PALUBA
January 15, 2025, 04:33:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Donirajmo Palubu za 2025/2026!  ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme ⇨⇨⇨⇨⇨   Donirajmo Palubu za 2025/2026!  ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme  ⇨⇨⇨⇨⇨   Donirajmo Palubu za 2025/2026! ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme  ⇨⇨⇨⇨⇨  Donirajmo Palubu za 2025/2026!  ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme  ⇨⇨⇨⇨⇨  Donirajmo Palubu za 2025/2026!
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketni kompleks Orešnik  (Read 5036 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 11:52:17 pm
Posts: 11 763



« Reply #60 on: December 05, 2024, 11:52:50 am »

Državna vlada je navela koliko balističkih raketa srednjeg dometa tipa Rubež ili Orešnik može da proizvede Ruska Federacija godišnje

Balističke rakete srednjeg dometa su manje i jeftinije od interkontinentalnih balističkih raketa, a ovo je jedna od kalkulacija Kremlja

Glavna uprava za obaveštajne poslove Ministarstva odbrane Ukrajine navela je procene stope proizvodnje ruskih balističkih raketa srednjeg dometa – reč je o raketama tipa RS-26 „Rubež” ili „Orešnik”.

Reč je o pokazatelju od 25 balističkih raketa srednjeg dometa godišnje, koji su postali poznati zahvaljujući odgovoru na zahtev izdanja „Babel”. Kako je navedeno, ovaj parametar je dobijen iz iskustva proizvodnje interkontinentalnih balističkih raketa „Jars”

Ali ovo je bez preciziranja pod kojim uslovima, na primer, ako je proizvodni kapacitet u potpunosti usmeren samo na ove rakete, ili ako je očuvana proizvodnja interkontinentalnih „Jarsa” i drugih, zato što se sve ove rakete, a reč je i o „Bulavi“ za podmornice, proizvode u pogonima „Votkinskog zavoda“ u Udmurtiji.

Od strane Defense Express-a napominjemo da je stopa proizvodnje „Jarsa“ u Ruskoj Federaciji, prema njihovim pohvalama na nivou 2019. godine, iznosila 20 jedinica godišnje. To je, najverovatnije, reč o tome da se pokazatelj 25 uslovnih „Rubeža“ ili „Orešnika“ u Ruskoj Federaciji može postići samo obustavom ili, bar, značajnim smanjenjem proizvodnje interkontinentalnih raketa. Ovo je sasvim logično, s obzirom da je balistička raketa srednjeg dometa manja i jeftinija od interkontinentalne balističke rakete.

Zaustavljanje proizvodnje interkontinentalnih raketa verovatno neće odgovarati Kremlju. Ali povećanje proizvodnje naoružanja ovog tipa zahteva proširenje ne samo „Votkinskog zavoda”, gde se vrši konačna montaža, već i mnogih njegovih izvođača. I takvi procesi se već beleže, na primer, Rusija proširuje svoje kapacitete za proizvodnju motora na čvrsto gorivo koji se koriste u ovim raketama.

Sasvim je moguće da generalno Kremlj planira da brzo počne sa stavljanjem u službu balističkih raketa srednjeg dometa, koje bi trebalo da budu usmerene, pre svega, na Evropu. Štaviše, za ovo polje vojnih dejstava Moskvi je dovoljno da ima rakete dometa od 3,5 hiljada km, što će joj omogućiti da sa sopstvene teritorije stigne bar do Portugalije. Ali sve interkontinentalne rakete će ciljati samo na SAD.

Trenutak lansiranja IRBM RSD-10 Pionir:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Trenutak lansiranja ICBM RS-24 Jars:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Pusk Pionir.jpg (146.86 KB, 1200x650 - viewed 1 times.)

