PALUBA
May 26, 2024, 04:06:17 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 [72] 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 ... 153   Go Down
  Print  
Author Topic: Podmornice JRM  (Read 734698 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 152



« Reply #1065 on: July 04, 2013, 12:17:48 pm »

Zacudjujuce dobro izvedeno!

(Je li to Amerika, Spanjolska, Njemacka ili Hrvatska?)  :'(
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #1066 on: July 04, 2013, 12:42:26 pm »

Koliko ja znam,zadnji komandant "Heroja"bio je pbb Stjepan Vrančić koji je podmornicu i uveo u generalni remont 1991 godine u Tivat. Ranja je možda kasnije negdje na papiru postavljen za komandanta prazne čelične cijevi koja je ostala od "Heroja" sve do početka 2000-tih kada je remont i formalno obustavljen u stepenu završenosti 90 odsto..... Tako da je izvjesno da Ranja nikada sa P-821 nije PLOVIO ni ZARONIO kao komandant podmornice. U svakom slučaju, sada će zvanično biti vodič kroz nju jer ga je na toj funkciji zaposlio Porto Montenegro.

Ništa neznam u vezi navedeni činjenica. Ali, bez obzira na sve, ako je i bilo baš ovako kako se navodi i ako
postoji pisana naredba da se postavlja za komandanta "Heroja", to se računa da je bio komandant.

Dok se naredba ne realizuje i dotični ne upiše u OBK kao komandant - ne računa se.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1067 on: July 04, 2013, 03:23:49 pm »


Dok se naredba ne realizuje i dotični ne upiše u OBK kao komandant - ne računa se.
Naravno, to se podrazumijeva.... Wink
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #1068 on: July 04, 2013, 04:36:34 pm »

скинуто са сајта подморничара из Тивта
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 189.jpg (439.74 KB, 1024x768 - viewed 131 times.)

* 179.jpg (313.4 KB, 1024x768 - viewed 99 times.)

* 175.jpg (495.53 KB, 1024x768 - viewed 106 times.)

* 182.jpg (313.91 KB, 1024x768 - viewed 103 times.)

* 185.jpg (523.93 KB, 1024x768 - viewed 107 times.)
Logged
seaman
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #1069 on: July 06, 2013, 10:12:37 am »

- Moram da napomenem da ova podmornica nije nikada upotrebljavane u ratnim operacijama i uvijek je čuvala mir Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Odgovorno tvrdim i da nijedna podmornica nije upotrijebljena u bilo kojoj akciji '90-ih godina, ni na koji način – niti kao nosilac diverzatskih sredstava, niti minskog naoružanja, niti torpednog naoružanja. Bili smo čak meta kritika drugih pripadnika mornarice koji su išli! Ali, podmornice su sve vrijeme bile bazirane u Tivtu i bitno je da građani to danas znaju – kaže on, i dalje razočaran što se on i njegove kolege pominju kao učesnici ratnih operacija.

Hoću sam sebe da uvjerim da ovo nisu Bulatovićeve riječi, već da su to izmišljotine običnog novinara. Ali, ako su stvarno danas ovo razmišljanja jednog komadanta i oficira nekadašnje JRM o svojim dojučerašnjim kolegama, koji su učestvovali tamo gde su morali kao
oficiri da učestvuju, onda sam duboko njime razočaran, i žao mi je što sam bio pripadnik JRM i sa takvima.
Napominjem, ukoliko su to njegova stvarna razmišljanja. Sramota.... Roll Eyes
Poznavajući Rajka uopšte me ne iznenađuje da je ovo njegova izjava.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #1070 on: July 06, 2013, 11:45:15 am »

Jako mi je drago za odradjen projekt i lepo uredjene eksponate, naročito 821, svaka čast. Nadam se samo još, da če oni biti redovno održavani, kako mogu ostati u tom stanju i u budučnosti. Naime, znam recimo za muzejske eksponate parnih lokomotiva, koji se povremeno ne održavaju (farba), pa propadnu. Za Petera Manka ne znam dosta o njemu, zapravo ništa, osim da je gazda Portomontenegra ali htio bi reči samo, da svaka čast i njemu, da je finansirao projekt. I naravno sve pohvale svima, koji su radili na tome, da su podmornice sad u ovom stanju.  Bio sam u Genovi u muzejski podmornici Nazzario Sauro ali bit če mi još više drago, kad budem obilazio prvu pravu domaću dizel-el. podmornicu, naše nekadašnje domovine. Tehnička kultura, pomorska tradicija i istorija treba da se čuva, ovo ne bi trebalo naglasiti ali na žalost, dogadja se ponekad da se gubi svakav trag o stvarima, koje imaju takvu vrijednost. Stoga je muzej kao ovaj u Tivtu balzam za dušu u ovim ludim vremenima.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 187


