PALUBA
April 27, 2024, 03:26:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 [134] 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 ... 153   Go Down
  Print  
Author Topic: Podmornice JRM  (Read 727907 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #1995 on: March 07, 2015, 08:18:55 pm »

Photonic mast, elektro opični periskop, optronic..Ukratko samo o optronik periskopu, kad je već tu bio pomenut.
Periskop kao primarni sensor do sve veće I vodeće uloge pasivnog sonara je ostao nepromijenjen gotovo 150g., sa sitnim izmjenama.
Istraživanja su išla u pravcu razvoja periskopa koji koristi televiziju I ostale elektronske senzore da prenese vanjsku sliku do operatera. Takav sensor na brzinu skenira okolinu  i informacija je osim direktnog očitavanja smještena i u memoriju, tako da je podložna kasnijoj analizi. To smanjuje vrjeme potrebno za osmatranje i poboljšava kavalitet. Kod osmatranja običnim periskopom operater mora sam  u deset sekundi analizirati sve što vidi.
Druga  prednost tog elektro –optičkog periskopa  se ogleda i u tome da vise dužina periskopa nije limitirana visinom trupa i komandnog tornja, on može biti teleskopski , što direktno utiče i na visinu komandnog tornja, koji sada može biti niži, što opet znači manji odraz za aktivni sonar, napose I aktivni sonar u samonavođenom torpedo….
Treča prednost je da komandi centar nije vise obavezno ispod komandog tornja i periskopa već može biti bilo gdje u podmornici. Znači komandi centar može biti bilo gdje u podmornici, signali se prenose preko kabla.
Otpada I crveno svjetlo u komandom centru, koje je bilo obavezno da se oči lakše priviknu na nočno osmatranje. Ovim sistemom svjetlo u podmornici je optimalne boje I jačine, što olakšava rad posade.
Podatki mogu biti pokazani na velikom ekranu, odnosno vise ekrana, i integrirani u centralizovan sistem informacija sa  drugim senzorima..
Večina optronika, elektro-optičkih periskopa je programirano, tako da naprimjer , izviđanje izvrši po programi, QLA-quick look around, brzo pretraži okolicu i prekine pretraživanje…
Periskop je zaštičen antiradarskim premazom..
Sada se vrši rad na usavršavanju periskopskih bova, koje bi se iz veće dubine ispustile i optičkim kablom bi signal putovao u podmornicu..
Zeissov optronic mast sistem. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ovo samo ukratko, ako nekog zanima..


* 3-oms.jpg (34.29 KB, 350x438 - viewed 112 times.)
« Last Edit: March 07, 2015, 08:49:44 pm by ML » Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #1996 on: March 07, 2015, 08:30:30 pm »

Kada smo govorili o jednom periskopu i Rusi su u projektu 670, Charlie klase imali ugrađen samo jedan multifunkcjonalni periskop..
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #1997 on: March 08, 2015, 12:34:59 am »

Smješne su tvrdnje @Malog od palube, kako podmornice nisu imeale napadnog periskopa. Taj zaključak vjerovatno jer je periskop bio jedan.
Izvinjavam se i @ML i @Karlo ako ste početak moga posta shvatili ozbiljno... moja tvrdnja (bolje je ipak reći neuspješna metafora) o napadnom periskopu je neuspješni pokušaj ironije (ili sarkazma, kako god...)... Ako bih otišao dalje i dublje objašnjavajući to, došao bih do eseja koji bi zadirao u T11...
Trudiću se ubuduće da ne budem pogrešno shvaćen...
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #1998 on: March 08, 2015, 01:11:53 am »

Što se tiče periskopa na Div-P, to su moji zaključci nastali na osnovu ondašnjeg zvaničnog dokumenta čijeg je naslova dio: "..... o  namjeni i upotrebi novih podmornica ......"  kojeg sam pomno pročitao .... i čitam ga....
dokument je zvanično pečatiran tako da ne sumnjam u njegovu autentičnost....
Prije tri ili četiri godine vjerovatno bih ga kompletno skenirao i podjelio na forumu sa ostalima...kao i mnoge stvari do sada vezane sa pomorskom istorijom. Sada su stavri drugačije. Nadam se da me razumijete.
U svakom slučaju želim Vam puno zdravlja i mnogo novih postova na Palubi.
...I mirne vode u Vašem životu...
   
