PALUBA
October 10, 2024, 12:01:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jedan broj, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Diskusija o nabavci francuskih aviona 'Rafal' (TMI)  (Read 7540 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
PakleniVuk
zastavnik
*
Offline Offline

Last Login:Today at 11:27:45 am
Posts: 1 491


Ko laje zlo ne misli


« Reply #90 on: September 05, 2024, 12:16:55 pm »



Зашто користиш интернет који су развили Американци?
Ovo pitanje otvara Pandorinu kutiju Wink. Bez obzira što drug "Victoria" ima mišljenje da "oni mogu da nas špijuniraju i isključe nam sve sisteme na daljinski" , a mi treba da mu dokazujemo da to nije tako, on ,a i svi drugi koji veruju u to ,ostaće na svojim pozicijama. Odatle se otvara ceo niz "teorija zavere" i o vanzemaljcima i o avionima koji truju narod izduvnim gasovima i o špijuniranju putem Interneta... I duge "teorije" ... Ako se vratimo korak unazad (i Frojd i Lakan- ovog prvog sam čitao ,ovog drugog tek sada proučavam) to je ljudski poriv ka nesigurnosti. Veruju u ono što im je blisko,a ne veruju u ono što im je daleko (ne razumljivo,što nisu videli,iskusili ili radili) . Još jedan korak u nazad (a to je Lakanovo stanovište) i to je nesigurnost koju majka prenosi na svoje dete u njegovoj naj ranijoj mladosti ("ne verujem nikome,veruj samo mami ,tati i nikome drugom"). Tako da je prirodno da ono što je ljudima daleko bude im i nepoznato i da budu nepoverljivi  Wink. Pošto drug Viktorija takođe često uvodi i "Oskara"(Kokošku,Austijsko-Češkog umetnika) u razgovor, to kazuje samo da je i on još jedan u nizu onih koji "traže podršku"( očekivao je da ove informacije dobije od osobe sa autoritetom, ali kako su informacije izostale tako je opalo i verovanje u taj autoritet) ,ali je ne nalaze . Wink
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 07:45:27 am
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 15 840


« Reply #91 on: September 05, 2024, 02:09:49 pm »

Veliko je pitanje da li će „Rafali“ ikada da slete u Srbiju

Isporuka rafala čiju je kupovinu Srbija dogovorila s Francuskom verovatno će sačekati novog predsednika te zemlje, mada s obzirom na ranija iskustva nije sigurno ni da će ti avioni ikada doleteti u Srbiju, ukazuje politikolog Dušan Gujaničić.

Ako se setimo ranijih slučajeva, podseća naš sagovornik, poput prodaje pa poništavanja isporuke francuskih “mistrala” Rusiji 2015. godine, Srbija ne treba da bude naivna i zato će sama isporuka rafala i finalizovanje posla biti uspeh sam po sebi, kaže politikolog sa Instituta za političke studije.

Kupovina 12 rafala za sumu od 2,7 milijarde evra, potpisana tokom zvanične posete francuskog predsednika Emanuela Makrona Srbiji, po mišljenju Gujaničića, predstavlja ne samo važan komercijalni nego i politički potez, ali kako kaže, Srbija igra u vrlo skučenom prostoru i mora da iskoristi svaku šansu.

Srbija da ne bude naivna

On istovremeno odbacuje ocene pojedinih analitičara da se kupovinom rafala Srbija automatski okreće Zapadu.

“Sarađuju i međusobno prodaju oružje i države koje su ideološki, civiljizacijski i politički mnogo udaljenije od Srbije i Francuske. I nemaju nikakve probleme sa tim. Ovde su obe strane videla neki svoj interes”, ističe Gujaničić uz napomenu da nisu poznati ni mnogi elementi ugovora: da li su predviđeni neki penali, u kojim rokovima su predviđeni, u kojim slučajima može posao da se otkaže i slično.

Dr Aleksandar Mitić sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu skreće pažnju na kritike u pojedinim francuskim medijima upućene Makronu zbog prodaje “rafala” Srbiji, kao zemlji koja nije uvela sankcije Rusiji. On ističe da se iz nekog razloga zaboravlja da je, recimo, Indija najveći kupac “rafala”, a istovremeno najveći uvoznik ruske nafte i najveći kupac ruskog naoružanja svih vremena.

Većina prodaje tih aviona, podseća on, ne ide u Evropu na koju otpada negde pet odsto, nego u arapski svet – Katar, Emirate, Egipat.

