PALUBA
March 28, 2024, 01:40:07 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 287   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Avganistanu  (Read 505270 times)
 
0 Members and 6 Guests are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #270 on: November 12, 2009, 09:54:21 am »

Dogovoreno slanje dodarnih trupa u Avganistan


12.11.2009

London – Povećanje broja američkih vojnika u Avganistanu dogovoreno je, u principu, i samo je preostalo da se reši koliko će vojnika biti poslato i kako će se oni uklopiti u postojeće strateške ciljeve, rekli su američki zvaničnici.


Britanski „Gardijan” piše da je američki predsedni Barak Obama na sastanku sa šefovima odbrane razmatrao četiri opcije za raspoređivanje dodatnih snaga u Avganistanu i da je, zasad, „najinteresantnija” opcija koja predviđa da se u ovu zemlju pošalje još 30.000 do 35.000 američkih vojnika.

Ovaj predlog, prema pisanju „Njujork tajmsa”, podržavaju i američki državna sekretarka Hilari Klinton i sekretar odbrane Robert Gejts.

S druge strane, „Indipendent” navodi da se američki ambasador u Kabulu Karl Ejkenberi, jedan od istaknutih savetnika predsednika Obame po pitanju Avganistana, žestoko protivi povećanju broja američkih vojnika u toj zemlji.

Ejkenberi je, prema rečima neimenovanog izvora iz vlade, protekle nedelje poslao nekoliko poverljivih telegrama u Vašington u kojima dovodi u pitanje ispravnost takve odluke usred nestabilne i neizvesne političke situacije u Avganistanu.

Međutim, prema tvrdnjama jednog drugog zvaničnika, Obama je na sastanku odbacio sve četiri ponuđene opcije, koje sve predviđaju da se u Avganistan pošalje još vojnika, pa se postavlja pitanje da li je stav ambasadora u Kabulu u izvesnoj meri uticao na predsednika, piše „Independent”.

Bela kuća je, međutim, pre sastanka saopštila da će konačna odluka o ovom pitanju biti poznata tek za nekoliko nedelja.


Izvor: Tanjug
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #271 on: November 12, 2009, 05:25:39 pm »

Avganistan: U eksploziji povređeno pet švedskih vojnika
 
11.11.2009.   


Švedska vojska je saopštila da je u eksploziji bombe na putu na severu Avganistana
pet njenih pripadnika ranjeno, a prevodilac ubijen. Navodi se da se eksplozija dogodila
tokom patrole sa avganistanskim vojnicima u blizini Mazar-i-Šarifa. U kontingentu
NATO-a na severu Avganistana, nalazi se i 450 švedskih vojnika.



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Eksplozija se dogodila dan posle sastanka u Kabulu švedskog ministra inostranih poslova Karla Bilta sa predsednikom Hamidom Karzaijem i avganistanskim ministrom inostranih poslova Ranginom Dadfarom Spantom. Tema razgovora su bili nedavni predsednički izbori i neobuzdana korupcija u zemlji.

U međuvremenu, nadležni su saopštili da su u napadu bombaša samoubice na motociklu u pokrajini Zabul, poginula dva civila i ranjeno nekoliko vojnika NATO-a. Takođe danas, Bela kuća i generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki-mun, pozdravili su obećanje Japana da će tokom narednih pet godina izdvojiti pomoć za obnovu Avganistana u iznosu od pet milijardi dolara. Ban je izrazio nadu da će se i druge članice međunarodne zajednice ugledati na Japan.


Izvor: VOA


* pripadnici koalicionih trupa u avganistanu.jpg (50.99 KB, 210x210 - viewed 89 times.)
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #272 on: November 13, 2009, 12:22:34 am »

