PALUBA
April 28, 2024, 09:08:51 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: 54 godine helikopterske jedinice MUP S. Makedonije  (Read 369 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 688



« on: December 02, 2023, 12:07:47 pm »

Jastrebovi proslavili rođendan: 54 godine helikopterske jedinice MUP Severne Makedonije

Piloti makedonskih policijskih helikoptera mnogo puta bili su u prilici da pokazuju svoju spremnost i osposobljenost u gašenju požara, potragama, spasavanjima ali i protivterorističkim akcijama

Helikopterska jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova (Министерство за внатрешни работи) Republike Severne Makedonije Jastrebovi proslavila je svoj dan u bazi Idrizovo i obeležila 54 godine od formiranja ove jedinice.

U vreme SFRJ, 27. novembra 1969. formirano je Odeljenje za vazduhoplovne zadatke Sekretarijata unutrašnjih poslova Socijalističke Republike Makedonije. Taj dan letači pri makedonskoj policiji slave kao rođendan svoje jedinice.

Prvi helikopter koji je bio u sastavu ove jedinice bio je Augusta-Bell AB 206 YU-HAN, nabavljen naredne 1970. godine. Letelica je nažalost 1971 imala udes, a zamenjena je helikopterom istog tipa.

Krajem sedamsetih kao odgovor na terorističke pretnje na globalnom nivou, svetske policije pa i jugoslovenska milicija, odnosno SSUP i RSUP-ovi dobili su potrebu za brzim prevozom većih timova specijalaca.

Nabavljeni su helikopteri Augusta-Bell AB 212, od kojih je jedan koji je uvršten RSUP SR Makedonije 1978. godine. Nakon sticanja nezavisnosti, Makedonija je 1999. nabavila i helikopter Augusta-Bell AB 412, kao i znatno veće helikoptere ruske proizvodnje Mil Mi 17 i Mil Mi 171.

Piloti makedonskih policijskih helikoptera mnogo puta bili su u prilici da pokazuju svoju spremnost i osposobljenost ne samo u klasičnim policijskim akcijama nadgledanja i obezbeđivanja nego i u protiv-terorističkim akcijama, kao i u akcijama gašenja požara i medicinske evakuacije.

Sve do maja 2020. u sastavu jedinice Jastrebovi letelo je šest helikoptera: Agusta Bell AB 206 Jet Ranger (nekada YU-HBD, danas MAP-7750), Agusta-Bell AB 212 (registarske oznake MAP 7751), Bell 412EP (MAP-7752),  dva helikoptera Mi-171E (MAP-7710 i MAP-7711) kao i jedan "militarizovani" Mi-17V-5 (MAP-7714).

Nažalost, 4. maja 2020. helikopter sa registarskom oznakom MAP-7711, kratko vremena po povratku sa remonta u Srbiji u VZ Moma Stanojlovića kod Batajnice, teško je oštećen u udesu u kom, srećom, nije bilo poginulih, dok su još ranije  istekli resursi helikoptera Mi-17V-5 (MAP-7714) tako da je on u ovom trenutku prizemljen, a MUP Severne Makedonije leti sa tri vazduhoplova.

Upravo ova tri helikoptera AB 206, AB212 i Mil Mi-171 u protiv-požarnoj konfiguraciji, sa vedrom od 2.750 litara prikazani su na statici baze u Idrizovu.

"Ono što moram da naglasim jeste dejstvo vaše jedinice u poslednje tri godine tokom letnje sezone, kada ste bili ključni za spašavanje ljudi i materijalnih dobara od vatrene stihije u celoj zemlji. Sigurno su i vredne pomena mnoge druge spasilačke akcije koje ste sproveli u saradnji sa drugim jedinicama Ministarstva - antiterorističkom jedinicom Tigrovi i Jedinicom za brze odgovore", istakao je ministar unutrašnjih poslova Spasovski obraćajući se prisutnim pripadnicima Sokolova.

"U narednom periodu planiramo da predložimo državnim organima da se otvori školski centar za obuku pilota i napredne tipove obuke za instruktore letenja, za letenje instrumentima, korišćenje opreme za noćno letenje i druge obuke koje bi podigle kvalitet i osposobljenost letačkog osoblja", rekao je načelnik odeljenja za vazduhoplovne jedinice Nenad Aleksovski.

Helikopterska jedinica Sokolovi uskoro će početi da izvodi medicinske letove sa prethodno obučenim timovima koji su stekli neophodna znanja za pružanje hitne medicinske pomoći.

Na listi opreme koju je donirala Republika Slovenija nalazi se i far i vitlo, neophodni za misije traganja, izvlačenja i spasavanja.





Izvor
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.018 seconds with 23 queries.