PALUBA
April 28, 2024, 11:52:59 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: J-22 Orao  (Read 3219 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 693



« on: January 23, 2024, 09:41:52 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

J-22 Orao
LITAKI, 1/72 (#72001)
Tekst i fotografije: Miroslav D. Šljivić

,,Među poznavaocima prilika u svetu avijacije Orao izaziva kontroverzu u proceni vrednosti tog aviona, prvenstveno kao namenske borbene platforme. Ravnodušnosti u raspravi o tom pitanju nema – za jedne jugoslovenski Orao, odnosno rumunski IAR-93, predstavlja najsloženiji projektantski i proizvođački poduhvat druge Jugoslavije, a za druge promašaj koji je samo uzeo novac i vreme“
(citat iz knjige ,,ORAO pogled iz jugoslovenskog ugla“, Aleksandra Radića).

Bez obzira na sve te stvari o kojima je raspravljala stručna javnost, Orao je ostao zaista najspektakularnija vazduhoplovna platforma koja je nastala na ovom podneblju. U vazduhu je plenio svojim elegantnim linijama i odličnom pokretljivošću, u sebi je spajao nespojivo kao što su istok i zapad a sve to začinjeno jugoslovenskim i rumunskim idejama. Danas još uvek aktivno leti i odlično služi u RViPVO VS a nedavno je dobio i nove mogućnosti koje će ga na nebu održati još dosta vremena. J-22 Orao je priča koja još uvek traje…

Nakon par pokušaja izrade makete u plastici i par uspelih realizacija u rezinu konačno pred sobom imamo Orla u plastici, izrađenog u short-run tehnici. Ukrajinska firma LITAKI je za svoj prvenac sa kojim je izašla na maketarsko tržište izabrala baš ovog lepotana i to sa pokrivanjem standardnih šema od exJu RViPVO iz osamdesetih pa preko devedestih godina upotrebe pa sve do današnjih dana u sastavu 241.lbae srpskog vazduhoplovstva.

Maketa nam dolazi u povećoj kutiji zbog lepog gesta proizvođača koji se ogleda u posteru (položeni A4 format) sa odličnom ilustracijom Karlosa Alonsa (Carlos Alonso) na kojoj par Orlova u smaknutom poretku jezdi iznad prelepog krajolika centralne Srbije. Ilustracija se nalazi i na frontu kutije i vrlo je efektna! Ono što je esencija ovog seta su ramovi sa delovima. Na prvi pogled oni izgledaju veoma lepo odliveni, skroz čisti bez ostataka livenja, sa panelnim linijama koje su u negativu. Prva stvar koja me je zaintrigirala je bila rasklop trupa koji se dobija spajanjem dve polutke, gornjom i donjom polovinom trupa i obzirom na tehniku izrade makete, malko mi je srce zatreperilo. Koristeći kontra pincetu koja je fiksirala ove polutke dobio sam sasvim lepo uklopive delove i trup u celosti koji zaista liči na Orla. Na trupu se primećuju nedostaci nekih vidljivih panela ali to će svakako biti na maketarima da li ih žele urezivati ili ne. Rasklop krila je takođe iz dve polovine, donjake i gornjake koja je u celosti. Uklapanje je OK ali će biti potrebno gitovanje/obrada na liniji spoja koja se nalazi na donjaci krila. Ta linija prelazi preko linija upravljačkih površina što je malo nezgodno rešenje ali nije bauk.

