PALUBA
May 25, 2024, 11:02:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... 153   Go Down
  Print  
Author Topic: Podmornice JRM  (Read 734656 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #855 on: March 21, 2013, 07:27:31 pm »

Pozdravljam ideju!

Bilo bi interesantno kada bi ukrcali torpeda u torpedne cevi i u trup podmornice. Tek tada bi posetioci stekli pravu viziju o tome šta je osnovna namena podmornice i kako je podmornica izgledala kao pravi borbeni sistem.

To nije nikakav problem jer na Pristanu ima dosta trupova torpeda 53-VA i SET-53. Osim toga ima i vežbovnih i školskih bojevih glava. Nije nikakav problem sklopiti izložebene eksponate od njih. Naravno, za takav zahvat neophodno je angažovanje ponekog stručnjaka torpedne specijalnosti.

Sve bi to trebalo da bude sastavni deo izložbe!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #856 on: March 21, 2013, 07:30:30 pm »

Pozdravljam ideju!

Bilo bi interesantno kada bi ukrcali torpeda u torpedne cevi i u trup podmornice. Tek tada bi posetioci stekli pravu viziju o tome šta je osnovna namena podmornice i kako je podmornica izgledala kao pravi borbeni sistem.

To nije nikakav problem jer na Pristanu ima dosta trupova torpeda 53-VA i SET-53. Osim toga ima i vežbovnih i školskih bojevih glava. Nije nikakav problem sklopiti izložebene eksponate od njih. Naravno, za takav zahvat neophodno je angažovanje ponekog stručnjaka torpedne specijalnosti.

Sve bi to trebalo da bude sastavni deo izložbe!

 
Mislim da je ideja odlicna i da bi trebalo na tome poraditi.
Bravo komsija... Cheesy
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #857 on: March 22, 2013, 09:27:08 am »

Znam da će sečenje trupa i izvođenje vrata za ulaz-izlaz posetilaca doprineti komotnijem razgledanju i većem broju posetilaca u jedinici vremena.

Ali lično mi se ne sviđa ta ideja.

Mislim da je veće zadovoljstvo za posetioce (ljubitelje podmornica) da izložba odiše autentičnosću.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #858 on: March 22, 2013, 09:53:29 am »

Znam da će sečenje trupa i izvođenje vrata za ulaz-izlaz posetilaca doprineti komotnijem razgledanju i većem broju posetilaca u jedinici vremena.

Ali lično mi se ne sviđa ta ideja.

Mislim da je veće zadovoljstvo za posetioce (ljubitelje podmornica) da izložba odiše autentičnosću.

Ma jesi li ti ikad ulazio u podmornicu? Nisi naravno... Cool
Najspretniji i najvitalnijima je to naprezanje, a kamoli neiskustvenim osobama. Pa ko bi ušao u podmornicu na
taj način od male djece, pionira, temeljitijih teta, postarijih čika, ala ja i tome slično. Dvije trećine posjetitelja
nikad nebi ni pokušalo ući kroz originalni otvor. Zato je nužno i pametno otvoriti prihvatljiviji ulaz.  Neće se tu
nušta posebno izgubiti na autentičnosti. Pa neće ona više da plovi... Tongue Oni koji nikad i nisu vidjeli unutrašnjost
podmornice, kad uđu i ovako će biti zbunjeni.... Grin
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #859 on: March 22, 2013, 10:15:59 am »

Ćiro,  Grin Grin Grin

Sad i kad bih imao nameru, po gabaritu nema šanse da bi se provukao kroz okno, opasnost od zaglavljivanja bi iznosila 100%.

Jedno 20 godina ranije bi možda i mogao da prođem.  laugh laugh laugh

Jedino se za klince ne slažem, oni bi najlakše upadali, za njih bi to bila prava avantura.

(u poverenju drugari, nemojte nikom da kažete, ipak sam se nadao da će je prvo dovesti u plovno stanje  angel, šta ćeš, nada umire poslednja)

 laugh Grin laugh Grin laugh
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #860 on: March 22, 2013, 10:59:21 am »

Znam da će sečenje trupa i izvođenje vrata za ulaz-izlaz posetilaca doprineti komotnijem razgledanju i većem broju posetilaca u jedinici vremena.

Ali lično mi se ne sviđa ta ideja.

Mislim da je veće zadovoljstvo za posetioce (ljubitelje podmornica) da izložba odiše autentičnosću.

Ma jesi li ti ikad ulazio u podmornicu? Nisi naravno... Cool
Najspretniji i najvitalnijima je to naprezanje, a kamoli neiskustvenim osobama. Pa ko bi ušao u podmornicu na
taj način od male djece, pionira, temeljitijih teta, postarijih čika, ala ja i tome slično. Dvije trećine posjetitelja
nikad nebi ni pokušalo ući kroz originalni otvor. Zato je nužno i pametno otvoriti prihvatljiviji ulaz.  Neće se tu
nušta posebno izgubiti na autentičnosti. Pa neće ona više da plovi... Tongue Oni koji nikad i nisu vidjeli unutrašnjost
podmornice, kad uđu i ovako će biti zbunjeni.... Grin
Ćiro mi bi mogli kroz torpednu cijev. Ništa lakše. angel
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 566


« Reply #861 on: March 22, 2013, 11:02:27 am »

U U-995 u Nemačkoj takođe se ulazi kroz posebni "tehnološki otvor" za posetioce. U Wilhelm Bauera se izgleda ulazi kroz toranj.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #862 on: March 22, 2013, 01:35:49 pm »

