Jedna starija vest, ali mi je zanimljiva
Skoro 400 sajtova širi rusku propagandu u Bugarskoj20.06.2023.
Skoro 400 „pečurki“ sajtova – koje su u velikoj meri kreirali zlonamerni akteri sa jedinom svrhom da seju dezinformacije i lažne vesti – širi rusku propagandu u Bugarskoj.Podatke analizira Fondacija za ljudske i društvene studije, koja istražuje rusku onlajn propagandu, a predstavljeni su prošle nedelje u Sofiji. Prema analizi, jedan od razloga brzog rasta ruske propagande u zemlji je rast mreže gljivarskih sajtova koji je šire.
„2022. godine ruska propaganda se snažno širila bugarskim onlajn prostorom. U odnosu na prethodnu, 2021. godinu, do kraja 2022. porastao je skoro 20 puta. Propaganda je porasla u dva perioda – na početku i na kraju godine“, navodi se u analizi.
„Početkom godine formirana je mala mreža agregatora, što je učvrstilo rusku tačku gledišta. Do kraja godine transformisan je u moćnu mašinu sajtova pečuraka (identifikovano je 370 lokacija), što je povećalo širenje svake poruke za oko 400 puta. Sajtovi sa mašine verovatno rade preko platforme Share4Pai – korisnicima se isplati da na društvenim mrežama dele gotove informacije sa ovih sajtova“, kažu autori.
Na početku 2022. godine, top rangiranje sajtova uključuje agregatore i prave medije. Medijski sajtovi su na kraju godine ispali iz prvih deset, što znači da će 2022. godine preovladati mašinska distribucija.
Autori takođe prijavljuju izuzetno visoku aktivnost na Fejsbuku tokom 2022. Studija je izbrojala 25.692 postova u grupama i 19.987 na stranicama, pri čemu su postovi prikupili više od 7,6 miliona interakcija.
„Stranice koje nisu predstavljene kao informativne, već kao komercijalne ili zabavne dele propagandu i time izazivaju širi interes“, navodi se u analizi.
Prema rečima autora, neke od dezinformacija nisu zaživele, na primer, verovanje u moć ruskog oružja je sve manje, a odobravanje ruskog predsednika Vladimira Puta je trostruko opalo.
„Drugi narativi, međutim, imaju značajan uticaj na javno raspoloženje – na primer, da Bugarska zauzima stranu Ukrajine zato što bugarski vladari zavise od evroatlantskih partnera (a ne zato što je Ukrajina napadnuta zemlja); tvrdnja da je Zapad uvukao Rusiju u rat; da vojna pomoć Ukrajini uvlači Bugarsku u rat“, kažu autori.
Izvor
Ne znam da li nas je Džumba malo povadio, inače bi mogli i mi da se nađemo na spisku ove "Fondacija za ljudske i društvene studije".