Gazda
Moderator
zastavnik I klase
Offline
Gender:
Last Login: Today at 05:44:25 pm
Location: Split
Posts: 1 579
|
|
« Reply #13 on: November 29, 2024, 01:39:49 pm » |
|
Spominjemo AIS,pa par riječi o njemu:
AIS (Automatski identifikacijski sustav) je komunikacijski i navigacijski sustav koji se koristi u pomorstvu za praćenje i identificiranje plovila. Poboljšava sigurnost i učinkovitost u pomorskim operacijama prijenosom ključnih informacija o brodovima drugim plovilima u blizini, obalnim vlastima i drugim zainteresiranim stranama.
Kako AIS radi AIS funkcionira pomoću radio signala vrlo visoke frekvencije (VHF) za prijenos i primanje informacija. Evo kako sustav radi detaljnije:
1. Prijenos informacija Plovila i stanice opremljene AIS-om periodično šalju informacije koje uključuju: Statične podatke: Ime broda, MMSI, IMO broj, pozivni znak, vrsta broda i dimenzije. Dinamičke podatke: Podaci temeljem GPS-a, poput položaja, brzine, kursa, smjera i brzine skretanja. Podatke o putovanju: Informacije o odredištu broda, procijenjenom vremenu dolaska (ETA) i vrsti tereta
2. Primanje informacija AIS prijemnici na drugim brodovima ili obalnim stanicama hvataju te signale. Ovi podaci idu u elektroničke karte ili radare (AIS overlay) kako bi omogućili pregled pomorskog prometa u blizini.
3. Komunikacija AIS koristi dvije VHF frekvencije (AIS1 na 161,975 MHz i AIS2 na 162,025 MHz) koristeći tehniku TDMA (Time Division Multiple Access). To osigurava da više plovila može prenositi i primati podatke bez smetnji, čak i kratke poruke-u praksi prilično beskorisno danas.
Vrste AIS stanica Brodski AIS: Instaliran na plovilima za praćenje i identificiranje. Obalne stanice: Stanice na obali za praćenje i upravljanje pomorskim prometom. Satelitski AIS (S-AIS): Omogućuje pokrivenost izvan dometa obalnih VHF stanica, čime omogućuje globalno praćenje.
Primjena AIS-a u praksi: Nekada prije, i vi koji ste plovili, kada bi ugledali neko plovilo, morali bi ga identificirati da bi ga pozvali radi komunikacije, vizualno i pozvati prema opisu. Danas to funkcionira ovako: Na zasebnom uređaju, ili na radaru i elektronskoj karti sa uključenim AIS overlayem, vidimo ime broda, i samim time ga možemo pozvati. Daljnji primjer praktične primjene. Iz AIS podataka možemo vidjeti luku odredišta. U gustom prometu naprimjer, taj podatak je jako koristan.
Primjer: Izlazimo iz Sueskog kanala, destinacija nam je Gibraltar. Brod paralelno s nama, lijevo po provi otprilike iste brzine. Ako mu je destinacija recimo negdje u Crnom moru, Turskoj, znamo da će desno, moramo na njega obratiti pažnju.
Iako se AIS ne bi smio koristiti za izbjegavanje sudara, u gustom prometu ove informacije mogu biti korisne za prosudbu i pomoć (važna napomena:AIS podaci su upitne točnosti i to uvijek držati na umu!!) [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Jednostavan AIS prijemnik [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] AIS overlay (crni trokutići) preko radarske slike
|