PALUBA
April 29, 2024, 10:58:39 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Gde nestadoše pravda i istina?  (Read 3234 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« on: February 18, 2024, 10:38:40 am »

Da pokrenem ovu temu ponukalo me je nekoliko postova od jučer, uglavnom iz teme Rat u Ukrajini a vezano za smrt Navaljnog u Rusiji.

Odgovore na sva pitanja koja ću postaviti ja znam - pratim svetsku politiku više od 40 godina ali za ilustrovanje mojih pitanja biće dovoljno i poslednjih 25 godina. Očekujem da kolege sa foruma koje žustro napadaju jednu stranu u aktuelnom sukobu u Ukrajini kažu nešto o tome što ću pitati (iako i tu već znam odgovore).

Kakvo smo mi to društvo, kakvi smo ljudi - pojedinci postali? Gde se izgubiše pravda, pravo, jednakost za sve, demokratija (ako to odavno nije samo izlizana floskula), jedan metar za merenje svačijih dela?

Kako se tako reaguje na rat Rusije i Ukrajine uprkos javno izrečenim priznanjima nemačke kancelarke i francuskog predsednika da su sporazumi Minsk I i Minsk II služili samo za kupovinu vremena da se Ukrajina naoruža? Za šta da se naoruža, za širenje pravde i demokratije na celoj teritoriji države Ukrajine ili za napad na nekoga? Na koga? Šta sad taj koji treba da bude napadnut treba da uradi, da opere vrat da krvnik ne isprlja mnogo nož ili da se brani? U temi o globalizaciji citirao sam deo povelje organizacije UN koji dopušta preventivni rat u ovakvim slučajevima kao opravdan.

Zašto se nije tako reagovalo 1999. kada su Luk Šort, komandant USAF i Medlin Olbrajt, državna sekretarka uveravali američku javnost da je SR Jugoslavija okupirala jadno Kosovo te će ga oni za 3-7 dana osloboditi svojim bombama?

Zašto se nije reagovalo tako na napad na Irak zbog oružja masovnog uništenja koje nije nikada nađeno? Ni na izjavu Medlin Olbrajt da je pogibija više od 200 000 iračke dece "dobar posao"? Šta je danas Irak, nezavisna država?

Zašto se nije reagovalo na napad na Libiju (povoda se više ni ne sećam, razlog je bio ogroman dug zapadnih naftnih kompanija toj zemlji)? Šta je danas Libija, demokratska nezavisna država?

Zašto se nije reagovalo na zversko ubistvo Gadafija i njegovih potomaka, na vešanje Sadam Huseina zbog ko zna kojih grehova?

Nikome ne smeta što američke trupe danas u Siriji štite eksploataciju sirijske nafte i odvoženje ko zna gde na Zapad, naravno bez plaćanja?

Niko nije nazvao ni jednog od poslednjih 5 - 6 američkih predsednika zločincem, sotonom, krvnikom... iako je svaki od njih pokrenuo barem jedan rat protiv nemerljivo slabijih protivnika radi uvođenja demokratije, a iza tih ratova ostali su milioni mrtvih i razorene države?

E, ali Takera Karlsona jesu nazvali "korisnim idiotom" jer se usudio da ponudi "demokratskoj" zapadnoj javnosti drugu stranu medalje na uvid.

Etalon metra nalazi se u pariskom Luvru, sačinjen je od iridijuma i platine, ima tačno 100 cm ili 1000 mm kolege, pa vi merite kako hoćete, možete i onim kineskim metrom koji koriste prodavci drva sa kamiona i koji ima samo 90 cm, ali etalon iz Luvra Vam je izvan domašaja - uvek će ostati na 100 cm ili 1000 mm.

Kolege, ako je to demokratija i uzor kojem treba da težimo, molim da me ostavite u mojoj autokratiji, više je volim i bolje mi odgovara.

Ostaću optimista i idealista do smrti, takav sam, pa eto, očekujem da kolege koje često mere kineskim metrom nešto napišu u ovoj temi jer su zadržali barem elementarno poštenje i poštovanje vlastitog uma i razuma, barem da pokušaju sebi da odgovore ZAŠTO? Rekoh da ja već znam sve njihove odgovore - odabrali su stranu i ta strana može da radi šta hoće, sve je u redu, dok druga ne sme čak ni da jaukne kad je zaboli.

