Tenk AbramsX visi o koncu usred finansiranja i strateških promena13.09.2024.
AbramsX zamišljen kao sledeći korak napred u odnosu na M1 Abrams, trebalo bi da transformiše američku tenkovsku tehnologiju. Ovaj borbeni tenk sledeće generacije sadrži najsavremeniju veštačku inteligenciju, hibridno-električne pogone i vrhunske odbrambene sisteme, postavljajući nove standarde za kopneno ratovanje. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ipak, uprkos njegovoj visokotehnološkoj privlačnosti, budućnost AbramsX-a ostaje neizvesna. Budžetska ograničenja i promena američkih vojnih prioriteta dodaju slojeve složenosti. Kako Pentagonov strateški fokus gravitira ka Indo-Pacifiku — sa naglaskom na pomorsku i vazdušnu moć — postavlja se pitanje: da li je novi tenkovski program usklađen sa ovom ažuriranom strategijom odbrane?
AbramsX je dizajniran da prevaziđe neke od ključnih nedostataka svog prethodnika, M1 Abramsa, koji je bio u aktivnoj službi od ranih 1980-ih. Prelaskom na hibridno-električni pogon, AbramsX obećava bolju efikasnost goriva, omogućavajući duže misije bez potrebe za stalnim punjenjem goriva – što je važan faktor u današnjim borbenim scenarijima.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Pored toga, smanjeni termički potpis tenka otežava otkrivanje neprijateljskim infracrvenim senzorima, dajući mu značajnu prednost u svetu u kojem tehnologija nadzora brzo napreduje. Integracija AI sistema bi takođe mogla da transformiše iskustvo na bojnom polju, automatizujući zadatke poput identifikacije i praćenja ciljeva, što može da minimizira ljudsku grešku i poboljša ukupnu borbenu efikasnost.
Iako se može pohvaliti izuzetnom tehničkom snagom, AbramsX nailazi na značajne prepreke u sticanju neophodnih sredstava za svoj potpuni razvoj i primenu. S obzirom da američki budžet za odbranu već premašuje 800 milijardi dolara godišnje, postoji veliki pritisak da se daju prioritet programima koji se bave novim pretnjama. Ključni element u ovom određivanju prioriteta vrti se oko prirode budućih sukoba, posebno u domenu nadmetanja velikih sila, posebno fokusirajući se na Kinu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Strategija američke vojske se sve više pomera ka jačanju pomorskih i vazdušnih sposobnosti u indo-pacifičkom regionu, gde se predviđa da će tenkovsko ratovanje imati ograničen uticaj zbog geografskih i operativnih faktora. Shodno tome, finansiranje AbramsX-a moglo bi da zameni drugim inicijativama za modernizaciju, uključujući borbene avione sledeće generacije, dronove i pomorska plovila.
Strateški zaokret ka suprotstavljanju rastućem uticaju Kine u Indo-Pacifiku u velikoj meri je oblikovan posebnom geografijom regiona, koja je definisana ekspanzivnim okeanskim oblastima, grupama ostrva i priobalnim okruženjem. S obzirom na ove uslove, malo je verovatno da će tradicionalne tenkovske bitke biti značajne.
Kao rezultat toga, Pentagon je pomorske sposobnosti, raketne sisteme dugog dometa i sajber sposobnosti postavio kao glavne prioritete. Iako bi tenk AbramsX mogao biti od koristi u potencijalnim evropskim kopnenim sukobima sa Rusijom ili u zaštiti od pretnji sa Bliskog istoka, njegova uloga u indo-pacifičkom sukobu ostaje neizvesna.
Debata oko ulaganja u AbramsX fokusira se na promenljivi pejzaž kopnenog ratovanja. Dok su tenkovi igrali ključnu ulogu u prošlim sukobima – mislim na Drugi svetski rat, Hladni rat i Irak – budućnost oklopnog ratovanja sada se dovodi u pitanje. Porast precizno vođenih projektila, dronova i protivtenkovskog oružja preokreće vagu u odnosu na tradicionalna oklopna vozila.
Nedavne bitke, posebno u Ukrajini, pokazale su efikasnost naprednih raketnih sistema kao što su Javelin i Stugna-P protiv tenkova, naglašavajući ranjivost čak i najsavremenijih oklopnih vozila. Uprkos tome što se AbramsX može pohvaliti naprednim oklopom i odbrambenim sistemima, možda će naići na slične prepreke na ratištima sutrašnjice.
Zagovornici AbramsX ističu da čak i uz razvoj ratovanja, tenkovi ostaju neophodni u operacijama kombinovanog naoružanja. Odlični su u podršci pešadiji i obezbeđenju terena. Posebno u Evropi, gde NATO mora biti spreman da se suprotstavi svim potencijalnim pretnjama iz Rusije, tenkovi igraju ključnu ulogu odvraćanja.
AbramsX, koji se može pohvaliti superiornom vatrenom moći, sistemima vođenim veštačkom inteligencijom i hibridno-električnim mogućnostima, mogao bi da ponudi ključnu tehnološku prednost u ovim situacijama. Pored toga, njegov hibridni pogon ima za cilj da smanji logističke zahteve, što je važan faktor u opsežnim, produženim vojnim poduhvatima.
Ipak, neki kritičari ističu globalno vojno okruženje koje se razvija i sugerišu da bi SAD trebalo da daju prioritet prilagodljivijim i agilnijim platformama, kao što su dronovi, sajber sposobnosti i sistemi bez posade. Ove tehnologije se mogu brzo primeniti u različitim zonama sukoba, uključujući indo-pacifički region.
Diskusija takođe naglašava širu budžetsku zabrinutost: sa ograničenim budžetom za odbranu, moraju se doneti odluke o tome koji će programi dobiti sredstva. Zbog značajnih troškova razvoja i proizvodnje AbramsX-a, neki vojni stručnjaci tvrde da druge inicijative za modernizaciju treba da imaju prednost.
Ukratko, dok AbramsX obećava da će revolucionisati američke oklopne sposobnosti, njegova budućnost ostaje neizvesna. Pomeranje fokusa ka potencijalnim sukobima sa Kinom i Indo-Pacifikom, gde je manje verovatno da će tenkovi igrati glavnu ulogu, postavlja pitanja o strateškoj važnosti ulaganja u novu tenkovsku platformu.
Štaviše, sa već prisutnim problemima finansiranja, AbramsX mora da se takmiči sa drugim odbrambenim projektima visokog prioriteta za ograničene resurse. Na kraju krajeva, sudbina AbramsX-a zavisiće ne samo od njegovog tehnološkog obećanja već i od toga kako se uklapa u širu viziju američke vojne strategije u 21. veku.
Izvor