PALUBA
April 28, 2024, 05:38:49 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 [128] 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 ... 153   Go Down
  Print  
Author Topic: Podmornice JRM  (Read 728065 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1905 on: January 16, 2015, 09:18:41 am »

Da pokušam da napišem nešta o ovim fotkama.@brodarski očito pokušava da malo "jidi" @jadrana.

Na prvoj fotci zastava je očito državna jer nije postojala zastava JRM.Malo je i "istrošena" pošto je izgleda bila oskudica u "materijalu".

Što se tiče antena(u ovom slučaju razvučenih vodova)i na ovoj P se može vidjeti niz promjena(modernizacija).Fotke prije WWII vidimo da su te P imale posebne stubove(nosače)antenskih vodova,dok nešto prije WWII imamo da su stubovi izbačeni te sami most je bio i nosač tih antena.Na osnovu broja vodova koji su činili antenu imamo također raznolikost i po vremenu a bogami i od vrste P.
@ML je dao nacrt jedne P tipa E klass gdje je bio jedan stub-nosač na samome mostu sa četiri voda.Stara "Sava" je imala recimo u prvom periodu razvučena dva voda sa pramca i krme,dok su na samome mostu bila dva mala nosača.
Ovdje na fotkama vidimo tri voda razvučena samo prema pramcu što se razlikuje i od pređašnjih (prije WWII).Znači da se i onda radilo "debelo"na modernizaciji koja se obično i izvodila na elektronici.
"Naše P" poslije WWII imaju takođe niz izmjena (modernizacija) tako imamo i da su tip "Sutjeska","Heroj" i novije tip "Sava" imale te antene (L-tip) razvučene od zadnjeg dijela mosta negdje do krmenog silaza.Vjerovatno poslije zadnje modernizacije se prešlo na "štap" antene na samome mostu jer jih više ne vidim,pa niti na muzejskoj postavci u Tivtu.Pošto ne valja previše teksta završavam.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1906 on: January 16, 2015, 11:21:52 pm »


Žao mi je što sam napisao drugu rečenicu u predhodnom postu(@brodarski malo "jidi" @jadrana),neznajući da je otac @jadrana zaista na fotci,pa je @brodarski ozbiljno mislio a samo se šaljivo izrazio u vezi "vlasništva" podmornice.
Stoga se IZVINJAVAM obojici na mojoj grešci.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1907 on: January 16, 2015, 11:38:52 pm »


Da nastavim dalje u vezi Tare.Ne vidim na mostu poziciona svjetla.Ispred topa vidim hrpu sa konopima i još nešta zajedno umotano.Da se ne radi o zastavnoj gali ili čak možda drugi dio antene.Kad sam još na antenama,evo i jedne fotke kako je to bilo na Italijanskim CB pa vjerovatno i na našem Mališanu ali na fotkama to nema.Vjerojatno i zato što se to izgleda kod tih malih skidalo i postavljalo.Dakle iza ovih ljudi na pramcu vidi se.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Prove-di-collaudo-di-un-CB-nel-golfo-di-Trieste-1944-1945-.jpg (141.32 KB, 486x327 - viewed 109 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1908 on: January 18, 2015, 08:27:30 pm »


Da dam i primjer sa P823.Fotku ne dajem samo zbog gornje teme,nego se ne sjećam,da li sam ranije nešta napisao o njoj."Kabel" se vidi od zadnjeg dijela mosta pa negdje do krmenog silaza.Da ne bude zabune zastavna gala ima svoj konop koji se postavljao i skidao a centralni dio je bio na periskopu i kad se gala postavi periskop se izvuče da se "zategne".

Sama fotka je napravljena u Senju pošto je P823 dobila ime "Uskok".Došli smo tamo negdje ujutro i popodne smo se vratili.Posjetili smo tvrđavu,i dr.Pavlovića apoteku.Zbog prezimena predpostavljao sam da je čovjek negdje južnije ali nije,bio je njihov mještanin.Mnogo djece je odrastalo uz njegovu kremu,u Ex Yu.I danas je kupuju mnogi na cijelom Ex Yu području.Nama je poklonio jednu veliku kutiju kreme zajedničku, i svalome  po nešta manju.Od predstavnika grada smo dobili po gramof.ploču.Imam je negdje u kutijama,jer se gramofon ne koristi već decenijama.Ako je pronađem  postavit ću je.