Po mišljenju Mitića, smešno zvuči i izjava Makrona da kupovinom rafala Srbija spasava stratešku autonomiju Francuske.

“Pa koju autonomiju kad se zavisnost Francuske od američkog naružanja povisila za 50 odsto u poslednje dve, tri godine. Pa ako ćemo mi da ih spasemo sa ovih naših nekoliko odsto, onda svaka čast.”

Glavni problem – odnos Pariza prema kosovskom pitanju

Kao glavni problem u saradnji Beograda i Pariza obojica sagovornika Sputnjika vide Kosovo, postavljajući pitanje šta je to predsednik Makron za sedam godina svog mandata učinio da zaštiti teritorijalni integritet Srbije.

”Šta mi imamo u krajnjem slučaju od tih “rafala” ako ne možemo da odbranimo naš teritorijalni integritet i suverenitet i ako smo ograničeni, uključujući i činjenicom da smo kupili upravo avione od jedne od zemalja koja je bila i organizator ne samo NATO agresije 1999, već i secesije, odnosno pokušaja secesije i organizatora jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije. To su igre koje gledamo sa Francuzima”, kaže Mitić.

On se slaže da Makron i Francuska nisu toliko ekstremni kad je reč o KiM kao što je Berlin, niti su skloni toliko vođenju hibridnog rata kao Britanci i Amerikanci po pitanju Republike Srpske, ali i da je Francuska, ako je naš tako dobar saveznik i prijatelj, mogla da učini više na zaštiti srpskih interesa.

“Neko će reći, pa dobro, evo, kada je u pitanju Savet Evrope, Makron nas je spasio, pa neće Kosovo ući u SE u maju ove godine nego u januaru iduće. Ili, promenio je neku formulaciju u pregovaračkom poglavlju 35, vezano za tzv. Ohridski sporazum. To su tako sitne stvari u odnosu na suštinu. A suština je, bez obzira, što bi bilo dobro da imamo saveznika i na Zapadu, i što bi bilo možda i najbolje da to bude Francuska, da postoje političke opcije o Francuskoj, koje su nam naklonjenije”, smatra Mitić.

Gujaničić dodaje da niko normalan ne može da ima ništa protiv da Srbija ima jednog jakog saveznika i na Zapadu.

“Radi se o našim pokušajima da po svaku cenu pridobijemo nekoga na Zapadu, a Francuska nam deluje negde kao zemlja koja bi koliko-toliko mogla da sasluša naše interese. Da dobijemo, jaka je reč saveznika ali recimo partnera ili sagovornika. A Francuska od svih zapadnih zemalja igra najmanje tvrdo prema nama. Ipak, to je daleko od toga što je nama potrebno kao savezništvo s jednom zapadnom zemljom, ali za početak mislim da su to neke polazne osnove”, navodi Gujaničić.

On podseća da je od Makronove posete pre pet godina bilo velikih očekivanja, pogotovu kad je reč o pitanju popravljanja položaja srpskog naroda na KiM.

“ I tu se stvari pogoršavaju ne iz godine u godinu, nego iz meseca u mesec. Tu bi nam zaista neko razumevanje neke zapadne države dobro došlo, u ovom slučaju Francuske. Mislim da ovog puta nismo čuli poruku koja bi mogla da nas ohrabri. On je rekao da će sa posebnom pažnjom pratiti položaj Srba na Kosovu i Metohiji, ali to je jedna dosta diplomatska, uvijena formulacija, od koje mi ne možemo da imamo neke prevelike koristi. Mislim da je trebalo da kaže neku direktniju poruku ohrabrjenja”, uveren je Gujaničić.

Prema oceni Mitića, iako su Francuzi u okviru Kfora pokazivali želju da pomognu Srbima na terenu koliko je god bilo moguće u tom trenutku, činjenica je da danas, 10-11 godina, nakon potpisivanja Briselskog sporazuma, možemo samo da zaključimo da je Francuska dosledno radila na tome da izigra Srbiju, kao i ostatak kvinte i svih zapadnih zemalja koje su, uništavajući međunarodno pravo, organizovale jednostrano proglašenje nezavisnosti Prištine 2008. godine.

Oni su dosledni u tome i praviće se ludi i dalje po pitanju ZSO, to je za njih sada jedna fusnota koja nije toliko ni bitna. Oni jednostavno na sve moguće načine tolerišu promenu stanja na terenu i ni na jedan način, jednom ozbiljnom merom nisu sankcionisali Kurtija.”

