PALUBA
April 28, 2024, 02:43:33 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 [131] 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 ... 153   Go Down
  Print  
Author Topic: Podmornice JRM  (Read 728117 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #1950 on: February 11, 2015, 11:57:42 am »

не само Морети већ је такво правило било да посада П.одлази и враћа из Арсенала у строју.строј је водио П-кданта,једино К-дант и командир 5 БО нису били у строју.на подводном чишћењу подморнице радила је комплетна посада под руководством пом.комаданта са изузетком горе наведених.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1951 on: February 15, 2015, 02:47:51 pm »


Želio bih da nam @Vlade napiše nešta više o "Sutjesci".Na njoj sam bio u početku,nešto preko dvije godine,dok sam na tipu"Heroj bio skoro duplo više.Zbog dalekog sjećanja događa mi se da miješam i jedan i drugi tip.Naime,razmišljajući o tim starijim podmornicama,nisam siguran recimo kakvo je bilo upravljanje  kormilima.
Za "Taru" neznam ali iz podataka za "Mališana" je bilo ručno.On je imao samo krmene hidroplane i koliko se sjećam iz podataka na njemu je to izazivalo probleme a kod većih brzina je bilo izuzetno teško."Sava" je imala električno pokretanje koje je zahtjevalo dosta prakse.Za tip "Sutjeska" je po sjećanju bio hidraulički ali nisam siguran.Sjećam se da je @Vlade kod nabrajanja poslužioca naveo i poslužioca hidraulike ali to ne mora biti i za upravljanje svim kormilima,jer su sve kasnije podmornice imale hidrauličko upravljanje kormilima ali su se hidraulikom i dizale neke antene, šnorkl, periskopi i pokretala vitla itd.,što je vjerovatno bio slučaj i kod tipa "Sutjeska".Dakle molio bih ga da nešta napiše ako ima podataka ili se sigurnije sjeća.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1952 on: February 16, 2015, 04:53:32 pm »


Evo kako je "Mališan" sačuvao ondašnjoj državi daleko vise para nego što je bila njegova vrijednost.Pored ovoga,vidi se i kako se odvijalo njegovo ronjenje odnosno život pod morem.
Naime,trebala je država kupiti neke avione od Engleske za otkrivanje podmornica pa je "Mališan" imao da provjeri njegovu učinkovitost pri prezentaciji.Pa imamo:

"Mališan" je
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* M a scan.jpg (339.75 KB, 832x1426 - viewed 174 times.)

* M b scan.jpg (60.04 KB, 773x325 - viewed 87 times.)

* M c scan.jpg (125.23 KB, 846x594 - viewed 104 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1953 on: February 19, 2015, 11:52:55 pm »


Na prvoj fotci teksta u trećem pasusu piše da je poslije dva sata zbog malog prostora došlo do nestašice kisika.Komandant naređuje Stipi da otpočne sa regeneracijom zraka.
Ovo mi je odgovor da je i "Mališan" imao neki način regeneracije zraka te je mogao i duže boraviti pod vodom.Kako je vršena regeneracija ne piše, pa to ostaje i dalje nepoznanica.

U istoj knjizi piše da su "Sujesku" i "Neretvu" gradili naši stručnjaci i da su one imala nešto veću brzinu od stare "Save" ali i da su bile znatno bolje opremljene,pa je upravljanje elektromotorima zamjenjeno hidrauličkim kojim se upravljalo kormilima,dubinskim kormilima te periskop,šnorkl,radar itd.,na tipu 811.Ovo je meni potvrda da sam se sjećao dobro ali nisam bio siguran.

Poz
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1954 on: February 20, 2015, 12:28:44 am »

Zanimljiva priča. Karlo, možeš li podijeliti s nama i ostatak gornjeg teksta?
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1955 on: February 20, 2015, 07:47:25 am »


Na prvoj fotci teksta u trećem pasusu piše da je poslije dva sata zbog malog prostora došlo do nestašice kisika.Komandant naređuje Stipi da otpočne sa regeneracijom zraka.
Ovo mi je odgovor da je i "Mališan" imao neki način regeneracije zraka te je mogao i duže boraviti pod vodom.Kako je vršena regeneracija ne piše, pa to ostaje i dalje nepoznanica.

Imali su italijani u DSR-u sistem za regeneraciju, ali on nije baš bio pouzdan. U Crvenom moru su izgubili jednu podmornicu, mislim da je Perla u pitanju, zato što je taj sistem krenuo da ispušta neki gas od kojeg sdu svi imali halucinacije, a u bazu su javljali ludačke izveštaje da ih napadaju neke ptičurine i druga čudovišta.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #1956 on: February 20, 2015, 09:00:22 pm »


Na prvoj fotci teksta u trećem pasusu piše da je poslije dva sata zbog malog prostora došlo do nestašice kisika.Komandant naređuje Stipi da otpočne sa regeneracijom zraka.
Ovo mi je odgovor da je i "Mališan" imao neki način regeneracije zraka te je mogao i duže boraviti pod vodom.Kako je vršena regeneracija ne piše, pa to ostaje i dalje nepoznanica.