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #1999 on: March 08, 2015, 07:16:26 am »

Što se tiče periskopa na Div-P, to su moji zaključci nastali na osnovu ondašnjeg zvaničnog dokumenta čijeg je naslova dio: "..... o  namjeni i upotrebi novih podmornica ......"  kojeg sam pomno pročitao .... i čitam ga....
dokument je zvanično pečatiran tako da ne sumnjam u njegovu autentičnost....
Prije tri ili četiri godine vjerovatno bih ga kompletno skenirao i podjelio na forumu sa ostalima...kao i mnoge stvari do sada vezane sa pomorskom istorijom. Sada su stavri drugačije. Nadam se da me razumijete.
U svakom slučaju želim Vam puno zdravlja i mnogo novih postova na Palubi.
...I mirne vode u Vašem životu...
   

O periskopu diverzantskih podmornica ništa drugo nije rečeno i niko nije rekao da je netačno. Dodate su samo neke nenapisane  informacije o pojedinim manjkavostima. Uostalom to je iz iskustva posada.
l.p.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2000 on: March 08, 2015, 10:51:50 pm »


Oprostite @mali od palube.

Neznam kako početi ovaj post a da Vas dalje ne povrijedim.Kad sam počep ovu diskusiju,o malim div P,mislim da sam se i ogradio i izvinuo ako budem pogrešno shvaćen i od Vas a i od ljudi sa te P.Naglasio sam da se radi isključivo o tehničkoj raspravi a ne o ljudima.

Sjećam se da je jednom pok.Plavnik u diskusiji o tipu "Heroj"napisao da bi dobro bilo da je čvrsti trup bio duži nekoliko metara,te da bi to riješilo mnoge probleme.@Plavnika smatram dobrim poznavaocem naših P.Također,bio je i dugogodišnji podmorničar i komandant na više tipova naših P.
Ne mislim da je on tom opaskom želio bilo koga uvrijediti a najmanje recimo Vas.Jednostavno,čovjek je smatrao da je to tako i ja mu vjerujem jer je to bilo iz iskustva.
Pošto je @ML u odgovoru Vama u vezi periskopa,evo da navedem u vezi dosega i pogona na same akumulatore.Vi ste naveli očito oslanjajući se na "strategiju"(taktiku)upotrebe tog tipa P.Niti ste Vi pravili te P ni "strategiju" pa ne bi trebalo da Vas pogađa ako ja mislim da je to jedna od manjkavosti te P.U ostalom niti neko drugi ne bi trebao biti pogođen jer sam naveo primjer "Velebita"  a vjerujem da niti to nisu radili nestručnjaci i iz njima ličnog "ćefa".Mogao bih navesti da se doseg drastično povećao.Također,iz svakodnevnog života je to poznato.Auto akumulator bez diname(alternatora) ne bi bio baš siguran a i ceo auto.Sami akumulator vremenom mijenja karakteristike(ovisno o načinu upotrebe,održavanja itd.),pa se taj stupanj pogoršanja nadoknađuje češćim dopunjavanjem(naravno do neke razumne granice).

Da ne duljim,ne zaboravite da je ovo forum i da se tu iznose različiti stavovi.Sigurno da nije dobro lično vređanje i da treba biti što točniji.Sad koliko će tko biti uspješan u tome zavisi i od njega osobno.Za sebe mislim da nisam uspješan ali trudim se.U ostalom ovo je forum i mnogo toga je potrebno oprostiti.

Poz.




Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #2001 on: March 09, 2015, 01:41:01 am »


Oprostite @mali od palube.

Neznam kako početi ovaj post a da Vas dalje ne povrijedim.Kad sam počep ovu diskusiju,o malim div P,mislim da sam se i ogradio i izvinuo ako budem pogrešno shvaćen i od Vas a i od ljudi sa te P.Naglasio sam da se radi isključivo o tehničkoj raspravi a ne o ljudima.

