PALUBA
July 27, 2024, 02:27:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4]   Go Down
  Print  
Author Topic: Zapadno naoružavanje Ukrajine - Ruska namenska industrija  (Read 10188 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 10:26:42 pm
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 19 662


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #45 on: June 09, 2024, 07:04:12 pm »

Analiza - Trošenje računa za odbranu primorava SAD da isporuči oružje Izraelu na uštrb Ukrajine

09.06.2024.

Mnogi danas postavljaju pitanje zašto Sjedinjene Američke Države biraju kome pre pomoći, Izraelu ili Ukrajini? Za upućene, kojih je veoma malo ovo pitanje je besmisleno, međutim, za širu javnost ovo je smisleno pitanje! Jasno je da je Ukrajina za SAD poligon za odmeravanje “mišica” sa svojim rivalom Rusijom, dok je Izrael nešto mnogo više, pa čak i pitanje opstanka samih Sjedinjenih Država. Stoga, ne treba čuditi što same SAD birajući kome pre pomoći, uvek izaberu Izrael. Tako su SAD donele zakon koji “plastično” kaže: “i pored zabrane isporuke naoružanja, Izrael mora da dobije isto u roku od 15 dana”.

Komisija za potrošnju na odbranu u Predstavničkom domu u sredu je unapredila prvi nacrt svog godišnjeg zakona o finansiranju Pentagona zbog prigovora demokrata, koji su citirali odredbu koja bi blokirala predsednikovo ovlašćenje da obustavi transfer oružja Izraelu i nedostatak bezbednosne pomoći Ukrajini, između ostalih stranačkih odredbi.

Nacrt zakona o izdvajanjima za odbranu u iznosu od 833 milijarde dolara za fiskalnu 2025. godinu zabranio bi Pentagonu da koristi sredstva „za zadržavanje, zaustavljanje, poništavanje ili otkazivanje isporuke odbrambenih artikala ili odbrambenih usluga“ za Izrael, i primorao bi predsednika da prenese zadržano oružje izraelskoj vojsci unutar 15 dana.

Zakonom se takođe ukida godišnja bezbednosna pomoć Ukrajini od 300 miliona dolara koju “prisvajači” odbrane obezbeđuju od 2014. godine; oživljava napore da se Meksiko preseli iz zone odgovornosti američke Severne komande u Južnu komandu; i zabranjuje Pentagonu da sprovodi izvršne naredbe predsednika Džoa Bajdena o klimatskim promenama.

„Zašto, nakon što je ovaj Kongres u više navrata demonstrirao široku dvostranačku podršku Ukrajini u njenoj borbi protiv ruske tiranije, razmatramo nacrt zakona kojim se ne finansira Inicijativa za bezbednosnu pomoć Ukrajini?“ Kongresmenka Roza Delauro iz Konektikata, najviši član demokrata u Komitetu za izdvajanja, rekla je u saopštenju u sredu. „Pored borbe protiv ruske agresije, USAI pomaže Ukrajini da se integriše u NATO i zapadne snage, direktno podržavajući naše šire ciljeve nacionalne bezbednosti i odbrane”.

Inicijativa za bezbednosnu pomoć Ukrajini omogućava Pentagonu da sklapa ugovore za dugoročnu vojnu pomoć Kijevu. Nacrt zakona o politici odbrane za 2024. fiskalnu godinu koji je Kongres usvojio u decembru odobrio je 300 miliona dolara za inicijativu do 2025. fiskalne godine, ali taj novac neće biti dostupan sledeće godine ako prisvojitelji odbiju da ga finansiraju u računu potrošnje.

Ipak, 300 miliona dolara je mala količina u poređenju sa 13,7 milijardi dolara u finansiranju inicijative koje je Kongres usvojio u aprilu kao deo ogromnog zakona o stranoj pomoći, koji uključuje ukupno 60 milijardi dolara ekonomske i bezbednosne pomoći Ukrajini.
Pomoć Ukrajini podelila je poslanički klub GOP, a članovi opominju demokrate da mašu ukrajinskim zastavama na podu nakon što je Predstavnički dom usvojio (glasalo za 311 i protiv 112) paket pomoći Kijevu u vrednosti od 60 milijardi dolara u aprilu.

Potrošnja za odbranu koja je izglasana u sredu takođe finansira više borbenih aviona F-35 nego što je Pentagon tražio. Ne obezbeđuje sredstva za drugu napadnu podmornicu klase Virginia. Odluke o nabavci imaju prednost nad delovima zakona o odobrenju odbrane za 2025. fiskalnu godinu koji je Komitet za oružane snage Predstavničkog doma u maju izglasao sa 57-1.