Ogromni projekti

Iznoseći ukupnu ocenu posete francuskog predsednika Srbiji, tokom koje je potpisano 12 sporazuma, Mitić kaže da je Francuska bez obzira na sve probleme s kojima se suočava, ipak jedna velika evropska sila.

“Možda nije ono što je nekad bila na globalnom nivou ali svakako je to industrijski velika sila, velika sila i po pitanju promocije kulture. Sigurno je da u mnogim elementima u industriji možemo mnogo toga da dobijemo od njih, i ja to u potpunosti podržavam bez obzira na nekada i probleme koje imamo u implementaciji dosadašnjih dogovora ili kašnjenja.

Ali mi sa njima imamo ozbiljne poslove, mada mogu da kažem da smo im dali čak i previše – to su ogromni projekti. Ali sa druge strane apelujem da budemo ne samo veoma realni, realistični, već i da očuvamo kritički duh kada je u pitanju Francuska. Mislim da je to za nas izuzetno važno s obzirom na dve-tri decenje izuzetno loših iskustava sa Francuskom”, konstatuje politikolog.

Gujaničić ističe da je najvažnija korektna saradnja i da bi time svi bili zadovoljni:
“Mi razgovaramo iz pozicije nejednakih odnosa. To je odnos real-politike, ko god želi da sasluša vas, vaše stavove i vaše interese, treba da sarađujete s njim i ostvarite koreknu saranju.

Ono što nam može ići donekle u prilog, jeste to što čini mi se sem nas, na ovom prostoru zapadnog Balkana, niko naročito ne vuče za rukav direktno Francusku da mu ona bude neki blizak saveznik.

Tu bi mogla donekle biti naša šansa, ali moramo imati jedan zaista kritički odnos, razgovarati otvoreno i u meri u kojoj naši interesi mogu biti zaštićeni, svakako sarađivati i sa budućim predsednikom Francuske, koji će nam možde biti još naklonjeni, ako bude suvernistička opcija.”

Izvor
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Last Login:Today at 08:25:34 am
Posts: 3 692


« Reply #92 on: September 05, 2024, 05:02:32 pm »

A na koje to ruske rakete misliš i na koje indijske (zapadne) avione?! Indija poseduje Suhoje i oni su rađeni sa dosta Fr opreme u njima ali na njima su ruske rakete, logično a ne znam da su budžene neke zapadne ... Astra je još u procesu uvođenja i nije sporno da oni hoće da njihove lovce opreme tima njihovim raketama ali Suhoje nisam čitao da ih hoće i na Rafale. A što će nama/njima uopšte izralske rakete i ED i PED oprema na francuskom avionu (Rafal)? 

Opet da naglasim da nije sporno da se to može nabudžiti istok/zapad i obratno, najčešće su to bile rakete V-V sa IC samonavođenjem i lakše je valjda njih prilagoditi.

Претпостављам да је за Индију то било питање могућности да користи оружје које поседује са различитих платформи. Мица је тестирана са Сухоја још пре четири године, a Индија користи и израелске ракете.
Од компаније Дасо су тражили интеграцију астре на рафале. Ако поново нађем текст о улози израелских компанија у овим пројектима, поставићу линк.
Logged
victoria
vodnik I klase
*
Offline Offline

Last Login:October 08, 2024, 05:57:02 pm
Posts: 632


« Reply #93 on: September 05, 2024, 05:53:31 pm »



Зашто користиш интернет који су развили Американци?
Pošto drug Viktorija takođe često uvodi i "Oskara"(Kokošku,Austijsko-Češkog umetnika) u razgovor, to kazuje samo da je i on još jedan u nizu onih koji "traže podršku"( očekivao je da ove informacije dobije od osobe sa autoritetom, ali kako su informacije izostale tako je opalo i verovanje u taj autoritet) ,ali je ne nalaze . Wink
Вуче,вуче бубо вредна . . .машио си у погледу анализе моје маленкости.Управо супротно,не волим ауторитете али их поштујем и следим када су засновани на знању и ако говоримо о војним стварима личном примеру.Оне "полутане" који се крију иза чина(функције) органски не подносим и не умем то да сакријем.Елем,надам се да Рафали неће доћи у Србију никада или барем док Француска не промени свој однос према нама.Ако би француски војници под командом "женерала" Пјер де Саки де Сена (или пуковника Жака Огара)поново стали на мост у Косовској Митровици као пре четврт века купујте Рафале,Мистрале,Редутабле и Брегејце до миле воље.Додаћу и ја неки динар.
Logged
PakleniVuk
zastavnik
*
Offline Offline

