PALUBA
April 27, 2024, 08:58:29 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 [136] 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 ... 153   Go Down
  Print  
Author Topic: Podmornice JRM  (Read 727858 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2025 on: March 21, 2015, 01:18:17 pm »


Ispravka predhodnog teksta.Ima tu više grešaka ali ova u predzadnjem redu Asilmil je zaista čudna.Trebalo je da piše Assimil.Stari Frojd je tvrdio da kod tih omaški obično nešto ispliva što nećemo.Očito sam podsvjesno mislio na metod "milom ili silom" i u navedenu riječ ubacio i sil i mil.  laugh

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2026 on: March 22, 2015, 10:22:39 pm »

Da ne stoji samo ovo moje izvinjenje,da napišem još nešta po sjećanju.

Na predhodnoj stranici,post Re 2015,sam naveo da su bile dve knjige (silueta brodova i sa fotkama radarskih odraza obale).Za prvu je @ML vjerojatno objasnio ispravno značenje i korištenje.
Za drugu mogu navesti da se zaista rijetko koristila i to samo pri dužim vožnjama (na pr. kod odlaska i vraćanja iz remonta u Tivtu).Već sam naveo da su elektroničari morali biti zamjenjivi i bili su zbog toga zaduženi za određenu grupu el.uređaja oko 6 mjeseci.Ako se pogodila duža vožnja,na površini,mislim da nam je k.dir elektroničara,onome tko je bio u smjeni na radaru,donosio knjigu sa fotkama radarskih odraza.Mislim da nam je govorio da trebamo upoređivati ekran radara sa fotkama u knjizi.
Stvarnu svrhu se ne sjećam da je objašnjena.Možda je trebalo da uočimo ako je neki objekat u nekoj uvali ili slično u odnosu na fotku u knjizi.Nagađati bih mogao još: možda na pr.orijentacija,navigacija ali mi u školi nismo o navigaciji učili skoro ništa,pa ne vjerujem da je to razlog,sem ako radaristi nisu trebali biti iz pomorske škole,itd.
Inače vožnje su obično bile kratke  na pr.do podmorničkog  poligona,koji je bio negdje kod Visa,te se radar veoma malo koristio.
Ukoliko netko zna sigurnije i bolje da ovo objasnini bio bih mu zahvalan.

Poz.
« Last Edit: March 22, 2015, 10:27:40 pm by Karlo » Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #2027 on: March 23, 2015, 04:01:04 pm »

- Bilješke iz dnevnika autora Pukovnika JRM dipl. ing. J. Zaninovića koji je kao podmorničar bio nazočan primopredaji poznate JRM podmornice '' Uskok '' te sa tom podmornicom plovio na probnoj ( testnoj ) vožnji i u ovim bilješkama donosi svoja zapažanja sa tih ispovljavanja , testiranja , maksimalnih zarona podmornice itd.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
izvor : aukcije.hr


* 1.jpg (353.08 KB, 768x1098 - viewed 177 times.)

* 2.jpg (414.14 KB, 768x1095 - viewed 136 times.)

* 3.jpg (390.29 KB, 768x1079 - viewed 134 times.)

* 4.jpg (389.78 KB, 768x1107 - viewed 136 times.)

* 5.jpg (394.17 KB, 768x1071 - viewed 141 times.)

* 6.jpg (264.26 KB, 768x1088 - viewed 152 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2028 on: March 25, 2015, 06:32:37 pm »

Da napišem nešta i o tekstu J.Zaninovića postavljenom od @Jestera.

Tekst je dosta točan i vidi se da je čovjek bio kad se to događalo.Možda je suviše sažet i bez detalja-podataka ali samo ako se zaboravi na vrijeme. Onda je stvarno bilo mnogo toga vojna tajna i nije se moglo pisati sa više detalja (imena,brodovi,dubina,geografski položaji itd.).

Poz.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #2029 on: March 25, 2015, 07:01:34 pm »

Zar Zaninović nije bio u konstruktorskom timu? Slovio je kao vodeći stručnjak za podmornice.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2030 on: March 26, 2015, 08:43:10 am »


Nisam siguran u namjere pitanja,pa čak niti da li je ono meni upućeno.Može ispasti da se guram "pred rudu".Ipak evo moje sjećanje na perid ispitivanja na P 823 a i "Heroja",jer sam imao tu "sreću" da budem i na obje a jedan dio i na P811.

Već sam negdje pisao o stepenu poznavanja odnosno "prijateljstava" sa ljudima i mom sjećanju u vezi s tim.

