kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
Offline
Last Login: Yesterday at 05:37:41 pm
Posts: 1 295
|
|
« Reply #1 on: November 04, 2024, 03:22:54 pm » |
|
SIM XI
Još dok su trajala ispitivanja SIM X ,bilo je jasno da su njegove akrobatske mogućnosti blizu da bude proglašen akrobatskim avionom.Konstruktor se potrudio da tako i bude. Prvo je trebalo omogućiti let na ledjima,ojačati i promeniti konstrukciju.Prvi deo je bilo lako,dodat je poseban karburator na motoru.Drugi deo je bio teži ,trebalo je detaljno ojačati celu konstrukciju,nešto smanjiti površinu krila i poboljšati upravljanje,pre svega po nagibu dodatkom kompezatora na krilima.Dobio je zvezdasti motor "Bramo SH 14a" od 150 k.s. sa karburatorom za lednji let.
Inž.Milutinović je ,uz dozvolu fabrike "Rogožarski" izvršio sve ove promene tokom 1937g.Ne zna se tačno ali se smatra da je ,avion SIM XI - prvi naš akrobatski avion , poleteo u decembru 1937 ili januaru sledeće godine .Želja fabrike je bila da Vojnom vazguhoplovstvu ponudi jeftin akrobatski avion sa kojim bi piloti vežbali akrobatsko letenje,i tako sačuvali borbene avione.
To je bio visokokrilac jednosed,slične konstrukcije kao predhodnik.Imao je dva rezervoara jedan u krilu i drugi u trupu.Kada je izvodio akrobacije punio se ovaj u trupu, a ovaj u krilu ,kao dopuna,kada je išao u prelete.Nemački motor "Bramo" od 150k.s.sa drvenom elisom konstrukcije inž .Milutinovića i sa "NACA" prstenom oko motora.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Rogožarski SIM XI - Vidi se da je avion jednosed,sa kompezatorima na krilima,i uzglavlja iza kabine.Trup je bio ofarban u crvenu boju sa belom strelicom a krila u srebrnu boju.
Tokom januara 1938g su trajala fabrička ispitivanja.Na avionu je leteo kap. Bjelanović.Krajem meseca je predat vojnim probnim pilotima u Zemunu.Ispitivanja u letu su trajala do 12 marta iste godine.Piloti su avion visoko ocenili ,ali sa primedbom da su aerodinamički kompezatori na krilima visoko postavljeni i da stvaraju otpor i moguće vibracije.
Konstuktor je bio spreman da izvrši potrebne izmene,ali vojno Vazduhoplovstvo je smatralo da im ovaj avion ne treba jer imaju avione R-100 i PVT na kojima piloti mogu da vežbaju akrobacije,iako je samo po neki imao karburator za ledjni let.Ipak,avion je otkupljen i predat "opitnoj grupi " za ispitivanje , trenažne letove i učestvovanje na aeromitimzima.
Pored vojnih i nekoliko civilnih pilota,članova aerokluba je letelo na ovom avionu.Jedan od njih je bio Aca Stanojević .On je pričao da je avion SIM XI mnogo pokretljiviji od SIM X,i da bi mogao da se meri sa akrobatskim " Bücker Bü 133 Jungmeister "Ovo potvrdjuje i sačuvani film iz juna 1938g,koji je snimljen na aeromitingu u Zemunu povodom medjunarodnog sajma aviona na starom Sajmištu.
Tada je pilot kap. Bjelanović izveo impresivan akrobatski šou gde je uključio i sve znane ledjne akrobacije.Tada su bez preterivanja smatrali da je ovo jedan od najboljih akrobatskih aviona.O njemu su pisali tadašnji evropski stručni časopisi kao o vrhunskom akrobatskom avionu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Opis aviona u francuskom časopisu L Aerophile od marta 1938g
Nakon aprilskog rata avion su Nemci predali Zrakoplovstvu NDH.Od 1942g bio je na aerodromu Butmir kod Sarajeva gde je služio za vuču jedrilica u tamošnjoj školi.Nosio je broj 7351 .Sačuvano je da je Milenko Lipovšćak u svojoj letačkoj knjižici imao upisano 60 letova sa SIM XI ,ukupno 37 sati.Uništili su ga Partizani decembra 1943g.
Avion je imao crveni trup sa belom strelicom na boku.Krila su bila obojena srebrno-aluminijumska bronza.Na kormilu pravca je bila jugoslovenska trobojnica.Kada je pripao vojnom vazduhoplovstvu ,dobio je vojnu oznaku na krilima.Kada je proipao Zrakoplovstvu NDH prebojen je u njihove standardne boje i oznake,sa brojem na trupu 7351.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Kada je bio u Zrakoplovstvu NDH prebojen je u maslinasto zelenu boju.
Raspon krila - 9,4m površina krila - 17,3m² dužina - 7,16m visina -2.7m težina prazan- 540kg težina u letu - 680kg Najveća brzina -191km/h najmanja brzina - 88km/h penjanje pri zemlji - 4,7m/s penjane na 1000m -3,4min penjane na 3000m - 19,8min dužina zaleta - 80m dužina sletanja bez kočena - 160m dolet - 825km ili 6h leta raspon točkova - 2,4m
|