Dočekao nas je i ispratio veliki  broj stanovnika.Sama fotka je vjerojatno sa odlaska.Kad smo odlazili iz luke p.bb.Vidaković (komandant P) je htio da zaroni i izroni u znak zahvalnosti.Sa nama su bili i "neki" iz komande.Jedan od njih se suprotstavio i rekao da se to ne smije jer se u luci ne sme zaronjavati(vjerojatno zbog toga što se nezna šta je na dnu luke).Međutim,Vidaković je na svoju ruku naredio zaronjenje i zaronili smo a posle veoma kratkog vremena izronili.Tako su ti meštani mogli da vide zaronjenje i izronjenje što mnogi niti podmorničari nisu vidjeli.Podmornicu u luci ili površinskoj vožnji su vidjeli mnogi ali samo zaronjenje i izronjenje rijetki jer se ono izvodi obično daleko od obale.

Poz.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Document_4.jpg_thumb.png (257.63 KB, 423x300 - viewed 396 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #1909 on: January 19, 2015, 06:21:06 pm »

Izvan teme: Ko je taj dr Pavlović iz Senja, čiju ste apoteku obišli  ne znam. Međutim, tvorac "Pavlovićeve masti" nije iz Senja . To ne znači da se po njegovom receptu ta mast tamo nije i izrađivala (kao uostalom i u mnogim apotekama ondašnje države): http://www.laboratorijadrpavlovic.com/nasa-prica
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1910 on: January 19, 2015, 10:13:57 pm »

Izvan teme: Ko je taj dr Pavlović iz Senja, čiju ste apoteku obišli  ne znam. Međutim, tvorac "Pavlovićeve masti" nije iz Senja . To ne znači da se po njegovom receptu ta mast tamo nije i izrađivala (kao uostalom i u mnogim apotekama ondašnje države): http://www.laboratorijadrpavlovic.com/nasa-prica

Nažalost @dzumba,moje sjećanje je onakvo kako sam napisao.Mislim da su nam rekli da je to njegova mast i da je on proizvodi.No,bilo je to daleke 1970-te do 1973-će godine,pa su greške sa moje strane moguće..Eto možda kad ste vi bili u onom malom kaputiću.
Ukoliko ste Vi u pravu ja sam Vam zahvalan na ispravci.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1911 on: January 19, 2015, 10:44:52 pm »

Da se vratim na "Taru".O njoj veoma malo znam.Što iz priča a nešta i iz podataka ovdje na Palubi.

Da se zaključiti da je to bila naša najveća podmornica i u JRM.Imala je veoma interesantan "život"jer je izbegla zarobljavanje i učestvovala u WWII za saveznike.Iz ovoga predpostavljam da je navjerojatnije i najviše preplovila i preronila mora.Podaci o njoj su veoma oskudni i nepotpuni pa bih o tome nešta kasnije pisao.Za sada evo fotke na kojoj i ponešta piše ali mi se čini da se baš i ne slaže sa drugim podacima.

Poz.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Nebojsa.jpg (131.43 KB, 800x652 - viewed 111 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1912 on: January 20, 2015, 09:22:50 pm »


Na samoj fotci piše-da je vraćena 1945-te i da je nakon toga služila kao školska P.U podacima piše ali nejasno da je remontovana u Tivtu 1948.Da li je remontovana tu godinu ili čak od 1945-te do 1948.a da je nakon toga bila korištena.
Na fotci piše da je od naoružanja imala 2 topa 102mm,a u podacima da je imala jedan top od 102mm i Pa/m 12.7mm.Moguće da je ta izmjena nastala poslije remonta ali je nejasno navedeno,te nisam siguran o čemu se radi.

I ako sam bio na naše tri podmornice da pitam šta su na fotci vidljiva dva otvora sa strane?Prvi na pramcu predpostavljam da je za sidro.Drugi je zaista prava zagonetka jer mi logički nije za sidro zbog isturenih spoljašnjih tankova.Možda je to otvor zbog postavljanja bokobrana ali nisam to do sada vidio.Sidro ne vjerujem da je moglo tu biti spuštano jer bi se zadržalo na tanku.

Evo i tabele sa podacima.

Poz.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* TT karakteristike.jpg (401.31 KB, 608x887 - viewed 111 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #1913 on: January 20, 2015, 09:28:16 pm »

Karlo, "Tara" odnosno "Nebojša" je nu originalu imala dva palubna topa kalibra 102 mm, ali je pramčani uništen u njuenom sudaru sa parobrodom "Miho Pracat" prije Drugog svjetskog rata. Nakon toga, tokom popravke oštečene podmornice u Tivtu, krmeni top je prebačen na mjesto pramčenog a čitav toranj je remodelovan i promijenjen mu je oblik.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1914 on: January 20, 2015, 09:52:51 pm »

Karlo, "Tara" odnosno "Nebojša" je nu originalu imala dva palubna topa kalibra 102 mm, ali je pramčani uništen u njuenom sudaru sa parobrodom "Miho Pracat" prije Drugog svjetskog rata. Nakon toga, tokom popravke oštečene podmornice u Tivtu, krmeni top je prebačen na mjesto pramčenog a čitav toranj je remodelovan i promijenjen mu je oblik.

