Ruski S-400 pretvoren u pepeo nakon šokantnog udara ATACM-a25.11.2024.
Prema ukrajinskim izvorima, rakete ATACM koje su isporučile SAD pogodile su rusku vojnu bazu u Kursku, što je rezultiralo uništenjem sistema protivvazdušne odbrane S-400. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Fotografija koju su podelili Ukrajinci prikazuje trenutak kada je kasetna municija iz raketa ATACMS pogodila aerodrom u Kurskoj oblasti u Rusiji. Slika prikazuje udare najmanje dve rakete u dve odvojene oblasti, što je u suprotnosti sa ranijom tvrdnjom Fighterbombera da je samo jedna raketa prošla kroz njih.
Na zajedničkim snimcima se vidi spaljena radarska stanica ruskog PVO sistema S-400. Nejasno je da li je ovaj napad bio od ponedeljka, ali bi to mogao biti napad za koji Ukrajina tvrdi da ga je izvela u rano jutro 24. novembra. BulgarianMilitari.com je izvestio o ovom napadu.
Ukrajinski izvori tvrde da je ciljani sistem funkcionisao u režimu zemlja-zemlja, koji se poslednjih nedelja koristio za napad na ukrajinske kopnene ciljeve.Prema ovim izvorima, sistemom je upravljao 1490. protivvazdušni raketni puk ruske 6. armije.
Ovo nije prvo prijavljeno uništavanje baterije ili komponente S-400 u blizini Kurska, prema ukrajinskim izvorima. Na primer, u septembru 2024. ukrajinske snage su tvrdile da su uništile još jednu radarsku instalaciju S-400 u oblasti Kursk.
Iz taktičke perspektive, S-400, iako jedan od najmoćnijih protivvazdušnih i raketnih sistema na svetu, ima značajna ograničenja kada je u pitanju suzbijanje projektila poput ATACM.
Ove rakete su dizajnirane da budu brze, manevarske i lete na malim visinama, što značajno otežava njihovo otkrivanje i praćenje radarima S-400.
Raketa ATACMs ima mali radarski presek, što otežava otkrivanje tradicionalnim radarima, posebno kada leti na malim visinama blizu zemlje, gde bi se S-400 mogao suočiti sa problemima sa oslabljenim senzorima.
Iz vojne perspektive, jedna od glavnih slabosti S-400 kada se suoči sa ATACM-ima je njegovo vreme reakcije. ATACMs projektili su dizajnirani da izvode brze manevre, što ih može učiniti neprimetnim za praćene putanje sistema.
Pored toga, osim velike brzine, mogu da deluju iu uslovima elektronskog ratovanja, što može ometati efikasan rad sistema PVO.
Iz operativne perspektive, S-400 ima sposobnost da otkrije i uništi širok spektar vazdušnih ciljeva, ali se oslanja na unapred podešene parametre pretnje.
To znači da sa projektilima kao što su ATACM, koji se koriste za iznenadne napade velike brzine, sistem možda neće imati dovoljno vremena da pravilno prati i ispravi pretnju.
Dok je S-400 efikasan protiv tradicionalnih balističkih projektila i aviona, novi tip projektila dizajniran za brze, kasno otkrivene i nepredvidive putanje komplikuje sposobnost sistema da reaguje u realnom vremenu i pruži pouzdanu protivakciju.
Izvor