Izvor: moja razmišljanja, sagledavanja savremenog sveta i ogorčenost.
« Last Edit: February 18, 2024, 11:11:17 am by Boro Prodanic » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 035


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1 on: February 18, 2024, 10:49:30 am »

Evo jednog video priloga koji tačno u centar dopunjuje tvoja razmišljanja.

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #2 on: February 18, 2024, 11:08:49 am »

Uz Milanovića, Rumen Radev i Viktor Orban još uvek ne mere kineskim metrom, ali retki su Evropljani, još ređi Amerikanci u toj grupi.

Iskreno Brok, nisam očekivao da ti prvi komentarišeš u ovoj temi, očekivao sam neke druge, koji misle da dete ranjeno gelerom bombe koju je bacio demokratski pilot ne plače jer ga ne boli, nego umire sretno jer je njegova smrt za demokratiju. A tek roditelji tog deteta kako se raduju!
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 035


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #3 on: February 18, 2024, 12:28:38 pm »

Samo mi nisu jasni ovi novinari oko Milanovića, da li se prave blesavi ili su stvarno takvi.

Boro, iskreno ću ti reći šta mislim, ako jedna supersila čini agresiju nad drugom manjom i slabijom zemljom, i to posle bude izgovor drugoj supersili da počini nešto slično, najiskrenije ja tu ne vidim neku veliku razliku. Manje više to kaže i Milanović.
Sve što si naveo stoji, ali medalja uvek ima dve strane, ništa na ovom svetu nije striktno crno i belo, više je sivo.
U visokoj politici nema ljubavi već samo interesa.
Ali ne bih ulazio dublje u diskusiju, ti imaš stavove kakve imaš, i pošto te dobro poznajem, a i drugari smo, znam da svoje mišljenje nećeš promeniti i to poštujem.
U svemu je dobra jedna stvar, da ne postoji samo jedna supersila, ne daj Bože da je tako, e onda bi bilo sve crno i belo.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #4 on: February 18, 2024, 12:43:54 pm »

U temi Globalizacija ili globalizacije - kuda idemo? upravo zastupam tezu da je za čovečanstvo bolje da postoji nekoliko centara moći od opcije da su samo dva, ili još gore, samo jedan. Priča je duga, treba pročitati celu temu da se shvati šta mislim...

Slažem se da je agresija zločin bez obzira ko je počinio, jedna ili druga super - sila ili neka regionalna sila (Izrael?). U konkretnom slučaju najviše mi smeta medijska blokada svega što dolazi sa izvora druge strane i a priori osuda te strane bez ulaženja u uzroke rata kao i a priori odobravanje svih postupaka druge strane, čak i farsi (zločin u Buči), medijskih spinova pa sve do zločina (streljanje ruskih zarobljenika).
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #5 on: February 18, 2024, 12:48:25 pm »

Amerikance lažu o situaciji u Ukrajini

Preduzetnik Ilon Mask složio se sa mišljenjem da se u SAD šire lažne informacije o situaciji u Ukrajini i o tome kako je sukob počeo.

„Tačno tako“, napisao je Mask u subotu u komentaru ispod posta biznismena Dejvida Saksa na mreži Iks o ukrajinskoj krizi.

– Sukob u Ukrajini je zasnovan na lažima – lažima o tome kako je počeo, kako teče i kako će se završiti. Rečeno nam je da Ukrajina pobeđuje, a u stvari gubi. Rečeno nam je da se sukob čini NATO jačim, a zapravo ga iscrpljuje… Rečeno nam je da nema mogućnosti za sklapanje mira, a mi smo u stvari odbacili brojne mogućnosti da (situaciju) rešimo pregovorima – napisao je Saks.

Na vest o padu Avdejevke, Mask je napisao: „Što ovo (sukob) duže bude trajalo, biće bolje za Rusiju“.
Prethodno je Mask izjavio da odobravanje novog paketa pomoći Kijevu i produženje sukoba ne bi pomoglo Ukrajini.

Izvor
Logged
B051LjKo
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 365


« Reply #6 on: February 19, 2024, 05:07:52 am »

Gde se izgubiše pravda, pravo, jednakost za sve, demokratija (ako to odavno nije samo izlizana floskula), jedan metar za merenje svačijih dela?

Da bi nešto izgubio, prvo to moraš imati. Kad je točno u povijesti čovječanstva vladalo pravo? Kad je svijet bio pravedan? Kada je onaj s većom batinom bio obziran prema onome s manjom batinom? Apsolutno nikad. Svi su licemjerni, svi pdorzavaju svoj narativ, i ignoriraju tuđi. Uvijek bilo, uvijek bit će...

