PALUBA
April 27, 2024, 08:55:57 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 [138] 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 ... 153   Go Down
  Print  
Author Topic: Podmornice JRM  (Read 727857 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #2055 on: July 15, 2015, 04:58:26 pm »


Glas je dao glumac Zijah Sokolović.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2056 on: July 23, 2015, 07:27:57 pm »

Nađoh još jednu fotku sa "Sutjeske".Radi se o djelu elektroničara sa već spominjanim komandirom Z.Oštrićem na komandnom mostu.Ovdje se lijepo vide i otvori za "osmatranje"-vožnju P u slučaju nevremena,te antene radio uređaja i dio zastavne gale pošto je tada vjerovatno bio praznik.

Poz

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Elektr.na mostu pogled ka pucini.jpg (85.26 KB, 430x631 - viewed 123 times.)
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #2057 on: July 23, 2015, 09:11:44 pm »

Karlo hvala na fotografiji baš je dobra.
Imnam pitanje: Od kojeg materijala su otvori/prozori za osmatranje bili na "Sutjesci" i "Neretvi"? Staklo ili pleksiglas?

pozz
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2058 on: July 23, 2015, 09:13:05 pm »

Hvala Karlo, prelepa slika.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2059 on: July 23, 2015, 09:56:08 pm »

Predpostavio sam da će te Vas dvojica nastojati da me inicijalizirate.Hvala Vam obojici!

Zaista nisam siguran od kog materijala su ovi prozirni otvori.Predpostavljam da su od pleksiglasa,ali nisam siguran, jer se ne sjećam kako je to pričvršćeno u mostu iznutra.Zbog velikog broja vijaka(ili su zakivke)vjerovatnije je da se radi o pleksiglasu.Međutim moguće je da je unutra okvir koji drži staklo pa je on pričvršćen sa više vijaka (zakovica).Da ne nagađam dalje ne sjećam se sa sigurnošću.Možda se netko sjeća,@Vlade na pr.
Lijepo se kroz vidi i otvor za izlazak na most.

Evo još jedne fotke ali ispred mosta i TF plutače.Plutača se otpuštala iz P i bila veza pomoću kabla i TF gore na površini.Kad se odviju vijci koji drže sijalicu,sve se zakrene i ispod je bio TF za vezu sa potonulom P.

Sjećam se u vezi toga da je jedna valjda grčka P potonula da li kod Bosfora i negdje na dubini oko 70m,nisu joj mogli pomoći možda i zbog velikih strujanja.Porodice tih podmorničara su dolazile i opraštale se sa svojima preko slične plutače.Ovo sam čitao davno pa je moguće da nešta i pogrešno napišem.

Poz.

 


* P811 elektr.jpg (267.23 KB, 1436x930 - viewed 108 times.)
« Last Edit: July 23, 2015, 10:02:46 pm by Karlo » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2060 on: July 24, 2015, 05:50:47 am »

Jedna takva plutača, obojena u crveno) bila je ispred zgrade podmorničara u Lori (kao eksponat). Vjerovatno je postavljena kad je jedna od te klase podmornica rashodovana.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2061 on: July 24, 2015, 06:21:44 am »


Jeste @duje,

fotka je CB pa se boja ne vidi.Međutim,to sam vidio negdje na forumu.Evo da ponovim fotku na kojoj se vidi i njena boja ali i čovjek iza "prozora".Predpostavljam da se radi o čovjeku koji je prenosio komande preko doglasne cijevi u podmornicu jer je i ona bila tu negdje u mostu.

Poz.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* P811 index.php.jpg (284.15 KB, 768x1077 - viewed 140 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2062 on: July 24, 2015, 06:48:30 am »

Sjetih se da je negdje skoro bio i topik o diplomiranju,gdje se javila dilema između naziva most i toranj.Pošto se na gornjim fotkama vidi most P u kome se nalazio i toranj te iza njega svi stubovi koji se izvlače i na kraju ispuh DM.Ovo se odnosi na naše P.Dakle,most je ovaj hidrodinamički oblik koji se nalazi i oko tornja i drugih "uređaja".Toranj je u mostu i ima oblik cilindra navarenog na čvrsti trup i u njegovoj je "jačini".U njemu nema nikakvih bitnih uređaja.Nešto je šireg promjera od dva silaza koji se nalaze na tornju.
Evo i ponavljam fotku samog tornja gdje se to vidi.Na svim podmornicama je on sličan i uglavnom je služio kao silaz u centralu,te kao "komora" za spašavanje posade i eventualno za "izbacivanje" i prihvat diverzanata.

Poz.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Toranj podmornica 7.jpg (109.78 KB, 429x506 - viewed 107 times.)
« Last Edit: July 24, 2015, 06:53:44 am by Karlo » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2063 on: July 25, 2015, 07:31:30 am »


Da dodam uz post Re 2o61 (predzadnja fotka),čovjek iza prozirnog dijela ("prozora") je vidljiv za mene samo kad se fotka uveća.Vidi se glava i šapka,na fotci desni otvor.