* Pusk Jars.jpg (402.91 KB, 864x1080 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 11:52:17 pm
Posts: 11 763



« Reply #61 on: December 06, 2024, 05:15:22 pm »

Putin potvrdio da bi Rusija mogla da rasporedi "Orešnik" u Belorusiji

Predsednik Rusije Vladimir Putin podržao je predlog beloruskog lidera Aleksandra Lukašenka da se na teritoriji Belorusije rasporedi najnoviji sistem "Orešnik".

"Želim javno da Vas zamolim da najnoviji sistemi naoružanja, pre svega 'Orešnik' budu raspoređeni u Belorusiji. Imamo određena mesta gde možemo da rasporedimo to oružje. Samo uz jedan uslov – da ciljeve tog oružja određuje vojno-političko rukovodstvo Belorusije", obratio se Lukašenko Putinu nakon potpisivanja sporazuma u Minsku.

Putin je istakao da postoji mogućnost da "Orešnik" bude raspoređen na teritoriji Belorusije u drugoj polovini 2025. godine, kako se bude povećavala serijska proizvodnja tih sistema u Rusiji i kako ti raketni sistemi budu isporučivani ruskim strateškim jedinicama.

"Što se tiče mogućnosti raspoređivanja takvog, otvoreno rečeno, strašnog oružja kao što je 'Orešnik' na teritoriji Belorusije, pošto smo danas potpisali Sporazum o bezbednosnim garancijama uz primenu svih raspoloživih snaga i sredstava, smatram da je raspoređivanje takvih sistema kao što je 'Orešnik' na teritoriji Belorusije moguće... Naravno, takvi najnoviji sistemi kao što je 'Orešnik' nemaju analoga u svetu. U slučaju grupne primene, oni su uporedivi sa upotrebom nuklearnog oružja, ali ne predstavljaju oružje za masovno uništenje", rekao je Putin.


Izvor

Mogućnosti raketnog kompleksa Orešnik iz Belorusije, preciznije iz rejona Bresta kao moguće lokacija razmeštanja:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Orešnik iz BLRS.png (353.33 KB, 478x476 - viewed 6 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 11:52:17 pm
Posts: 11 763



« Reply #62 on: December 17, 2024, 02:24:31 pm »

Putin je najavio potrebu pokretanja serijske proizvodnje Orešnika

Serijska proizvodnja raketnog sistema Orešnik, koji je uspešno korišćen tokom specijalne vojne operacije (SVO), trebalo bi da bude obezbeđena u bliskoj budućnosti. Ovo je saopštio predsednik Rusije Vladimir Putin 16. decembra, govoreći na sednici kolegijuma ruskog Ministarstva odbrane.

„Najnovije novo oružje u Rusiji je raketni sistem srednjeg dometa Orešnik. U novembru, kao odgovor na napade na teritoriju naše zemlje zapadnim oružjem, uspešno je primenjen. Korišćena je hipersonična balistička raketa bez nuklearne bojeve glave. U bliskoj budućnosti mora se obezbediti serijska proizvodnja takvih kompleksa kako bi se zaštitila bezbednost Rusije i naših saveznika, i to će biti urađeno“, rekao je Putin.

Ruski lider je napomenuo da su savremeni rizici povezani sa američkim raspoređivanjem raketa srednjeg dometa u Evropi i Azijsko-pacifičkom regionu (APR).

„Na takve pretnje ćemo odgovoriti sveobuhvatno. Istovremeno, najvažniji zadatak je da se obezbedi blagovremeno otkrivanje lansiranja takvih raketa i njihovo presretanje. Istovremeno, potrebno je otkloniti sva pitanja serijske proizvodnje i primene ovakvih domaćih udarnih sistema, uključujući i hipersonične“, rekao je on.