Dok je zakon o odobrenju imao za cilj da smanji nabavku F-35 zbog rastuće frustracije sa proizvođačem Lockheed Martin, prisvojitelji odbrane su nastojali da kupe osam borbenih aviona više nego što je Pentagon tražio. Prisvajači odbrane su takođe ignorisali ovlašćenje Komiteta za oružane snage za 1 milijardu dolara dodatnog finansiranja za nabavku druge napadne podmornice u 2025. godini.

„Podmornica klase Virginia je skupa stavka, tako da je očigledno da je to mnogo veći posao od pomoći Ukrajini od 300 miliona dolara“, rekao je u utorak predsednik Komiteta za oružane snage Predstavničkog doma Kongresa Majk Rodžers, republikanac iz Alabame koji podržava pomoć Ukrajini.

Izrael i Gaza

Demokrate su takođe osudile novi jezik zakona kojim se zabranjuje predsedniku da uskrati transfere oružja Izraelu, kao i povratak nekoliko drugih „štetnih pokretača politike“ koje su republikanci bezuspešno pokušavali da uključe u zakon o potrošnji za 2024. fiskalnu godinu, koji je Kongres usvojio (286-134) u martu.

„Umesto da se gradi na dvopartijskom zaključku procesa izdvajanja za fiskalnu 2024. godinu, predlog zakona o izdvajanjima za odbranu za fiskalnu 2025. godinu uključuje iste nečuvene politike koje je Kongres odbacio pre samo dva meseca“, rekla je predstavnica Beti Mekolum iz Minesote, najviši demokrata u panelu troškova odbrane, u saopštenju u utorak.

Mekolum je kritikovala odredbu kojom se predsednik primorava da prenese oružje Izraelu u demokratskom sažetku koji je priložen zakonu. „Nijedna druga zemlja nema carte blanche na korišćenje vojne pomoći iz Sjedinjenih Država“, napisala je njena kancelarija.

Predstavnički dom je u maju usvojio poseban zakon u glasanju 224-187 sa strožim jezikom koji je imao za cilj da poništi Bajdenovo zadržavanje jedne pošiljke od otprilike 3.500 raketa vazduh-zemlja za Izrael. Poslednji predsednik koji je javno zabranio isporuku oružja Izraelu bio je Ronald Regan 1982. godine, nakon što je video slike civila ubijenih u Libanu.

Bajden je rekao da je zadržao pošiljku u aprilu, koja uključuje bombe od 500 (226 kg) i 2.000 (908 kg) funti, iz zabrinutosti da će ih Izrael upotrebiti u Rafi, gde je više od polovine stanovništva Pojasa Gaze prebeglo od početka izraelske kampanje protiv militantne grupe Hamas u oktobru 2023. godine. Ipak, odobrio je nekoliko drugih transfera oružja za Izrael.
Uprkos upozorenjima Bele kuće, Izrael je nastavio sa ofanzivom na Rafu, raselivši otprilike milion Palestinaca i dodatno smanjivši isporuku humanitarne pomoći.

Pored godišnje pomoći od 500 miliona dolara za izraelsku protivraketnu odbranu, zakon o fiskalnoj 2025. godini predviđa 80 miliona dolara iznad budžetskog zahteva predsednika za saradnju sa SAD u borbi protiv tunela i još 55 miliona dolara iznad budžetskog zahteva za razvoj protiv-dronova, uključujući „usmerenu saradnju u oblasti energije i laserske tehnologije“.

Račun za potrošnju Stejt departmenta za 2025. fiskalnu godinu, koji je panel za spoljnu pomoć izneo u utorak, takođe uključuje 3,3 milijarde dolara godišnje izraelskog vojnog finansiranja iz inostranstva. A zakon o stranoj pomoći usvojen u aprilu uključuje još 14 milijardi dolara izraelske vojne pomoći.

Zakoni o potrošnji Pentagona za 2025. fiskalnu godinu i Stejt departmenta zabranjuju finansiranje Agencije Ujedinjenih nacija za pomoć palestinskim izbeglicama na Bliskom istoku, koja pruža humanitarnu pomoć u Pojasu Gaze, izazivajući još veći gnev gospođe Mekoluma.

„Prema martovskom izveštaju Svetskog programa za hranu, skoro polovina stanovništva — preko milion ljudi — potpuno je iscrpila svoje zalihe hrane“, rekla je ona u sredu. „Palestinski civili, od kojih su mnogi deca, bore se sa katastrofalnom glađu i glađu.”

