, 2024, 05:13:45 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 [127] 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 ... 153   Go Down
  Print  
Author Topic: Podmornice JRM  (Read 728026 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1890 on: January 11, 2015, 09:45:02 am »

Na tipu "Heroj" Banjac Jovana.....
Poz.


Banjac Jovo, moja XIV klasa, kavršili školovanje 1966 god. Tad se 11 mojih klasića javilo se na podmorničarski kurs i završilo.
Banjac, Basta, Ogar, Beli itd. Banjac je inače bio radista (radiotelegrafista-elektroničar) po specijalnosti. Neznam da li je to bio i na
podmornici. Nažalost već je pokojni.. Undecided
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1891 on: January 11, 2015, 08:42:24 pm »

Aktivno sam se i uključio na forum baš zbog ove Vaše opaske. Naime, ako se sjećate spiska posade "Heroja" objavljene na ovom topiku, vidjet će te da se pod elektroničari navodi petero njih. Od tih pet samo su dvojica bili elektroničari dok su trojica bili "pomorci" sa nazivima. Mislim da se u slučaju posade "Heroja" radilo o pelistima. Isključivo zbog točnosti mi je to zasmetalo, a ne zbog "vrednovanja" zanimanja. Pošto se dobro sjećam samo ljudi iz svog BO, znam da je elektroničara bilo daleko više (možda i desetak), bilo mi je žao što se ti ljudi ne pominju.
Kad je @Plavnik dao i drugi spisak, dole se vidi da su oni pravljeni na osnovu sjećanja koje i kod mene nije briljantno. Mislim da se ljudi nemogu za to kriviti i ako je spisak pravio čovjek koji je trebao znati šta mu je tko u posadi.
Iako znam da je kasnije broj ljudi stvarno reduciran, o čemu je također @Plavnik pisao, i da je bilo teško uskladiti spisak sa prethodnima da bi pokazivao stvarno stanje. Čudno mi je da je izabrana kao samo neka prva posada, kao da je "štimovano" za prvog komandanta. Vjerujem da je bilo ispravnije makar i nekompletan spisak podmorničara, a pored napisati koliko je bio i na kojoj P pa kasnije spisak dopunjavati. No, stvari se nemogu unazad mijenjati pa je vjerojatno najbolje ovo kako je urađeno, a meni je preostalo da na topiku objavim onih koji se sjećam.
Inače, od Vaših klasića sam poznavao, pored spomenutih, još niz, ali sa njima se nisam susretao svakodnevno na P te su mi manje ostali u sjećanju.
Banjca smo mi shvatali kao elektroničara-radiotelegrafistu, dok recimo ovog Sipića smo smatrali radiotelegrafista-signalista, ali ne tehničke nego "pomoračke" specijalnosti. Ovu problematiku sa školovanjem shvatam kao pokušaje JRM školstva da iznađe adekvatnije sisteme potrebama RM.
Mislim da sam "malo" proširio temu te se izvinjavam.

Poz.
« Last Edit: January 11, 2015, 09:13:34 pm by leut » Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #1892 on: January 12, 2015, 05:15:56 pm »

први електроничари радио телеграфисти су управо наши класићи који су две године учили електронику а у трећој се специјализирали за радиотелеграфисте.Баста,Бањац,Бранисављевић,Жердин,Анчић укрцани су на П у својству телеграфисте док је Шиндија био радариста .
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1893 on: January 12, 2015, 05:34:21 pm »

први електроничари радио телеграфисти су управо наши класићи који су две године учили електронику а у трећој се специјализирали за радиотелеграфисте.Баста,Бањац,Бранисављевић,Жердин,Анчић укрцани су на П у својству телеграфисте док је Шиндија био радариста .

Pride i vas nekoliko mašinjerosa,  Wink. Nabroj i vas ne zabušavaj....  Smiley
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #1894 on: January 13, 2015, 12:47:54 pm »

први електроничари радио телеграфисти су управо наши класићи који су две године учили електронику а у трећој се специјализирали за радиотелеграфисте.Баста,Бањац,Бранисављевић,Жердин,Анчић укрцани су на П у својству телеграфисте док је Шиндија био радариста .