U dva odvojena prepada, snage bezbednosti Afganistana i NATO trupe su zaplenile 250 tona amonijum-nitrata i preko 2000 komponenata za eksplozivne naprave (satni mehanizmi, žice i detonatori), i uhapsile su 15 osoba. Prepadi su izvršeni 8. Novembra, u Kandaharu, poznatom uporištu Talibana, i to je jedna od najvećih zaplena od početka NATO operacija u Afganistanu. Amonijum-nitrat se uglavnom koristi kao veštačko đubrivo, međutim, može da se koristi i kao eksploziv, i Talibani ga redovno koriste prilikom izrade improvizovanih eksplozivnih naprava, naročito u južnom delu Afganistana, čiji je glavni trgovači i administrativni centar upravo Kandahar. Tipična talibanska improvizovana eksplozivna naprava u južnom Afganistanu sadrži oko 30 kg amonijum-nitrata. Ova zaplena bi mogla da bude veliki udarac za Talibane, kojima je postavljanje improvizovanih eksplozivnih naprava postala "omiljena" taktika, i koje su do sada nanele najveće gubitke NATO snagama. Naročito ako se uzme u obzir da je među 15 uhapšenih mogao da bude i neki iskusni "majstor", što bi bilo logično očekivati, pre svega iz logističkih razloga. Do sada, lokalne snage bezbednosti i NATO snage nisu mogle da zaplenjuju amonijum-nitrat, osim ako nisu mogle da dokažu da je nabavljen za pravljanje bombi, ali od Novembra 2009., stupila su na snagu nova pravila, prema kojima se amonijum-nitrat može oduzimati čak i od poljoprivrednika, uz odgovarajuću naknadu, čime je dotična supstanca praktično stavljena van zakona. 
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #273 on: November 13, 2009, 12:38:09 pm »

Braun pokušava da obezbedi još 5.000 vojnika za Avganistan


13.11.2009

London – Britanski premijer Gordon Braun
izjavio je da pokušava da obezbedi dodatnih
5.000 vojnika za Avganistan.


„Mislim da bi moglo da se obezbedi dodanih 5.000 vojnika za Avganistan”, rekao je Braun u intervjuu britanskoj mreži Bi-Bi-Si (BBC).

Velika Britanija mora da „prilagodi svoj pristup” u trenutku porasta broja žrtava u Avganistanu, rekao je britanski premijer i dodao da je Vašingtonu i Londonu potrebno da „drugi saveznici pomognu”.

On je rekao da je svoje saradnike poslao u zemlje koje imaju vojnike u okviru Međunarodnih snaga za podršku bezbednosti u Avganistanu (Isaf) kako bi ih ubedili da pojačaju svoje kontingente.

„Pokušavamo da ih ubedimo da podelimo teret. Tražio sam da pomognu i mislim da bismo mogli da imamo dodatnih 5.000 vojnika u Avganistanu, iz zemalja koje su čalnice NATO-a i iz onih koje to nisu”, rekao je Braun.


Izvor: Beta-AP-AFP
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #274 on: November 13, 2009, 12:46:38 pm »

Iskušenja vrhovnog komandanta


13/11/2009

Obama u procepu između jastrebova i golubova
dok odlučuje kako dalje u Avganistanu,
koji sve više postaje i „njegov rat”

 
Pripadnice vojske SAD
u Avganistanu (Foto AFP)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Vašington – Pre nego što je danas otputovao na devetodnevnu turneju po Aziji, predsednik Obama je održao još jedno, osmo u poslednja dva meseca, zasedanje svog ratnog saveta za Avganistan. Na sastanku koji je trajao dva i po sata, kako je saopšteno, zatražio je reviziju ponuđenih strateških opcija pre nego što saopšti svoju odluku povodom zahteva vojnih komandanata da se u ovaj rat pošalje još 40.000 vojnika – povrh 68.000 koji su već tamo, zajedno sa 40.000 savezničkih.

Obama svoje opcije odmerava u okolnostima rastućih podela u javnosti povodom već osmogodišnjeg rata kome se ne vidi i kraj i koji će za nekoliko meseci postati najduže vojevanje u istoriji Amerike.

Na stolu su mu, kako se iznosi, četiri predloga od kojih svaki podrazumeva eskalaciju, ali sa različitim brojem vojnika i drugačijim stepenom prenosa borbe protiv talibana na vlasti u Kabulu i avganistanske snage bezbednosti.

Situaciju su u ovom pogledu zakomplikovale prilike u samom Avganistanu, pre svega neželjeni ishod nedavnih predsedničkih izbora, u kojima je aktuelni šef države Hamid Karzai u prvom krugu isprednjačio posle masovnih manipulacijama glasačkim listićima, da bi potom novi petogodišnji mandat stekao pošto je protivkandidat odbio da učestvuje u drugom krugu.