Evo i Rusije u ovom sukobu... Da li je Rusija ''u pravu'' što je pokrenula ovaj rat. Naravno da nije. Što god ljudi mislili na temu, bili pro ili konta Rusije, vatra je dolivena na vatru 24.2. Bilo koji potez da su povukli osim invazije bio bi bolji i za Ukrajince i za Ruse. Eto nisu. Ruski narativ je ''Ukrajina zapravo nije Ukrajina nego je oduvijek bila Rusija, samo su im komunisti dali državi pa ćemo mi to sad malo riješiti. Plus moramo denacificirati Ukrajinu i zaštititi rusofono stanovništvo''... Uz to istovremeno pljuju po Amerikancija i njihovim ratovima koji svako malo nikne neki novi... ''Ako mogu oni, možemo i mi...'' Da i ne spominjem da rat ne zovu ratom, nego ''specijalnom vojnom operacijomććć... Ono, ''nije govno nego se pas posrao...''

Od pamtivijeka jači napada slabijeg, tvrdi da je u pravu. Oni koji sa strane gledaju, ako im ne paše osuđuju, ako im paše, gledaju na drugu stranu...

PS. Rijetko se slažem s Milanovićem, ali na onom videu je potpuno u pravu... A polupismeni novinar koji mu ničim ne može parirati dobacuje floskule, drugo i ne može.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #7 on: February 19, 2024, 09:49:25 am »


Da bi nešto izgubio, prvo to moraš imati. Kad je točno u povijesti čovječanstva vladalo pravo? Kad je svijet bio pravedan? Kada je onaj s većom batinom bio obziran prema onome s manjom batinom? Apsolutno nikad. Svi su licemjerni, svi pdorzavaju svoj narativ, i ignoriraju tuđi. Uvijek bilo, uvijek bit će...


Mislim da je ovaj pasus ključan i potpuno tačan.

Međutim, još stari Latini rekoše "audire alteram partem" - da čujemo i drugu stranu. E, sad se i to izgubilo na žalost...
Logged
victoria
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 441


« Reply #8 on: March 16, 2024, 02:40:27 pm »

Dugo sam razmišljao gde da pokrenem razgovor članova foruma o temi koja je toliko mučna da mi redovno pokvari raspoloženje kada na nju pomislim. Da li da je pokrenem kao zasebnu temu i gde? Sada mi se ovaj Borin naslov i uvod, koji se očigledno odnosi na malu Milicu Rakić koja je ubijena tokom NATO agresije, čini kao pravo mesto za nju.

Svi mi znamo da se devojčica koja je ubijena na noši od gelera bombe zvala Milica, a prezivala Rakić. Da li znamo za imena hiljada i hiljada beba čijim roditeljima nije dozvoljeno ni da ih vide, koji nisu imali dovoljno vremena ni da im daju ime pa čak ni da ih sahrane, jer im je rečeno da su njihova deca umrla prilikom porođaja? Da se takvo zločinstvo odigrava u Gazi, mi bismo podigli svoj glas kao pravdoljubivi ljudi. No, taj višedecenijski zločin se odigrava u Srbiji, počinili su ga i nastavili da čine neljudi koji istim ulicama hode sa nama, koji idu u iste kafane kao i mi, navijaju za iste klubove i sa nama se voze istim liftom. Pogađate, reč je o višedecenijskom otimanju beba iz porodilišta u Srbiji.

Kažem otimanju jer ona pokvarena, podmukla i očigledno floskula izbačena od počinilaca zločina i njihovih pokrovitelja i zaštitnika o "nestalim" bebama ne stoji. Kako može tek rođena beba da nestane? Valjda istrčala iz porodilišta i odlutala u nepoznatom pravcu?! Osim nesrećnih roditelja, tom temom se bavio niški novinar i dopisnik Večernjih novosti Miša Ristović koji je napisao knjigu "Rođeni da nestanu". Tom temom se bavila i država, jako kratko vreme u smislu istrage o tom zločinu. Od kraja maja 2003. do novembra 2004. kada je novi repučki javni tužilac postavljen za vreme vlade velikog ali večito neobaveštenog Srbina naložio njenu obustavu. Cela stvar je prebačena na mehanizam koji sasvim sigurno neće doneti rezultate, a to je naravno Anketni odbor u Skupštini.
Logged
victoria
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 441


« Reply #9 on: March 16, 2024, 02:49:20 pm »

Sudovi su tada reagovali "žestoko". Sve prijave su ekspresno odbačene, sa obrazloženjem da su krivična dela zastarela. Međutim, kada se shvatilo da je vrag odneo šalu, i da broj sumnjičavih roditelja raste iz dana u dan, u proleće 2003. godine dolazi do obrta.

