PALUBA
April 27, 2024, 09:28:36 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Обележено 75 година рада Војнотехничког института  (Read 409 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 997


« on: November 04, 2023, 09:21:29 am »

Обележено 75 година рада Војнотехничког института

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
У Дому Гарде у Београду уприличена је свечаност поводом обележавања 75 година постојања и рада Војнотехничког института.

Честитајући јубилеј Војнотехничком институту, министар одбране Милош Вучевић истакао је да је развој наоружања и војне опреме један од генератора савремене науке модерних технологија у целом свету. Како је навео, не би се погрешило ни када би се констатовало да је развој наоружања диктирао и развој друштва и држава у целини.

„То је чињеница која прати развој људи кроз читаву историју. Усавршавање и иновације на том пољу представљале су увод у нове историјске епохе. Начин на који се браните или нападате. Друштво које је било у стању да прати овај развој имало је и капацитете да се одбрани, да преживи, да напредује. Мачеви и стреле биле су неупотребљиве спрам топова и пушака. Читаве тврђаве и фортификације постале су бесмислене употребом артиљерије и авијације. Једини начин на који би нека држава или народ могла да опстану јесте да има адекватна средства да на нападе може адекватно да одговори. Парадоксално или не, развој наоружања пратио је и укупни друштвено-технолошки развој. Ова правила су важила у прошлости, важе и данас и готово сам сигуран да ће важити и у будућем периоду”, нагласио је Вучевић, наводи се у саопштењу Министарства одбране.

Како је рекао, то су једноставно законитости на којима почива модеран свет.

„Наши преци су веома добро знали да се Србија може очувати само ако будемо независни у погледу развоја наоружања. Још од 1853. године, када смо излили прве српске топове и хаубице које је направила домаћа ливница и домаћа памет. Колико се улагало у војну индустрију и колико је она била претпоставка укупног развоја говори сликовит податак да је 1884. године у Крагујевцу, у згради чаурнице, уведено прво електрично осветљење капацитета 30 сијалица да би могло да се ради у три смене. Ово се догодило у времену када се и у Европи о чуду технике причало у погледу електрификације. А наша Србија је кренула електрификацију управо из чаурнице. Ово говорим као пример високе свести наших предака да мора постојати одбрамбена индустрија и да мора да јача, јер је она предуслов слободе и независности”, поручио је министар Вучевић.

Према његовим речима, у развоју средстава наоружања и војне опреме на бранику отаџбине, већ 75 година, Војнотехнички институт учествује као највећа научно-истраживачка институција у области одбрамбених технологија у нашој земљи.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Како је истакао, никаква срећа и благостање не чекају Србију ако уништимо Војнотехнички институт, већ управо супротно – снажан Војнотехнички институт, снажна одбрамбена индустрија Србије и пре свега снажна Војска Србије гарант су мира и напретка наше отаџбине.

„И за то се боримо – и када смо примили нова 53 запослена у Војнотехнички институт ове године и када смо у августу заједничким снагама запосленима подигли плате за 25 одсто. На тај начин се боримо. Делима и конкретним радом, истакао је, између осталог, Вучевић. На крају обраћања, министар одбране честитао је још једном Дан Војнотехничког института, 75 година борбе за независност и техничко-технолошки напредак.

Директор Војнотехничког института пуковник проф. др Александар Кари говорећи о оствареним најзначајнијим резултатима те домаће научноистраживачке установе у области одбрамбених технологија рекао је да се питање сопственог развоја наоружања у Србији и опстанка института никада није доводило у питање.

Осврнувши се на резултате у ових 75 година рада института пуковник проф. др Кари нагласио је да је до данас око 1500 средстава НВО усвојено у оперативну употребу и да је Војска Србије опремљена са 75 одсто средстава развијених, унапређених и модернизованих баш у ВТИ.

Велику плакету Војнотехничког института поводом обележавања 75 година рада те установе директор Војнотехничког института пуковник Кари уручио је привредном друштву Застава Терво д.о.о. Крагујевац, Техничком ремонтном заводу Крагујевац и Техничком опитном центру.

У знак признања за изузетан допринос у реализацији циљева и задатака Института додељене су плакете „Архимед” помоћнику министра за материјалне ресурсе др Ненаду Милорадовићу, генералу у пензији др Милораду Обрадовићу, пуковнику у пензији мр Милану Гајићу, Факултету инжењерских наука у Крагујевцу и Универзитету одбране. За пословну сарадњу у протеклој години директор ВТИ уручио је захвалнице Холдинг компанији Крушик Ваљево, компанији Застава оружје а.д. Крагујевац, компанија Кинетик 011 д.о.о. Београд, предузећу Centum д.о.о. Београд и BB Composite Production д.о.о. Београд.

Свечаности су присуствовали заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Желимир Глишовић, шеф Кабинета потпредседника Владе Жарко Мићин, чланови колегијума министра одбране и начелника Генералштаба, као и бројни сарадници Војнотехничког института и гости.

У уметничком делу програма наступио је Мешовити хор из састава Уметничког ансамбла Министарства одбране „Станислав Бинички” и хор музичке школе „Станковић”.

Izvor


* 677z381_jov2345_1699035050_1699039449.jpg (69.93 KB, 677x381 - viewed 1 times.)

* jov2339_1699041037.jpg (85.18 KB, 677x451 - viewed 3 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.022 seconds with 23 queries.