Kao posada P imali smo svoje zadatke,oni koji su išli sa nama su imali svoje.Sigurno da su oni imali prisnije odnose sa komandnim kadrom nego sa ostalim članovima posade.Čak i za vrijeme objeda oni su bili sa komandnim kadrom(hrana ukoliko su je uopće jeli je bila iz KOP-a)a za objed je bilo najmanje tri smjene.Tko nije bio u smjeni u centrali zbog gužve trebao je otići u druge prostore da ne smjeta.Koliko me sjećanje služi u ekipi sa strane je uvjek bilo više od jednog čovjeka.

O samom J.Zaninoviću je pisao @Plavnik na ovom topiku.Možda smo gospodina susretali i u brodogradilištu,jer vjerujem da je i tamo boravio,ali je on imao svoje obaveze i svoj krug ljudi sa kojima je surađivao.Sam nisam pripadao navedenom krugu ljudi pa sam ga viđao samo u "prolazu".

Da navedem iznova,da su ne te ispitne vožnje išli ljudi iz Brodarskog instituta,te iz Beograda,da li se zvala Mornarička uprava ili nešta slično,ne sjećam se.Neke od navedinih sam "poznavao" iz ranijeg perioda iz priča na pr. Kosmina Živko.Iz BI ili Elektronskog zavoda  sjećam se nekog Olujića i nekog Kos-a itd.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2031 on: April 02, 2015, 09:42:56 pm »


Pošto sam u predhodnom postu skraćeno naveo samo stepen poznavanja ljudi u toku ispitivanja,da dodam još nešta i u vezi teksta.

Što se tiče moje opaske o "zgusnutosti" teksta,nisam mislio da je to bilo pogrešno,jer je to vjerojatno i bilo tako moguće napisati.Na pr.skok sa porinuća na ispitne vožnje je trajao,po mom sjećanju duže.Te naknadne radnje,na vezu u brodogradilištu su,trajale možda i mjesec dana.
Samo ispitivanje,ovaj dio opisan u tekstu,jeste trajalo oko tri mjeseca.Ali koliko mene sjećanje služi ispitivanje je bilo i kasnije.Na pr.ispitivanje regeneracije zraka i još neka.

Poz.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #2032 on: April 09, 2015, 02:07:13 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
izvor : radiodux.me


* 1.jpg (362.25 KB, 1200x944 - viewed 151 times.)
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #2033 on: April 09, 2015, 02:17:43 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
izvor : radiodux.me
a njima je izvor:
https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,15472.msg155464.html#msg155464
 Wink
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2034 on: April 13, 2015, 10:12:13 pm »


Evo nađoh u kutijama jednu staru,oštećenu i malu fotku Sutjeske na Katarini.Na njoj se nalaze 3K.

Poz.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Kat.P811.jpg (44.7 KB, 690x512 - viewed 169 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2035 on: April 16, 2015, 06:27:27 pm »

Evo da napišem nešta iz mog sjećanja dolaska u podmorničare.