« Reply #1071 on: July 06, 2013, 01:00:16 pm »

- Moram da napomenem da ova podmornica nije nikada upotrebljavane u ratnim operacijama i uvijek je čuvala mir Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Odgovorno tvrdim i da nijedna podmornica nije upotrijebljena u bilo kojoj akciji '90-ih godina, ni na koji način – niti kao nosilac diverzatskih sredstava, niti minskog naoružanja, niti torpednog naoružanja. Bili smo čak meta kritika drugih pripadnika mornarice koji su išli! Ali, podmornice su sve vrijeme bile bazirane u Tivtu i bitno je da građani to danas znaju – kaže on, i dalje razočaran što se on i njegove kolege pominju kao učesnici ratnih operacija.

Hoću sam sebe da uvjerim da ovo nisu Bulatovićeve riječi, već da su to izmišljotine običnog novinara. Ali, ako su stvarno danas ovo razmišljanja jednog komadanta i oficira nekadašnje JRM o svojim dojučerašnjim kolegama, koji su učestvovali tamo gde su morali kao
oficiri da učestvuju, onda sam duboko njime razočaran, i žao mi je što sam bio pripadnik JRM i sa takvima.
Napominjem, ukoliko su to njegova stvarna razmišljanja. Sramota.... Roll Eyes
Poznavajući Rajka uopšte me ne iznenađuje da je ovo njegova izjava.

"Ni luk ni voda" ili "okrecemo se kako vjetar,.."

Vec vidjeno!


« Last Edit: July 06, 2013, 01:06:10 pm by leut, Reason: popravak citata » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1072 on: July 06, 2013, 01:32:35 pm »

Nemoj tako Istra, na ovim prostorima zaista nema takvih eskponata!

Činjenica je da se to nikada ne bi odradilo bez Mankove pomoći, ali treba odati proznanje bivšim podmorničarima koji su odradili posao do kraja.

Tražim dodatno objašnjenje: mala podmornica, kao muzejski eksponat, stoji pored 821 - ali se u nju ne može ući?
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 166


« Reply #1073 on: July 06, 2013, 02:44:33 pm »

Moze lovac. Cijena ulaznice je velika P 5 eura, mala P 3 eura Vezana ulaznica velika- mala P- muzejska zbirka Arsenala = 8 eura.
P.S: Istria je u svom komentaru mislio na Rajka B. a ne na podmornice u Porto Montenegru... Grin Wink
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1074 on: July 06, 2013, 02:59:56 pm »

OK, u septembru dolazim u obilazak, pa se vidimo marinero.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 166


« Reply #1075 on: July 06, 2013, 03:06:00 pm »

Obavezno druže! Smiley Wink
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1076 on: July 07, 2013, 08:19:30 pm »

Pozdrav svima i podmorničarima a bogami i ostalim učesnicima na ovom forumu!!!
Čestitka na zaista estetski lijepo urađenom poslu,ka da su je Italijani piturali sa njihovim smislom za izgled.
Ja P821 znam  prve tri godine pa nebih unutrašnjost komentarisao,pošto se znatno razlikuje.Mislim da je komentar o njenom prvobitnom obliku(izgledu),trebao dati njen prvi komandant i ja sam očekivao da će on zaključiti da je"istovetan".Čovek je izgleda prezauzet dirigovnjem starim operskim pjevačicama na to zaboravio.Sledeći koji bi nam mogao dati tačnije podatke je Plavnik,koga je nešto kanda zaboravio da pozove upomoć Orićareb a možda mu je mogla pomoći već čuvena dokumentacija, recimo zadnji komandiri V bo na P821 ako ima ko živ.Vidim da se tu spominje i g.Kosanović pa je mogao i njega pitati.No,da ne dosađujem dalje u ovom još nestišalom prazničnom raspoloženju,nadam se da će se to sve riješiti prije nego sve prekrije snjeg. pravilo
Zaista hvala svima koji su učestvovali u očuvanju i renoviranju "Heroja".Mislim da je bar za sada siguran ali sam skeptičan ako ne bude uspeo dovoljno da zarađuje,što bi rekao Kumbor obično je svako sam kriv za svoje greške.
Pozdrav svim dobronamjernim ljudima!!! marinero
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 187