Last Login:Today at 11:27:45 am
Posts: 1 491


Ko laje zlo ne misli


« Reply #94 on: September 11, 2024, 07:25:56 pm »

Србија добија третман у египатском стилу са деградираним ловцима Рафале: за француске авионе нема ракета ваздух-ваздух великог домета

Локални извори потврдили су да су ловци четврте генерације Рафале који су тренутно наручени за Ваздухопловство Србије снижени у ваздушним капацитетима, чиме се осигурава да ће бити у могућности да поднесу ограничени изазов ваздушним снагама НАТО-а само у случају да Београд политике пуне у складу са преференцијама западног блока. Председник Србије Александар Вучић је први пут потврдио договор о набавци ловаца 9. априла након разговора са својим француским колегом Емануелом Макроном. Рафале већ има релативно ограничене ваздушно-ваздушне перформансе у поређењу са другим модерним западним ловцима, са његовим моторима који су далеко најслабији од свих ловаца у производњи у свету, док његов мали радар има веома ограничену снагу у поређењу са ривалима као што је Ф. -15'с АН/АПГ-82 и Ф-35'с АН/АПГ-81.

Његов домет и капацитет носивости пројектила су такође веома мали у поређењу са руским, кинеским и америчким ловцима високих перформанси као што су Су-30, Ф-15 и Ј-16. Без обзира на то, Рафалес у српској служби ће видети своје способности ваздух-ваздух поткопане забраном испоруке ракета ваздух-ваздух Метеор - примарног наоружања ваздух-ваздух ловца.  Остале снижене оцене остају непотврђене.

Пројектил  Метеор  је дизајниран са циљем да надмаши амерички АИМ-120, иако је наводно имао користи од кључних трансфера америчких технологија. Ракета је добила почетну оперативну способност 2016. године, може се похвалити супериорним дометом и укупним кинематичким перформансама од АИМ-120, и има низ изванредних карактеристика укључујући погонски систем који више личи на систем крстареће ракете од традиционалних ракета ваздух-ваздух због ослањања на ракету са променљивим протоком (рамјет) уместо ракетног мотора. Ово омогућава пројектилима да гасе свој мотор у лету, уместо да троше енергију у једном немодулираном циклусу сагоревања. На тај начин може да задржи више енергије за своју терминалну фазу напада да изводи екстремне маневре и брзо се пење, што отежава избегавање.

Приступ Метеору је један од ретких аспеката перформанси Рафала који га не ставља далеко иза водећих америчких и кинеских конкурената, при чему се перформансе ракете сматрају упоредивим са перформансама америчке АИМ-260 и кинеског ПЛ-15 - такође као руски Р-77М. Без ракета Метеор, српски ловци Рафале неће имати никакве могућности ваздушно-ваздух дугог домета, с тим да је Рафалес постављен да се ослања на ракету средњег домета МИЦА као своје примарно наоружање.

Блокирање продаје пројектила Метеор клијентима је далеко од без преседана, јер су ловци Рафале понуђени Египту на сличан начин ограничен. Ово представља део дугогодишње западне политике ускраћивања Египту приступа ваздухопловним средствима високих перформанси, при чему се ловци Ф-16 у земљи ослањају на застарелу ракету АИМ-7 из доба хладног рата која је чак и ограниченија у својим перформансама од МИЦА, док су Мираге 2000-е које су испоручивали Египат Французи били још ограниченији . Како Србија креће у прве набавке западних борбених авиона, приметно је да ће земља бити стављена под слична ограничења. Српски ловци Рафале ће сходно томе бити међу најмање способним борбеним авионима у борби ваздух-ваздух у источној Европи јер земље широм региона набављају Ф-35, док Хрватска набавља Рафалес са Метеорима, а Словачка Ф-16 Блоцк 70 са модерним варијантама АИМ-120.

Приметно је да ће српски Рафалес имати инфериорнији домет ваздушног дејства у односу на МиГ-29 које већ користи, а који користе ракете Р-77-1 са дометом од 110 км у поређењу са дометом од 80 км МИЦА. МиГ-29 је бржи и има знатно боље перформансе лета од Рафала, иако се варијанте које Србија тренутно користи ослањају на авионику која је тренутно застарела. Србија се раније сматрала водећим потенцијалним клијентом за модерне варијанте МиГ-29 као што је МиГ-29М или његов дериват МиГ-35, пре него што су западне земље крајем 2010-их постале проактивније у постављању економских санкција клијентима за руско наоружање. Ловци МиГ-29/35 са модерним АЕСА радарима би омогућили српским борбеним јединицама да распореде ракете ваздух-ваздух Р-77М које су углавном еквивалентне Метеору, а могуће и ракете много већег домета Р-37М.