Sjećam se da je jednom pok.Plavnik u diskusiji o tipu "Heroj"napisao da bi dobro bilo da je čvrsti trup bio duži nekoliko metara,te da bi to riješilo mnoge probleme.@Plavnika smatram dobrim poznavaocem naših P.Također,bio je i dugogodišnji podmorničar i komandant na više tipova naših P.
Ne mislim da je on tom opaskom želio bilo koga uvrijediti a najmanje recimo Vas.Jednostavno,čovjek je smatrao da je to tako i ja mu vjerujem jer je to bilo iz iskustva.
Pošto je @ML u odgovoru Vama u vezi periskopa,evo da navedem u vezi dosega i pogona na same akumulatore.Vi ste naveli očito oslanjajući se na "strategiju"(taktiku)upotrebe tog tipa P.Niti ste Vi pravili te P ni "strategiju" pa ne bi trebalo da Vas pogađa ako ja mislim da je to jedna od manjkavosti te P.U ostalom niti neko drugi ne bi trebao biti pogođen jer sam naveo primjer "Velebita"  a vjerujem da niti to nisu radili nestručnjaci i iz njima ličnog "ćefa".Mogao bih navesti da se doseg drastično povećao.Također,iz svakodnevnog života je to poznato.Auto akumulator bez diname(alternatora) ne bi bio baš siguran a i ceo auto.Sami akumulator vremenom mijenja karakteristike(ovisno o načinu upotrebe,održavanja itd.),pa se taj stupanj pogoršanja nadoknađuje češćim dopunjavanjem(naravno do neke razumne granice).

Da ne duljim,ne zaboravite da je ovo forum i da se tu iznose različiti stavovi.Sigurno da nije dobro lično vređanje i da treba biti što točniji.Sad koliko će tko biti uspješan u tome zavisi i od njega osobno.Za sebe mislim da nisam uspješan ali trudim se.U ostalom ovo je forum i mnogo toga je potrebno oprostiti.

Poz.






Niti sam se uvrijedio..., naprotiv....
nešto sam novo naučio...
Niti sam se naljutio....
Svako novo mišljenje potkrijepleno tačnim i provjerenim informacijama, meni je i više nego dragocjeno...
I stoga vas molim da znanje koje posjedujete nesebično podjelite ovdje.
To bi meni lično monogo značilo, a značilo bi i svima koji gledaju ovu temu....

Ja samo žalim što je početak mojeg komentara, koji je trebao biti ironično smješan, neko shvatio ozbiljno.
Kao što sam rekao ubuduće ću se truditi da to ne činim.
Ovo za periskope što je ML napisao stoji.
@ Jadran fotografija iz unutrašnjosti "Heroj-a" na kojoj je periskop je odlična, ali se mora imati u vidu da to nije originalni periskop te podmornice.
To je periskop koji se koristio na klasi "Sava".... neko će već znati reći više o tome....

 
« Last Edit: March 09, 2015, 01:46:23 am by mali od palube » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2002 on: March 10, 2015, 09:59:00 am »

Drago mi je ako je tako kao što ste napisali.Što se tiče učenja od mene,bez lažne skromnosti,malo toga će te moći naučiti.Od @ML sigurno daleko više jer je i daleko više u "materiji",po mojoj ocjeni uspjeva da poveže niz podataka na ispravan način,ima niz podataka i zna da ih prezentira na ispravan način.Kao oni u starim "šetajućim"školama.Bitno je znanje ali ako se ne uspjeva prenijeti mala je korist od toga.

Pošto mislim da bih ja a i mnogi na forumu mogli naučiti od Vas dat ću Vam nekoliko primjera koja su za mene interesantni, a vjerujem i drugima.Pošto se Vi nalazite na "licinom mjestu".U TT podatcima piše da su te male div P(911) imale:

VTZ-5+2 boce 40 l-028 m3,250 bara, da li su imale i svoj autonomni kompresor za punjenje istih?

