PALUBA
March 28, 2024, 07:22:04 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... 287   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Avganistanu  (Read 505467 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 312


« Reply #645 on: September 14, 2011, 09:33:15 pm »

Варијанту МГ-42, али у калибру 7,62х51 користе или су користили немачка, шпанска, италијанска али и неке друге војске НАТО и то више десетина година. Постављан је и на оклопна возила (ОТ). Са ове фотографије се на види ком контигенту припада војска (војник) која га користи. Нема ту ништа необично.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #646 on: September 14, 2011, 09:40:38 pm »

Svaka njima cast ja ne volim ni na slici da ga vidim,mnogo lose iskustvo imam cak i posle izvrsenog remonta u Cacku.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 312


« Reply #647 on: September 14, 2011, 09:44:20 pm »

Па напиши о томе у теми МГ-42
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #648 on: September 14, 2011, 09:44:33 pm »

Da li mene ovo oči varaju ili je ovo MG-42 na prvom videu na otprilike 01:05 ??

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ja mislim da je unuk MG-3. Mislim da prakticno i nema razlike. ARM je imala MG-3, dobila ih kao pomoc od Amera sredinom 90-tih i znam za sigurno da su dosli iz magacina u Njemackoj, ali koliko znam nisu bili  ni otpakovani. Posle mislim su bili umesani u neki glupi skandal o trgovini sa oruzjem. Sta i kako je bilo ne znam, gadilo mi se dacitam. Njemacka vojska ga jos koristi sigurno, i mislim da oni cuvaju baze u Kabulu, tako da mozda gledamo u njemacki MG-3.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #649 on: September 15, 2011, 01:47:20 pm »

Da li mene ovo oči varaju ili je ovo MG-42 na prvom videu na otprilike 01:05 ??

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Radi se o MG-3 koje smo dobili kao donaciju od Amera. Sa njima kao mitraljezom je naoruzana Prva pesadiska mehanizovana brigada Skorpioni siji se kontingent nalazi sada u Avganistanu.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #650 on: September 15, 2011, 02:10:42 pm »

Da li mene ovo oči varaju ili je ovo MG-42 na prvom videu na otprilike 01:05 ??

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Radi se o MG-3 koje smo dobili kao donaciju od Amera. Sa njima kao mitraljezom je naoruzana Prva pesadiska mehanizovana brigada Skorpioni siji se kontingent nalazi sada u Avganistanu.

Ja sam cuo da su svi MG-3 "nastradali" u onoj aferi pre nekoliko godina. Ali izvor mi nije bas najbolji tako da....
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #651 on: September 15, 2011, 06:21:35 pm »

Ne, tamo je otislo samo nekoliko masina, Prva brigada je skoro potpuno opremljena njima, a postoji prica da ce ih i druga brigada dobiti, da bi se unificirali.
Ako se ne varam, dobili smo ih oko 300 komada od strane amera (kupljenih iz Njemackih stokova)
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #652 on: September 15, 2011, 07:17:30 pm »

Ne, tamo je otislo samo nekoliko masina, Prva brigada je skoro potpuno opremljena njima, a postoji prica da ce ih i druga brigada dobiti, da bi se unificirali.
Ako se ne varam, dobili smo ih oko 300 komada od strane amera (kupljenih iz Njemackih stokova)

Za 300 sam i ja znao. Mislim da su dosli 1994 (embargo je jos bilo aktivno) i mislim da je transportni avion sleteo u Ohrid a ne Skopje. Ali ovo je traljava memorija, nemoj me drzati za rec Smiley
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #653 on: September 16, 2011, 12:18:49 pm »

Ovo su snimci zadnje napada na ambasade u Kabulu

Da li se ovde na snimku pored Norvezana vide i Makedonski vojnici (ovi koji nose kalasnjikove) ?

http://www.vg.no/nyheter/utenriks/artikkel.php?artid=10010161
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #654 on: September 16, 2011, 06:29:18 pm »

Da, isti snimak koji sam postavio na prethodnoj strani.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #655 on: October 29, 2011, 05:34:07 pm »

Напад на НАТО у Кабулу
У нападу бомбаша самоубице на аутобус, који је превозио војнике НАТО-а у Кабулу, погинуло 17 особа, од којих 13 америчких војника. Одговорност за напад преузели талибани.
У нападу талибанског бомбаша самоубице на аутобус у Кабулу, који је превозио НАТО војнике, убијено је најмање 17 људи, међу којима 13 америчких војника.