Drugi pokretači politike kojima se demokrate protive uključuju pomeranje jurisdikcije američke vojne operacije sa Meksikom u Južnoj komandi – ponuda koja je propala prošle godine. Kalvert i republikanci tvrde da bi premeštanje Meksika u Južnu komandu bolje omogućilo operacije protiv krijumčarenja fentanila protiv meksičkih narko kartela.
Pored toga, zakon bi zabranio Pentagonu da koristi sredstva za sprovođenje Bajdenovih izvršnih naredbi o klimi, uključujući i onu koja bi sprečila Ministarstvo odbrane – najvećeg svetskog institucionalnog emitera fosilnih goriva – da otkrije emisije ugljenika.

Bilo, kako bilo, “niko nema carte blanche na američko naoružanje osim Države Izrael“.

Autor: Danko Borojević
Izvor
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 10:26:42 pm
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 19 662


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #46 on: June 11, 2024, 09:08:34 am »

Francuski avioni Mirage će pomoći u jačanju ukrajinskog vazduhoplovstva, ali neće uticati na tok rata

11.06.2024.

Francuska će poslati Ukrajini avione Mirage 2000 koji su sposobni za raznovrsne borbene misije i relativno su savremeni. Međutim, prioritet za Ukrajinu su i dalje borbeni avioni F-16, izjavio je 7. juna Ilija Ievlaš, portparol ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva.

Pored toga, veteran ukrajinske vojske smatra da će avioni Mirage značajno povećati borbenu sposobnost ukrajinskog vazduhoplovstva, ali ne i uticati na ishod rata.

,,Kao i svaki moderan avion, Mirage 2000 može efikasno obavljati razne borbene zadatke, uključujući vazdušne i kopnene napade. Ipak, F-16 ostaje naš prioritet,“ rekao je portparol.

Ukrajina trenutno očekuje brzu isporuku F-16, navodi ukrajinski zvaničnik.

„Čekamo i rakete za ove avione, jer će one omogućiti efikasno izvršavanje borbenih misija. Takođe, postoji mogućnost da će nam uskoro biti isporučeni i drugi tipovi aviona,“ dodao je Jevlaš.

Francuski predsednik Emanuel Makron je 6. juna najavio isporuku aviona Mirage 2000-5 Ukrajini.

U 2023. se spekulisalo da Ukrajina želi da dobije 40 aviona Mirage 2000-9, ali su ove tvrdnje ubrzo demantovane ("Ukrajina: Hvala Francuskoj, ali lovci Mirage 2000 su beskorisni protiv Su-35").

Mirage 2000, dizajniran od strane Dassault Aviation 1970-ih, bio je glavni lovac francuskog vazduhoplovstva i korišćen je u mnogim zemljama.

Oleksi Hetman, ukrajinski veteran, naveo je da će Mirage 2000-5 poboljšati odbrambene sposobnosti Ukrajine, ali da to neće drastično promeniti situaciju na terenu.

„Ovi avioni su četvrta generacija. F-16 takođe nije peta generacija, ali može se koristiti i kao bombarder, dok je Mirage prvenstveno lovac. Kombinacija oba može biti korisna,“ izjavio je Hetman.

Ukrajini je potrebno najmanje 100 aviona da bi značajno uticala na tok rata, rekao je Hetman, dodajući da će proces obuke za Mirage avione potrajati, što znači da će biti operativni tek 2025. godine.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 10:26:42 pm
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 19 662


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #47 on: June 11, 2024, 09:30:00 am »

Stejt department je dozvolio isporuku američkog oružja ukrajinskoj zloglasnoj brigadi Azov

11.06.2024.

„Nakon temeljnog pregleda, ukrajinska 12. brigada specijalnih snaga Azov prošla je proveru koju je sproveo Stejt department“, piše Vašington post, pozivajući se na zakon koji zabranjuje vojnu pomoć jedinicama koje su umešane u kršenje ljudskih prava. Stejt department je dodao da nije našao "nikakve dokaze" o takvim kršenjima kod Azova, prenosi Raša Tudej

Jedinica je uključena u Nacionalnu gardu Ukrajine 2015. godine i tokom godina značajno je porasla.

Kongres je 2018. zabranio isporuku oružja brigadi Azov, navodeći njene veze sa neonacističkom ideologijom. Ro Kana, demokrata iz Kalifornije, rekao je tada da  su „prevlast belaca i neonacizam neprihvatljivi i da im nije mesto u našem svetu“.

Liga za borbu protiv klevete (ADL), koja se bori protiv antisemitizma opisala je tu jedinicu 2019. kao „ukrajinsku ekstremističku grupu“ sa vezama sa američkom neonacističkom organizacijom Atomvafen i sličnim pokretima bele rase u Evropi. ADL je od tada promenio svoj stav.