Bojevi komplet piše-4 mine ILI 6 diverzanata.Da li je  stvarno bilo tako da ako su imale 6 diverzanata nisu mogle nositi i mine?
Kako su recimo otpuštale mine,pošto je za diverzante nešta pisao @Plavnik?
Da nisu slučajno imale i kompresor za diverzantske aparate i drugu opremu ili su se i za to morale vraćati u matičnu luku(koja bi za vrema rata mogla biti i uništena)? itd....

Nešto slično bi se mogli zapitati i za tip "Mališana" jer niti tu nema dovoljno podataka,barem ja.

Poz.

PS. Stalno vodite računa o radnom mjestu i da je forum sasvim nešto drugo.
« Last Edit: March 10, 2015, 10:05:05 am by Karlo » Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #2003 on: March 10, 2015, 07:03:03 pm »

O polaganju mina diverzantskim podmornicama je najviše što je napisano , napisano na Palubi, to moramo zahvaliti @Plavniku, koji je nesebično nadopunio objašnjenja u knjizi Podmorničarstvo Jugoslavije.https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,7855.msg234511.html#msg234511
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #2004 on: March 10, 2015, 08:06:38 pm »

Periskop PK-8,5, snimljen na podmornici Foxtrot klase, isti se nalazi i na Kilo klasi. Napadni, pozadi se na sliki vidi osmatrački, pre svega za oosmatranje vazdušnog prostora i periskop PK-10 sa naših podmornica klase Sava, slika je sa Heroja gdje je stavljen na muzejski eksponat.
PK-8,5 [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
PK-10 [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* submarine-b-413-pic12-big.jpg (126.35 KB, 1024x683 - viewed 108 times.)

* Heroj-periskop.jpg (198.75 KB, 400x550 - viewed 116 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2005 on: March 10, 2015, 10:44:52 pm »

O polaganju mina diverzantskim podmornicama je najviše što je napisano , napisano na Palubi, to moramo zahvaliti @Plavniku, koji je nesebično nadopunio objašnjenja u knjizi Podmorničarstvo Jugoslavije.https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,7855.msg234511.html#msg234511

Hvala @ML i za objašnjenje i link.Pregledao sam ga malo danas i mogu reći da je tu @Plavnik dao niz dopuna i ispravki.Na pr.,da su za punjnje baterija (tip 911)bili predviđeni uređaji u Lori i da se voze dizlelektrični agregati kamionom ili brodom na zadate pozicije.Također je lijepo objasnio način polaganja mina a i niz zabuna u označavanju samih P.Za "Velebita" je dao ispravku da se radi o P 914("Soča")ali i da on nije imao sonar.Ovo i dotrajalost aku baterija je utjecalo na njegovo izbacivanje iz upotrebe itd...

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2006 on: March 12, 2015, 06:10:13 pm »


Po sjećanju mislim da je i na tim starijim P (periskop Carl Zeiss)bila mogućnost priključenja foto aparata.Predpostavljam da je na ovom PK 10 ovaj kabel služio za " upravljanje" istim.Možda ima i drugu svrhu,bilo bi interesantno znati.

Poz.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #2007 on: March 12, 2015, 07:02:46 pm »

старе П.имале су формациски фотоапарат за снимање преко перископа.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #2008 on: March 12, 2015, 07:15:06 pm »

Karakteristike PK-8.5, a slične je vjerovatno imao i PK-10. Imao je magazin za 35 slika a ekspozitura se namještala ručno. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Slika zaslona 2015-03-12 u 19.11.24.png (152.39 KB, 703x160 - viewed 94 times.)
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #2009 on: March 13, 2015, 11:30:17 am »


VTZ-5+2 boce 40 l-028 m3,250 bara, da li su imale i svoj autonomni kompresor za punjenje istih?


Tri grupe VTZ boca. Prva i Druga po 5, Treća 2.
Kompresor 1 kom CB-120, francuski, najveći radni pritisak 250 bara. Kada budem imao vremena priložiću fotografije.

pozz
Logged
Pages:  1 ... 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 [134] 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 ... 153   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.