Pad podrške ratu u javnosti (trenutno ga odobrava samo 36 odsto Amerikanaca) prate i sve veće podele u Kongresu. Dok republikanci, čija je administracija i počela ovu ekspediciju u „grobnici imperija”, insistiraju da se nastupa još odlučnije, redovi Obamine partije, demokrata, sve su rezervisaniji. Podele su vidljive i u neposrednom predsednikovom okruženju: dok se za veće angažovanje veoma zalažu državna sekretarka Hilari Klinton i sekretar za odbranu Robert Gejts, tabor skeptika predvodi potpredsednik Džo Bajden.

Podele su u oštar fokus došle i jučerašnjim „curenjem” poverljivih telegrama koje je iz Kabula Obami poslao njegov tamošnji ambasador Karl Ejkenberg, u kojima on iznosi procenu da slanje novih vojnika ne bi pomoglo u okolnostima kada je nesposobna i korumpirana vlada predsednika Karzaija glavni faktor širenja talibanske pobune.

Ejkenberg, na dužnosti američkog ambasadora u Kabulu od januara ove godine, inače penzionisani general sa četiri zvezdice (general-potpukovnik) koji je trupama u Avganistanu komandovao tokom 2006. i 2007. godine, pa dakle zna o čemu je reč, na ovaj način se direktno suprotstavio današnjem komandantu u Avganistanu, generalu Stenliju Mekristalu, koji je u svojoj proceni ratnih prilika naveo da bi se, bez najmanje 40.000 novih vojnika, rat „najverovatnije završio neuspehom”.

Obami u celini nije lako, jer mu se prva godina mandata privodi kraju u verovatno najtežim okolnostima koje je u novijoj istoriji imao jedan stanar Bele kuće: u teškoj ekonomskoj krizi, u mukotrpnoj borbi za unutrašnje reforme (promena sistema zdravstvene zaštite) i sa dva zatečena rata.

Iz prvog se polako, ali izgleda konačno izvlači – Irak je u vestima samo povodom diverzija sa podmetnutim bombama – dok će drugi, ako odobri eskalaciju, prestati da bude samo nasleđe koje mu je ostavio prethodnik, već postati i „njegov rat”, za koji će, kao vrhovni komandant, snositi celokupnu odgovornost.

Ta uloga mu izgleda ne pada baš lako, sudeći po izrazu lica posle prekjučeranje komemoracije u Ford Hudu, teksaskoj bazi u kojoj je jedan major u stanju nervnog rastrojstva ili sa hladnokrvnim umišljajem – to tek treba da se utvrdi – ubio 13 vojnika koji su se spremali za avganistanski front. Obama je juče, na praznik veterana, sumorno raspoložen posetio i groblje Arlington, na kome se, u „sektoru 60” namenjenom poginulima u Iraku i Avganistanu, svakodnevno dodaju novi grobovi.

Kao vrhovni komandant Obama je, kao i svi ratni predsednici pre njega, u procepu između jastrebova i golubova: prvi ga optužuju za kolebljivost i kukavičluk, a drugi za to što, izlazeći iz jedne ratne avanture, srlja u drugu.

Odmeravajući dimenzije eskalacije u Avganistanu on mora da vodi računa i o ekonomiji: izračunato je da bi svakih 1.000 novih vojnika koštalo oko milijardu dolara, što u okolnostima rastućeg budžetskog deficita i činjenica da bi ceo ratni račun mogao da se uveća za 50 milijardi nije baš za zanemarivanje.

Primetno je, inače, da se u celoj debati oko avganistanskog rata veoma retko pominje šta je njegov krajnji cilj i šta bi tamo moglo da bude proglašeno za pobedu.

Milan Mišić
Izvor: Politika online


* -Afghanistan,-foto-AFP.jpg (23.75 KB, 180x220 - viewed 71 times.)
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #275 on: November 15, 2009, 07:12:12 pm »

Quote
Na stolu su mu, kako se iznosi, četiri predloga od kojih svaki podrazumeva eskalaciju, ali sa različitim brojem vojnika i drugačijim stepenom prenosa borbe protiv talibana na vlasti u Kabulu i avganistanske snage bezbednosti.