Nadam se da će ekipa LITAKIJA u svojim narednim projektima drugačije rešavati ove stvari (koje, doduše, srećemo i kod TAMIJE). LITAKI je prilično dobro proučio zadatu temu pa u kutiji imamo dva različita para horizontalaca koji pokrivaju prototipove, predserijske i serijske Orlove, sasvim lepo urađene podrepne delove izduva za Orlove sa i bez motora sa forsažom. Od podvesa su date avio bombe (BL-755) i kontejneri sa NRZ kalibra 57mm i 128mm. Naravno, tu su i topovi GŠ-23L(YU) kao i delovi za dva podkrilna kontejnera te nosači IC mamaca. Kompleks stajnog trapa je prilično lepo i detaljno predstavljen datim delovima i biću slobodan da primetim da njihovim postavljanjem na maketu dobijamo izgled onog komplikovanog stajnog trapa koji je godinama pravio probleme tehničkom osoblju kao i pilotima. Nadam se da sastavljanje stajnog trapa na maketi neće predstavljati problem. Kutije stajnih trapova su višedelne i sa unutrašnje strane imaju u blagom reljefu izlivene vodove i delove koji se u njima nalaze. Poklopci tih kutija su sa imitacijom perforiranih unutrašnjih limova. Kompleks usisnika koji se sklapa na sudar sa trupom i krilima ovako na ramovima mi izgleda dobro izliven ali će taj veoma upečatljiv deo aviona biti ocenjen po završenom sklapanju koje sam već počeo. Rad sam počeo na kabini i u ovom kratkom opisu sam nju ostavio za kraj jer su mi te pilotske kancelarije skoro pa omiljeni delovi pri svakom sastavljanju. LITAKI je za kabinu pripremio pod sa reljefom, izbacivo sedište Martin Baker, instrumentalnu tablu sa nožnim komandama pravca i bočne panele. Poput Eduardovih Profi PACK setova i ovde imamo lep list fotoecovanih delova za sve nabrojano u kabini stim što se eceraj može koristiti solo ili u sadejstvu sa dekalima. Martin Baker sedište takođe dobija nekoliko fotoecovanih delova za karakteristične delove naslona i vezova. Prozirni delovi su dati posebno za vetrobran i poklopac kabine, lepo su izliveni, za nijansu puniji ali čisti i bez ikakvih nepravilnosti. Na suvo sasvim lepo naležu u zatvorenom položaju. Na mojoj maketi će biti u otvorenom položaju. Set eceraja sadrži delove, pored kabinskih i za kompleks izduva, aerodinamičke ,,brkove“ na prednjem delu trupa, poluge na poklopcu stajnog trapa, earodinamička krilca na potkrilnim tankovima, rešetke na zadnjim delovima kontejnera NRZ-a i nosačima IC mamaca, aerodinamičke pregrade na gornjaci krila…

U kutiji je i set maski koji će sigurno biti koristan prilikom farbanja prozirnih delova i točkova (zvuči poznato). Kao što sam već pomenuo u kutiji su date oznake za ukupno šest aparata koji pokrivaju period od rane upotrebe do današnjih dana te na tabaku imamo oznake za:

-J-22 Orao 25103 iz osamdesetih godina prošlog veka
-J-22 Orao 25102/407 koji je bio učesnik vazduhoplovnog sajma u Leburžeu 1987
-J-22 Orao 25207 u tri izvedbe (iz 1998 sa Yu pepsikama, iz 2006 sa nastupa na aeromitingu u Konstanci sa srpskim papsikama i iz 2007 sa nastupa na aeromitingu u Kečkemetu sa tek postavljenim rondelama sa kosovskim krstom). Nakon toga je dobio specijalnu šemu kao demo avion.
-J-22 Orao 25175 iz aprila 2021 sa specijalnim farbanjem vertikalca povodom 60 godina 241.lbae

Sve šeme farbanja i označavanja (nacionalne i eksadrilske oznake i servisni natpisi) su date u koloru na dva lista A4 formata. Boje koje je LITAKI preporučio su iz GUNZE i MIG asortimana.

Dekali su u izvedbi firme DECOGRAPH, izgledaju vrlo uverljivo i svi su odlično centrirani. Set servisnih natpisa je na srpsko-hrvatskom jeziku (službenom jeziku u JNA) i obuhvata, rekao bih, sve servisne i upozoravajuće natpise na trupu i krilima.

Litakijev prvenac a naš Orao je u šortran tehnici ali ipak je ovo šortran 21.veka. Set u ovoj kutiji predstavlja vrlo ozbiljnu maketu i odličnu osnovu da se uradi vrlo verna maketa jurišnika J-22 Orao. Moj prvi utisak je izuzetno pozitivan a samo sklapanje i konačna izvedba će biti završna ocena ove makete kako kod mene tako i kod svakog maketara koji je bude radio. Siguran sam da će nam ova maketa priuštiti mnogo zadovoljstva i zabave, iako nije klasična plastika, dok je budemo radili.

Zahvaljujem se LITAKIJU za veliku čast koju mi je ukazao poslavši mi svoju maketu prvenac za ovaj prikaz.
Zahvaljujem se i gospodinu M koji me je preporučio Litakiju za ovu recenziju.

Maketar Plus


* J-22 Orao Litaki.jpg (1967.11 KB, 1000x697 - viewed 2 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 22 queries.