Rusija postavlja građevinske cigle na tenk T-90M Proriv kao oklop07.11.2024.
U tekućem sukobu u Ukrajini, u centru pažnje ponovo je ruska vojna tehnologija, posebno njen veoma hvaljeni tenk T-90M „Proriv“, koji je predsednik Vladimir Putin pozdravio kao jedan od najboljih tenkova na svetu. Ali nedavni izveštaji, podržani slikama podeljenim na Telegramu i kasnije kruženim na platformi društvenih medija X, otkrivaju oštru i uznemirujuću istinu — ovaj simbol ruske vojne snage sveden je na jedva prepoznatljivu olupinu.
Ove slike, koje su se pojavile krajem septembra, bacile su sumnju na pretpostavljenu superiornost tenka, sa široko rasprostranjenim pitanjima o njegovim zaštitnim sistemima i opštoj spremnosti za borbu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Uništenje tenka bilo je toliko potpuno da dovodi u pitanje sve što znamo o ruskom inženjerstvu, posebno o njegovim oklopnim sistemima. Iako je tačan uzrok propasti tenka — da li je to moćna protivtenkovska mina ili vođena raketa — i dalje neizvestan, obim oštećenja i lokacije pogodaka ukazuju na ozbiljne ranjivosti u odbrambenim mehanizmima tenka.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Najviše alarmantno, fotografije otkrivaju uznemirujuću modifikaciju: umesto očekivanih pločica sa eksplozivnim reaktivnim oklopom (ERA), na njihovom mestu su viđene jednostavne građevinske cigle. Ironija je jasna - ovaj tenk, koji je trebalo da bude tvrđava na bojnom polju, sabotiran je mnogo pre nego što je stigao na front. Njegov oklop, napravljen od pukih cigli, osudio ga je na sigurno uništenje.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Postoje dodatni uznemirujući detalji sa fotografija. Ključne komponente sistema ERA, kao što su one na kupoli i kritičnom prednjem gornjem delu trupa, primetno su odsutne. Da li je Rusiji jednostavno ponestalo odgovarajućih ERA pločica ili je morala da ih preusmeri negde drugde, verovatno u druge tenkove, ostaje spekulativno. Međutim, prisustvo građevinskih cigala kao zamene za specijalizovani oklop sugeriše da je ovaj tenk praktično bio lišen neophodnih nadogradnji za borbu i opstanak na modernom bojnom polju.
Jedna posebno upečatljiva slika prikazuje kivetu — kritični element gornjih bočnih delova modula „Relikt“ — praznu. Da biste uklonili ili instalirali ove delove, sam modul se prvo mora odvrnuti, ali glava vijka blokira proces.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Oštar imidž nemodifikovanog tenka, lišenog suštinske zaštite, postavlja neizbežno pitanje: da li je bilo rezova u budžetu za modernizaciju, i ako jeste, gde su otišla sredstva? Nejasno je da li je posada preživela napad, i iako ne možemo sa sigurnošću da znamo, ne možemo a da ne zamislimo užase vojnika zarobljenih u tenku lišenom najvitalnije odbrane.
Ali ovaj T-90M možda nije sam u svojoj nesreći. Ako bi jedan tenk morao da prođe takvu modifikaciju koja smanjuje troškove, to povećava zabrinjavajuću mogućnost da su se i drugi ruski tenkovi na bojnom polju možda suočili sa sličnom sudbinom. Čini se malo verovatnim da bi samo jedan tenk bio poslat u borbu bez neophodnih nadogradnji — posebno imajući u vidu strateški značaj T-90M.
Da li je moguće da nekoliko posada tenkova sedi na „buretu baruta“ i čeka neizbežno? Ostaje dublje pitanje: koliko je još T-90 – koji su se nekada hvalili kao kičma ruskih oklopnih snaga – na sličan način izloženo, ranjivo na moderno protivtenkovsko oružje?
Serija T-90, koja je dugo bila hvaljena zbog svojih visokih borbenih sposobnosti i naprednih zaštitnih tehnologija, poznata je po tome što uključuje ERA sisteme. ERA je dizajnirana da zaštiti tenkove od kumulativnih i oklopnih projektila korišćenjem eksplozivnih panela koji ometaju prodor dolazećih projektila.
Ovi paneli se sastoje od eksplozivnog sloja u sendviču između dve metalne ploče, koje detoniraju pri udaru, rasipajući metalne fragmente kako bi neutralisali nadolazeću pretnju. Kada pravilno funkcioniše, ovaj sistem pruža robusnu odbranu, značajno povećavajući preživljavanje tenka u odnosu na moderno protivtenkovsko oružje.
Sistem ERA T-90 uključuje verzije kao što su „Kontakt-5“, koji je bio široko korišćen u ranijim modelima tenka, i „Relikt“, naprednija i efikasnija verzija koja pruža poboljšanu zaštitu od novih, sofisticiranih pretnji kao što su tandem bojeve glave i savremeni penetratori kinetičke energije.