A evo i neustrašivih, profesionalnih i nepobedivih avganistanskih snaga bezbednosti!  Grin

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/O2F80llZ5F4?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/Kc8w0IX4UQc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: August 06, 2010, 09:19:04 pm by dexy » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #276 on: November 16, 2009, 09:49:50 am »

Nije interes SAD da ostanu u Avganistanu
 

16.11.2009

Vašington – SAD ne žele da dugo ostanu u Avganistanu,
izjavila je američka državna sekretarka Hilari Klinton.



„To nije naš interes”, dodala je Klintonova u intervjuu za televizisjku stanicu Ej-Bi-Si (ABC), u vezi sa očekivanom odlukom predsednika SAD Baraka Obame o strategiji prema Avganistanu, koja, između ostalih opcija, uključuje i mogućnost slanja dodatnih desetina hiljada vojnika.

Rekavši da avganistanski predsednik Hamid Karzai i njegova vlada mogu bolje da upravljaju zemljom, ona je rekla: „Želimo da pošaljemo poruku da sada, kada su izbori završeni, želimo da vidimo opipljive dokaze da je vlada sposobna da više odgovara na potrebe naroda Avganistana”.

„Narod ne želi povratak talibana, oni žele vladu koja može zaista da funkioniše služeći njihovim interesima. Mi svvi zajedno, mi i naši saveznici iz međunarodne zajednice, pomoćićemo im da uspostave snage koje mogu da se brinu za njihovu bezbednost”, rekla je Hilari Klinton.

Demokratija i funkcionalna vlada su nešto što mora da se dogodi, a ne da se samo govori o tome.

„Ali naš prioritet je bezbednost SAD - kako da sebe zaštitimo i da sebe odbranimo od budućih napada”, ocenila je državna sekretarka SAD.

„Mi ne želimo da Avganistan ponovo postane rampa za lansiranje terorizma kao što je to ranije bio slučaj”, rekla je Hilari Klinton i dodala da su to elementi koje predsednik Obama proučava kako bi doneo nabolju moguću odluku oko buduće strategije u Avganistanu.


Izvor: Beta
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #277 on: November 16, 2009, 09:52:43 am »

Građani V.Britanije ne podržavaju više rat u Avganistanu


16.11.2009

Čak 70 odsto građana Velike Britanije
podržava povlačenje svoje vojske iz
Avganistana pokazuju najnovija istraživnja,
a prenosi „Indipendent”.


Kao glavni razlog promene javnog mnjenja navodi se podatak da je od invazije na Avganistan poginulo 32.000 građana te zemlje, a da je 235.000 raseljenih.

Skoro 50 odsto takođe smatra i da je učešće britanske vojske u tom ratu doprinelo povećanju opasnosti od terorizma.

Premijer Britanije Gordon Braun uskoro treba da izloži strategiju za Avganistan gde njegova zemlja ima 9.000 vojnika, a već je dat nalog za slanje još 500.


Izvor: Beta
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #278 on: November 18, 2009, 03:19:01 pm »

Siromaštvo glavni uzrok rata u Avganistanu, a ne talibani


18.11.2009.

Većina Avganistanaca smatra da su glavni uzroci rata siromaštvo, nezaposlenost i korupcija, a ne talibani, pokazuju podaci istraživanja koje su sprovele britanska humanitarna organizija "Oksfam" i još nekoliko avganistanskih humanitarnih organizacija.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 
Rezultati ankete, u kojoj je učestvovalo više od 700 ljudi, pokazali su da 70 odsto Avganistanaca smatra da su siromaštvo i nezaposlenost glavni uzroci sukoba. Skoro polovina anketiranih kazala je da su glavni razlozi zbog kojih rat i dalje traje korupcija i neefikasnost njihove vlade, dok je 36 odsto reklo da su za to krivi talibanski pobunjenici, javio je Rojters.

