Sovjetski tenk T-55 je osnova za izraelski Achzarit oklopni transporterIzraelska vojska i industrija su svojevremeno stvorile prilično masivnu modifikaciju teškog oklopnog transportera baziranog na tenkovima T-55 koje je Izraelska odbrambena vojska (IDF) zarobila od Arapa. Ova borbena vozila se i danas koriste u izraelskim odbrambenim snagama.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Iznenađujuće je da sovjetska i ruska armija, nakon devet godina borbenih operacija u Avganistanu i kasnije iskustava borbi u urbanim sredinama kao što je Grozni, nisu došle na ideju da masovno proizvode teške gusenične oklopne transportere.
Postojali su svi preduslovi za ovo: stvarno borbeno iskustvo, industrijske mogućnosti i ogromne zalihe tenkova T-54/55 i T-62 na skladištima.
Pojava ovakvih teških oklopnih transportera mogla bi da spase hiljade života vojnika u borbenim uslovima. Štaviše, takva tehnika mogla je biti uvedena mnogo pre višedecenijskih testova vozila Bumerang i Kurganets.
Prvi teški oklopni transporter na svetuAchzarit je postao prvi teški oklopni transporter na svetu. Pojava ove tehnike vezana je za dva razloga.
Prvo, Izrael je pristupio upotrebi svih dostupnih oružja sa velikom pažnjom. Drugo, postojala je potreba da se pešadija zaštiti od savremenih oružja. U Izraelu se život vojnika stavlja iznad bezbednosti vojne opreme.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Iskustvo Izraela, uključujući sukob između Izraela i Libana 1982. godine, pokazalo je da su tenkovi koje je izraelska vojska pokušala da koristi kao oklopne transportere bili vrlo otporni na protivtenkovske kasetne granate.
Na osnovu toga, Izrael je već 1980-ih godina počeo da sprovodi koncept stvaranja teških oklopnih transportera na osnovu različitih tenkova. Tako su se zalihe zarobljenih tenkova T-54/55 pojavile kao glavna opcija.
Achzarit je bolji od M113Od 1988. do 2011. godine, oko 500 tenkova je prošlo kroz proces konverzije u oklopne transportere u Izraelu. Više od 100 ovih oklopnih transportera, napravljenih na osnovu T-55, i dalje su u upotrebi, uprkos pojavi specijalizovanih teških oklopnih transportera baziranih na glavnom borbenom tenku Merkava. Radi se o oklopnom transporteru Namer, čija borbena masa iznosi 60 tona.
Achzarit oklopni transporteri ostaju u upotrebi i aktivno se koriste u urbanim sredinama. Oni su najefikasniji tamo gde su M113 oklopni transporteri ranjivi zbog intenzivne upotrebe protivtenkovskih bacača granata od strane neprijatelja.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Karakteristike Achzarit oklopnog transporteraSpolja, svi Achzarit oklopni transporteri su tenkovi T-54/55 kojima je uklonjena kupola. Motor i transmisija su takođe zamenjeni. Verzije Mk.1 su bile opremljene novim, kompaktnijim dizel motorom General Motors snage 650 KS, dok je kod Mk.2 motor unapređen na 850 KS.
Ugradnja novog, kompaktnijeg motora omogućila je oslobađanje prostora između desne strane borbenog vozila i pogonskog sklopa. Na zadnjoj desnoj strani pojavila se oklopna rampa.
Ova vrata imaju jedinstven dizajn koji omogućava povećanje otvora [zbog mehanizma za podizanje dela krova kada se vrata otvore]. Ovo omogućava brži izlazak padobranca i ulazak u borbeno vozilo bez uvrtanja tela.
Težina i naoružanjeTrup tenka je značajno preuređen, sa ugrađenim punim borbenim odeljenjem za 7 osoba. Još tri osobe čine posadu borbenog vozila: vozač, operator naoružanja i komandir.
Nakon uklanjanja kupole, težina tenkova dostizala je 27 tona, ali je težina Achzarit oklopnog transportera iznosila 44 tone. Gotovo celokupno povećanje težine potrošeno je na dodatni oklop za oklopni transporter, uključujući ugradnju kombinovanog oklopa i dinamičke zaštite.