Izvor
 
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 11:59:20 pm
Location: Beograd
Posts: 17 956


« Reply #63 on: December 17, 2024, 03:43:51 pm »

Питање је шта значи "серијска производња". Основа ове ракете је стратегијска ракета, можда са модификацијама погона, али свакако са другим бојевим одсеком и комплексом навођења. Ракета је скупа и ја оцењујем (научним методом "прстом у мармељад") производне могућности на око 20-30 ракета годишње, ако се тиме не угрожавају други приоритетни програми. Сад видим да је Кубовац коментарисао управо тај неки мој број, али уз ограду да то може угрозити друге програме. Маа, бре, све зависи од пара, а пара за сада има. Погони сад раде даноноћно - круглосуточно, round the clock, не као 2019. Наравно, треба прво направити одређену количину ракета, а не пуцати их како излазе из фабрике.
« Last Edit: December 17, 2024, 03:52:15 pm by kumbor » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 11:52:17 pm
Posts: 11 763



« Reply #64 on: December 19, 2024, 08:48:14 pm »

Navodno satelitske snimke oštećenja u fabrici Juzmaš:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

"Verujem da ove slike potvrđuju procenu Teda Postola da kinetički projektili Orešnik isporučuju približnu energiju bombe od 250 kg, iako je priroda ove energije drugačija. Projektili se kreću tako brzo da probijaju rupu kroz skoro sve dok ne udare u zemlju. Kada vidimo dovoljno ozbiljan kvar krova da bismo dobro videli štetu, vidimo krater od udara prečnika 100 stopa i mnogo prljavštine. To znači da projektil prodire u ili kroz temelj zgrade. Ove strukture su izgradili Sovjeti i izuzetno su čvrste, tako da ako su projektili u stanju da ih probiju i stignu do zemlje (ili da pretvore temelje u prah dovoljno da izgledaju kao zemlja), dakle isporučuju mnogo energije."


Izvor



* Juzmaš 1.jpg (2702.83 KB, 6594x3970 - viewed 7 times.)

* Juzmaš 2.jpg (2722.02 KB, 6594x3970 - viewed 7 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 03:13:13 am
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 21 055


Gde je sloga tu je i pobeda!


WWW
« Reply #65 on: December 26, 2024, 11:10:21 am »

Može li se nova ruska raketa Orešnik presresti protivraketnim sistemima NATO-a iz Rumunije ili Poljske?

26.12.2024.
 
Nova ruska balistička raketa srednjeg dometa Orešnik, prvi put korišćena 21. novembra za gađanje ukrajinskog grada Dnjepra, sada je tema debate u medijima.

Iako na zapadu pokušavaju da relaksiraju javnost tezom kako Orešnik nije sasvim nova raketa, već nadograđena verzija, ona zaista predstavlja do sad neviđen izazov za zapadne sisteme protivraketne odbrane.

Ovo je svakako dalo dodatni „vetar u leđa“ istoku i globalnom jugu kada je reč o tome koliko je NATO sposoban da presretne rusko hipersonično oružje.

Orešnik se, pored ostalog, može opremiti i nuklearnom bojevom glavom. Raketa je premijerno precizno pogodila cilj u Ukrajini u novembru mesecu, kao odgovor na ukrajinske napade američkim raketama ATACMS na rusku teritoriju.

Raketa koja je gađala vojnu fabriku “Južmaš”, naravno, bila je opremljena konvencionalnom bojevom glavom.

Vojni lideri Severnoatlatske alijanse priznaju da je Orešnik ekstremno teško presresti i upozorili su zemlje članice da hitno razviju nove sisteme PVO u cilju odgovora na ove pretnje.

Sa druge strane, i NATO poseduje pojedine sposobnosti i rakete koje su izuzetno teške za presretanje ruskim odbrambenim sistemima.

Međutim, korišćenje Orešnika dalo je „materijal“ brojnim medijima, pa su počeli da analiziraju koji bi sistemi mogli da se suprotstave ovoj „novoj“ ruskoj balističkoj raketi srednjeg dometa.

Može li se iz Rumunije ili Poljske presresti nova ruska raketa Orešnik?

Očekivano, kratak odgovor bi glasio „gotovo nemoguće“. Prostom analizom dolazi se do zaključka da postoje tri američka sistema koja bi mogla da pokušaju presretanje Orešnika.