Hvala @marinero,čitao sam o tom sudaru.Međutim,na samoj fotci se vidi top na pramcu a u tekstu piše vjerovatno neispravno da ima dva topa.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1915 on: January 23, 2015, 07:20:31 am »


Na fotci "Tare" odnosno nekadašnje "Nebojše" nisam naveo mjesto drugog (većeg)nepoznatog otvora.Mislio sam na veći otvor ispod mosta a ne na neke manje koji su služili za odušivanje prilikom zaronjenja,odnosno kod izronjenja,za obrnuto, na cijeloj dužini nadgrađa-palube.

Poz.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #1916 on: January 23, 2015, 07:52:50 am »

Karlo, "Tara" odnosno "Nebojša" je nu originalu imala dva palubna topa kalibra 102 mm, ali je pramčani uništen u njuenom sudaru sa parobrodom "Miho Pracat" prije Drugog svjetskog rata. Nakon toga, tokom popravke oštečene podmornice u Tivtu, krmeni top je prebačen na mjesto pramčenog a čitav toranj je remodelovan i promijenjen mu je oblik.

Hvala @marinero,čitao sam o tom sudaru.Međutim,na samoj fotci se vidi top na pramcu a u tekstu piše vjerovatno neispravno da ima dva topa.

Poz.

Obje engleske podmornice su imale po dva topa; nakon udesa "Nebojse", najprije kod "Nebojse", a zatim i kod "Hrabrog" izvrsena je identicna rekonsrukcija mosta i spustanje oba topa na nivo palube.
Na fotografiji na 7. str. topika o podmornicama KJM dobro se vidi modifikacija na obe P.
https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=3489.90
 
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1917 on: January 23, 2015, 09:12:43 am »

Ne tvrdim ja suprotno ni Vama ni @marineru. Ali to se odnosi na jedan period prije WWII, odnosno na topik za koji ste dali link.

Međutim, ova fotka je očito poslije WWII, što se vidi i iz teksta ispod, a i na osnovu "titovke" ovog na pramčanom vezu i dalje na P. Prema tome, a i prema ovim podacima, ova P nema (a ne nije imala) dva topa. Možda je u tekstu i TT podacima trebalo navesti da je nekad IMALA i dva topa.
Za sličan primjer imate i za podatke, recimo, za tip "Heroj" koji je imao posle gradnje (po sjećanju) radar "Flag") dok se u podacima navodi neki tip "Decca", ili PEL "Plutonij", a u podacima se navodi neki sonar zapadne proizvodnje, itd.....itd....

Neznam da li sam sada bio jasniji.

Poz.
« Last Edit: January 23, 2015, 09:41:12 am by leut » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1918 on: January 24, 2015, 10:02:20 pm »


Da ponovim fotku "Tare" koju je ranije postavio naš umjetnik @Jantar.Nadam se da se neće naljutiti.
Fotka je iz kasnijeg perioda,možda i pre rashoda.

Ovdje se vidi ali slabo koliko su ti spoljašnji tankovi bili istureni.Negdje na sredini,ja slabo vidim,kao da se nalaze dva čovjeka.Izgleda da su negdje baš blizu kod tog otvora na sredini.

Zastava a i uniforme su već prave.Imao bih još nekoliko pitanja ali ću ih postaviti u drugom postu.

Poz.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Tara_n.jpg (197.26 KB, 720x603 - viewed 141 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1919 on: January 24, 2015, 10:59:07 pm »


Pošto mi je ovaj dio problematičan i od ranije odvojio sam ga iz predhodnog posta da mi ne "kvari" predhodni.

Već sam pisao o TT podacima pa da napišem nešta šta je i sa podacima o ljudima.

Meni je poznat samo spisak sa komandantima i upraviteljima stroja.Za ovu podmornicu i ovo je puno "šupljina".Naime navedena su samo tri čovjeka i od toga jedan se javlja i kao komandant a i kao upravitelj stroja.

Komandanti-801 ..Nikica Božiković v/d od  20.09 1948.  do 01.1952.
                         Rajko Paskov    v/d od  01.08.1952.do rashoda.(rashodovana 1956.)

Upravitelji stroja..Bruno Vidmar         od 20.06.1949. do 01.09.1950.
                        Rajko Paskov         od 01.09.1050. do 10.10.1952.

To je sve do čega sam ja došao od podataka.Zapazit će te da za period do 1948.nema ništa.Također,za period od 1952.do rashoda.Znači nije imala komandanta-e ili upravitelja stroja.O drugim ljudima iz posade također nemam ništa.

Poz.
Logged
Pages:  1 ... 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 [128] 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 ... 153   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.