Tada je afera trgovina bebama došla do višeg nivoa i Vlada pokojnog premijera Zorana Đinđića je naložila da se njome pozabavi sudstvo. Ubrzo je Republičko javno tužilaštvo rešilo da otvori zvaničnu istragu, mimo roka zastarelosti za krivična dela.

Na sastanku u Beogradu, 28. maja 2003. godine, kome su prisustvovali rukovodilac krivičnog odeljenja Vladimir Vukčević, zamenik RTJ, opštinski javni tužioci iz Niša, Kruševca, Prokuplja i Rače, kao i Okružni javni tužilac iz Kragujevca i opštinski tužilac beogradskog Drugog opštinskog suda, predočeno je da je tokom 2002. godine podnet veći broj prijava za krivična dela oduzimanja maloletnih lica i promena porodičnog stanja.

Naloženo je da javni tužioci u svim predmetima moraju da "stave predlog za preduzimanje određenih istražnih radnji protiv N. N. lica, uz dostavu celokupne pribavljene dokumentacije, s tim da istrazi prisustvuju zamenici OJT koji obrađuju predmet".

Javni tužioci su zaključili da je, zbog sveobuhvatnog razjašnjavanja konkretnih slučajeva (jer postoji izražena sumnja roditelja da im deca nisu umrla, već da su živa i prodata drugim porodicama), neophodno da se zahteva da MUP ispita nepravilnosti oko upisa matičnih brojeva. Trebalo je da se pregledaju i matične knjige, a predložena je i DNK analiza.
Logged
victoria
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 441


« Reply #10 on: March 16, 2024, 02:50:50 pm »

Da ne zaboravim link.Ovde možete knjigu pročitati i "skinuti".                                                                                                                         http://www.kradjabeba.org/files/knjiga_rodjeni%20da%20nestanu.pdf
Logged
victoria
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 441


« Reply #11 on: March 16, 2024, 03:14:15 pm »

Vrlo brzo nakon formiranja nove "patriotske" vlade usledio je hladan tuš za roditelje, a nama još jedan jasan pokazatelj koliko je mašina zla u Srbiji moćna. Citat iz knjige: "Od roditelja će se tražiti da kažu da li sumnjaju koji su lekari i babice izvršili navedena krivična dela, kao i da li im je poznato gde se, eventualno, nalazi dete za koje tvrde da nije mrtvo već živo. Zdravstvena inspekcija je trebala da utvrdi da li je poštovana uobičajena procedura u tim slučajevima, a ako nije, koje su nepravilnosti i u kom obimu. Roditelji, podnosioci krivičnih prijava, biće upozoreni na posledice davanja lažnih iskaza i prijavljivanja lažnog svedočenja."

"Međutim, kada su proces preuzele istražne sudije, sve je stalo", kaže Nikola Šegrt iz Beograda, jedan od sumnjičavih očeva. "A onda su nadležni iz tih ustanova po raznoraznim medijima počeli da iznose priče kako je afera o otmici i preprodaji beba plod nečije mašte, inspirisane španskim serijama."

Veoma brzo udaren je šamar roditeljima koji tragaju sa svojom decom. Početkom novembra 2004. godine, Republički javni tužilac Slobodan Janković ukazom ukida akt svog prethodnika o pokretanju istrage povodom otetih beba. Opštinskim javnim tužilaštvima u Beogradu i po Srbiji je poslato uputstvo da nalože prekidanje svih već započetih istraga, zbog zastarelosti krivičnih dela oduzimanja maloletnog lica i promena porodičnog stanja. Kako je napisano, "zauzet je stav da se radi o krivičnim delima stanja, a ne trajnim krivičnim delima, pa ne može da se primene zakonski paragrafi o prekidu roka relativne zastarelosti krivičnog gonjenja i primeni računanje apsolutnog roka zastarelosti".

