Nosač zrakoplova na nuklearni pogon za ItalijuU intervjuu koji je objavio Corriere della Sera 8. lipnja 2025., načelnik stožera talijanske mornarice, admiral Enrico Credendino, potvrdio je da je služba izradila dugoročni investicijski plan koji se proteže do 2040. godine, a uključuje i potencijalni razvoj nosača zrakoplova na nuklearni pogon.
„Mornarica ima proračunski plan do 2040. godine, a razmatra se i nosač zrakoplova na nuklearni pogon…“
(Corriere della Sera, 8. lipnja 2025.)
Ovo je prvi put da se službeno i javno spominje mogućnost da talijanska mornarica nabavi nosač zrakoplova na nuklearni pogon. Do sada su se rasprave prvenstveno usredotočile na nadogradnju postojeće imovine, bez ikakvog formalnog uključivanja ove opcije.
Ideja opremanja talijanske mornarice plovilima na nuklearni pogon nije posve nova: tehničke i industrijske procjene kruže već neko vrijeme. Međutim, ovo je prvi put da se izričito spominje nosač koji koristi ovu vrstu pogona. Izjava admirala Credendina stoga signalizira promjenu stava i javno otvaranje prema opciji koja je prethodno bila ograničena na interne analize.
Trenutni talijanski nosač zrakoplova, ITS Cavour (CVH 550), ušao je u službu 2009. godine i očekuje se da će ostati u središtu talijanskih pomorskih zrakoplovnih sposobnosti barem još jedno desetljeće. Prema trenutnim prognozama, Cavour će i dalje biti u aktivnoj službi do 2040. godine i daleko od umirovljenja.
Planiranje novog nosača zrakoplova - posebno većeg i pokretanog nuklearnom energijom - postavlja dva temeljna pitanja:
Dimenzionalna ograničenja: Cavour je projektiran unutar ograničenja veličine kompatibilnih s plovnim kanalom Tarant. Veći brod, koji bi bio potreban za smještaj nuklearnog pogona i većeg zrakoplovnog krila, vjerojatno ne bi mogao proći tim kanalom.
Vrsta ukrcanog zrakoplova: Cavour upravlja F-35B s mogućnostima kratkog polijetanja i vertikalnog slijetanja (STOVL). Budući „konvencionalni“ nosač zrakoplova opremljen katapultima i opremom za zaustavljanje zahtijevao bi drugačije zrakoplove - naime, lovce tipa CATOBAR. To bi imalo značajne implikacije za obuku, logistiku i interoperabilnost. S obzirom na udaljenu vremensku perspektivu, trenutno se ne razvija takav zrakoplov, osim ako budući lovac GCAP - multinacionalni projekt u kojem je Italija partner - na kraju ne uključi varijantu baziranu na nosaču (što trenutno nije planirano).
Takve transformacije zahtijevale bi i značajne nadogradnje infrastrukture, uključujući izgradnju novih baza, specijaliziranih objekata za održavanje i ulaganja u napredne lansirne sustave.
Također vrijedi napomenuti da bi se ovaj projekt oslanjao na pomorske reaktore tipa SRM, koji još nisu operativni. Stoga, iako se ne može isključiti izgledi za pravi nosač zrakoplova na nuklearni pogon za Italiju, vremenski okvir za 2040. godinu čini se previše optimističnim. Realniji scenarij bi smjestio njegov ulazak u službu u sljedećem desetljeću, što bi takav projekt učinilo izvedivijim i s tehničkog i s industrijskog stajališta.
https://www.itamilradar.com/2025/06/09/a-nuclear-powered-aircraft-carrier-for-italy/