Avganistan je jedna od najsiromašnijih, najnerazvijenijih i najkorumpiranijih zemalja u svetu sa stopom nezaposlenosti od 40 odsto.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 
Amerikanci podržavaju novu strategiju u Avganistanu

Većina Amerikanaca smatra da će nova strategija predsednika Sjedinjenih Američkih Država Baraka Obame u Avganistanu biti uspešna, rezultati su danas objavljene ankete lista "Vašington post" i TV mreže ABC. Anketa pokazuje da 55 odsto ispitanika veruje da će Obama izabrati takvu strategiju koja će biti delotvorna u Avganistanu, prenela je agencija Rojters. Američki predsednik u svojoj zemlji ima nepromenjen stepen podrške ukupnoj politici koju vodi, 56 odsto Amerikanaca ga podržava, mada kada se govori o Avganistanu 45 odsto anketiranih odobrava, dok 48 odsto njih ne odobrava američku politiku u toj azijskoj zemlji. Samo sada dve trećine republikanaca ne odobrava način na koji američki predsednik rešava situaciju u Avganistanu, od kojih polovina ne odobrava takvu politiku, dok je podrška političkih neutralnih pala na 39 odsto.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 
Rojters ističe da je anketa pokazala da čak 52 odsto ispitanika smatra da nije vredno tamo voditi rat, s obzirom koliko taj rat košta Amerikance. Istovremeno 46 odsto anketiranih podržava slanje dodatnih trupa u Avganistan, mada jedan procenat manje anketiranih ima stav da treba tamo uputiti mali broj dobro obučenih američkih vojnika.

Ispitivanje je sprovedeno među 1.001 punoletnih Amerikanaca od četvrtaka do subote prošle nedelje putem telefona.


Izvorr: Tanjug / Foto: Reuters


* avganistan-prosjak-x.jpg (44.52 KB, 470x288 - viewed 54 times.)

* avganistan-prodavnica-x.jpg (57.62 KB, 470x288 - viewed 55 times.)

* avhanistan-vojnik-reuters-x.jpg (44.73 KB, 470x288 - viewed 56 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #279 on: November 19, 2009, 01:21:02 pm »

Rasmusen: Ako Okrenemo leđa Avganistanu, Al Kaida preti


19.11.2009

Budimpešta – Generalni sekretar Nato Anders Fog Rasmusen izjavio je da alijansa ne sme da okrene leđa Avganistanu pošto bi porasla pretnja od Al Kaide i povećala nesigurnost širom centralne Azije.


„Apsolutno nemam sumnji da ukoliko bi otišli i okrenuli leđa Avganistanu, Al Kaida bi se ponovo aktivirala”, istakao je Rasmusen na konferenciji u Budimpešti, posvećenoj jubileju alijanse.

Generalni sekretar Nato je podvukao da, iako bi mogli da porastu troškovi operacije Nato u Avganistanu „cena odlaska (iz Avganistana) bi bila mnogo veća”, prenela je agencija Rojters.

„Ukoliko mi (Nato) odemo samo zamislite pritisak na nuklearno naoružani Pakistan i nestabilnost koja bi se proširila poput požara kroz centralnu Aziju”, rekao je Rasmusen.

Osvrnuvši se na inauguraciju avganistanskog predsednika Hamida Karzaija ,Rasmusen je kazao da bi on trebalo da iskoristi svoj novi mandat za sprovođenje reformi i borbu protiv korupcije.

„Pozvao sam Karzaija i njegovu novu vladu da novi mandat iskoriste da demonstriraju jaku i jasnu posvećenost reformama”, rekao je Rasmusen.


Izvor: Tanjug
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #280 on: November 19, 2009, 02:54:53 pm »

To je to, daš dinar da uđeš sada ni kovčeg blaga ne bi bio dovoljan da izađu iz Avganistana.
Ne znam kakvu strategiju priprema Obama ali po meni jedino rešenje je da u vladu Avganistana pozovu i talibane i da se potom polako povuku.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #281 on: November 20, 2009, 07:57:16 pm »

Promašena igra sa talibanima
 

19.11.2009

Suočeni sa upozorenjima vojnih eksperata da rat ne može da se dobije silom, anglosaksonski lideri invazije na Avganistan vraćaju se staroj formuli: ukoliko protivnika ne možeš da pobediš, pridruži mu se.