« Reply #1077 on: July 08, 2013, 08:48:33 am »

Nemoj tako Istra, na ovim prostorima zaista nema takvih eskponata!

Činjenica je da se to nikada ne bi odradilo bez Mankove pomoći, ali treba odati proznanje bivšim podmorničarima koji su odradili posao do kraja.

Tražim dodatno objašnjenje: mala podmornica, kao muzejski eksponat, stoji pored 821 - ali se u nju ne može ući?


Podmornice muzejski eksponat je hvale vrijedan potez (Pivka, Tivat, Malisan u TM u Zagrebu), ukljucujuci i angaziranje kbb u penziji Bulatovica da se barem otrgne od zaborava ono sto se dugo njegovalo i u  se puno ulagalo, a tako olako prepustilo. G. Munk postaje polako svjestan koji je dijamant dobio u ruke preuzimanjem Arsenala, pored idealne lokacije za marinu koja je jedina na istocnoj obali Jadrana oznacena kao VIP, a to je da sljedbenik hvale vrijedne vonompomorske bastine kja mu pomaze u jos boljem pozicioniranju njegovog osnovnog posla.

Ono sto je mene zasmetalo je stav Komandanta (raznih jedinica)  Bulatovica o ucescu starjesina iz jedinice podmornica u desavanjima i iz T 11 pravilnika ovog foruma.

Mislim da se ni jedan oficir ne treba stidjeti svoje karijere ukoliko se za njenog trajanja izmedju ostalog, ponasao sukladno ratnom pravu i obicajima ratovanja. Rat je nesto daleko iznad pojedinca, ali postoji nesto sto se zove oficirska i ljudska cast, a kbb Bulatovic je ocigledno zaboravio na to ili nije u stanju odgovoriti moralnim izazovima.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1078 on: July 08, 2013, 09:00:50 am »

...............................
Ono sto je mene zasmetalo je stav Komandanta (raznih jedinica)  Bulatovica o ucescu starjesina iz jedinice podmornica u desavanjima i iz T 11 pravilnika ovog foruma.

Mislim da se ni jedan oficir ne treba stidjeti svoje karijere ukoliko se za njenog trajanja izmedju ostalog, ponasao sukladno ratnom pravu i obicajima ratovanja. Rat je nesto daleko iznad pojedinca, ali postoji nesto sto se zove oficirska i ljudska cast, a kbb Bulatovic je ocigledno zaboravio na to ili nije u stanju odgovoriti moralnim izazovima.

Hvala ti "Istrija.". Ovo su najsvjetlije riječi koje sam čuo u moji 65 godina.
Prikovan sam za stolicu i neznam šta da ti još kažem,.... marinero
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 110


« Reply #1079 on: July 08, 2013, 02:44:45 pm »

Ono sto je mene zasmetalo je stav Komandanta (raznih jedinica)  Bulatovica o ucescu starjesina iz jedinice podmornica u desavanjima i iz T 11 pravilnika ovog foruma.

Mislim da se ni jedan oficir ne treba stidjeti svoje karijere ukoliko se za njenog trajanja izmedju ostalog, ponasao sukladno ratnom pravu i obicajima ratovanja. Rat je nesto daleko iznad pojedinca, ali postoji nesto sto se zove oficirska i ljudska cast, a kbb Bulatovic je ocigledno zaboravio na to ili nije u stanju odgovoriti moralnim izazovima.

Takve stvari se ne zaboravljaju. Onaj ko ih jednom nauči, umire sa njima u svesti.

Zaključak i nije potrebno izvlačiti, zar ne?
Logged
Pages:  1 ... 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 [72] 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 ... 153   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.074 seconds with 24 queries.