Kao rezultat toga, iz opštinskih tužilaštava roditeljima su počele da stižu odbijenice, dokumenti kojima ih tužioci obaveštavaju da su odbačene njihove krivične prijave protiv nepoznatih babica, ginekologa i administrativaca po matičnim uredima. Uz obaveznu rečenicu na kraju da se "obaveštenje o odluci tužilaštva dostavlja radi znanja(!?)".
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 035


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #12 on: March 16, 2024, 04:39:56 pm »

Dugo sam razmišljao gde da pokrenem razgovor članova foruma o temi koja je toliko mučna da mi redovno pokvari raspoloženje kada na nju pomislim. Da li da je pokrenem kao zasebnu temu i gde? Sada mi se ovaj Borin naslov i uvod, koji se očigledno odnosi na malu Milicu Rakić koja je ubijena tokom NATO agresije, čini kao pravo mesto za nju.

Svi mi znamo da se devojčica koja je ubijena na noši od gelera bombe zvala Milica, a prezivala Rakić. Da li znamo za imena hiljada i hiljada beba čijim roditeljima nije dozvoljeno ni da ih vide, koji nisu imali dovoljno vremena ni da im daju ime pa čak ni da ih sahrane, jer im je rečeno da su njihova deca umrla prilikom porođaja? Da se takvo zločinstvo odigrava u Gazi, mi bismo podigli svoj glas kao pravdoljubivi ljudi. No, taj višedecenijski zločin se odigrava u Srbiji, počinili su ga i nastavili da čine neljudi koji istim ulicama hode sa nama, koji idu u iste kafane kao i mi, navijaju za iste klubove i sa nama se voze istim liftom. Pogađate, reč je o višedecenijskom otimanju beba iz porodilišta u Srbiji.

Kažem otimanju jer ona pokvarena, podmukla i očigledno floskula izbačena od počinilaca zločina i njihovih pokrovitelja i zaštitnika o "nestalim" bebama ne stoji. Kako može tek rođena beba da nestane? Valjda istrčala iz porodilišta i odlutala u nepoznatom pravcu?! Osim nesrećnih roditelja, tom temom se bavio niški novinar i dopisnik Večernjih novosti Miša Ristović koji je napisao knjigu "Rođeni da nestanu". Tom temom se bavila i država, jako kratko vreme u smislu istrage o tom zločinu. Od kraja maja 2003. do novembra 2004. kada je novi repučki javni tužilac postavljen za vreme vlade velikog ali večito neobaveštenog Srbina naložio njenu obustavu. Cela stvar je prebačena na mehanizam koji sasvim sigurno neće doneti rezultate, a to je naravno Anketni odbor u Skupštini.

Nije za poređenje NATO agresija nad SRJ i sadašnje stanje u Gazi. Pripadnici Hamasa su izvršili agresiju 07.10.2023. nad Izraelom, oteli nevine ljude, dok SRJ nije nikoga napala već je rešavala unutrašnje pitanje sa šiptarskim teroristima. Za slučaj Račak nigde nije podignuta optužnica, a upravo slučaj ili akcija Račak je bio dogođaj koji je pokrenuo NATO agresiju nad SRJ.
Logged
victoria
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 441


« Reply #13 on: March 16, 2024, 05:05:51 pm »

Brok, nisam upoređivao Gazu i agresiju NATO već činjenicu da svi znamo ime male Milice (što naravno i treba da znamo i da je ne zaboravimo) a ne znamo za imena hiljada i hiljada dece koja decenijama bivaju oteta pred našim očima, iz naših porodilišta i očigledno od strane neljudi koji nose naša imena, govore našim jezikom, voze se u tramvaju sa nama i sede u našim kafanama. S obzirom da je reč o zločinu koji kontinuirano traje decenijama, traje i danas... Kako je to moguće ?!

Na spomenicima žrtvama bezbrojnih ratova koji su protutnjali ovim prostorom su ispisan imena poginulih vojnika i stradalih civila. Kada dođe vreme (a to će vreme doći bez obzira što zločinci misle da mogu u nedogled varaju i obmanjuju) i da otetim i stradalim bebama podignemo spomenik... koja  imena da upišemo ? Nisu stigla ni da ime dobiju.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #14 on: March 16, 2024, 05:30:14 pm »

Na žalost, otimanje tek rođenih beba ne dešava se samo u Srbiji, dešava se u svim zemljama gde nekoliko hiljada Evra/dolara i burazerske veze rešavaju sve probleme. Ukratko, svuda gde je sirotinja.

Gledao sam dosta emisija na tu temu, slušao dosta svedočanstava iz prve ruke, na žalost, mislim da je za ogromnu većinu tako nestalih beba odnosno njihovih roditelja sve gotovo, a da krivci neće biti kažnjeni.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.