U „kritičnom trenutku”, kako je ovo vreme opisala Hilari Klinton u Kabulu, SAD uz podršku Britanije, i uz sumnjičavi oprez partnera u NATO-u, pokušavaju da po starom kolonijalnom receptu podele talibane kako bi one „reciklirane” uveli u vlast u Kabulu.

Projekat o kome Amerikanci govore godinu dana, a šef britanske diplomatije ga ponovo lansirao ove nedelje, svojevrstan je izraz nemoći Zapada da definiše uspešnu „izlaznu strategiju” u sukobu sa nadirućim fundamentalistima mule Omara i njegovim saveznikom iz Al Kaide Osamom bin Ladenom.

Ideja o uključivanju u vlast talibana koji polože oružje nije nova. Lansirali su je Saudijci, podrazumeva se na mig iz Vašingtona pošto je CIA „razradila” mapu avganistanskih plemena i klanova koji bi mogli da sarađuju. Već krajem oktobra 2008. tvrdilo se da su SAD pripravne na direktne razgovore sa „elementima talibana”.

Konstrukcija se gradila na ničim do sada nepotvrđenoj premisi da bi mula Omar zarad ulaska u vlast bio spreman da rasturi savezništvo sa Al Kaidom.

Godina koja je u međuvremenu protekla sve demantuje. Ispunjena je talibanskim osvajanjima novih teritorija, rastućom oružanom silom koja obara helikoptere NATO-a i akcijama bombaša samoubica koji dramatično destabilizuju Avganistan i Pakistan.

Malo šta se promenilo i u Kabulu. Avganistanski predsednik Hamid Karzai, iznuđeni miljenik Zapada, juče je preuzeo drugi mandat. Proglašen je za pobednika pošto je uoči drugog kruga predsedničkih izbora protivkandidat Abdulah Abdulah, bivši šef diplomatije, izjavio da ne vidi šansu da se izbori sa krađama tokom skandaloznih izbora u avgustu.

Karzaijeva sumnjiva pobeda dodatno uzdrmava ionako problematičan legitimitet vlasti koju su instalirale invazione trupe NATO-a posle obaranja talibanskog režima 2001. Svestan koliko je ranjiv, a spreman da posluša savete saveznika koji ga drže, Karzai pokušava da „umerene” talibane uključi u vlast, dok se Amerikanci nadaju da će osvojiti „drugi prsten” talibanskih komandanata – iza najčvršćeg koji okružuje mulu Omara.

Novi-stari predsednik je u inauguracionom govoru pozvao „braću talibane” da uđu u vladu. Nekolicina „reformisanih talibana” se odazvala. Sedmorica se pridružila lokalnoj vlasti u provinciji Badgis, 11 u provinciji Baglan, a još sedmorica iz provincije Kunduz su najavili da će učiniti isto.

Da li je to početak erozije talibanske moći, kako priželjkuju Karzai i Amerika?

Argumenti protiv toga su snažni. Paštuni, većinski narod Avganistana, regrutuju najveći broj talibana čiji uspon počiva na rastućem antiamerikanizmu stanovništva izazvanom smrtonosno-ciničnim „kolateralnim štetama” vazdušnih akcija 100.000 vojnika NATO-a. Većina talibana odana je muli Omaru i ideji islamskog emirata Avganistan, kakav god on bio. „Reformisani” talibani postaju izdajnici, a samim tim meta atentata. Strah će biti dodatni faktor odvraćanja.

Britanske diplomate i MI-6 sada predvode napore da se pregovara sa „umerenim talibanima” kako bi oni bili skinuti sa liste sankcija UN. Šef Forin ofisa Dejvid Miliband je lider te akcije.

Po klasičnom klišeu „podeli i vladaj”, Britanci izgleda veruju da će ispasti dobri savetnici Amerikancima. Greška je trostruka.

Prva je da Miliband, kao glasnogovornik premijera Gordona Brauna, zaboravlja da su Britanci u 19. veku, usred „Velike igre” sa carskom Rusijom, izgubili Avganistan. Druga se tiče Sovjeta i njihove pogubne decenije od invazije 1979. Treća je da Amerikanci vole da saslušaju britanska udvoravanja – kao Džordž V. Buš „pudlicu” Tonija Blera oko Iraka – ali da vode svoju politiku.

