kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
Offline
Last Login:November 07, 2024, 05:55:51 pm
Posts: 1 284
|
|
« Reply #14 on: September 25, 2024, 02:27:59 pm » |
|
CL-1200 Lancer
Iako je F 104 bio vrhunski presretač sa odličnim performansama,to nije bio lak avion za upravljanje.Nije bio jednostavan lovac kakav su tražili u Evropi,kojeg bi uspešno leteli ne samo izvanredni piloti .Avion je trebalo ponuditi Evropskim proizvodjačima F 104 kao i kupcima po povoljnoj ceni .
Zbog toga i zbog pomalo zastarelog aviona ,firma Lockheed je odlučila 1971g da napravi naslednika F 104.Dali su mu ime CL-1200 Lancer.Ideja je bila da koristi što više komponenti sa F 104,što je bilo lako izvodljivo jer se 1971g još proizvodio u Nemačkoj i Italiji.Smatralo se da će kupci biti zemlje koje već koriste F 104,jer su u to vreme u devet Evropskih i šest u svetu država imale ove avione.
Ideja je bila da se poboljša upravljivost aviona.Zato su krila veća za 53% i postavljena su na vrh trupa(visokokrilac),rep je povećan i vertikalac je stavljen na trup,sa povećanjem komandnih površina.Trup je produžen(76cm) i povećani su rezervoari u trupu za 45% i dodati novi u krilima.Nešto je izmenjen usis vazduha,i komandne površine na krilima, i dodati su nosači pod krilima.Dobio je novi motor -Pratt & Whitney TF30-P-100 sa kojim razvija brzinu do 2,4Mah.
Zahvaljujući većim krilima i zakrilcima ,brzine sletanja i uzletanja su manje.U borbi može da pomera predkrilca i zakrilca tako da može da izvodi manevre,stim da se i komandne površine na repu više pomeraju (sa 17 na 25⁰)
Zbog motora je povećan presek trupa ,ali je zato pri maksimalnoj snazi veći potisak za 60%.Zato su usisnici veći sa promerljivim konusima. Ono što je isto sa predhodnikom je prednji deo trupa sa kabinom ili kabinama i sva elektronika u tom delu trupa.Prenji delovi trupa kod F 104S i TF 104G .Zadržan je stajni trap i njihova konstrukcija, jer je težina skoro ista.Središnji deo trupa je sličan ,ali pojednostavljen jer su krila na njegovom vrhu.Zadnji deo se znatno razlikuje i po konstrukciji i po materijalima .Više se koristio titanijum.
Od naoružanja je zadržao top od 20mm sa donje leve strane trupa.Opciono može biti top od 30mm.Nosače bombi ili raketa (ili dodatni rezervoar ) ima jedan ispod trupa i tri pod krilima i jedan na vrhu krila.Može biti u ulozi lovca ili lovca-bombardera.
Smatralo se da će se Lancer prodavati jer je bio mali lovac po maloj ceni(u odnosu na druge u to vreme).Ceo projekat je trabalo da se ostvari 1980g,kada bi krenula i proizvodnja.Medjutim "Fighter Mafia" u vazduhoplovstvu SAD je smatrala da će ovaj avion negativno uticati na razvoj aviona F 15“ Eagle“.Izvršen je veliki politički pritisak ,pa je CL-1200 Lancer postao eksperimentalni avion sa oznakom X-27.
Smatra se da nije uspeo jer vojska SAD nije bila zainteresovana za njega,izmedju ostalog i jer nije doneo skok u tehnologiji lovaca.Osim toga u Evropi je bilo firmi koje su nudile slične avione.Napravljen je model u pravoj veličini,ali ni jedan primerak aviona nije.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Model Lancera napravljen u prirodnoj veličini.Konstrukcija je drvena i presvučena limom.Oiginalni delovi F 104 su bili prednji deo trupa i stajni trap.
|