U pitanju su sistemi Patriot sa raketama PAC-3, zatim raketni PVO sistem THAAD, za koji američki eksperti veruju da jedini imao neku šansu, i Aegis Ashore, mornaričko-kopneni sistem koji u najnovijoj verziji postoji i u Rumuniji, a nedavno i u Poljskoj, gde su ga Amerikanci pustili u rad.

Kijev je od SAD nekoliko puta tražio THAAD sistem, međutim, nikada nisu stigle čak ni naznake da bi mogao čak ni u budućnosti da bude raspoređen u Ukrajini.

U Rumuniji se Aegis Ashore u svakodnevnom govoru naziva „štit iz Deveselua“, raspoređen s ciljem da štiti Evropu od navodnih “iranskih interkontinentalnih raketa”.

Nabrojani kompleksi nemaju nikakve šanse da presretnu rakete Orešnik, čak ni kada se raketa nalazi u fazi ubrzanja – što je ujedno i najranjiviji trenutak.

Domet lansiranja Orešnika prelazi 5.000 km, što odgovara balističkoj raketi srednjeg dometa, dok najveći domet ovih zapadnih protivraketnih sistema ima Aegis Ashore, ali on ne prelazi 1.200 km.

Teoretski, Orešnik bi mogao da bude presretnut raketom SM-3 sistema Aegis Ashore (razmešten i u Rumuniji). U praksi, verovatnoća za tako nešto je blizu nule.

Narodskim jezikom ovo je u jednom od svojih nedavnih govora objasnio ruski predsednik Putin: ’Potrebno je vreme da se preleti takva daljina, ali već za nekoliko sekundi počinjemo da odvajamo bojeve glave – i to je to, gotovo je, voz je otišao’.

Podsetimo na još jednu činjenicu. Rusi su najavili Sjedinjenim Državama da će upotrebiti raketu srednjeg dometa čak pola sata pre lansiranja na fabriku Južmaš.

U Rumuniji je sistem Aegis Ashore iz Deveselua postao operativan 2016. godine. Sistem je nedavno modernizovan i raspolaže antibalističkim radarom i 24 rakete-presretača SM-3.

Reč je o sistemu koji služi za detekciju, praćenje, presretanje i uništavanje balističkih raketa u letu. Koristi raketu tipa Standard Missile-3 (SM-3), koja nema eksplozivnu bojevu glavu, već uništava neprijateljsku raketu sudarom.

Aegis Ashore je deo NATO-ovog sistema protivraketne odbrane i njime upravljaju isključivo Amerikanci. Sistem Aegis Ashore dopunjen je sličnim sistemom u Poljskoj, koji je nedavno postao operativan.

Izvor
Logged
Morskoprase
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Last Login:January 04, 2025, 04:43:17 pm
Posts: 1 542



« Reply #66 on: December 26, 2024, 02:49:01 pm »

Samo da se podsetimo; U vreme izgradnje kako radarskih stanica kako i silosa za ABM(protiv balistićke rakete)veći dio nas (pored Rusa) negirali smo izjave zapadnih zvanićnika kako SAD tako i NATO, da se gradi taj štit za odbranu protiv kako su oni rekli "rogue states" - odpadnićkim zemljama, kao što su Iran i Sjeverna Koreja.... E da... baš.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 11:52:17 pm
Posts: 11 763



« Reply #67 on: December 26, 2024, 06:13:27 pm »

@Brok

Raketa se označava kao SM-3 IIA i deo je Aegis sistema za presretanje balističkih projektila na srednjem delu njihove putanje. Radi se o 4-stepenoj raketi kod koje 3 stepena imaju sopstveni motorni pogon, a raketa dostiže maksimalne brzine do 13,2 Maha. Ima pogon do cca 30 sekundi do udara (kinetički efekat). Na kraju ima složeni gimbalni višekanalni IC tragač za pronalaženje cilja i završno samonavođenje.