Imali su italijani u DSR-u sistem za regeneraciju, ali on nije baš bio pouzdan. U Crvenom moru su izgubili jednu podmornicu, mislim da je Perla u pitanju, zato što je taj sistem krenuo da ispušta neki gas od kojeg sdu svi imali halucinacije, a u bazu su javljali ludačke izveštaje da ih napadaju neke ptičurine i druga čudovišta.

imas li vise podataka o tom događaju
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1957 on: February 20, 2015, 10:48:26 pm »


Na prvoj fotci teksta u trećem pasusu piše da je poslije dva sata zbog malog prostora došlo do nestašice kisika.Komandant naređuje Stipi da otpočne sa regeneracijom zraka.
Ovo mi je odgovor da je i "Mališan" imao neki način regeneracije zraka te je mogao i duže boraviti pod vodom.Kako je vršena regeneracija ne piše, pa to ostaje i dalje nepoznanica.

Imali su italijani u DSR-u sistem za regeneraciju, ali on nije baš bio pouzdan. U Crvenom moru su izgubili jednu podmornicu, mislim da je Perla u pitanju, zato što je taj sistem krenuo da ispušta neki gas od kojeg sdu svi imali halucinacije, a u bazu su javljali ludačke izveštaje da ih napadaju neke ptičurine i druga čudovišta.

imas li vise podataka o tom događaju

To sam pročitao u knjizi "Agonija na dnu mora".
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #1958 on: February 22, 2015, 11:55:07 am »

Odlicna knjiga, ima opisanih vrlo interesantnih dogadjaja sa podmornicama gotovo svih u Drugom svjetskom ratu zaracenih zemalaj, neke vise, neke manje poznate javnosti, a ovo sa "Perlom" je zaista vrh prica!
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1959 on: February 22, 2015, 04:50:45 pm »

Je li ta knjiga neki raritet, ili je pristupačna po knjižarama ili bibliotekama?
Marinero, molim te, uputi me gde je mogu naći.
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1960 on: February 22, 2015, 04:53:53 pm »

Je li ta knjiga neki raritet, ili je pristupačna po knjižarama ili bibliotekama?
Marinero, molim te, uputi me gde je mogu naći.

Ova koju ja posedujem je izdata 1958 godine. Jedino da pokušaš preko Limunda ili Kupinda.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1961 on: February 22, 2015, 05:27:20 pm »

Je li ta knjiga neki raritet, ili je pristupačna po knjižarama ili bibliotekama?
Marinero, molim te, uputi me gde je mogu naći.

Ova koju ja posedujem je izdata 1958 godine. Jedino da pokušaš preko Limunda ili Kupinda.

Izvini, Motorista, daj mi neko konkretno objašnjenje. Šta znači Limunda ili Kupinda?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #1962 on: February 22, 2015, 05:42:29 pm »

Internet sajtovi gde je moguce izvrsiti kupoprodaju svega i svacega (slicno E-Bay ili Amazon, samo sto su ovi na nasim prostorima).
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1963 on: February 22, 2015, 07:19:49 pm »

Je li ta knjiga neki raritet, ili je pristupačna po knjižarama ili bibliotekama?
Marinero, molim te, uputi me gde je mogu naći.

Ova koju ja posedujem je izdata 1958 godine. Jedino da pokušaš preko Limunda ili Kupinda.

Izvini, Motorista, daj mi neko konkretno objašnjenje. Šta znači Limunda ili Kupinda?

http://www.limundo.com/

https://www.kupindo.com/
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1964 on: February 22, 2015, 10:38:10 pm »


Hvala svim Palubarcima na učešću na ovom topiku.
@MOTORISTI posebno jer zaista na čudan način uspijeva da se sjeti detalja i ne samo to nego i gdje je to.Meni je već jednom pomogao oko oblačenja IDA odijela.
Bilo bi dobro da ukoliko još netko zna o regeneraciji na Italijanskim P (kod nas "Sava"-802 i "Mališan")da još nešta napiše.Kasnije kod nas sve građene P su imale Sovjetske regeneratore i to je @Plavnik na ovom topiku opisao.
Za @leuta u ovoj knjižici ima jako malo o "Mališanu" pa postavljam još tu stranicu ispred opisanog događaja.Može se zapaziti da je ona imala problem sa upravljanjem hidroplanima.
Neznam gdje će biti prelom teksta, pa ako bude na istoj strani evo i fotke kad je "Mališan"odslužio svoj mornarski rok i ukrcava se na vagon,tako da ne bude cijela stranica sami tekst.

Poz.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* M a scan0001.jpg (718.3 KB, 846x1440 - viewed 109 times.)

* M b1 scan0001.jpg (111.76 KB, 824x564 - viewed 107 times.)

* M d scan0001.jpg (294.17 KB, 676x557 - viewed 133 times.)
Logged
Pages:  1 ... 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 [131] 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 ... 153   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.