Naoružanje Achzarita obuhvata kupole ili daljinski upravljane kupole sa mitraljezima. Instalirani su mitraljezi kalibra 7,62 mm, kao i veći kalibar od 12,7 mm.
Mogućnost Vojske SrbijeS obzirom na to da Vojska Srbije u svojim skladištima poseduje znatan broj tenkova T-55, postoji realna mogućnost da se ova vozila modifikuju po uzoru na izraelski Achzarit. Ovakva konverzija bi omogućila Srbiji da modernizuje svoju mehanizovanu pešadiju, pružajući bolje oklopno sredstvo za zaštitu trupa u borbenim uslovima, posebno u urbanim sredinama gde su laka vozila ranjiva. Ova modifikacija bi mogla značajno unaprediti operativne kapacitete vojske, pružajući vojnicima veću sigurnost na bojnom polju.
Poređenje modifikacije po uzoru na izraelski Achzarit sa jugoslovenskim transporterom M-80Modifikacija tenkova T-55 u teške oklopne transportere po uzoru na izraelski Achzarit mogla bi da predstavlja značajan korak napred za Vojsku Srbije, posebno kada se uporedi sa već postojećim transporterom M-80.
Oklopna zaštita i preživljavanjeAchzarit je poznat po svojoj izuzetnoj oklopnoj zaštiti, koja je rezultat uklanjanja tenkovske kupole i dodatnog oklopa, uključujući dinamičku zaštitu. Ovaj nivo zaštite pruža vojnicima znatno viši nivo preživljavanja u borbenim uslovima, naročito u urbanim sredinama gde su pešadijski borbeni transporteri poput M-80 ranjiviji na protivtenkovske granate i IED (improvizovane eksplozivne naprave).
M-80 je amfibijski pešadijski borbeni transporter koji je razvijen u Jugoslaviji tokom 1980-ih. Iako je M-80 relativno pokretan i dobro naoružan za svoj vremenski period, njegov nivo oklopne zaštite je značajno niži u poređenju sa Achzaritom. M-80 koristi aluminijumski oklop sa dodatnim čeličnim pločama, što ga čini lakšim i bržim, ali ga i čini ranjivijim na modernija protivtenkovska oružja.
Naoružanje i operativne mogućnostiAchzarit oklopni transporter, sa svojim modifikovanim trupom i dodatnim prostorom za pešadiju, omogućava prevoz do 7 vojnika, uz dodatnu posadu od 3 člana. Naoružan je mitraljezima kalibra 7,62 mm i 12,7 mm, što mu daje fleksibilnost u različitim borbenim situacijama.
S druge strane, M-80, iako manji i lakši, ima integrisan top od 20 mm i koaksijalni mitraljez, što mu omogućava veću vatrenu moć u direktnim sukobima. Međutim, M-80 je dizajniran za brze operacije i manevrisanje, dok Achzarit nudi veću zaštitu i nosivost, što ga čini pogodnijim za dugotrajnije borbene operacije u teškim uslovima.
Operativna fleksibilnostM-80 je osmišljen za amfibijske operacije, što mu daje prednost u prelaženju vodenih prepreka. Achzarit, s druge strane, nije amfibijski, ali njegova veća zaštita i mogućnost prilagođavanja modernim borbenim uslovima čine ga ključnim za operacije u visokorizičnim područjima.
Ako bi Vojska Srbije sprovela modifikaciju tenkova T-55 po uzoru na Achzarit, to bi omogućilo stvaranje teškog oklopnog transportera koji bi nadopunio i pojačao postojeću flotu M-80, pružajući dodatnu fleksibilnost i sigurnost u različitim borbenim scenarijima. Dok M-80 zadržava svoju ulogu brzog i mobilnog borbenog vozila, modifikovani Achzarit bi mogao da preuzme ulogu teškog oklopnog transportera, posebno u urbanim i visokorizičnim misijama gde je zaštita pešadije od suštinskog značaja.
Izvor