Beograd iznenadio sve: Koliko košta hangar za lovac Rafale i koliko su potrošili Srbija i Hrvatska?25.12.2024.
Srbija je iznenadila sve, jer je potrošila manje nego bilo koji drugi korisnik Rafala za izgradnju infrastrukture za smeštaj ovih lovaca.Jedan ugledni portal je proučio i detaljno analizirao sume koje su balkanske zemlje uložile u izgradnju savremenih hangara i ostale infrastrukture za francuske lovce Rafale.
Koliko zapravo košta vazduhoplovna baza za ove savremene francuske avione?
Koliko su potrošile Srbija i Hrvatska?Kao što već znate, Srbija je, posle višemesečnih pregovora, konačno obezbedila ugovor o nabavci višenamenskih borbenih aviona Rafale od francuske kompanije Dassault. Uskoro će Beograd početi izgradnju novih hangara za buduće letelice.
Srbi su otkrili troškove ovog programa, koji je od ključnog značaja jer je za 12 naručenih Rafala neophodna odgovarajuća infrastruktura, u kojoj će se obavljati operativne, remontne i održavačke aktivnosti.
Isporuke aviona bi trebalo da se realizuju između 2028. i 2029. godine, a Srbiju će ugrubo koštati 225 miliona evra po letelici.
Kada su u pitanju hangari za ove avione, Srbija planira da ukupno potroši 17,6 miliona evra. Tim projektom srpsko vazduhoplovstvo će izgraditi nove hangare za letelice i modifikovati već postojeće, kako bi se obezbedio prostor za 12 novih lovaca.
Za poređenje, izgradnja specijalizovane infrastrukture za Rafale ukupno je koštala 37 miliona evra Ratno vazduhoplovstvo Hrvatske. Razumno je uporediti Srbiju i Hrvatsku jer obe zemlje imaju naručeno isti broj aviona Rafale, dakle 12 jedinica.
Međutim, Hrvati su potrošili skoro duplo više na infrastrukturu za svoje avione. To oni objašnjavaju činjenicom da su znatno bolje opremili svoje objekte, jer su u gore pomenutu sumu uračunati i troškovi nabavke simulatora i dodatne opreme.
Nije jasno da li je taj deo opreme nije obuhvaćen srpskim programom izgradnje novih hangara za Rafale nadomak Beograda.
Obe zemlje, i Srbija i Hrvatska, potpisale su ugovore za avione Rafale sa Francuskom ali u različitim konfiguracijama i po različitim cenama. Nedavno je hrvatski brigadni general o srpskim avionima Rafale izjavio kako smatra da srpski lovci neće imati na raspolaganju sve opcije ovog lovca jer Beograd nije u NATO-u.
Hrvatska je kupila polovne Rafala u verziji F3R, dok će Srbija dobiti Rafale u najnovijoj F4.1.
Zašto je trošak Srbije niži?Uprkos tome, široka balkanska javnost iznenađena je koliko je niska vrednost ovog srpskog programa. Sve ostale zemlje, uključujući i one iz regina poput Grčke, potrošile su znatno više miliona evra za izgradnju savremenih vazduhoplovnih baza.
Na primer, Rumunija je uložila 32 miliona evra za adaptaciju vazduhoplovne baze Fetesti za potrebe lovaca F-16, dok je Bugarska potrošila neverovatnih 103 miliona evra za rekonstrukciju vazduhoplovne baze Graf Ignatievo, pripremajući se za dolazak svojih F-16 Viper.
Izvor
Negde sam čuo za inicijativu da bi obuka srpskih i hrvatskih pilota za Rafal mogla biti u Puli, i to bi bilo sjajno ako bi bilo ostvareno.