Nisam ni znao (ne gledam TV odavno) da je SAD "digao sidro" u pogledu saradnje sa Gruzijom.
Nešto starija vest.
SAD najavljuju ograničenja viznog režima i reviziju celokupne saradnje između SAD i Gruzije24.05.2024.
Državni sekretar Blinken je 23. maja najavio politiku ograničenja viznog režima za podrivanje demokratije u Gruziji, kao i sveobuhvatan pregled celokupne saradnje između SAD i Gruzije. Ograničenja uključuju pojedince odgovorne za suzbijanje civilnog društva i slobode mirnog okupljanja u Gruziji putem nasilja ili zastrašivanja.U izjavi sekretara Blinkena se kaže da bi „zakon o stranom uticaju“ koji je razvila i usvojila vladajuća partija Gruzijski san „ugušio ostvarivanje slobode udruživanja i izražavanja, stigmatizovao organizacije koje služe građanima Gruzije i ometao nezavisne medijske organizacije koje rade na obezbeđivanju Gruzijci sa pristupom visokokvalitetnim informacijama.”
Stoga će se vizna ograničenja Stejt departmenta odnositi na „pojedince odgovorne ili saučesnike u podrivanje demokratije u Gruziji, kao i na članove njihovih porodica“.
U saopštenju se navodi da su kao odgovor na protivljenje gruzijskih građana zakonu, vladajuće vlasti pokrenule kampanju zastrašivanja i upotrebe nasilja za suzbijanje mirnog neslaganja. Dalje stoji: „I „zakon o nacionalnoj bezbednosti“ i represivna taktika koja se koristi za suzbijanje legitimnog neslaganja podrivaju demokratiju Gruzije i osnovne slobode na koje gruzijski narod ima pravo i suprotstavljaju se davno postavljenom cilju Gruzije – koji se ogleda u njenom ustavu – evroatlantskih integracija i strateškog partnerstva sa Sjedinjenim Državama.
Ograničenja se odnose i na pojedince odgovorne za suzbijanje civilnog društva i slobode mirnog okupljanja u Gruziji putem kampanje nasilja ili zastrašivanja.
Pored toga, „svako ko podriva demokratske procese ili institucije u Gruziji — uključujući i uoči, tokom i nakon izbora u Gruziji u oktobru 2024. — može biti proglašeno nepodobnim za američke vize prema ovoj politici i onemogućeno mu je da putuje u Sjedinjene Države“ napominje saopštenje. Članovi uže porodice takvih osoba takođe mogu biti predmet ovih ograničenja.
Državni sekretar je takođe najavio pokretanje „sveobuhvatnog pregleda“ bilateralne saradnje između Sjedinjenih Država i Gruzije.
Na kraju, državni sekretar napominje: „Ostaje naša nada da će gruzijski lideri ponovo razmotriti nacrt zakona i preduzeti korake da napreduju prema demokratskim i evroatlantskim težnjama svoje nacije. Dok budemo razmatrali odnos između naše dve zemlje, uzećemo u obzir postupke Gruzije u odlučivanju o našim“.
Ova politika ograničenja viznog režima je u skladu sa članom 212 (a)(3)(C) Zakona o imigraciji i nacionalnom zakonu i omogućava Stejt departmentu da sprovodi ograničenja viznog režima za pojedince, bilo da su sadašnji ili bivši državni ili nedržavni akteri koji su odgovorni za podrivanje demokratije u Gruziji ili saučesnici u njima, uključujući upotrebu nasilja, sile ili prinude za ometanje ostvarivanja građanskih ili političkih prava, kao i članove uže porodice takvih pojedinaca.
Vest objavljenja pod „Breaking“.
IzvorOvo je zapravo pravi povod:
Vlada Sjedinjenih Američkih Država je 30. maja započela potpunu reviziju bilateralne saradnje sa Gruzijom zbog nedavnih političkih događaja u toj zemlji. Konkretno, gruzijski parlament je usvojio kontroverzni zakon o "stranim agentima" koji označava nevladine organizacije i medije koji primaju više od 20% sredstava iz inostranstva kao "strane agente".
Ovaj zakon je naišao na osudu od strane međunarodne zajednice jer se smatra da ugrožava slobodu izražavanja i udruživanja, te stigmatizuje organizacije koje služe građanima Gruzije. SAD su najavile vizna ograničenja za političare i zvaničnike odgovorne za ovaj zakon, te njihove porodice. Takođe, Sjedinjene Države su započele sveobuhvatnu reviziju vojne i ekonomske pomoći Gruziji.
I moguće "posledice":
Postoji bojazan da će se Gruzija uskoro približiti ruskom režimu, posebno nakon usvajanja kontroverznog zakona o "stranim agentima". Ovaj zakon, koji je sličan ruskom zakonu, označava nevladine organizacije i medije koji primaju više od 20% sredstava iz inostranstva kao "strane agente". Usvajanje ovog zakona je izazvalo masovne proteste i osude međunarodne zajednice, uključujući Sjedinjene Države i Evropsku uniju, jer se smatra da zakon ugrožava demokratske vrednosti i slobodu izražavanja u Gruziji .
Rizik približavanja Rusiji dolazi iz nekoliko razloga. Prvo, zakon je viđen kao način da se smanji uticaj Zapada i ojača kontrola vladajuće stranke nad političkom situacijom u zemlji. Ovo može otežati Gruziji da nastavi sa procesom pridruživanja EU, čime bi se otvorio prostor za bliže odnose sa Moskvom. Osim toga, Gruzija već održava stabilne veze sa Rusijom, uključujući obnovu direktnih letova i povećanje bilateralne trgovine.
Iako nije sigurno da će se Gruzija potpuno okrenuti Rusiji, trenutna politička situacija i tenzije sa Zapadom stvaraju mogućnost za dublje povezivanje sa Moskvom, što bi moglo imati značajne geopolitičke posledice.