Набавка ловаца Рафале од стране Србије била је веома контроверзна на домаћем плану, углавном због историјског сећања на интензивно НАТО бомбардовање цивилне инфраструктуре земље током 1990-их, при чему се сматра да авиони које је испоручио Запад неизбежно имају мало користи ако се непријатељства поново запале. Док су претње санкцијама Запада одвраћале Београд од куповине руских система противваздушне одбране, постојала је могућност да земља изабере кинески ловац Ј-10Ц уместо Рафала – што би било у складу са неутралном позицијом земље у текућим непријатељствима између НАТО-а и Русије.

Сматра се да је перцепција српске владе о потреби за ближим везама са Европском унијом из економских разлога главни разлог зашто је земља показала интересовање за набавку западних борбених авиона, упркос томе што незападни извори нуде авионе без смањења перформанси. Француска посебно намеће мање ограничења на то како њене ловце могу користити земље које нису савезничке у поређењу са Сједињеним Државама , што је био централни фактор у способности Париза да пласира Рафале земљама као што су Индија, Индонезија и Уједињени Арапски Емирати, где Амерички ловци са супериорним способностима, као што су Ф-15 и Ф-35, стално су имали политичке везе.


izvor

P V: Prenosim,ali ne znam šta je umetnik kHteo da kaže...Kao da su hteli da se nasmeju time što su pisali gluposti o raketi Meteor,a u drugom delu nam poručuju da mi već imamo Ruske rakete koje su pandan (ne baš Meteori,ali tu negde). Naj smješnije je što kao izvor informacija navode "lokalne izvore"... To me podseća na nekog tipa koji sedi na gajbi piva ispred lokala Grin .
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 07:45:27 am
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 15 840


« Reply #95 on: September 11, 2024, 08:04:04 pm »

To je ono: "Pričo mi jedan čoek". Sad
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Last Login:Today at 08:25:34 am
Posts: 3 692


« Reply #96 on: September 11, 2024, 09:31:02 pm »

Још једна у низу глупости које не завређују коментар... Али не могу да игноришем највећи бисер, а то је носивост. Мислим да рафал може да понесе 9 тона, више него 2 мига 29. Мислим да је једини руски авион који може да понесе више су-34, не рачунам стратешке бомбардере.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Today at 11:38:53 am
Posts: 10 930



« Reply #97 on: September 12, 2024, 08:54:35 am »

Још једна у низу глупости које не завређују коментар... Али не могу да игноришем највећи бисер, а то је носивост. Мислим да рафал може да понесе 9 тона, више него 2 мига 29. Мислим да је једини руски авион који може да понесе више су-34, не рачунам стратешке бомбардере.

Ali ipak je ovo prevashodno lovac. Zaista će biti "čudno" ako za 3 milijarde kupimo letelice sa projektilima V-V koji "ne idu" preko 100 km.
« Last Edit: September 12, 2024, 09:01:36 am by Kubovac » Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:September 16, 2024, 08:47:07 am
Location: Subotica
Posts: 696


« Reply #98 on: September 12, 2024, 10:59:59 am »

Quote
Brate mili,"povećanje akciza i poreza nema veze sa otplatom dugova nego sa potrebama budžeta." Pa o tome ti i govorim.Zbog pristiglih rata za otplatu dugova ugrožene su "potrebe budžeta" !!! Znači da nismo ustanju da u "normalnom hodu" otplaćujemo dug a bez dodatnog zahvatanja u džep građana i domaće privrede.Strancima ionako ne smemo ništa.To za njih ne važi.Hoćeš da ti slikam neke tarifne brojeve da vidiš da za strance ne važe carinske stope za pojedine robe ? Ali zato važe za mene.Šta si postigao sa tim što mi uzmeš više kroz poreze i akcize pa mi onda kao vratiš kroz budžetska davanja koje očigledno ne možeš iz redovnih prihoda više da isplaćuješ?Uzmem ti novčanik pa te častim ručkom ?! Sumanuto zaduživanje radi opstanka na vlasti je u Srbiji "izmislio" još Nikola Pašić.Sve dok trošiš kredite mnogo je lepo,nevolje nastaju kada treba ih vraćaš.Isto i za Windows,ako je profesor Popović još 1999-e znao za "špijunke" u Windows onda su znali i drugi.On nam je i rekao da su Kinezi otkrili 18"špijunki" i da u državne ustanove nisu uvodili (još tada) Windows već razvili svoj program.Nego niko da mi odgovori protiv koga mi to možemo da koristimo Rafale ?