Министарство унутрашњих послова саопштило је да је у нападу погинуло троје пролазника и један полицајац, док је Алијанса потврдила да је убијено и 13 њених чланова, америчких војника.
"Према првим извештајима, 13 припадника Међународних снага за подршку у Авганистану, погинуло је у експлозији импровизоване направе у Кабулу", наводи се у саопштењу НАТО-а.
Војска САД касније је потврдила да су свих 13 убијених војника Американци.
Одговорност за овај напад преузели су талибани, пренеле су агенције.
Реч је о једном од најсмртоноснијих појединачних инцидената у 10-годишњем рату у Авганистану.
  izvor :www.rts.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #656 on: November 14, 2011, 08:15:25 am »

Nekoliko stotina britanskih vojnika ostaće u Avganistanu i nakon povlačenja snaga


13.11.2011.

Nekoliko stotina britanskih vojnika ostaće u Avanistanu nakon povlačenja ostalih snaga, rekao je danas načelnik Generalštaba britanske vojske general Dejvid Ričards.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Britanska vlada želi da vojska napusti Avganistan do 2015. godine, ali pojedini zvaničnici navode da će određene snage ostati radi podrške i obuke avganistanskih snaga.

General Ričards istakao je da odluka o konačnom broju još nije donesena, ali je naglasio da će se pre biti reč o stotinama nego o hiljadama. Uloga preostalih snaga biće sprečavanje da Avganistan bude korišten kao teroristička baza.

General se osvrnuo i na jučerašnju vest o tome da bi ranjeni vojnici mogli biti otpušteni iz službe. On je naglasio nema nikakve istine u toj sugestiji.

U poverljivom dokumentu u koji je uvid imao britanski dnevnik "Dejli telegraf" navodi se da oko 2.500 vojnika, među kojima su i 350 onih koji su ostali bez ekstremiteta, neće biti izuzeti iz smanjenja broj snaga.

U internom memorandumu, koji je poslat oficirima u Avganistanu, takođe se navodi da će 16.500 pripadnika biti višak do aprila 2015. godine, što je više od dvostruko nego što je prvobitno predloženo.

Britanski ministar odbrane Filip Hamond juče je rekao da je memorandum, koji je napisao vojni oficir, "netačan".

Oko 7.000 vojnika biće otpušteno u sklopu prvog dela otpusta, koji je već započet. Britanska vojska je u septembru saopštila da će oko 920 ljudi biti višak.

U kasnijim izveštajima sugerisano je da će broju otpuštenih do aprila 2015. godine biti pridodato 5.000 vojnika, ali je u novom memorandumu naveden mnogo veći broj.

Međutim, ministar odbrane je rekao da Ministarstvo nije promenilo svoj stav i da su ranije najavljena smanjenja u oružanim snagama koje će vojska dostići do 2020. godine.

Izvor: www.srna.rs


* britanska vojska.jpg (26.84 KB, 470x270 - viewed 147 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #657 on: November 18, 2011, 09:23:15 am »

Bez stranih trupa opasnost od izbijanja građanskog rata u Avganistanu


18.11.2011.

U Avganistanu postoji rizik od izbijanja građanskog rata ako svi američki vojnici i pripadnici međunarodnih snaga napuste zemlju do kraja 2014. godine, kako je planirano, izjavio je bivši avganistanski ministar unutrašnjih poslova Mohamad Hanif Atmar.

On je, na predavanju u vašingtonskom Institutu za strateške i međunarodne studije, rekao da u Avganistanu i sa 450.000 stranih vojnika i dalje ima problema.

"Postoji napredak u Helmandu i Kandaharu, ali ne i na istoku i jugoistoku zemlje. Zašto se onda veruje da će Avganistanci sami moći da se izbore s problemima", kazao je Atmar.

Atmar, koji je bio ministar unutrašnjih poslova od 2008. do 2010. godine, smatra da je pogrešno misliti da će se napadi pobunjenika smanjiti posle povlačenja vojnika 2014, dodajući da postoji mogućnost i pada vlade u Kabulu, prenela je agencija AFP.

On je istakao da napori da se talibani dovedu za pregovarački sto nisu urodili plodom.

Prema rečima Atmara, mnogi lideri talibana u Avganistanu su izmestili svoje porodice u Pakistan, jer smatraju da je tamo sigurnije.

Izvor: www.tanjug.rs
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 312


« Reply #658 on: November 19, 2011, 11:09:03 am »

Још од одласка Руса па све до доласка Американаца и снага НАТО, Авганистан је био у грађанском рату. Значи, након повлачањеа страних трупа вратиће се у претходно стање - грађански рат.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #659 on: November 24, 2011, 03:58:31 am »

DZUMBA po tome sta sam ja citao Avganistan je oduvek bio u gradjanskom ratu. To ti je mesto gde moderna drzava nikad nije bila. Drzava je anomalija za taj prostor - a ne obrnuto. Bice tamo jos puno belaja samo sto kad kameru odu niko nece ni znati....
Logged
Pages:  1 ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... 287   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.