U vezi zadnje fotke,dodao bih,da je ranije na ovom topiku pisano o spašavnju kroz toranj P.Tu treba razlikovati naziv samog tornja u kome se vršila vježba i tornja P,koji je bio napravljen kao imitacija tornja P,u samom tornju za trening.
Dakle vežbe su bile na dva načina:spašavanje kroz toranj P i spašavanje kroz torpednu cijev.Razlika je postojala jer se kod vježbe izlaska kroz toranj P stvarao vazdušni čep,koji se mogao povećati Balonijevom vrećom.Dakle,sami vazdušni čep,je bio i mogućnost za obavljanje radnji čak i bez obučenog IDA.Dalje,tu su se ljudi osjećali prijatnije jer su mogli međusobno komunicirati sve do samog izlaska i itd.Normalno da je vrijueme i u ovom slučaju bilo ograničeno pritiskom,jer se sve nalazilo na pritisku na kojoj je i P(spoljašnjeg mora),dakle moralo se voditi računa da se ne prekorači potrebno vrijeme dekompresije za vrijeme izronjavanja.

Poz.

 
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #2064 on: July 25, 2015, 11:10:11 am »

Predpostavio sam da će te Vas dvojica nastojati da me inicijalizirate.Hvala Vam obojici!

Zaista nisam siguran od kog materijala su ovi prozirni otvori.Predpostavljam da su od pleksiglasa,ali nisam siguran, jer se ne sjećam kako je to pričvršćeno u mostu iznutra.Zbog velikog broja vijaka(ili su zakivke)vjerovatnije je da se radi o pleksiglasu.Međutim moguće je da je unutra okvir koji drži staklo pa je on pričvršćen sa više vijaka (zakovica).Da ne nagađam dalje ne sjećam se sa sigurnošću.Možda se netko sjeća,@Vlade na pr.
Lijepo se kroz vidi i otvor za izlazak na most.

Evo još jedne fotke ali ispred mosta i TF plutače.Plutača se otpuštala iz P i bila veza pomoću kabla i TF gore na površini.Kad se odviju vijci koji drže sijalicu,sve se zakrene i ispod je bio TF za vezu sa potonulom P.

Sjećam se u vezi toga da je jedna valjda grčka P potonula da li kod Bosfora i negdje na dubini oko 70m,nisu joj mogli pomoći možda i zbog velikih strujanja.Porodice tih podmorničara su dolazile i opraštale se sa svojima preko slične plutače.Ovo sam čitao davno pa je moguće da nešta i pogrešno napišem.

Poz.

 

Карло прозори за осматрање били су израђени од пексигласа,код роњења нису трпили притисак воде пошто је вода била и у отвореном делу моста.њихова намена је била да заштити од ветра и кише у надводној вожњи.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2065 on: July 25, 2015, 12:35:26 pm »


Hvala Vam @Vlade!

Meni je također bila bliža ova pleksiglas izvedba, jer je veoma teško izvesti toliki broj rupa za pričvršćenje na staklu.Međutim,ako se pogleda izvedba pozicionih svjetala za koje sam sigurniji da su od stakla.Otvori za poz.svijetla su na tip " Sutjeska" negdje oko metra iznad rukohvata oko mosta.Zato sam i naveo da ukoliko se radi o metalnom okviru u koji je smješteno staklo to je moguće.Zaista se ne sjećam kako je to unutra bilo izvedeno a mislim da je neekonomično praviti kalupe za 4 stakla na dve P, i daleko lakša izvedba pomoću pleksiglasa.
Hvala ti zaista jer nisam bio siguran.

Poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #2066 on: July 25, 2015, 12:55:32 pm »

Памтим причу, не знам колико је аутентична, мада се односи на истинити догађај, када је једна наша П имала продор воде у роњењу кроз батеријски простор. Тај догађај је описан и на "Палуби".  Како сам чуо, стање међу посадом је било на граници панике, људи су почели ређати слике најмилијих по најближој подлози, неки су се молили... најзад, све се добро завршило. Није пријатно ни кад брод добије бочни нагиб 35 степени. Реч је била о давно описаном окретању ПЧ-134 за 180 степени испод Музила. Остали смо без ручка, без чаша, шоља, Даско Миран je oстао без ракије, а пола посаде се намах исповраћало.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2067 on: July 25, 2015, 10:12:18 pm »


Na predzadnjoj fotci vide se nekoliko mornara na vezu.Da ispričam jedan tragičan slučaj sa P u Puli.Nisam bio direktni očevidac,nego prenosim ono što su mi pričali a bilo je u vrijeme kad sam i sam bio na P.
Naime,kad sam došao na "Sutjesku" 1965.g.mornari su davali noću sa automatom stražu na palubi P.Ove podmornice (P811) imaju isturene te bočne tankove.Jedan mornar je noću valjda iz dosade se naslonio na rukohvat oko mosta laktovima.Izgleda da je zadremao,okliznuo se,i valjda udario glavom o istureni dio tanka pri padu.Onesvestio se i pošto je završio u moru i utopio se.Tako je meni ispričana verzija događaja.Bila je i istraga ali našem komandnom kadru je najteže palo što su roditelji mornara tražili da im vrate živog sina.