Mnogi borci Azova predali su se ruskim trupama tokom opsade grada Mariupolja 2022. Moskva je optužila pripadnike jedinice za ratne zločine, uključujući mučenje i ubijanje civila.

Izvor
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 10:26:42 pm
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 19 662


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #48 on: June 26, 2024, 04:05:49 pm »

U Ukrajinu je stigla španska donacija tenkova Leopard i PVO raketa Patriot

26.06.2024.

Nova serija vojne pomoći stigla je iz Španije u Ukrajinu. Ovo je preneo El Mundo, pozivajući se na izvor u španskoj vladi.

Poznato je da su u Ukrajinu prebačeni tenkovi Leopard 2A4 i rakete za PVO i protivraketne sisteme Patriot. Informaciju o dolasku tenkova i sistema PVO već su potvrdili španski zvaničnici. Oni su rekli da je Ukrajina, pored tenkova i raketa za sisteme PVO, dobila artiljerijske granate kalibra 155 mm, sisteme protiv bespilotnih letelica, sisteme optičkog nadzora i praćenja i kupole sa daljinskim naoružanjem.

Španija pruža značajnu vojnu podršku Ukrajini. Tokom sastanka u Ramštajnu 20. maja 2024. godine, Madrid je najavio još jednu vojnu pomoć. Ranije je špansko izdanje El Pais pisalo da se Madrid obavezao da će ukrajinskoj strani prebaciti deset raketa za PVO sistem Patriot. Ali još nije sasvim jasno da li je u ovom slučaju reč o trenutnom snabdevanju, pošto predstavnici španske vlade nisu komentarisali ovu tačku novinarima.

U maju 2024. godine španska ministarka odbrane Margarita Robles izjavila je da je Španija već poslala Ukrajini određeni broj raketa za sisteme protivvazdušne odbrane Patriot. Madrid motiviše transfer raketa potrebom da se poveća zaštita infrastrukture Ukrajine od raketnih napada ruske vojske.

Zapadna štampa primećuje veliki značaj ovih sistema PVO za obezbeđenje bezbednosti ukrajinske energetske infrastrukture od raketnih napada. U međuvremenu, poznato je da je određeni broj PVO sistema „Patriot“ koje su poslale zapadne zemlje u Ukrajinu već uništen kao rezultat napada Oružanih snaga Ruske Federacije.

Španske vlasti su 26. maja objavile paket vojne pomoći Ukrajini u ukupnom iznosu od milijardu evra. Ova pomoć treba da bude prebačena u okviru sporazuma o bezbednosnim garancijama koji je ranije zaključen između Ukrajine i Španije. Španska štampa još nije objavila sastav najavljenog paketa vojne pomoći.

Izvor
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 10:26:42 pm
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 19 662


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #49 on: June 27, 2024, 02:25:48 pm »

Rusija povećava proizvodnju granata i projektila 5-15 puta

27.06.2024.

Uprkos opsežnim sankcijama i brojnim naporima, zapadne zemlje nisu uspele da efikasno potkopaju ruski vojno-industrijski kompleks. Ovo nadilazi samo elektronske komponente, koje, uprkos izvoznim ograničenjima, i dalje pronalaze put u Rusiju alternativnim, iako skupljim, rutama.

Proizvodnja granata, projektila, oklopnih vozila i dronova je nekoliko puta porasla, što je Vladimiru Putinu omogućilo da nastavi svoju nemilosrdnu kampanju protiv susedne zemlje.

Prema mišljenju stručnjaka iz Royal United Services Institute (RUSI), Jacka Watlinga i Garyja Somervillea, nemogućnost zapadnih zemalja da zaustave ruske vojne operacije dijelom je posljedica nedostatka jedinstvenog pristupa tokom početne faze sankcija, među ostalim faktorima koji tome doprinose.

Jedna ključna stvar koju treba napomenuti je da, za razliku od Sjedinjenih Država, Evropi nedostaje neophodna infrastruktura za efikasno sprovođenje sankcija. Evropa je tradicionalno na sankcije gledala više kao na regulatorni mehanizam, a ne kao na oblik ekonomskog rata. Njihov pristup je bio da posrame one na koje ciljaju umesto da potkopaju njihove štetne aktivnosti.