Pride i vas nekoliko mašinjerosa,  Wink. Nabroj i vas ne zabušavaj....  Smiley

било је и нас класо :Јањанин.Зорић,Оражем,Жупановић,Огар и Станковић.Укупно 12 класића је завршило курс;први који је организован у оквиру МТШЦ,једини Јањанин остаде до пензионисања на П.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1895 on: January 13, 2015, 03:29:26 pm »

Hvala obojici!
Prvome što je uspio da ga animira,možda i čarobnim polumeksičkim nazivom za mašince,a drugome da je pristao da se uključi.

Koliko vidim rezultat je neriješen mašinci-elektroničari.I moja klasa je dala desetak podmorničara(za jednog nisam siguran a mislim da je bio veoma kratko)samo elektroničara a mašinaca i električara možda i daleko više.Nastojao sam da ih pomenem barem one za koje neznam da li se i gdje spominju.Također sam nastojao i druge pomenuti i ako nisu bili moja klasa.Sad kad se uzme koliko je bilo podmorničara a nisu bili prva posada možda i duže na toj P,od onih koji se pominju,a ako se k tome dodaju i ljudi sa novo izgrađenih P (posle nas),brojka sigurno nije mala.Mislim da je to mnogostruko veća cifra od pomenutih.
Ne bih se upuštao u dalja razglabanja jer sam već naveo da se stvari nemogu unazad mijenjati ali se eto mogu makar dopunjavati,pa je jedinstven spisak po meni bio bolje rešenje.
Od Vaše klase se sjećam dobro 4 elektroničara i 3 mašinca.Za ostale nisam siguran.

Poz.
« Last Edit: January 13, 2015, 03:41:45 pm by Karlo » Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #1896 on: January 13, 2015, 06:57:21 pm »

колико се сећам Жупановић је био на "Хероју" у новоградњи.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1897 on: January 14, 2015, 08:32:34 am »


Nažalost @Vlade ne sjećam se Županovića.Možda bih se i sjetio kad bih ga video na fotci.Kod mene postoji i jedan problem da na fotci prepoznajem čovjeka ali se nemogu sjetiti imena.Očito mi je memorija "debelo"oštećena.Kako sam već naveo sigurnije se sjećam onih sa kojima sam imao bližu i dužu vezu.
Od Vaše klase se sigurnije sjećam elektroničara:Banjca,Baste,Branisavljevića i Ančića.Od mašinaca se sjećam:Janjanina,Zorića i ovog mašinjerosa.
Daleko bolje se sjećam iz drugih klasa starijih:Andrije,Paje,Isusa i Marića(za koga mislim da je bio i jedno kratko vrijeme u gradnji "Heroja").Od nižih se sjećam:Nikolića,Despotovića,Tasića,Janjetovića,Biserčića,Kalan,Krog itd.Od brodaraca ne bih nabrajao jer se dobar dio njih spominje na spisku (Bajdak,Vojinović,Zvonko,Seferović,Sekulić itd.).
Da napišem nešta i o "izgubljenom " Zoriću.Već sam naveo čovjeka sam poznavao preko supruge njegovog brata(milicajca)koju je odhranila moja tetka kao siroče iz WWII.Pošto je njegov brat sa njom boravio kod moje tetke mislim da smo se susreli prilikom posjete a na podmornici takođe rijetko,jer je on bio "povučen" i mislim da smo se susretali najviše u menzi,gradu i skijanju.Kad mi je tetka umrla nisam tamo odlazio te sam izgubio vezu i sa njegovim bratom.Da ne pišem dalje jer mislim da ovo ne pripada ovom topiku.