Posle ovoga uvedeno je da mornar stražar,mora biti na mostu podmornice,zakačen kukom karabinkom u mostu i morao je da nosi taj pojas(kao električari što se penju na banderu)na kome je bila ta kuka.

Kad smo prešli u Split sa podmornicama,ne sjećam se najbolje kako je bilo,ali mislim da je bio samo jedan mornar,za više podmornica,te da se šetao obalom ispred podmornica.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2068 on: July 26, 2015, 06:16:11 am »

Evo da napravim i prepoznavanja ljudi na mojim fotkama.Da ne zaboravim ovo su fotke sa "Sutjeske" i tu nisu svi elektroničari,Na "Neretvi" je također bio dobar broj njih.Većina njih je otišla posle na "Heroj" i sve drige P istog tipa,te na druga mjesta u RM.
Razlika između fotke Re2056 i Re 2059 je što je u prvoj čuči Gerić Ivan,koji na drugoj nedostaje,dok na drugoj čuči drugi (rukom se oslanja na plutaču) moj najbolji prijatelj i drug Kompar Marijan koji nije XII nego XI klasa i koliko me sjećanje služi,jedini iz njegove klase elektroničara na P.Otišao sam iz vojske nešto poslije podmornica(oko 2 godine) i koliko sam čuo on je također nešta kasnije otišao sa P u Brodarski institut-Zagreb.
Na fotci u Re 2059 :stoje Brandl Alojz,Koprivica Dragiša,por.k.Oštrić Zvonko i krajnji desno Ikanović Rade.Čuče: avetinja Karlo i njegov najbolji prijatelj već navedeni kumek Kompar M.
Mogao bih pisati o svakom podosta ali bi to bila "privatizacija" topika.Najbitnije bi bilo recimo da Gerić I.nije među živima, već duže vrijeme.Susretao sam ga i kasnije u građanstvu pošto je i on ubrzo posle mene)otišao sa P u RRF.Sa većinom drugih sam izgubio vezu te neznam što je sa njima.Za Ikanović Rada (iz B.Luke)sam čuo da takođe nije među živima ali nisam siguran.Brandl A. je još na "Uskoku" "krahirao" i koliko sam sazna skinuo se iz vojske i otišao u Sloveniju.Koprivica D.je još sa "Heroja" otišao u SSSR na školovanje za ronioca na "Spasiocu".Za Oštrić Z. znam da je ostao na "Heroju" kao pomoćnik k-danta i kod Parun M.Kasnije sam izgubio vezu ali mislim da je se i on skinuo sa P nešto posle mog odlaska sa "Uskoka".

Mogao bih ovako tko zna koliko "uzo deda svog unuka metno ga na krilo,pa uz zvuke roken-rola priča što je bilo" a unuk mu kaže:"deda nemo si peder".Šalim se,jer stariji ljudi vole da pričaju jer misle da to nekome koristi,međutim "slaba vajda od toga".

Poz.
« Last Edit: July 26, 2015, 06:22:42 am by Karlo » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2069 on: July 31, 2015, 08:22:02 pm »

Da se vratim koji post unazad.Pisao sam da je bilo dva načina spašavanja kroz toranj(odnosno i centralu P) i kroz torpednu cijev.Pok.Plavnik je takođe nešta pisao i dao skicu od Komar M.Skicu ću ponoviti dole ali ona se razlikuje u dimenzijama i recimo TC je bila niže i "imitacija" samog tornja P nije bila preko cijelog tornja kao na skici.Skica dakle nije za toranj u Puli nego neki drugi,kao na spašavanje iz centrale, ali nema i tornja P iznad otvora(silaza) u centralu.Na skici je to otvor označen sa Pu.Vidi se i zračni-vazdušni "čep" ispod otvora.
Neznam da li je izgrađen i kakav je bio u Divuljama jer dok sam ja bio na P mi smo išli i iz Splita u Pulu.Dakle da li netko zna više ako je izgrađen u Divuljama i da li je on bio kao skica?
Moja memorija nije u "najboljem stanju"ali čini mi se da smo mi na tim nastavama is spašavanja-izronjavanja učili da je za nuždu postojao i način na dah(sa neznatno otvorenim ustima da ne dođe do plućne embolije,odnosno da dolazi do slobodnog izlaska zraka koji je na većem tlaku i prilikom izronjenja izlazi polagano kroz usta).Nisam siguran da li sam ja to negdje drugo čitao da su Njemci u WWII se tako spašavali i poneko je ostao i u životu.Također mislim da je navođen primjer da su u USA imali i takav trening spašavanja u tornju i to ak ako me sjećanje ne vara sa oko 70m.
Dakle,ako netko zna da li je nešta takvo bilo i predviđeno u tom tornju u Divuljama (ako je izgrađen)jer na skici toga nema?

Poz.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Toranj skica index.php.png (191.52 KB, 400x300 - viewed 347 times.)
« Last Edit: July 31, 2015, 08:27:34 pm by Karlo » Logged
Pages:  1 ... 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 [138] 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 ... 153   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.