Uprkos zajedničkim naporima međunarodnih saveznika Ukrajine, Rusija nastavlja da nabavlja nitrocelulozu iz Nemačke, Turske i Tajvana. Osim toga, globalno nabavlja druge esencijalne sirovine za eksplozive, što mu omogućava da brzo poveća proizvodnju municije. Prema mišljenju stručnjaka iz Royal United Services Institute (RUSI) Rusija je od početka rata značajno povećala proizvodnju:

– Artiljerijske granate kalibra 152 mm za 5,3 puta, porast sa 250.000 godišnje na predviđenih 1.325 miliona u 2024. Osim toga, očekuje se da će ove godine biti proizvedeno oko 800.000 granata od 122 mm.

– Za višecevne raketne sisteme „Grad“ proizvodnja granata će se povećati za 15,2 puta, sa 33.000 na preko 500.000. Sistem Uragan će doživeti povećanje od 6,1 puta, uz povećanje proizvodnje sa 2.800 u 2023. na 17.000 ove godine, sa sličnim količinama koje se predviđaju za 2025.

– U toku su napori da se obnovi oko 20% predratnih zaliha municije, koje su u skladištu znatno pokvarile. Uz zalihe iz Irana, Belorusije, Sirije i Severne Koreje, ukupna ruska opskrba municijom će verovatno ostati na 4 miliona i 2024. i 2025. godine.

– Krstareće rakete Kh-101 su doživele značajan porast proizvodnje, sa 56 jedinica u 2021. godini na predviđenih 420 jedinica u 2023. godini, sa ciljem dostizanja 460 jedinica. Ovo je povećanje od oko 7,5 puta.

– 9M723 Iskander rakete su više nego utrostručene u proizvodnji. Uprkos ekstenzivnoj upotrebi tokom prve godine rata, koja je početkom 2023. ostavila samo 50 projektila u rezervi, broj je porastao na 180 u roku od godinu dana, uključujući i modele 9M723 i 9M727.

– Iranske bespilotne letelice Shahed-136 doživele su porast proizvodnje od 6,3 puta. Pre sukoba u Ukrajini, Iran je proizvodio otprilike 40 ovih dronova mesečno. Sada, stopa kolaborativne proizvodnje u Rusiji i Iranu premašuje 250 jedinica. Ovaj rast naglašava da sankcije nisu značajno ometale proizvodnju, posebno s obzirom na zavisnost o mikroelektronskim komponentama iz SAD-a i drugih zemalja.

Procena proizvodnje oklopnih vozila u Rusiji može biti nezgodna, kao što su primetili stručnjaci iz RUSI. U 2024. godini se predviđa da će Rusija proizvesti otprilike 1.500 tenkova i 3.000 drugih oklopnih vozila. Zanimljivo je da će 85% od toga biti obnovljena oprema iz postojećih zaliha.

Sa druge strane, proizvodnja novih oklopnih vozila takođe beži porast. Na primer, kvartalna proizvodnja jedinica BMP-3 u fabrici mašina Kurgan u 2023. godini zabežena je na 100, 108, 120, odnosno 135 jedinica. Ruski proizvođači su morali da se prilagode nakon što su izgubili pristup Thalesovim termalnim kamerama iz Francuske, zamenivši ih kineskim i beloruskim alternativama koje su „manje efikasne, ali adekvatne“.

Iako ove konverzije zahtevaju modifikacije na mašinama, one i dalje primaju značajan uvoz iz Sjedinjenih Država, Evrope, Tajvana i drugih zemalja. To uključuje bitna ažuriranja softvera, tvrde stručnjaci Watling i Sommerville.

Uvoz robe dvostruke namene kritične za vojno-industrijsku snagu Rusije značajno je porastao otkako se predsednik Putin sastao s kineskim predsednikom Ji Pingom u martu 2023., kao što je istaknuto u nedavnom izveštaju Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS).

Isporuke artikala kao što su delovi za helikoptere, navigacijski sistemi i precizne mašinerije za oružje i komponente aviona skočile su sa nekoliko hiljada na skoro 30.000 mesečno. „Ovaj nalet omogućio je Kremlju da ubrza proizvodnju naoružanja, kao što su oklopna vozila, artiljerija, projektili i bespilotne letelice, efektivno ojačavajući njihovu odbranu tokom ukrajinske kontraofanzive 2023.“, objasnio je viši saradnik CSIS-a Maks Bergman.

Izvor
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 10:26:42 pm
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 19 662


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #50 on: July 17, 2024, 03:43:52 pm »

Atina pod pritiskom Al Džazire: „Grčka će Ukrajini isporučiti 32 lovca F-16 tako što će ih prodati SAD“

17.07.2024.
 
„Grčka planira da rashoduje 32 lovačka aviona F-16 Blok-30. Zemlja želi da ih proda Sjedinjenim Američkim Državama kako bi avioni mogli da budu modernizovani i prebačeni u Ukrajinu“, piše Al Džazira, pozivajući se na izvore u Grčkoj.