Poz.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #1898 on: January 14, 2015, 09:07:11 am »

ево Жупине фотографије снимљена 1986 у МШЦ на обележавању 20-годишњице од завршетка школовања.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_0005.jpg (35.86 KB, 276x460 - viewed 111 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #1899 on: January 14, 2015, 03:21:13 pm »

Kraj je 1945; podmornica Tara u Kolocepskom kanalu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG.jpg (189.09 KB, 766x1061 - viewed 177 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1900 on: January 14, 2015, 11:10:41 pm »

Zaista rijetka fotka i po mom sjećanju neobjavljena na ovom forumu. Interesantno mi je ovdje mnogo toga, od zastave, antenskog sistema i ove trojice u partizanskim uniformama, što bi lale rekle - draj partizanen, banditen šlafen in kukuruzen, a ovdje na mostu. Nadam se da ću moći nešta i više napisati. Za sada ovoliko.

Poz.
« Last Edit: January 15, 2015, 08:53:14 am by leut » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1901 on: January 14, 2015, 11:48:44 pm »

@Vlade, ovog čovjeka se nemogu sjetiti. No dobro je da ste ga dali jer, koliko vidim, u ova dva spiska posade njega nema pa je čovjek ipak pomenut.

Ne znam koliko je interesantno za forum i topik, pa evo ukratko. Sami pojam "u gradnji", ovaj puta tipa "Heroj", ljudi različito shvataju. Kako se to vodilo u komandi diviziona P, ja ne znam. Ja pod tim pojmom podrazumijevam period same gradnje do porinuća određene P. Kolege koje su bile samnom i ja smo odmarali u zgradi u Lori ili na nekim nastavama-sastancima. U radno vrijeme smo veći dio vremena provodili u brodogradilištu i to u samoj hali ili jednoj prostoriji desno od onih velikih vrata za porinuće.Pored toga bio je i dežurni te njegov pomoćnik kad nije bilo posade u brodogradilištu.
Poslije porinuća uslijedio je period probnih vožnji ili ispitivanja P.

Za vrijeme same gradnje, ne sjećam se da je itko od Vaše klase bio u brodogradilištu. U zgradi u Lori možda. U periodu ispitivanja ili probnih vožnji možda je i bio, ali nisam siguran. Dok kasnije, poslije ispitivanja, mislim da je bilo njih više. Ovo ti pokazuju i fotke, na prvim fotkama "Heroja" nema niti jednog Vašeg klasića. Dok kasnije, mislim na P823 sam postavio fotku, imaš i tvojih klasića. Možda su oni bili i u toku ispitivanja, ali u gradnji se ne sjećam. Kako oni shvataju taj termin, također ne znam. No, da ne misliš da se ja oslanjam samo na fotke, na kojima nisu svi ljudi sigurno. Međutim, morao bih se sjećati barem ovih koji su mi bili bliski.

Poz.
« Last Edit: January 15, 2015, 12:38:36 am by leut » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #1902 on: January 15, 2015, 08:46:28 am »

Zaista rijetka fotka i po mom sjećanju neobjavljena na ovom forumu.Interesantno mi je ovdje mnogo toga, od zastave,antenskog sistema i ove  trojice u partizanskim uniformama,što bi lale rekle-draj partizanen,banditen šlafen in kukuruzen a ovdje na mostu.Nadam se da ću moći nešta i više napisati.Za sada ovoliko.

Poz.

Kada se uvazenom Karlu toliko dopala fotografija, pokusati cu pronaci jos nekoliko s iste plovidbe.  Smiley
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #1903 on: January 15, 2015, 09:21:02 am »

Ove sam vec jednom postavio, ali neka se i ovdje nadju.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG.jpg (268.26 KB, 776x1112 - viewed 163 times.)

* IMG_0001.jpg (224.22 KB, 758x1079 - viewed 150 times.)

* Na Tari .jpg (146.87 KB, 914x628 - viewed 140 times.)
« Last Edit: January 15, 2015, 09:26:07 am by jadran2 » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #1904 on: January 15, 2015, 09:32:16 am »

Jadran stariji na svim slikama.  Nek se zna čija je podmornica.
Logged
Pages:  1 ... 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 [127] 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 ... 153   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.