Ovo je za verovali ili ne !!!
Pa ti si uspeo da povezes, otplatu kredita, reprogram kredita, Carinsku tarifu, Nikolu Pašića, Windows i Kineze.
Bas bi voleo da vidim tu sliku carinske tarife. (Inace sam Carinski zastupnik ID br. 1xxxx od 2013.)
Da li mozes da nam prevedes sta znaci WINDOWS (i zasto ima to ime).
Kredite, Pasica i Kineze da ostavimo za neku drugu temu.
« Last Edit: September 12, 2024, 03:08:46 pm by fazan, Reason: Форматизован цитат, додат quote који недостаје » Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:September 16, 2024, 08:47:07 am
Location: Subotica
Posts: 696


« Reply #99 on: September 12, 2024, 11:30:50 am »

Никако да чујем против кога ћемо користити Рафале ?Ко нам оспорава територијални интегритет ?Јесмо ли нешто научили из набавке артиљерије 1906-е? Јесмо ли тада куповали од А-У топове и хаубице  и зашто нисмо ?
A. Protiv svakoga ko ugrozi teritoriju Republike Srbije.
B. Da li si ozbiljan ili samo zanemaruješ SVE susende zemlje osim REPUBLIKE SRPSKE.
C. i D. Ko o čemu Baba o uštipcima. Batali ispričnu priču.
Logged
PakleniVuk
zastavnik
*
Offline Offline

Last Login:Today at 11:27:45 am
Posts: 1 491


Ko laje zlo ne misli


« Reply #100 on: September 12, 2024, 12:42:05 pm »

Evo ,Petrica Đaković se potrudila da objasni na koji način će Rafali biti plaćeni. Narodski rečeno "uštekali" smo 5 milijardi evrova od kredita koji su ranije uzeti Wink. U nastavku vest:

Istražujemo Ima li para za kupovinu „rafala“: Država zna nešto što mi ne znamo i gomila novac

Iza kulisa nedavne posete francuskog predsednika Emanuela Markona i ugovora za kupovinu „rafala“ vrednog 2,7 milijardi evra u cilju jačanja flote borbenih aviona, ostala je priča o uticaju ovog poduhvata na srpske javne finansije.

Prva tranša od 420 miliona evra trebalo bi da se plati uskoro. Stanje u budžetu, istina, daleko je od alarmantnog. Prema podacima Ministarstva finansija, zaključno sa julom budžet ima suficit nešto veći od 70 milijardi dinara.

Dalo bi se, time, zaključiti da novca ima za nonšalantnu otplatu francuskih aviona.

Pogotovo što će se tih 2,7 milijardi evra podeliti na šest-sedam jednakih tranši u narednih isto toliko godina.

Forbes Srbija istraživao je da li je baš tako? Iz kojih sredstava će avioni biti plaćeni? Kako će ovaj najnoviji u nizu državni trošak zaista uticati na javne finansije? Kako utiče na stanje u budžetu, a kako na javni dug koji se rapidno povećava?

Finansiranje iz kredita

Javnost u Srbiji nije videla ugovor potpisan sa kompanijom Daso, pa nije poznato da li je način finansiranja deo tog ugovora. Takođe, ne zna se ni da li je dogovoren kredit neke francuske banke ili same francuske države kojim bi Srbija finansirala kupovinu aviona.

„Svejedno, čak i da je tako, jasno je da će se nabavka aviona finansirati iz deficita“, kaže za Forbes Srbija Milojko Arsić, profesor Ekonomskog fakulteta.

On objašnjava da nema velike razlike između kredita koji bi obezbedila Francuska i da se ova potrošnja finansira iz budžeta.

„Suština je nepromenjena. Srbija ima budžetski deficit, odnosno imaće ga na kraju godine. Taj deficit se finansira iz zaduživanja i verovatno će se i nabavka aviona tako finansirati. Da li je kredit samo za avione ili je reč o kreditu za finansiranje deficita ne čini nikakvu suštinsku razliku“, dodaje Arsić.

Država ima fond za „crne dane“

I Arsić i sagovornik Forbes Srbija blizak Ministarstvu finansija kažu nam da postoje i nagoveštaji da će se avioni plaćati iz depozita kojim se država u poslednje vreme hvali.