Glavna prednost ERA leži u njegovoj sposobnosti da smanji verovatnoću prodiranja kumulativnih bojevih glava, što je kritična karakteristika modernih tenkova. Ovo čini T-90 zastrašujućim protivnikom na bojnom polju, posebno u savremenim sukobima gde su visokoeksplozivna i protivtenkovska municija uobičajena.
Međutim, kao i svaki sistem, ERA nije bez svojih slabosti. Podložan je višestrukim pogocima na istom mestu, što može značajno da umanji njegovu efikasnost tokom vremena. Štaviše, eksplozivna reakcija koju pokreće ERA može izazvati kolateralnu štetu obližnjoj pešadiji ili prijateljskim vozilima, što je čini mačem sa dve oštrice u određenim borbenim scenarijima.
Pored toga, novija, naprednija protivtenkovska municija, kao što su tandem bojeve glave i napredni kinetički projektili, sposobna je da zaobiđe odbranu ERA, dokazujući da to nije besprekoran štit, već deo slojevite odbrambene strategije.
T-90 je nesumnjivo moćna mašina, koja kombinuje pasivni oklop sa aktivnom zaštitom poput ERA, koja pruža višeslojnu odbranu od širokog spektra pretnji. Ali sukob koji je u toku istakao je ključnu tačku: moderna vojna tehnologija mora kontinuirano da se razvija kako bi se suprotstavila sve sofisticiranijem oružju. Bez stalnih nadogradnji i održavanja, čak i najnapredniji sistemi mogu brzo da zastare na bojnom polju.
Prisustvo građevinskih cigli umesto ERA na ovom konkretnom T-90 je daleko od izolovanog incidenta. Ruski vojni hardver u Ukrajini često je podigao obrve zbog upotrebe komponenti civilnog kvaliteta umesto materijala vojnog kvaliteta. U nekim slučajevima otkriveno je da ruska oklopna vozila i tenkovi sadrže elektronska kola i otpornike koji se obično koriste u civilnim aplikacijama, a koji nisu napravljeni da izdrže teške uslove ratovanja. Ovo je rezultiralo nepouzdanim sistemima, sklonim kvarovima i kvarovima pod stresom u borbi.
Štaviše, Rusija je pribegla korišćenju jeftinijih materijala za kritične delove svoje vojne opreme. Na primer, metali koji se koriste za oklop nekih ruskih tenkova i oklopnih vozila su navodno manje izdržljivi i otporni na balističke udare od specijalizovanih legura koje se koriste u zapadnim ili ukrajinskim vozilima. Ovi materijali nižeg kvaliteta smanjuju ukupnu efikasnost oklopa tenkova i ugrožavaju njihovu sposobnost preživljavanja u odnosu na moderno protivtenkovsko oružje.
Takođe postoje dokazi da su ruski tenkovski motori napravljeni pomoću tehnologija pozajmljenih od poljoprivrednih mašina, kao što su traktori i kombajni motori, a ne specijalizovani pogonski sistemi vojne klase. To dovodi do čestih mehaničkih kvarova i operativnih kvarova na terenu, što dodatno slabi borbenu gotovost ruskih oklopnih snaga.
Najzad, odluka ruske vojske da zameni kompozitne materijale visokih performansi jeftinijom plastikom i drugim zamenama za smanjenje troškova dovela je do značajnog pada izdržljivosti i efikasnosti ključnih komponenti vozila. U ekstremnim uslovima na bojnom polju, ovi inferiorni materijali mogu brže da pokvare, čineći vozila manje efikasnim i manje pouzdanim.
Teško stanje T-90M je otrežnjujući podsetnik na krhkost vojne moći kada se uglovi preseku i kritični sistemi zanemare. Kako se rat u Ukrajini nastavlja, jasno je da se nekada hvaljene tenkovske snage Rusije mogu suočiti sa mnogo većim izazovom nego što je iko u početku očekivao. A za posade kojima su poverene ove kompromitovane mašine, ostaje pitanje: koliko dugo mogu da prežive kada su njihova vozila tek nešto više od kotrljanja zamki smrti?
Izvor
Koliko znam Rusija nema problema sa ERA Reliktom, čak je jedan broj tenkova nadogradila sa Kontakt-5 na Relikt i to T-80, T-72 i T-64, nego je ovo verovatno problem na relaciji logistike i fabrike. Nije nemoguće da je ovaj T-90M već bio pogođen u tom predelu, a da u pozadini trenutno nemaju ERA oklopa da zamene. Baš sam čitao na više mesta da baš Ukrajina nema ERA oklopa, a i vidi se na zarobljenim tenkovima koje OSU nisu uspele da odvuku da na svakom nema ni jednog ERA Relikt panela na tenku, sve je poskidano jer ga ukrajinci nemaju.
I tenku kom nedostaju ERA paneli u jednoj oblasti je na redu da ide u patrolu, i ako već nema momentalno Relikta (mada je sasvim drugačiji raspored) stavio bih privremeno ERA Kontakt-5, ako ni njega momentalno nema, stavljaj cigle, pesak, gume... sve je bolje nego da je "golo".