Izveštava se da Grčka unapređuje 82 lovca F-16 na Blok-70 i da je od Francuske kupila 24 lovca četvrte generacije Rafale. Komitet američkog Kongresa ovlastio je Grčku da kupi do 40 višenamenskih lovaca pete generacije F-35.

U specijalnom izveštaju se navodi da bi Ukrajina mogla da računa na 60 F-16 iz Danske, Norveške i Holandije. Međutim, Kijevu je potrebno oko 150 lovaca, pa bi 32 aviona iz Grčke pomoglo da se popuni praznina.

Grčka bi radije prodala te lovce nazad u SAD, gde bi bili nadograđeni i potom isporučeni Kijevu, rekli su izvori Al Džazire, ne navodeći ime grčkog zvaničnika.

Ova vest izazvala je oštru reakciju Rusije, koja je izrazila nezadovoljstvo planovima Grčke i SAD. Moskva smatra da bi takav dogovor mogao dovesti do dalje eskalacije tenzija u regionu i pogoršanja situacije u Ukrajini.

Nakon sastanka NATO-a, Ukrajinska vlada i SAD pokušavaju pritiskom na Grčku, kroz medije, da ih navedu da 32 lovca F-16 Blok-30 koje povlače iz upotrebe isporuče Kijevu, uprkos činjenici da je Micotakis izjavio kako Grčka neće isporučiti sisteme naoružanja Kijevu, tvrde grčki mediji.

Isti mediji u Grčkoj sugerišu da iza svega stoje Turci i Amerikanci koji imaju direktnu korist, te da se ovaj scenario čini malo verovatnim, pogotovo posle gotovo izvesnog izbora Trampa za predsednika SAD.

Grčki vojni stručnjaci oprezni u pogledu isporuke desetina lovaca

„Prodaja aviona F-16 stvoriće veliku prazninu u grčkim vazduhoplovnim snagama“, rekao je jedan od stručnjaka za TV kanal pod uslovom da ostane anoniman.

„Nažalost, zbog komšija smo prinuđeni da imamo veoma jake oružane snage. Prodaja 32 lovca F-16… otvoriće veliku rupu u grčkom vazduhoplovstvu. Mora postojati kvorum od oko 200 aviona, što se ne može desiti sa modernijim i skupljim lovcima“, rekao je inženjer grčkog ratnog vazduhoplovstva, želeći da ostane anoniman, prenosi katarska novinska agencija.

Kolumnista američkog The National Interest je ranije izvestio da su F-16 zastareli i da neće opstati u ruskom vazdušnom prostoru.

Mediji u Ukrajini stalno izvještavaju da bi zemlja mogla nabaviti još F-16, verovatno imajući u vidu i Grčku, međutim, vest ovog puta stiče od Arapa.

Lovac F-16 Block-30 je prvi put poleteo u vazduh 1986. godine i razlikovao se od svojih prethodnika po poboljšanoj avionici. Avion je posebno bio opremljen novim kompjuterima visokih performansi i uređajima za ispaljivanje mamaca. Ukupno je proizvedeno oko 730 lovaca F-16 u verzijama 30/32.

F-16 za Ukrajinu

Nakon što je izgubila veliki broj svojih aviona, Ukrajina je tražila moderni lovac sa Zapada. Mnoge zapadne zemlje su bile u procesu zamene svojih F-16 sa takođe američkim lovcima pete generacije F-35.

Još u maju 2023. godine međunarodna koalicija iz Velike Britanije Britanije, Holandije, Belgije i Danske objavila je nameru da snabde kijevski režim sa nekoliko desetina F-16 i obuče ukrajinske pilote, radi povećanja sposobnosti ukrajinskog vazduhoplovstva u aktuelnom sukobu.

Ovaj proces je pri kraju i navodno se očekuje da će se lovci F-16 Fighting Falcon pojaviti na nebu Ukrajine do kraja leta ove godine.

Danska je ponudila svoje avione za obuku. Rumunija je ponudila da bude domaćin budućeg centra za obuku. Jedan broj ukrajinskih pilota počeo je obuku u Danskoj i SAD. 17. avgusta 2023. SAD su odobrile transfer F-16 iz Holandije i Danske u Ukrajinu nakon što su ukrajinski piloti završili obuku.

Dve zemlje će navodno donirati Ukrajini do 61 lovac F-16 AM/BM Block 15 MLU, za ukupno 85 aparata F-16 koji su obećani Ukrajini. Ovi avioni se prema najnovjijim obećanjima očekuju na ukrajinskom nebu do kraja leta 2024. godine.