I pošto se ta hvala može pogrešno protumačiti kao da država ima neki višak novca na računu, tačnije ostvaruje suficit, istine radi, situacija je sledeća.

Srbija je od 2019. do danas uzela kredite u vrednosti od 14,2 milijarde evra, objašnjava Arsić. To je za oko pet milijardi evra više od deficita koji je napravila u istom tom periodu.

Drugim rečima, ima tih pet milijardi evra koje čuva za „crne dane“, ali nije ih ostvarila tako što je više prihodovala nego trošila. Oni su obezbeđeni iz pozajmica koje ćemo morati da vraćamo. I to iz pozajmica koje su uzimane u trenutku pogoršanja situacije na međunarodnom tržištu novca. Vraćanje tih dugova biće skuplje nego što bi bilo da je novac uziman pre inflacije ili narednih godina kada se očekuje smirivanje cena, a time i smanjivanje kamata.

Misterija depozita

Zašto je država ovo radila, teško je pogoditi. Naši sagovornici kažu da je očigledno bilo reči o proceni da bi se situacija na međunarodnom tržištu mogla pogoršati toliko da presuše izvori finansiranja našeg deficita.

Spekulacije su razne. Od onih da su strahovali od političkih posledica pogrošanja odnosa sa Zapadom, što se sada preokrenulo. Do toga da su se plašili da bi javne finansije mogle postati nepoželjna udavača za međunarodne kreditore. Usled tog straha, pohrlili su da deponuju nekoliko milijardi evra ne bi li izbegli neku novu krizu javnih finansija.

„Sa čisto ekonomskog aspekta to jeste problematična odluka. Problematična je jer je doneta u situaciji pogoršanih uslova na tržištu i nije besplatna. Naprotiv, prilično ćemo skupo platiti te pozajmice. S druge strane, moguće je da donosioci odluka znaju stvari koje mi ne znamo. I da je ta odluka bila ispravna kada se sagleda šira slika“, kaže Arsić.

On, ipak, upozorava da je reč o novcu poreskih obveznika i čak da postoje čvrsti argumenti, takve odluke ne bi trebalo donositi u potpunoj tajnosti.

Javne finansije

Sagovornici Forbes Srbija veruju da će država avione finansirati iz deficita, odnosno od tekućih prihoda. Procene su da će taj trošak uvećati budžetski deficit za oko 0,6 odsto, ali nema bojazni da to može drastično uticati na pogoršanje situacije u javnim finansijama.

„Vlada je rešila da suspenduje fiskalna pravila do 2029. godine, najavila je povećanje deficita i taj trošak se uklapa u tu sliku. Čini mi se da je odabran dobar trenutak. Ni MMF, izvesno, neće imati zamerki na ovo zaduživanje“, kaže sagovornik upućen u javne finansije.

Prostora za zaduživanje ima. Srbija novac za finansiranje deficita može da nabavi kako na međunarodnom finansijskom tržištu, tako i kod domaćih banaka. Uostalom, to potvrđuju i nedavno odobreni krediti u dinarima za neke putne pravce, o čemu smo već pisali.

Uticaj na budžet

Izolovano posmatrano, kaže Milojko Arsić, tih oko 400 miliona evra godišnje ne bi trebalo da predstavlja problem za javne finansije. Čak ni za nivo javnog duga, odnosno za njegovo učešće u BDP-u.

Ipak, ukazuje on, država uporedo sa ovim uveliko sprema veliki investicioni poduhvat vredan više od 18 milijardi evra. Najveći deo tog novca moraće da pozajmi.

„Najavljuju se i povišice plata i penzija. Drugim rečima, izdaci se samo povećavaju, a to mora da se odrazi na budžet. Ili tako što će se povećavati porezi ili tako što će se povećavati deficit budžeta“, kaže naš sagovornik.

On zaključuje da bi ukoliko uspeju da održe deficit budžeta na gornjoj granici od 2,5 odsto vrednosti BDP-a, stanje u javnim finansijama bilo održivo. I uprkos činjenici da se tempo zaduživanja u apsolutnim iznosima prilično zahuktao, a to onda zahteva i sve više novca iz budžeta za redovno servisiranje.

