Iran i SSSR nisu bili u dobrim odnosima ni prije ni poslije Islamske revolucije. Nije mi poznato da je neki iranski pilot na F-14 prebjegao u SSSR.
Ako su do nečeg i došli, to bi prije bilo preko Iraka. Ali kad je počeo Iračko-Iranski rat i MiG-31 i R-33 su bili razvijeni.
Da bi se ukrala ili predala tehnolgija, nije potrebno prebjeći preko granice. Vrijedni podaci se lakše i češće pribavljaju manje vidljivim metodama.
Ulaskom u upotrebu, razvoj/ evolucija modela ne staje, to je konstantan proces sve dok je sredstvo perspektivno. Nasljednik također u većini slučajeva preuzima većinu stvari od prethodnika, a njegov razvoj počinje nedugo nakon što prethodnik taman uđe u upotrebu. R33 1968. start razvoja, ulazak u upotrebu 1981. R37 razvoj počinje 1983/4, testiranje do kasnih 90-ih, pauza, pa onda opet počinje restart sa Mig-31BM 2006 godine, pa do dan danas.
Moje tvrdnje o Iranu se zasnivaju na člancima kao npr ovaj iz arhive UPI iz 1985.
Spominjani Yossef Bodansky, zabadao se i u točku 11.
http://www.upi.com/Archives/1985/11/20/Iran-gave-the-Soviet-Union-US-F-14-Tomcat-and/2779501310800/Iran je dao Sovjetskom Savezu američke lovce F-14 Tomcat i F-4 Phantom na procjenu i dopustio Sovjetima da ispitaju bivše prislušne postaje CIA-e u sjevernom Iranu, objavio je u srijedu Jane's Defence Weekly.
'Bliska suradnja između Sovjetskog Saveza i Irana jedan je od najmanje poznatih -- i najznačajnijih -- aspekata ravnoteže snaga na Bliskom istoku,' napisao je Yossef Bodansky, stručnjak za sovjetska pitanja koji redovito piše za Jane's Weekly.
Bodansky, koji nije dao izvore informacija, rekao je da je Sovjetski Savez opskrbljivao i Iran i Irak oružjem za njihov rat u Perzijskom zaljevu i da su obje strane brzo pojačavale svoje prednje snage za ono što bi moglo postati posljednji veliki sukob prije zime.
'Sovjetskom Savezu je dan pristup svoj zapadnoj vojnoj tehnologiji u Iranu, pri čemu su američki F-14 Tomcati i F-4 Phantomi dopremljeni u SSSR radi testiranja, a bivše CIA-ine nadzorne stanice u sjevernom Iranu stavljene su na raspolaganje za ispitivanje. Sovjetski tehničari', stajalo je u članku.
U Sjedinjenim Američkim Državama, vojni stručnjaci su rekli da se ne bi smatralo velikim gubitkom ako bi Sovjeti dobili F-14 jer je tehnologija poznata. Istaknuli su da sovjetski Foxbat već koristi tehnologiju s F-14 i F-15. Tomcat je u službi od 1972.
Prema Jane's All the World's Aircraft, Washington je prodao 80 F-14 iranskom šahu tijekom 1976.-78. neposredno prije nego što ga je svrgnuo ajatolah Ruhollah Khomeini.
'Nemamo više detalja', rekao je urednik Jane's Defence Weeklyja Robert Hutchinson. 'To je ono što on ima i ono što mi imamo. Nikad prije nisam znao da je u krivu.'
Bodansky je rekao da su Sovjeti od kraja 1980. gradili Muslimansku revolucionarnu gardu kao organiziranu vojnu silu koja bi na kraju bila u stanju preuzeti vojsku.
'Ovime ne samo da uklanjaju sa scene jedinu vjerodostojnu prozapadnu organizaciju u Iranu, već su Iran, zemlju u ratu, učinili ovisnom o vojnim opskrbama Sovjetskog Saveza', rekao je.
'1980. godine Sovjeti su počeli opskrbljivati Iran streljivom, malim oružjem i komunikacijskom opremom, a ubrzo nakon toga počeli su isporučivati teško topništvo i višecevne bacače raketa.
'Do 1984. također su isporučili tenkove i projektile zemlja-zemlja, omogućivši Iranu da napadne iračke strateške ciljeve, eskalirajući rat.
'Do sredine 1985. već je postojao dovoljan broj iranskih časnika i stručnjaka obučenih u Sovjetskom Savezu za provođenje ofenzive velikih razmjera korištenjem oružja sovjetske proizvodnje.'
Rekao je da od 1981. Teheran uvjerava Moskvu da još uvijek poštuje sovjetsko-perzijski sporazum iz 1921. koji dopušta sovjetskim trupama da uđu u Perziju, sada Iran, kako bi se obranili od bilo koje treće sile koja prijeti intervencijom silom.
Jane's je rekao da se sjevernokorejske vojne zalihe dopremaju Iranu preko sovjetskog teritorija i da stižu u takvoj količini da sugeriraju 'izravnu i aktivnu sovjetsku podršku.'