Standard Block 15 Mid-Life Update (MLU) je dao mogućnost otprilike analognu onoj kod aviona F-16C/D Block 50/52, sa poboljšanim sistemom detekcije prijatelj-neprijatelj, radiom i radarom i mogućnošću nošenja naprednijih projektila koji mogu da dejstvuju izvan vizuelnog dometa (AIM- 120).

Šef vojne avijacije Ukrajine je nedavno ponovio reči američkih stručnjaka kako F-16 nije lek za postizanje superiornosti u vazduhu na frontu, i dodao da ne očeuje čuda. Dok su se zapadni eksperti već ogradili i naveli da je „možda prekasno da se zaustavi ruska ofanziva“.

U međuvremenu, Ukrajinske snage nastoje da oslabe rusku PVO pre nego što dobiju ove lovce. HIMARS i M270 ciljaju rusku PVO, posebno sisteme S-300, S-400 i aerodrome sa parkiranim ruskim avionima.

Sa druge strane ni Rusija ne čeka razvoj događaja skrštenih ruku pa je šef ukrajinske vojske Oleksandar Sirski izjavio da Rusija nastoji da iscrpi ukrajinske trupe pre nego što zapadni lovci F-16 počnu da pristižu. Rusi su kao odgovor, takođe krenuli u lov na HIMARS i M270 lansere ATACMS raketa.

Na sve to, Rusija nudi nagradu od milion evra zapadnim i ukrajinskim pilotima koji sa svojim F-16 prebegnu na ruskom tlu. Obećava se da će pilotima pružiti sigurnost, anonimnost i nove identitete, uz povećanje plata ako dođu sa tovarom oružja F-16.

Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 08:50:49 pm
Posts: 10 297



« Reply #51 on: July 19, 2024, 08:30:42 am »

Ukrajinski mediji: Grčka šalje preko 30 F-16 aviona

Najstarije primerke F-16 grčko ratno vazduhoplovstvo je nabavilo između 1988. i 1990. godine što znači da su ovi avioni stari preko tri decenije

Ukrajinske oružane snage mogle bi uskoro da dobiju korišćene grčke F-16 avione. Prema pisanju lokalnih medija, Grčka je spremna da Ukrajini pošalje preko 30 američka borbena aviona

Portal Euromaidan Press preneo je u sredu 17. jula vest da zvanična Atina planira transfer 32 rashodovana F-16 aviona ratom zahvaćenoj zemlji. Mada zvanične potvrde o donaciji ove vrste naoružanja još uvek nema, veruje se da se slanje starijih primeraka F-16 uklapa u aktuelne planove reorganizacije flote grčkog ratnog vazduhoplovstva (Hellenic Air Force - HAF).

Oružane snage ove mediteranske zemlje nameravaju da se reše 32 letelice F-16 C i D Block 30, zatim 24 Mirage 2000-5 Mk.2 i čak 33 F-4E, o čemu je portal Aero.rs detaljnije pisao. Dok je interes za kupovinu Mirage 2000 prema pisanju grčkih medija navodno pokazala i Srbija, F-16 bi prema nekim izvorima mogli da završe u Ukrajini.

Najstarije primerke F-16 grčko ratno vazduhoplovstvo je nabavilo između 1988. i 1990. godine što znači da su ovi avioni stari preko tri decenije. Uprkos njihovom stažu, F-16 Block 30 su prošli Falcon UP program produženja životnog veka zbog čega mogu da lete još neko vreme, preneo je Defense News.

Ovi avioni ipak zaostaju za Block 50 i Block 52+ varijantama F-16 u floti HAF kada su u pitanju borbene sposobnosti.

Četiri zemlje su do sada potvrdile donaciju F-16 Ukrajini. Reč je o Holandiji, Belgiji, Danskoj i Norveškoj koje su se obavezale na transfer 85 F-16AM/BM. Početak upotrebe dela ovih letelica na ratištu u Ukrajini očekuje se već tokom ovog leta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor

Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 10:26:42 pm
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 19 662


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #52 on: July 20, 2024, 07:11:22 am »

Nemačka je odbila zahtev Kijeva za korišćenje protivvazdušne odbrane Bundesvera

19.07.2024.

Nemački kancelar Olaf Šolc odbio je molbu predsednika Vladimira Zelenskog da upotrebi nemačko oružje za presretanje ruskih projektila i dronova iznad Ukrajine, prenosi Dojče vele. Šolc je takođe odbio zahtev Kijeva da ukine ograničenja upotrebe zapadnog oružja dugog dometa za napade na rusko tlo. Prema Šolcu, ovu perspektivu dele i drugi saveznici u NATO.