Izvor Petrica Đaković,Forbs Srbija
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:September 16, 2024, 08:47:07 am
Location: Subotica
Posts: 696


« Reply #101 on: September 12, 2024, 01:30:57 pm »

Najzad sam uspeo da procitam sve do sada napisano na ovu temu.
Iskreno, ocekivao sam kvalitetniju raspravu na "zadatu" temu. Da sam neki profesor (srecom nisam) ocene bi bile: sedi 1.
Prokomentarisao sam dva puta ono stto sam procitao, i to bi bilo to.
Nisam primetio nesto "pametno" za ili protiv.
Svi mi ovde (barem vecina) smo svesni da je Srbiji neophodno obnavljanje lovacke avijacije.
Oni koji duže pamte (a njih je sve manje) i onih koji prate tematiku RV su svesni da od 1950. i nabavke domacih S-49A i S-49C (klipnih aviona), pa do 1962. i nabavke prvih MiG-21, pa do nabavke MiG-29 mi Srbija (država naslednica SFRJ) nismo imali NOVI avion. I umesto da se posvetimo avionom, kao platformom za odbranu teritorije Srbije, mi mlatimo praznu slamu o svemu i svacemu.
Da iznesem moje mišljenje.
Prvo - da li je potrebna nabavka novih aviona.
DA. Potepena zamena postojecih letelica, očuvaje i obuka letačkog sastava na novoj generaciji letelica.
Drugo - da li su postojle alternative
Sigurno da jesu, ali u odnosu na trenutnu situaciju u svetu, platežnu moć i mogućnost dopreme, zbog okolnosti NATO zemalja u okuženju, su bili verovatno neki faktori odvraćanja.
MiG - mislim da nije bila varijanta zbog statusa toj proizvođača.
Suhoj - mislim da su to preveliki avioni za prostor Srbije.
Kiina - neznam sta da kazem. Ima prednosti ali opet, neznam.
Ostali - Cena-kvalitet-namena ostaje Rafal.
Zasto Rafal, pa eto tako. Da li ima nesto bolje za te pare, mislim da nema.  Avion odgovara potrebama zastite vazdusno prostora i teritorije.
Da li treba da se poredimo sa komšijama?
I da i ne.
DA, da vidimo moguli oni i na koji način mogu da nas ugroze i sa čime.
NE, da se poredimo ko ima novo a ko polovno, čiji je veći itd.
Gledaj svoja posla i tačka.
Voleo bi da vidim da na a. Batajnica počne izgradnja objekata za smestaj i održavanje tih letelica, shodno NATO standardima.
Voleo bih da vidim to na a. Batajnica, 12 osnovnih, tri za dežurnu paru (2+1), jer iz raznih specijalizovanih TV priloga se vidi da u datom momentu nekada jedan avion otkaže pre poletanja.
Isto tako bi voleo da vidim po tri hangara na a. Niš i a. Ponikve.
Zašto, pa za svaki slučaj, a neće koštati kao km autoputa, a može da zatreba.
I na kraju, novo je novo.
P.S.
1999. kada su nam pogodili radar P-15 i od njega napravili kabriolet, sva sreća na smeni posada, niko nije povređen, posle tri (3) dana smo dobili "novi" sa sve PVC navlakom na volanu i sedištima sa peđenih čak 17 ili 27 km. Godina proizvodnje 19??.
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:September 16, 2024, 08:47:07 am
Location: Subotica
Posts: 696


« Reply #102 on: September 12, 2024, 01:35:10 pm »

Zaboravio sam da kazem sledece.
Jos ce mo se mi (vecina) najesti hleba i pecenja, popiti hektolitre piva i vina, dok ti avioni slete na a. Batajnica. Kao sto je govorio Valter "Zivi bili pa vidjeli" (Valter brani Sarajevo)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Today at 11:38:53 am
Posts: 10 930



« Reply #103 on: September 12, 2024, 02:41:13 pm »


1999. kada su nam pogodili radar P-15 i od njega napravili kabriolet, sva sreća na smeni posada, niko nije povređen, posle tri (3) dana smo dobili "novi" sa sve PVC navlakom na volanu i sedištima sa peđenih čak 17 ili 27 km. Godina proizvodnje 19??.

Od sve tvoje obimne "pisanije", ovo mi je "zapalo za oko". Može li više detalja?
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Last Login:Today at 08:25:34 am
Posts: 3 692


« Reply #104 on: September 12, 2024, 03:05:49 pm »

Ali ipak je ovo prevashodno lovac. Zaista će biti "čudno" ako za 3 milijarde kupimo letelice sa projektilima V-V koji "ne idu" preko 100 km.
Слажем се, али зар Мица НГ неће имати домет 160 км?

Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.042 seconds with 24 queries.