Odluka je, dakle, u rukama Baraka Obame. Problem je u tome što „izlazna strategija” njegove administracije za Avganistan, koja pravi razliku između talibana i Al Kaide, ne obećava ništa dobro.

Avganistansku odluku „života ili smrti” Obama će, suočen sa agonijom, saopštiti za nekoliko nedelja. Posle onoga što je pre neki dan rekao generalni sekretar NATO-a, može se očekivati da će uprkos sve češćim upozorenjima armijskih vrhova slediti povećanje broja američkih vojnika na 70.000 ne bi li se talibani silom primorali da uđu u političke procese.

Obamina strategija podrazumeva još – jačanje centralne vlasti, suprotstavljanje korupciji i snaženje nacionalne armije kako bi kontrolisala unutrašnjost i granice i tako obnovila bezbednost regiona.

Ideja o uvlačenju talibana u vlast nema šansu ukoliko Karzai ne pokaže spremnost da se suoči sa korupcijom i ukoliko ne omogući normalan život za 28 miliona Avganistanaca. Toga nema. Talibani pokrivaju prostor. Oni ponovo drže svoje sudove i bolnice, čak i ombudsmana, što potvrđuje paralelnu snagu njihove vlasti. Vlada u Kabulu nije pobeđena, ona je nadvladana.

Iznad svega, nikakve su šanse da će proces nacionalnog pomirenja i uvlačenju talibana u vladu, o čemu govore Zapad i Karzai, uhvatiti koren ukoliko se SAD i NATO ne povuku, ili bar najave plan povlačenja.

Osećajući iza sebe pobedničku istoriju „Velike igre” sa Britancima, Amerikancima u Vijetnamu ili Sovjeta u Avganistanu, talibani su sasvim jasni: nema nikakvih pregovora dok su strane trupe u Avganistanu. Mula Omar obećava još žešće borbe.

Izginuće još Amerikanaca, Britanaca, Nemaca ili Italijana, a rat je već izgubljen.


Boško Jakšić
Izvor: Politika online
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #282 on: November 21, 2009, 07:32:03 pm »

NATO preuzeo komandu nad obukom avganistanske vojske


21.11.2009. 

Komandu nad obukom avganistanske vojske i policije danas je preuzeo NATO, kako bi bile stvorene efikasne domaće snage bezbednosti, što je jedan od preduslova za povlačenje stranih trupa iz te zemlje, preneo je danas Rojters.
 

Postojeća misija za obuku pod vodjstvom oružanih snaga Sjedinjenih Američkih Država spojiće se sa novom misijom NATO i biće pod komadnom te Alijanse, saopštili su komandanti na ceremoniji u Kabulu.
 
Zamenik komandanta nove misije general-major Majkl Vord izjavio je kako veruje da će taj korak biti podsticaj da više instruktora bude poslato u Avganistan, da bi pomogli bržoj ekspanziji lokalnih snaga.

U Avganistanu se trenutno oko 110.000 stranih vojnika bori protiv talibana, koji su svoju pobunu iz južnih i istočnih delova zemlje proširili u ranije mirne oblasti.

U borbe je uključeno i oko 95.000 avganistanskih vojnika i oko 93.000 policajaca.

Vord je rekao da je trenutni cilj povećanje broja avganistanskih vojnika na 134.000, a policajaca na 96.800, do oktobra 2010. godine. Medju snagama NATO ima oko 68.000 Amerikanaca.

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Barak Obama treba da donese odluku o predlogu američkog komandanta u Avganistanu generala Stenlija Mekristala o slanju dodatnih 40.000 vojnika.

Mekristal, koji, takodje, insistira na obuci lokalnih snaga bezbednosti , smatra da bi za stabilizaciju zemlje bilo potrebno oko 400.000 pripadnika avganistanske vojske i policije.

Vojni komandanti veruju da će tek kada avganistanska vojska i policija budu sposobne da obezbede sigurnost, strane trupe će moći da napuste zemlju.


Izvor: Tanjug
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #283 on: November 23, 2009, 02:47:33 pm »

Britanski oficir: Američki vojnici su poput Marsovaca


23.11.2009

Između britanskih vojnih oficira Iraku i njihovih američkih saveznika postoji duboko neprijateljstvo, otkrivaju tajna vladina dokumenta, čiji su podaci procureli u javnosti.