Dakle, ne čeka raketu kada ona počne da ulazi u re-entry fazu. Naravno, raketa se opskrbljava podacima sa snažnih radara sistema Aegis koji vrše praćenje cilja ali i vrše diskriminaciju mamaca i lažnih ciljeva od stvarnog, kao i vrše korekciju putanje leta rakete. Tu je zamišljena i podrška satelita i svašta nešto.

Ali, po meni, ovo je najrealniji scenario mogućeg obaranja Orešnika ili sličnog projektila. Čim on uđe u re-entry fazu i počne da "ispušta" bojeve blokove i lažne ciljeve (deflektore i sl.), stvar se višestruko komplikuje i tu u principu deluju samo nuklearni presretači.

Sa druge strane, oko "fenomena plazmenog omotača" postoje brojne mistifikacije, ali ipak je projektil "iza plazme" vidljiv za radare, pod uslovom da su u pitanju radari koji mogu da prate ciljeve koji lete tim brzinama, jer se ciljevi prati i preko brzine, a selektor brzine će prikazati "promenu" i na radaru će se pojaviti "pačka". Ali zato su ti radari ogromne snage i veličine, bilo da se radi o metarskim i decimetarskim sovjetskim i ruskim radarima ranog otkrivanja poput onih iz radarskih sistema Voronjež ili radarskih sistema za praćenje i navođenje presretača Don-2 koji su veličine omanje piramide u Egiptu ili se radi o centimetarskim radarima poput onog sistema Aegis ili THAAD kome treba 2 kontejnera od 30 tona da ga hlade i još jedan takav da ga napaja.

Na kraju krajeva, gotovo svaka balistička raketa koja spada u srednji, a po pravilu svaka koja spada u intermedijarni srednji ili interkontinentalni domet je hipersonična, makar samo u re-entru fazi (srednji domet). ICBM se "spušta" brzinama preko 20 Maha.

Zato su i Sovjeti, danas Rusi, a i Ameri konstruisali onolike radarske strukture sa više tipova radara i za rano otkrivanje, i za praćenje i za diskriminaciju. Kasnije je sve to uglavnom složeno u jedan ili dva radara.

Takođe, rakete koje imaju "hit to kill" sposobnost imaju najčešće IC glave, upravo zato da "osete" toplotu koju stvara plazmeni "omotač" koji se kao "rep komete" vuče sa strane i iza projektila.

Druga opcija je naravno, kao što sam već pomenuo, projektil-presretač sa nuklearnom bojevom glavom, kada više ništa ne daje efekat, mada su i ti presretači konstruisani za projektile sa jednom bojevom glavom. Sada, kada projektili imaju unutar jednog re-entry vozila 3, 6 ili 8 bojevih glava (blokova), pa čak onda i unutar tih bojevih glava (blokova) po 6 još manjih, onda se postavlja pitanje da li uopšte ima odbrane i da li se isplati lansirati nuklearku praktično iznad glava sopstvenih građana na ovakav projektil (kao što je Orešnik) koji nije naoružan nuklearnom bojevom glavom, a koji se "spustio" na visine sa kojih počinje "da ispušta" submuniciju. Poslednji niz submunicije se čak ispušta na visinama ispod 10-12 km, što znači da leti sekund-dva ili kraće do zemlje. Kakva odbrana, kakvi bakrači.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 03:13:13 am
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 21 055


Gde je sloga tu je i pobeda!


WWW
« Reply #68 on: December 26, 2024, 07:04:11 pm »

Kubovac, nisam ja autor teksta, to su kolege sa Oružja Online.

Obzirom da si objasnio, preneta vest neka ostane.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 11:52:17 pm
Posts: 11 763



« Reply #69 on: December 26, 2024, 07:41:06 pm »

Kubovac, nisam ja autor teksta, to su kolege sa Oružja Online.

Obzirom da si objasnio, preneta vest neka ostane.

Znam, samo se "nastavljam" na objavu. Neko moje viđenje svega toga oko problematike obaranja projektila poput Orešnika...onako "na prvu"...  Wink
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.