Moja klasa elektroničara je poslije škole išla na staž u Divulje.O tome sam već negdje pisao,trebalo je proći praksu u održavanju i popravkama uređaja,prije nego smo otišli na brodove,odnosno jedinice.Gdje se to moglo obaviti bolje nego u Elektronskom zavodu,kasnijem MEZ_u.Zavod je bio za cjelu RM i imao je nekoliko pogona.Po sjećanju:radio,radarski,podvodne uređaje i možda još neki.
Plate su nam bile negdje oko 30.000 ondašnjih dinara.Svi smo bili u kratkoročnim kreditima za civilnu odjeću.Svi smo bili veoma mladi i željeli izlaziti u Trogir i Split te Kaštele.Menza je bila oko 17.000 din,pa smo zbog nedostatka novca izbjegavali da se hranimo u njoj.Često se ishrana sastojala samo od marende(sendviči sa mortadelom,ili samo sa marmeladom itd.).Ispomagali smo se pecanjem a neki i "branjem" povrća u vrtovima(baštama) blizu Divulja.Dakle,jedva se preživljavlo.Međutim,kriza je bila u cjeloj RM naročito za mlade podoficire.
Izađe konkurs za starješine kuhare i mi se skoro svi javimo u kuhare.Dolazi "dvanaesterac",sastanak i ispiranje mozga sa pohvalom,da smo mi školovani za elektroničare a ne kuhare.Izađe konkurs za padobrance i mi opet većina se javi u padobrance.Opet "dvanaesterac" sastanak i ubjeđivanje da smo mi školovani za RM kao elektroničari i da sačekamo još malo te da će mo otići na odgovarajuća,bolja,radna mjesta.I zaista nedugo zatim dolazi on ponovo i kaže da tko hoće može u podmorničare.Očito je znao naš problem,pa nam je prvo objasnio da je hrana tablica 5 kao pilotima,da se tu plaće uvećavaju za ukrcanje,podmornički dodatak,štetnost po zdravlje itd.Dakle pošto je bilo da li dalje živjeti ili preživljavati tko zna još koliko dugo,od nas 17 javilo se 11.
Trebalo je prije odlaska izvršiti sistematski pregled na kome je otkriveno nekolicini nas izvesnih nedostataka(meni da je kriva hrskavica u nosu, neki krajnike itd.),te da se to mora otkloniti.Mene je operiosao neki dr.Nikolić sa kojim sam se tukao na stolu jer to bilo bolno, pa sam se otimao.Bilo je to lupanje čekićem i dlijetom,te posle čupanje kombinirkama i sve pod l.anestezijom(samo dvije injekcije).Dobio sam jedno dva puta po glavi da bi mi posle završetka guranja u svaku nozdrvu 3 gaze od metar(što nisam vjerovao da može da stane toliko u svaku nozdrvu),kad sam silazio sa stola stisnuo mi je ruku i čestitao na "hrabrom" držanju. Posle bolnice,negdje oko nedelju dana.Odmah po operaciji izvirila mi je jedna gaza u grlo što me je tjeralo na konstantno povraćanje ali sam istrpio samo da ne idem ponovo na sto,kod navedenog doktora.Iza ovoga je sljedilo 10-ak dana bolovanja i put u Pulu na Katarinu.

Kad smo došli na Katarinu,prvo jutro nismo vjerovali da to nije "raj".Kad smo dobili doručak,bilo je tu svega od kranjskih,sira(zdenka), napolitanke, čokolada,jaja ko da je Uskrs itd.Ovi stari podmorničari su ko za inat nagvaždali sa jelom,pa smo morali da čekamo da da odu,da  stavimo nešta u džepove,da ponesemo za poslije,jer nismo mogli vjerovati da će to biti svaki dan.
Za sada mi je dosta jer gubim koncetraciju,pa neću sigurno biti niti uspješan u pronalaženju grešaka u tekstu.

Poz.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2036 on: April 16, 2015, 08:31:29 pm »

Au Karlo, odlično ispričana priča, hvala.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2037 on: April 16, 2015, 09:58:30 pm »

Svaka čast Karlo na napisanome. Užitak za čitanje.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2038 on: April 17, 2015, 06:19:27 am »

ISPRAVKA,i ako mi moji prijateli dižu moral,moram navesti da u tekstu ima dosta grešaka.Neznam i nemam mogućnosti da sam ispravim tekst ali vidim da u sedmom redu rečenica :Posle bolnice,nedelju dana.Koja nema smisla treba da stoji: Poslije operacije ležao sam u bolnici nedelju dana.Opet matori Frojd,izgleda da mi je bilo dosta,pa sam "progutao" mnogo toga,samo da bih što prije završio.Ima tu još mnogo grešaka od ponavljanja "da" do gramatičkih.Molim  za razumijevanje i ako netko može da ispravi neka ispravi bio bih mu veoma zahvalan.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2039 on: April 17, 2015, 06:52:24 am »


Hvala mojim prijatelima @Bozo i @galeb-u.Vjerujem da ih ima još na Palubi ali niti su prisutni,a neki možda ne mogu prevazići i neposredni način obraćanja.Paluba je preširoka i bez obzira na trud ne možete uspostaviti prisan kontakt sa svima.Molim ih da pokušaju da shvate da Vam je bolji prijatelj onaj koji Vam ukaže na greške nego onaj koji Vam laska.

Na primjer moj prijatel @Božo nastoji da se drži stručnog sadržaja Palube ali  dobar dio ljudi baš zbog te "uske "stručnosti ne nalazi za sebe zanimljivu temu.S toga bi bilo interesantno dopuniti naslov foruma recimo:Paluba,vojska i život.Tako da oni koji ukucaju bilo koju od tih riječi na internetu,uđu na temu i nađu za sebe interesantan sadržaj.Ovdje ne mislim da i sadašnji način nije dobar ali Vi ljude morate uvući u "temu".

Poz.
Logged
Pages:  1 ... 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 [136] 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 ... 153   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.046 seconds with 23 queries.