 
Visoki britanski oficir u Iraku pukovnik Dž. K. Taner opisao je svoje američke kolege kao "grupu Marsovaca" za koje je dijalog "vanzemaljska stvar", prenosi "Telegraf" delove dokumenta.

"Bez obzira na naš takozvani specijalni odnos, vidim da ne postoji razlika u odnosu prema nama i prema, recimo, Portugalcima", rekao je Taner.

Taner je dodao da su Britanci iskusili "stvarne poteškoće u radu sa američkom vojskom i civilnim organizacijama koje su, delimično arogantno i birokratski, diktirale samo jedan put – američki".

"Sada shvatam da sam Evropljanin, a ne Amerikanac. Uspevali smo da bolje sarađujemo sa našim evropskim, i ponekad sa arapskim partnerima, nego sa Amerikancima. Evropljani pričaju jedni sa drugima, dok je dijalog vanzemaljska stvar za američku vojsku... Saradnja sa njima isto je što i saradnja sa grupom Marsovaca", istakao je Taner.

Njegov šef, glavni britanski komandant u Iraku general-major Endru Stjuart, ispričao je kako je proveo "mnogo vremena izbegavajući i odbijajući" naredbe njegovih nadređenih, koji su Amerikanci.

General je najmanje jednom odbio da izvrši naređenje, što je dovelo do toga da je britanski ambasador u Vašingtonu Dejvid Mening bio pozvan u Stejt department radi diplomatskog ukora, i to one vrste koja se više uručuje "problematičnim državama", poput Zimbabvea ili Sudana.

Objavljena tajna dokumenta oslikavaju sukob između, kako ih Stjuart opisuje, američkih komandanata koji imaju "ratni" pristup, i njihovih britanskih kolega, koji preferiraju "razgovor".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Stjuart je ukazao da "jedina svetska supersila (SAD) ne dozvoljava da se njihova pozicija dovodi u pitanje".
"Pregovaranje je često prljava reč", ukazao je general.

Stjuart je priznao da su sposobnosti Britanije da utiče na američku politiku u Iraku "minimalne". On je ukazao da je neverovatno da čak nema ni sigurne komunikacione veze između njegovog štaba u Basri i američkog komandanta, generala Rika Sančeza, u Bagdadu.

Taner je istakao da ih je Sančez posetio samo jednom za sedam meseci. On je takođe dodao da je samo jednom razgovarao sa šefom štaba američkog korpusa u Zelenoj zoni, tokom tog perioda.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Otkrivanje poverljivih zapisa sa zvaničnih intervjua između britanskog ministarstva odbrane i vojnih komandanata, koji su se tada upravo vratili iz operacija u Iraku (maj 2003-maj 2004), dogodilo se dan pre početka javnog saslušanja u okviru istrage o britanskoj umešanosti u rat u Iraku.

Među pitanjima koja su pod istragom nalaze se i britansko-američki odnosi, ukazao je "Telegraf".


Autor: Blic online / Foto: AFP


* trupe-x.jpg (65.39 KB, 470x313 - viewed 48 times.)

* vojska-SAD-avganistan2-AFP-x.jpg (41.04 KB, 470x313 - viewed 40 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #284 on: November 23, 2009, 06:14:20 pm »

Надобудно понашање Американаца је мање-више позната ствар. Они се васпитавају да буду такви. Генерално, образовни систем је постављен тако да се о другим земљама мало учи и све што ваља на овоме свету направили су или могу да направе само Американци. Тако је и у Војсци, уз мања или већа одступања. Појединачно, могу се понашати врло фер и коректно, као и сви људи без обзира на расу, нацију, пол и вероисповест.

То им шкоди, као на пример у Авганистану. Са друге стране свака већа и јача земља из НАТО-а тамо води своју политику и није се одрекла своје националне команде. То шкоди општем напору и нарвано нервира Амере јер очекују да се сви упрегну у њихова кола и да играју како они кажу. Када би сви помало попустили и када би осмислили биљу тактику и борби а посебно у приступу према народу Авганистана боље би пролазили. Овако осуђени су на пропаст, пре или касније.
Logged
Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 287   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.