„Postoji konsenzus da se takve mere ne mogu prihvatiti. Sjedinjene Države takođe imaju veoma jasan stav po ovom pitanju“, izjavila je kancelarka na konferenciji za novinare nakon samita Evropske političke zajednice u Vudstoku u Velikoj Britaniji.

Na istom samitu, Zelenski je ponovio poziv zapadnim saveznicima da obaraju ruske rakete i bespilotne letelice iznad Ukrajine. „Potrebna je kolektivna odlučnost da ih presretnemo, slično kao sa iranskim projektilima i bespilotnim letelicama“, pozvao je on.

Ukrajinske vlasti su ranije zatražile od svojih saveznika da razmeste sisteme protivvazdušne odbrane kako bi zaštitili ukrajinski vazdušni prostor. U julu su ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski i poljski premijer Donald Tusk potpisali bilateralni sporazum usredsređen na saradnju u oblasti odbrane i bezbednosti. Zelenski je istakao da ovaj sporazum otvara mogućnost presretanja ruskih raketa iznad Ukrajine.

Međutim, poljski ministar odbrane Vładisłav Kosinak-Kamisz je kasnije pojasnio da Poljska neće preduzeti takve akcije bez konsenzusa svih država članica NATO-a. On je objasnio da je poljski stav vezan za zabrinutost Vašingtona o potencijalnoj eskalaciji sukoba.

Portparol Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi ponovio je ovo mišljenje, navodeći da odluka Poljske da presretne ruske rakete ne bi bila korisna „za Ukrajince, Poljake ili bilo koga drugog“. Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg takođe je izrazio protivljenje ideji obaranja ruskih projektila.

PVO Bundesvera

Uprkos značajnoj udaljenosti između Nemačke i Ukrajine (oko 368 milja ili 593 km), logično je da Kijev traži podršku Berlina u jačanju ukrajinske protivvazdušne odbrane. Visokokvalitetne mogućnosti protivvazdušne odbrane Nemačke čine je vrednim saveznikom u tom pogledu.

Nemačka vojska koristi razne protivvazdušne sisteme dizajnirane za presretanje i uništavanje neprijateljskih projektila. Jedan od primarnih sistema je Ozelot, mobilni sistem protivvazdušne odbrane koji je deo porodice LeFlaSis [Leichtes Flugabvehrsistem]. Ozelot je opremljen raketama zemlja-vazduh Stinger, koje su veoma efikasne protiv niskoletećih aviona i helikoptera.

Još jedan značajan sistem u nemačkom arsenalu je MANTIS (Modularni, automatski i mrežni sistem za ciljanje i presretanje). MANTIS je kopneni sistem protivvazdušne odbrane kratkog dometa dizajniran da zaštiti vojne instalacije i kritičnu infrastrukturu od nadolazećih projektila, artiljerije i minobacača. Koristi automatske topove kalibra 35 mm da presretne i uništi pretnje pre nego što mogu da izazovu štetu. 

Patriot i IRIS-T

Nemačka vojska takođe koristi raketni odbrambeni sistem Patriot, koji je sistem protivvazdušne odbrane velikog dometa, na svim visinama, za sve vremenske prilike, dizajniran za suzbijanje taktičkih balističkih projektila, krstarećih projektila i naprednih aviona. Sistem Patriot je veoma cenjen zbog svoje sposobnosti da istovremeno prati i pogađa više ciljeva, pružajući robusnu odbranu od širokog spektra vazdušnih pretnji.

Pored ovih sistema, nemačka vojska je integrisala sistem protivvazdušne odbrane IRIS-T SLM (Surface Launched Medium Range). IRIS-T SLM je sposoban da se bavi raznim vazdušnim pretnjama, uključujući avione, helikoptere, dronove i projektile. Poseduje veoma agilni projektil sa naprednim tragačem i bojevom glavom, obezbeđujući visoku preciznost i smrtonosnost protiv ciljeva koji se brzo kreću. 

Na kraju, nemačka vojska je u procesu modernizacije svojih sposobnosti protivvazdušne odbrane uvođenjem TLVS-a (Taktisches Luftverteidigungssistem), koji je zasnovan na programu MEADS (Srednji prošireni sistem protivvazdušne odbrane). TLVS ima za cilj da pruži poboljšanu zaštitu od širokog spektra vazdušnih pretnji, uključujući balističke rakete, krstareće rakete i bespilotne letelice. Poseduje naprednu radarsku i raketnu tehnologiju kako bi se obezbedila sveobuhvatna pokrivenost i brz odgovor na nove pretnje.

Izvor
Logged
Pages:  1 2 3 [4]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.