Gde nestadoše pravda i istina?

(1/6) > >>

Boro Prodanic:
Da pokrenem ovu temu ponukalo me je nekoliko postova od jučer, uglavnom iz teme Rat u Ukrajini a vezano za smrt Navaljnog u Rusiji.

Odgovore na sva pitanja koja ću postaviti ja znam - pratim svetsku politiku više od 40 godina ali za ilustrovanje mojih pitanja biće dovoljno i poslednjih 25 godina. Očekujem da kolege sa foruma koje žustro napadaju jednu stranu u aktuelnom sukobu u Ukrajini kažu nešto o tome što ću pitati (iako i tu već znam odgovore).

Kakvo smo mi to društvo, kakvi smo ljudi - pojedinci postali? Gde se izgubiše pravda, pravo, jednakost za sve, demokratija (ako to odavno nije samo izlizana floskula), jedan metar za merenje svačijih dela?

Kako se tako reaguje na rat Rusije i Ukrajine uprkos javno izrečenim priznanjima nemačke kancelarke i francuskog predsednika da su sporazumi Minsk I i Minsk II služili samo za kupovinu vremena da se Ukrajina naoruža? Za šta da se naoruža, za širenje pravde i demokratije na celoj teritoriji države Ukrajine ili za napad na nekoga? Na koga? Šta sad taj koji treba da bude napadnut treba da uradi, da opere vrat da krvnik ne isprlja mnogo nož ili da se brani? U temi o globalizaciji citirao sam deo povelje organizacije UN koji dopušta preventivni rat u ovakvim slučajevima kao opravdan.

Zašto se nije tako reagovalo 1999. kada su Luk Šort, komandant USAF i Medlin Olbrajt, državna sekretarka uveravali američku javnost da je SR Jugoslavija okupirala jadno Kosovo te će ga oni za 3-7 dana osloboditi svojim bombama?

Zašto se nije reagovalo tako na napad na Irak zbog oružja masovnog uništenja koje nije nikada nađeno? Ni na izjavu Medlin Olbrajt da je pogibija više od 200 000 iračke dece "dobar posao"? Šta je danas Irak, nezavisna država?

Zašto se nije reagovalo na napad na Libiju (povoda se više ni ne sećam, razlog je bio ogroman dug zapadnih naftnih kompanija toj zemlji)? Šta je danas Libija, demokratska nezavisna država?

Zašto se nije reagovalo na zversko ubistvo Gadafija i njegovih potomaka, na vešanje Sadam Huseina zbog ko zna kojih grehova?

Nikome ne smeta što američke trupe danas u Siriji štite eksploataciju sirijske nafte i odvoženje ko zna gde na Zapad, naravno bez plaćanja?

Niko nije nazvao ni jednog od poslednjih 5 - 6 američkih predsednika zločincem, sotonom, krvnikom... iako je svaki od njih pokrenuo barem jedan rat protiv nemerljivo slabijih protivnika radi uvođenja demokratije, a iza tih ratova ostali su milioni mrtvih i razorene države?

E, ali Takera Karlsona jesu nazvali "korisnim idiotom" jer se usudio da ponudi "demokratskoj" zapadnoj javnosti drugu stranu medalje na uvid.

Etalon metra nalazi se u pariskom Luvru, sačinjen je od iridijuma i platine, ima tačno 100 cm ili 1000 mm kolege, pa vi merite kako hoćete, možete i onim kineskim metrom koji koriste prodavci drva sa kamiona i koji ima samo 90 cm, ali etalon iz Luvra Vam je izvan domašaja - uvek će ostati na 100 cm ili 1000 mm.

Kolege, ako je to demokratija i uzor kojem treba da težimo, molim da me ostavite u mojoj autokratiji, više je volim i bolje mi odgovara.

Ostaću optimista i idealista do smrti, takav sam, pa eto, očekujem da kolege koje često mere kineskim metrom nešto napišu u ovoj temi jer su zadržali barem elementarno poštenje i poštovanje vlastitog uma i razuma, barem da pokušaju sebi da odgovore ZAŠTO? Rekoh da ja već znam sve njihove odgovore - odabrali su stranu i ta strana može da radi šta hoće, sve je u redu, dok druga ne sme čak ni da jaukne kad je zaboli.

Izvor: moja razmišljanja, sagledavanja savremenog sveta i ogorčenost.

Brok:
Evo jednog video priloga koji tačno u centar dopunjuje tvoja razmišljanja.

Boro Prodanic:
Uz Milanovića, Rumen Radev i Viktor Orban još uvek ne mere kineskim metrom, ali retki su Evropljani, još ređi Amerikanci u toj grupi.

Iskreno Brok, nisam očekivao da ti prvi komentarišeš u ovoj temi, očekivao sam neke druge, koji misle da dete ranjeno gelerom bombe koju je bacio demokratski pilot ne plače jer ga ne boli, nego umire sretno jer je njegova smrt za demokratiju. A tek roditelji tog deteta kako se raduju!

Brok:
Samo mi nisu jasni ovi novinari oko Milanovića, da li se prave blesavi ili su stvarno takvi.

Boro, iskreno ću ti reći šta mislim, ako jedna supersila čini agresiju nad drugom manjom i slabijom zemljom, i to posle bude izgovor drugoj supersili da počini nešto slično, najiskrenije ja tu ne vidim neku veliku razliku. Manje više to kaže i Milanović.
Sve što si naveo stoji, ali medalja uvek ima dve strane, ništa na ovom svetu nije striktno crno i belo, više je sivo.
U visokoj politici nema ljubavi već samo interesa.
Ali ne bih ulazio dublje u diskusiju, ti imaš stavove kakve imaš, i pošto te dobro poznajem, a i drugari smo, znam da svoje mišljenje nećeš promeniti i to poštujem.
U svemu je dobra jedna stvar, da ne postoji samo jedna supersila, ne daj Bože da je tako, e onda bi bilo sve crno i belo.

Boro Prodanic:
U temi Globalizacija ili globalizacije - kuda idemo? upravo zastupam tezu da je za čovečanstvo bolje da postoji nekoliko centara moći od opcije da su samo dva, ili još gore, samo jedan. Priča je duga, treba pročitati celu temu da se shvati šta mislim...

Slažem se da je agresija zločin bez obzira ko je počinio, jedna ili druga super - sila ili neka regionalna sila (Izrael?). U konkretnom slučaju najviše mi smeta medijska blokada svega što dolazi sa izvora druge strane i a priori osuda te strane bez ulaženja u uzroke rata kao i a priori odobravanje svih postupaka druge strane, čak i farsi (zločin u Buči), medijskih spinova pa sve do zločina (streljanje ruskih zarobljenika).

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page