Pa ja bas i nisam da se stavlja pun borbeni komplet torpeda u podmornici, turisti bi se veoma tesko kretali, jer bi prostor za setanje bio izgbljen.
Mozda eventualno jedno-dva torpeda (skolska normalno), cisto da se stekne utisak o velicini torpeda u odnosu na podmornicu.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 566


« Reply #863 on: March 22, 2013, 03:10:02 pm »

Podmornice tipa 821 su iznutra tako skučene da bi eventualno bilo moguće staviti jedno torpedo. Već tada bi bila velika gužva, ali bi makar to moglo , nekako. Sećam se da je u jednoj oficirskoj kabini u četiri kubna metra prostora bilo valjda šest ležajeva, ako ne i svih osam. Između MTU generatora moglo se proći, a mimoići moglo se samo bokom. To je moje sećanje na posetu u 823 na pola sata.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #864 on: March 22, 2013, 03:26:55 pm »

Primjer kako to izgleda u svijetu.
Još ako je na nekoj atraktivnoj lokaciji posjećenost je zagarantirana.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* 12714837.jpg (293.45 KB, 1024x672 - viewed 239 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #865 on: March 22, 2013, 05:35:40 pm »

U temi Švedska podmornica Nordkaparen (klasa Draken) vidi se kako su to Švedi rešili. Ulazi se preko otvora na vrhu trupa.

LPB
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 152



« Reply #866 on: March 22, 2013, 06:54:20 pm »

U U-995 u Nemačkoj takođe se ulazi kroz posebni "tehnološki otvor" za posetioce. U Wilhelm Bauera se izgleda ulazi kroz toranj.

Ipak su u muzeju, iako je podmornica vrlo velika, otvorili dva otvora; jedan odmah iza pramcanog hidroplana.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* technikmuseum_u-boot_wilhelm_bauer.jpg (61.42 KB, 510x730 - viewed 212 times.)
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #867 on: March 22, 2013, 08:19:50 pm »

Saka čast na odluci da se Heroj učini dostupan posljetiocima. Otvori na čvrstom trupu se na žalost moraju otvoriti i tu pomoći nema. Nema šanse da posjetioci ulaze kroz toranj ili krmeni silaz, uostalom za tako nešto sigurno se ne bi dobilo niti odobrenje od nadležnih državnih službi jer se ne bi mogla osigurati sigurnost posjetitelja. Siguran sam da su u odluci gdje će se napraviti otvori sudjelovali odmorničari a i sam sam negdje na ovom forumu već predložio gdje bi se ti otvori mogli napraviti. Koliko vidim upravo tamo se i rade.
Pokuašti ću odgovroiti i na neka pitanja koja sma vidio:
1. "Spojler" na kraju tornja je tzv. "dabrov rep", to je zapravo završetak šnorkelskog ispuha. Kada produkti sagorijevanja iz dizel motora izlaze u more vrući su naravno, ovaj rep služi da ih usmjeri prema dolje tako da se još malo duže zadrže u moru i ohlade kak b i se što manje demaskirala P.
2. Bitve su se uvlačile odmah pos isplovljenuju. To je bilo vrlo jednostavno rješeno, bitvu podigneš, zaokreneš za 90 i spustiš. Za podizanje je obrnuti postupak.

Ako uočim još pitanja rado ću odgovoriti ali trebam pregledati topic jer ga nisam gledao zadnjih 15 dana, upravop sam se vratio iz bolnice pa eto navalio na Paubu.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #868 on: March 22, 2013, 08:24:16 pm »

Saka čast na odluci da se Heroj učini dostupan posljetiocima. Otvori na čvrstom trupu se na žalost moraju otvoriti i tu pomoći nema. Nema šanse da posjetioci ulaze kroz toranj ili krmeni silaz, uostalom za tako nešto sigurno se ne bi dobilo niti odobrenje od nadležnih državnih službi jer se ne bi mogla osigurati sigurnost posjetitelja. Siguran sam da su u odluci gdje će se napraviti otvori sudjelovali odmorničari a i sam sam negdje na ovom forumu već predložio gdje bi se ti otvori mogli napraviti. Koliko vidim upravo tamo se i rade.
Pokuašti ću odgovroiti i na neka pitanja koja sma vidio:
1. "Spojler" na kraju tornja je tzv. "dabrov rep", to je zapravo završetak šnorkelskog ispuha. Kada produkti sagorijevanja iz dizel motora izlaze u more vrući su naravno, ovaj rep služi da ih usmjeri prema dolje tako da se još malo duže zadrže u moru i ohlade kak b i se što manje demaskirala P.
2. Bitve su se uvlačile odmah pos isplovljenuju. To je bilo vrlo jednostavno rješeno, bitvu podigneš, zaokreneš za 90 i spustiš. Za podizanje je obrnuti postupak.

Ako uočim još pitanja rado ću odgovoriti ali trebam pregledati topic jer ga nisam gledao zadnjih 15 dana, upravop sam se vratio iz bolnice pa eto navalio na Paubu.

Nek si ti nama živ i zdrav, a za ostalo ćemo lako. Uostalom, Paluba liječi.  Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #869 on: March 22, 2013, 08:24:59 pm »

.........................
Ako uočim još pitanja rado ću odgovoriti ali trebam pregledati topic jer ga nisam gledao zadnjih 15 dana, upravop sam se vratio iz bolnice pa eto navalio na Paubu.

Lično se nadam da nije nešto preozbiljno. Nedaj se, majstore... Wink
Logged
Pages:  1 ... 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... 153   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.052 seconds with 24 queries.